Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 12 Červen 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


úvodem: Pojďme se nebrat příliš vážně
STALO SE: Pětadvacátý ročník národní abilympiády zná své vítěze
Byli jsme v „SEMiTAM“
S bílou holí pro Bílou pastelku
Tisková konference Milionový pes
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Festivalu Porozumění v Mariánských Lázních se zúčastnili také zástupci SONS
Do České Lípy S bílou holí pro bílou pastelku
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Pavel Diblík
ZORA RADÍ: Nad zlato – jsem jeden velký mindrák
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: Cheb – Po stopách císaře Karla IV.
Kronika medicíny - část první, umění léčitelů staré Číny
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK - Nešťastný osud krále Oidipa, (III. dokončení), Konečné vysvobození
SPORT: V Ratíškovicích o tituly
Trofej z turnaje v Qardu si znovu odvezlo Slovensko
INZERCE


HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: Cheb – Po stopách císaře Karla IV.


V rámci spolupráce s Městskou knihovnou v Chebu jsme využili lákavé nabídky k účasti na dvoudenním poznávacím zájezdu s názvem „Po stopách císaře Karla IV.“ ve dnech 6. a 7. května. Zájezd byl zaměřen na významné stavby či kulturní památky vážící se k době Karla IV.
Nejprve jsme zavítali do Lukové u Manětína. První zmínka o ní je v zakládací listině kladrubského kláštera z roku 1115. Této malé obci dominuje kostel sv. Jiří z roku 1352. Chátrající stavbu však nedávno vzkřísil neobvyklý nápad studenta stavební fakulty z Plzně, který do interiéru vsadil zahalené figury věřících. V dřevěných lavicích tiše sedí tři desítky bíle oděných postav, nemluví a se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Tato nevšední podívaná vzbuzuje stále více zájem mnoha turistů z domova i ze zahraničí. My jsme přivítali možnost hmatové prohlídky těchto neobvyklých lidských duší.
Další navštívený byl nedaleký Rabštejn nad Střelou. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1269. Karel IV. zde často pobýval a výnosy z něj daroval roku 1370 své ženě Elišce Pomořanské. Roku 1375 udělil městečku právo vybírat clo na významné obchodní cestě. V průběhu staletí pak prošel hrad rukama mnoha majitelů, v roce 1705 byl přestavěn na barokní zámek. Postupem doby však sláva a věhlas Rabštejna zaniká, průřez bohatou a pestrou historií města dokumentuje zdejší muzeum.
Ke Karlu IV. neodmyslitelně patří hrad Křivoklát, kde byl dokonce od svých čtyř let dočasně vězněm svého otce Jana Lucemburského. Přesto na hrad nezanevřel, po návratu z Paříže jej vykoupil, a dokonce zde ubytoval svou první ženu Blanku z Valois. Hrad s bohatou historií je chloubou historického stavitelství. Díky svému vzhledu i majestátnosti se stal kulisou několika filmů i pohádek, například to byly Slasti otce Vlasti, Noc na Karlštejně, Tři veteráni, Anděl Páně či velkofilm Báthory a další. Průvodce k nám byl velice vstřícný, a tak jsme si mohli hmatem prohlédnout vybrané expozice včetně různých druhů mučidel, železné panny apod.
Před ubytováním jsme se ještě zastavili v malé obci Mešno. Zdejší kostel Nejsvětější Trojice z roku 1352 byl vystavěn v novogotickém stylu, ale z původní stavby je zachována pouze křtitelnice. Zvláštností jsou okna s figurálními vitrážemi několika světců. Kostel je však také úzce spjat s chrámem svatého Víta na Pražském hradě, důkazem toho jsou tři okenní vitráže z roku 1863 s vyobrazením Karla IV. a jeho ženy Elišky Pomořanské, které byly původně určeny pro tento chrám.
Druhý den dopoledne jsme navštívili Orlík. Jeho počátky jsou datovány mezi roky 1230-1251. Nejdříve šlo o celodřevěný hrádek s názvem Orlí hnízdo, vystavěný na strmé skále. Odtud název Orlík. Na přelomu 13. a 14. století byl na jeho místě postaven kamenný gotický hrad, který sloužil jako opěrný bod a správní centrum královské moci. V průběhu staletí došlo k mnoha změnám v držbě, a také k přestavbám. V roce 1822 se stal sídlem sekundogenitury. Následovaly převratné stavební změny a panské sídlo se změnilo v reprezentativní zámek. Interiér získal nový nábytek, plastiky, vzácný porcelán, obrazy, posléze i lovecké zbraně a trofeje ze zdejších lesů. Našim všímavým prstům neunikla ani nádherně zdobená kachlová kamna, tepané hodiny či různé typy loveckých zbraní.
Nedaleko odtud, přesněji 16 km, stojí další skvost našich kulturních památek – hrad Zvíkov. Vystavěn byl na skalnatém ostrohu na soutoku dvou řek, Otavy a Vltavy. Jeho historie je spojená s královským rodem Přemyslovců. V době od 1226 do 1250 byl vybudován Královský palác a opevnění. Karel IV. zde rád pobýval, do dostavby Karlštejna mu sloužil Zvíkov jako dočasné úložiště korunovačních klenotů. V průběhu let proběhly mnohé přestavby, od 1790 rozsáhlé opravy, v královském paláci byly zachráněny pozdně gotické malby. Součástí hradu je kaple svatého Václava, nacházejí se zde fresky s biblickými příběhy a postavami, kaple má zachovanou podobu ze 13. století. Dominantou hradu je tzv. Hlízová věž (také Markomanka, Hláska) čtvercového půdorysu, vystavěná byla v roce 1230. Vysoká je 20 m, síla zdiva činí 3,5 m. Věž tvoří 44 vrstev opracovaných (bosovaných) kvádrů – hlíz, což představuje ojedinělou architekturu.
Předposlední zastávkou byly Mirotice a rodný dům Mikoláše Alše, který se zde narodil v roce 1852. Jeho dům dnes slouží jako památník tohoto věhlasného malíře, druhá část památníku je věnována známému loutkoherci Matěji Kopeckému, který s Alšem úzce spolupracoval.
Posledním cílem našeho poznávacího zájezdu byl Nepomuk. V místním muzeu se kromě jiného nachází expozice věnovaná cisterciáckému klášteru Pomuk, jehož vznik je datován od roku 1145. Na jeho založení měla klíčový podíl vládnoucí Přemyslovská dynastie. Karel IV. podporoval cisterciáky pro jejich, na tehdejší dobu moderní přístup k hospodaření a správě majetku. V muzeu můžete také zhlédnout expozici věnovanou „Černým baronům“, trávícím nelehkou službu na nedaleké Zelené Hoře. Mužské návštěvníky zde zaujala i výstava přibližující pád amerického bombardéru v květnu 1944. Nehodu přežil jen jeden člen z jedenáctičlenné posádky, ten se stal v r. 2004 čestným občanem města.
Co dodat na závěr? Poděkování zcela jistě náleží nejen paní Mudrové z Městské knihovny v Chebu za uspořádání velmi zajímavého poznávacího zájezdu, potěšitelný je i kladný přístup průvodců na hradech a zámcích, kteří nám tak stále častěji umožňují hmatovou prohlídku vystavených exponátů.
Emil Miklóš


Obsah

úvodem: Pojďme se nebrat příliš vážně
STALO SE: Pětadvacátý ročník národní abilympiády zná své vítěze
Byli jsme v „SEMiTAM“
S bílou holí pro Bílou pastelku
Tisková konference Milionový pes
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Festivalu Porozumění v Mariánských Lázních se zúčastnili také zástupci SONS
Do České Lípy S bílou holí pro bílou pastelku
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Pavel Diblík
ZORA RADÍ: Nad zlato – jsem jeden velký mindrák
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: Cheb – Po stopách císaře Karla IV.
Kronika medicíny - část první, umění léčitelů staré Číny
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK - Nešťastný osud krále Oidipa, (III. dokončení), Konečné vysvobození
SPORT: V Ratíškovicích o tituly
Trofej z turnaje v Qardu si znovu odvezlo Slovensko
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 12 Červen 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Bc. Jiří Hubáček, Mgr. Jarmila Hanková, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost.
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 120 korun českých
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Flash disk, prosíme, vraťte do deseti dnů po obdržení na přiloženou adresu.
Nahrávku vyrobilo zvukové studio Knihovny a tiskárny pro nevidomé v Praze.
OBSAH:
ÚVODEM
Pojďme se nebrat příliš vážně
STALO SE
Pětadvacátý ročník národní abilympiády zná své vítěze
Byli jsme v „SEMiTAM“
S bílou holí pro Bílou pastelku
Tisková konference Milionový pes
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Festivalu Porozumění v Mariánských Lázních se zúčastnili také zástupci SONS
Do České Lípy S bílou holí pro Bílou pastelku
LIDÉ KOLEM NÁS
Devatero řemesel – Pavel Diblík
ZORA RADÍ
Nad zlato – jsem jeden velký mindrák
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ
Cheb – Po stopách císaře Karla IV.
Kronika medicíny, část první: umění léčitelů staré Číny
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK: NEŠŤASTNÝ OSUD KRÁLE OIDIPA, pokračování (III.) KONEČNÉ VYSVOBOZENÍ
SPORT
V Ratíškovicích o tituly
Trofej z turnaje v QARDU si znovu odvezlo Slovensko
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR