Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 14 Červenec 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM - Známe se dobře?
STALO SE: A je to! Soutěž v sebeobsluze je úspěšně za námi
OO SONS Vrchlabí a Čtyři dohody
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Jičín – ve Vlastivědném muzeu
Česká Lípa – rekreační pobyt
Česká Třebová – zájezd na Novopacko
Přerov – zájezd do Bruntálu
Ozdravná rekondice v Luhačovicích
LIDÉ KOLEM NÁS: Anděl, co chodí po zemi - Rozhovor s Renatou Moravcovou
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás
Mapování kompetencí staví na tom, co nás naučil život (dokončení rozhovoru o kompetencích jako unikátní metodě mapování vlastních možností na trhu práce)
ZORA RADÍ: Nad zlato: Ničí Facebook vztahy…?
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Newton z Dobrušky
Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně
POEZIE VŠEDNODENNÍ: Když přiletí čáp
SPORT: Dva bronzy z Evropy
Bowlingové finále


ZORA RADÍ: Nad zlato: Ničí Facebook vztahy…?


Do poradny přišla moje známá Karolína. Dost jsem se divila, proč za mnou chodí do práce? Vždyť se můžeme sejít kdekoliv ve veřejném prostoru!
„Hned zkraje říkám, že jsem nepřišla soukromě, ale přišla jsem si pro radu. Stalo se, že se můj syn rozešel pár týdnů před svatbou se svou partnerkou. Chodili spolu už na střední škole, láska to byla jako trám. Tu dívku jsme měli moc rádi a tak jsme úplně zničení a zmatení, manžel i já. Máme jedináčka, a to je vždycky trochu složitější. Když jsme se bývalé snoubenky ptali, co zapříčinilo její tak dramatické zrušení vztahu, řekla – zeptejte se Facebooku, tam jsou odpovědi na všechno. Od té doby už o ní nevíme. Syn nikam nechodí, většinu času tráví s mobilem nebo tabletem. Bojíme se, že se takhle s nikým neseznámí a zůstane do konce života sám. Jenže on se našim starostem vysmívá a říká – tolik přítelkyň jako mám teď, jsem v životě neměl. Vůbec tomu nerozumím. Na Facebook ani na jiné sociální sítě nechodím, jednak na to nevidím a také se mi to nějak hnusí, po té „zkušenosti“, která nás potkala. Ale chtěla bych tomu rozumět.“

Poradna

Syn mojí známé Karolíny bohužel do poradny nepřišel, takže svou závislost na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku asi nevyřeší. Podobně jako jiné závislosti začíná i tato nenápadně, plíživě, avšak její důsledky jsou ničivé a velmi těžko napravitelné. Základní myšlenka v odvykání vždy je, že závislý musí sám chtít. Avšak, kdo by se dobrovolně vzdal tolika příležitostí k sebeuplatnění, které má uživatel sociálních sítí? Karolíně jsme nepomohli, jen jsme jí poskytli základní informace o sociálních sítích a povšechně o jejich dobrých i špatných vlastnostech. Nicméně jí i čtenářům Zory se může hodit seznam varovných signálů, které jsme pro tento účel načerpali a upravili také podle internetového článku Heleny Mlíčkové.

1. Vztah k práci
Závislý uživatel sociálních sítí projevuje svůj vztah k práci nebo ke studiu tím, že odkládá nebo popírá své povinnosti. Reálně hrozí, že přijde o práci nebo bude vyhozen ze školy. Ale Facebook je zároveň úžasná příležitost, jak si hledat nové zaměstnání, tak proč ji nevyužít? Nakonec to vypadá, že uživatel si v práci alespoň na chvilku odpočine od Facebooku, zatímco by to mělo být naopak.

2. Vztah ke společnosti nebo sociální skupině
Závislý uživatel si oddechne, když mu odpadne soukromá schůzka nebo společenská akce, protože se může věnovat Facebooku, kde prožívá aktivity a sdílí společenské příležitosti s tzv. „přáteli“, které může kdykoliv prostřednictvím sociální sítě nejen kontaktovat, ale i ovlivňovat a nechat se jimi ovlivňovat, prožívat virtuálně jejich radosti i strasti, aniž by ho to stálo jakékoliv fyzické nebo emoční úsilí.

3. Vztah k objektivní realitě
Závislý uživatel bude vždy vášnivě obhajovat Facebook nebo svou jinou oblíbenou sociální síť, aniž by popřál sluchu kontrující straně. Někdy to vypadá, jako by mu za to platili, ale není to tak. On se nechce této své libosti vzdát. Někdy připomíná člověka, který fanaticky vyzdvihuje přednosti své milenky, svého auta, svého fotbalového klubu nebo své náboženské skupiny. Je to prostě jeho a tedy nedotknutelné.

4. Vztah k přátelům
Závislý uživatel nejen průběžně kontroluje, kdo se mu na Facebooku hlásí jako Přátelé, ale je posedlý i kontrolou seznamů Přátel svých „přátel“. Má-li pocit, že tyto seznamy jsou početnější než jeho, není líný psát úplně cizím lidem a žádat je, aby se mu přihlásili do jeho seznamu Přátel. Mám ve svém seznamu už dvě stě Přátel, tak to něco musím znamenat!

5. Vztah k fyzickému partnerovi
Závislý uživatel postupně ztrácí zájem o fyzický kontakt s živým člověkem, protože na Facebooku lze všechno, aniž byste museli investovat nebo riskovat jako ve skutečném vztahu. Na Facebooku lze beztrestně flirtovat a mít virtuální sex s někým, koho jste ve skutečnosti neviděli a ani vidět nepotřebujete. Ostatně, reálnému sexu je již odzvoněno!
Pozn. redakce: Sociální sítě mohou samozřejmě také sloužit jako seznamka. Tuto příležitost si nenechávají ujít zejména lidé s různými sexuálními úchylkami. Doporučujeme pozornosti čtenářů i dokument Děti online vysílaný Českou televizí v květnu 2017.

6. Vztah k rodině a dávným přátelům
V životě závislého uživatele strádají všechny vztahy, protože pro samé chatování a sledování cizích příběhů není čas ani myšlenkový prostor pro skutečné lidi, které máme nablízku. Takto závislý uživatel spotřebuje hodně času např. i prohlížením fotek zcela cizích osob a hlavně neustálým kontaktem s těmi, které má na seznamu a pro které je též virtuálním přítelem. Má-li někdo z blízkých narozeniny nebo je jiná důležitá událost v rodině nebo okolí, to se uživatel dozví z poznámky na Facebooku, ale příliš ho to nevzrušuje.

7. Vztah k sobě
Uživatel Facebooku dostává neustále pozvánky, aby se stal členem nějaké skupiny. Taková pozornost mu samozřejmě lichotí o to více, o co méně dostává pozvánky od zklamaných nebo již lhostejných lidí ze svého okolí. Jeho Ego roste v důsledku nedostatečné vlastní reflexe a nereálného sebehodnocení. Za vrchol svého citového života považuje přijímání a posílání dárků třeba v rámci farmwille.
Pozn. redakce. Farmwille je jedna z oblíbených facebookových her, na kterou se můžete připojit. Její kouzlo spočívá v hospodaření na farmě, k níž si můžete přikupovat virtuální pozemky i chovná zvířata. Když dobře hospodaříte, dostanete peníze nebo body, abyste mohli ve hře úspěšně pokračovat. Peníze i dary můžete obdržet též od vašich facebookových Přátel jako dárek.

8. Vztah k morálce
Na Facebooku má každý uživatel tzv. Zeď, na kterou si píše všechny své radosti, problémy i plány, aby si je každý, ale opravdu KAŽDÝ mohl přečíst. Tím vlastně ponižuje svou intimitu na jakési veřejné zboží, jehož cena se odhaduje na pár kliknutí.
Je-li náhodou závislý uživatel „venku“ na nějaké akci, využije každé volné chvilky, nevadí, je-li zrovna na návštěvě u prezidenta nebo v nemocnici na oddělení JIP. Jak to jen jde, připojí se mobilem na svou zeď a napíše upřímný reportík, aby všichni věděli, co prožívá, kde a s kým. Drby a čerstvé novinky se díky síťovému chumlu propojí, aby se teď hned všichni o všech všechno dozvěděli a mohli teď hned na všechno reagovat. Je pak s podivem, jak může být někdo šokován, jsou-li jeho snahy o facebookovou solidárnost zneužity. Překvapeni a pohoršeni jsou pak nejen uživatelé, ale i zcela bezbranní lidé, kteří se do sítě jaksi připletli, třeba proto, že o nich někdo napsal nebo je jiný poznal z fotek.

Na obranu Facebooku mohu říct, že v krizových situacích je mocným nástrojem pohotové informace, ale i dezinformace. Ano, můžeme se dozvědět, co se kde chystá a nějak na to reagovat. Můžeme někomu být nápomocni radou nebo i konkrétní podporou. Ale zůstaneme jako uživatelé pouze v této praktické úrovni užívání?
Než to všechno promyslím, půjdu si přečíst noviny a poslechnout rádio. Tam to také žije!

Dr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM - Známe se dobře?
STALO SE: A je to! Soutěž v sebeobsluze je úspěšně za námi
OO SONS Vrchlabí a Čtyři dohody
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Jičín – ve Vlastivědném muzeu
Česká Lípa – rekreační pobyt
Česká Třebová – zájezd na Novopacko
Přerov – zájezd do Bruntálu
Ozdravná rekondice v Luhačovicích
LIDÉ KOLEM NÁS: Anděl, co chodí po zemi - Rozhovor s Renatou Moravcovou
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás
Mapování kompetencí staví na tom, co nás naučil život (dokončení rozhovoru o kompetencích jako unikátní metodě mapování vlastních možností na trhu práce)
ZORA RADÍ: Nad zlato: Ničí Facebook vztahy…?
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Newton z Dobrušky
Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně
POEZIE VŠEDNODENNÍ: Když přiletí čáp
SPORT: Dva bronzy z Evropy
Bowlingové finále


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 14 Červenec 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
ÚVODEM
Známe se dobře?
STALO SE
A je to! Soutěž v sebeobsluze
OO SONS Vrchlabí a Čtyři dohody
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Jičín – ve Vlastivědném muzeu
Česká Lípa – rekreační pobyt
Česká Třebová – zájezd na Novopacko
Přerov – zájezd do Bruntálu
Ozdravná rekondice v Luhačovicích
LIDÉ KOLEM NÁS
Anděl, co chodí po zemi
Poradci jsou (nejen) v každém kraji. Jsou tu pro vás – SONS Tábor
Mapování kompetencí staví na tom, co nás naučil život (dokončení rozhovoru z minulého čísla)
ZORA RADÍ
Nad zlato: Ničí Facebook vztahy…?
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Newton z Dobrušky
Člověk v náhradách aneb Technika slouží medicíně
POEZIE VŠEDNODENNÍ
Když přiletí čáp
SPORT
Dva bronzy z Evropy
Bowlingové finále



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR