Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 10 Květen 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Jak jsme se mohli zakuklit
Tactus.cz a soutěž hmatově ilustrovaných knih pro děti
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Tábor – na haptické výstavě o restaurování
Kyjov – putování Prahou
Pozvánka: Tradiční soutěž v sebeobsluze „A je to!“
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Petr Novák
ZORA RADÍ: Nad zlato – Máme doma puberťáka
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak funguje roztroušená skleróza
Karlovarské muzeum vychází vstříc nevidomým návštěvníkům
Hmat pomůže s make-upem, sluch vyhrát
SPORT: Nevidím, přesto nemusím být obětí
Karlovice 2017 – nelítostný boj


Tactus.cz a soutěž hmatově ilustrovaných knih pro děti


Začátkem dubna jsme se v Praze-Karlíně zúčastnili velice zajímavé akce – vyhlášení výsledků 6. ročníku české soutěže hmatově ilustrovaných knih pro nevidomé. Pořádá ji jednou za dva roky Asociace rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR, reprezentovaná tyflopedkou PaedDr. Terezií Kochovou, v programu na podporu hmatově ilustrovaných dětských knížek pro nevidomé Tactus.cz.
Proč je tolik třeba nových dětských hmatových knížek a aktivit kolem nich? Je jich ve srovnání s tištěnými velice málo, přitom je hmat potřeba od nejútlejšího věku učit děti využívat. V mnoha zemích se navíc v současné době díky rychlému pokroku dostala do popředí technika založená na sluchovém poznávání (zvukové nahrávky, hlasový výstup) a úroveň schopností hmatového rozlišování a používání Braillova písma povážlivě klesá. Tyto tendence se začínají projevovat také v českém prostředí. Projekt podpory tvorby knížek s hmatovými ilustracemi a prvními texty v Braillově písmu si klade za cíl nejen připravit dětem hodnotnou zábavu, ale také motivovat je k používání hmatu jako takového a Braillova písma, základu gramotnosti.
Program Tactus.cz byl oficiálně zahájen v roce 2005, kdy se ČR připojila k mezinárodnímu sdružení Typhlo&Tactus, které se tématu věnuje v evropském měřítku. Tactus.cz vedle pořádání zmíněné akce zahrnuje pořádání českých soutěží, účast na mezinárodních soutěžích Typhlo&Tactus, podporu vzniku nových knížek a jejich prodej, vedení Knihovny hmatových knížek a výpůjčky knih do rodin a škol (jsou nejen velmi vzácné, ale i drahé).
Celý projekt získal v roce 2007 záštitu Společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Zapojil se do kampaně na podporu čtení Rosteme s knihou a dostal možnost opakovaně prezentovat a vystavovat hmatové knížky na knižním veletrhu Svět knihy. Je potěšitelné, že díky projektu Tactus.cz zaujímá Česká republika v těchto aktivitách jedno z nejpřednějších míst na světě.
Pohádky s předměty a hmatové knihy
Jednodušší než přímo knihy, ale neméně potřebnou variantou jsou pro nevidomé dítě pohádky s předměty. Ještě nejsou hmatovými knihami, ale představují díla velice žádaná pro předknižní fázi. Dítě totiž nejdříve potřebuje porozumět tomu, že příběh vůbec může být něčím doprovázen. Prvním stupněm k pochopení dvourozměrného obrázku je pohádka, kterou dospělý dítěti vypráví, k tomu dítě dostává do ruky doprovodné předměty (např. při pohádce O červené Karkulce malinký košíček, malinké víno, malinkého plyšového vlka). Přes tyto postupné kroky se dítě nakonec propracuje ke knížce s hmatovými obrázky.
Taktilní ilustrace musí být především srozumitelná a rozeznatelná, zejména pro menší čtenáře nesmí obsahovat příliš detailů, zobrazený objekt musí dostatečně kontrastovat s pozadím, nesmí být příliš velký – musí být „uhmatatelný“ pro dětské ruce, jeho kvalita se nesmí posuzovat zrakem, ale materiál má vždy přednost před tvarem… Při tvorbě hmatové ilustrace lze použít nejrůznější suroviny, např. karton, textilie, pryž, igelit, umělé tkaniny, kůži, plech, dřevo, přírodniny, šňůrky, korálky, ale i skutečné předměty. Vynalézavosti se meze nekladou. Důležitým kritériem je i trvanlivost provedení, s ním souvisí kvalitní připevnění materiálů (např. přilepení a přišití). Vítaným prvkem hlavně u knih pro malé děti jsou snímatelné manipulační prvky – přichycení pomocí magnetů a suchých zipů. Ilustrace totiž nemá jen plnit poznávací funkci, ale má čtenáře také pobavit a dobře naladit. Čtenáři rovněž ocení nejrůznější zvuky (pískání, přesýpání, drnkání atd.). U textové stránky knížky potom odborníci doporučují použít soutisku Braillova písma a černotisku. V rodině či třídě tak mohou knihu číst nejen nevidomí, ale i vidící čtenáři.
Oceněné knihy
Zpět ke zmíněné soutěži. Letos odborná sedmičlenná porota, zahrnující vidomé tyfpopedy a výtvarníky, ale i zrakově postižené hodnotitele, včetně studentky gymnázia, jež se svým věkem nejvíc přiblížila ideálu mít zastoupeny i nevidomé děti, hodnotila 23 děl. Svá díla přihlásili jednotlivci i skupiny, zapojili se i děti a studenti z osmi škol. Mnohá díla vznikla právě na základě studentských seminářů.
Soutěžilo se již tradičně ve třech kategoriích: předmětová pohádka, didaktická literatura a dětská beletrie, která představovala hlavní kategorii.
Na 1. místě v kategorii Předmětové pohádky se umístil projekt O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu (autor: Petra Benedíková) – porota ocenila, že se podařilo přiblížit reálné téma, které lze v běžném životě nevidomým těžko zprostředkovat. Další cena nebyla udělena a 3. místo patří pohádce O třech prasátkách (autoři: studenti Matyáš Drda, František Štindl a Krištof Janeček, Lauderovy školy Praha) – porota vyzdvihla ukázkovou práci se symboly.
V kategorii Didaktická kniha 1. místo patřilo čtyřdílné encyklopedii Psí plemena (autoři: Helena Formánková a Klára Novotná) – jde o ucelené dílo encyklopedického typu, které prvně představuje tuto tématiku nevidomým. Porota vysoce hodnotila vynikající text a tvarovou výstižnost psů, na které bylo použito množství rozmanitých materiálů. Na 2. místě se umístila kniha Alberto Giacometti (autorka: kolektiv studentů, SPdgŠ a SZŠ sv. Anežky České Odry) – porota ocenila, že se autoři nebáli pustit do nového tématu, které navíc ve hmatovém zpracování není dosud k dispozici. Dílo srozumitelně představuje Giacomettiho sochařskou tvorbu. Třetí místo porotci neudělili.
V hlavní kategorii Dětská beletrie 1. místo obsadila Pohádka o ztracené prdelce (autoři: Vlasta Šedivá a Ivo Rek) – porotci vyzdvihli řemeslně velmi čistou práci, vč. dopracovaných detailů, krásný veselý text – navíc namluvený, interaktivní, manipulativní prvky. 2. místo patřilo Zatoulaným botkám (autoři: Kateřina Kubánková, Kateřina Zemanová a Marek Valiček, Jiné Laně, z. s.) – jde o řemeslně bezchybnou práci. Obdivuhodný je malý objem knihy obsahující tolik stran. Ilustrace obsahují hravé, pohyblivé prvky a jsou provedeny ve vynikajícím barevném kontrastu. Převratný, prvně použitý je způsob tisku Braillova písma - 3D technologií UV lakem. Na společném 3. až 4. místě skončila Cesta (autor: studentka Kateřina Janišová, SUPŠ Uherské Hradiště) – porota ocenila to, že obrázky jsou vytvořeny s velikým porozuměním potřebám hmatového vnímání, a Hledej, bav se, počítej (autor: studentka Michaela Rokačová, SUPŠ Uherské Hradiště) – jde o jednoduché čisté dílo pro nejmenší a v tom právě spočívá jeho síla.
Byla také udělena mimořádná uznání poroty, a to Davidu Linkovi za dlouholetou tvorbu v oboru reliéfní grafiky a několika pedagogům za vedení studentů při tvorbě soutěžních děl.
Knihovna hmatových knížek
Také letošní soutěžní díla obohatí fundus Knihovny hmatových knížek, provozované Asociací rodičů a přátel dětí nevidomých a slabozrakých v ČR, o. s. Knihovna se nachází v budově Dvouleté katolické střední školy (Vítkova 15/12, 186 00 Praha 8-Karlín, telefon: 728 945 537, mailová adresa tereziekochova@seznam.cz.). Knihy si mohou zájemci vybrat na webu asociace. Poté je jim titul zaslán poštou. K dispozici je více než sto hmatových knížek a předmětových pohádek. Několik titulů hmatových knížek lze zapůjčit také v Knihovně pro nevidomé K. E. Macana v Praze.
Asociace se věnuje i výrobě knížek v malých sériích (po 40-50 kusech), aby je mohli rodiče nevidomých koupit a dítě je mělo doma trvale. Tyto sériově vyráběné knihy jsou velice žádané a potřebné, přestože nejsou levné. V současné době se nabízí ke koupi za dotované ceny osm titulů. Jejich cena (asi 600 Kč) představuje přibližně čtvrtinu výrobních nákladů na knihu, tj. vzhledem k velkému množství ruční práce od 2000 do 3000 Kč. Bez štědré pomoci sponzorů se tedy výroba taktilních knih neobejde.
Jarmila Hanková
(Zpracováno na základě materiálů poskytnutých PaedDr. Terezií Kochovou.)


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Jak jsme se mohli zakuklit
Tactus.cz a soutěž hmatově ilustrovaných knih pro děti
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Tábor – na haptické výstavě o restaurování
Kyjov – putování Prahou
Pozvánka: Tradiční soutěž v sebeobsluze „A je to!“
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Petr Novák
ZORA RADÍ: Nad zlato – Máme doma puberťáka
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jak funguje roztroušená skleróza
Karlovarské muzeum vychází vstříc nevidomým návštěvníkům
Hmat pomůže s make-upem, sluch vyhrát
SPORT: Nevidím, přesto nemusím být obětí
Karlovice 2017 – nelítostný boj


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 10 Květen 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR. Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Jak jsme se mohli zakuklit
Tactus.cz a soutěž hmatově ilustrovaných knih pro děti
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Tábor – na haptické výstavě o restaurování
Kyjov – putování Prahou
Pozvánka: Tradiční soutěž v sebeobsluze „A je to!“
LIDÉ KOLEM NÁS
Devatero řemesel – Petr Novák
ZORA RADÍ
Nad zlato – Máme doma puberťáka
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Jak funguje roztroušená skleróza
Karlovarské muzeum vychází vstříc nevidomým návštěvníkům
Hmat pomůže s make-upem, sluch vyhrát
SPORT
Nevidím, přesto nemusím být obětí
Karlovice 2017 – nelítostný boj



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR