Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 1 leden 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Z republikové rady SONS
Američtí veteráni se omluvili indiánům v Dakotě
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Martina
Nevidí? Nevadí!
Plánuješ jít na vysokou? Co zkusit UHK?
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 01/2017
MAJÁČEK EXTRA LINE, PROSINEC 2016 - MPSV vydalo aktualizovanou „Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2016“.
LHON – nebezpečná diagnóza
Novoroční předsevzetí, která se většinou nevyplatí
KULTURA: Pastva pro obě ruce: z výstavy HAPESTETIKA VI
Hlasy našich knížek – dnes trochu jinak
Ve stopách Homérových: BENITO PÉREZ GALDÓS
Opožděný dopis Ježíškovi, aneb Kam se to řítíš, hromadná dopravo!?
SPORT – Černobílé problémy
PRO ZASMÁNÍ… POZDĚ, ALE PŘECE


Nevidí? Nevadí!


Stále více firem si uvědomuje, že i postižený člověk může být velkým přínosem. Mnoho společností rozběhlo speciální programy určené na nábor a zaškolování handicapovaných pracovníků. Firmy najímají slabozraké, autisty i jinak postižené a přizpůsobují se jejich handicapu.
Na první pohled by na ní člověk nic nepoznal. Pohledná blondýna s modrýma očima už od vchodu zdraví a vede návštěvníky centrálou Komerční banky v pražských Stodůlkách sebejistým krokem. Slepeckou hůl, kterou má v ruce, už tu skoro ani nepoužívá.
„Protože tady už to dobře znám,“ usmívá se přes rameno a usazuje hosty. Ve skutečnosti je devětadvacetiletá Tereza Moravová téměř nevidomá, její zrak je velmi omezený. „To, co normálně člověk vidí na 60 metrů, já vidím na jeden metr. Všechno musí být mnohonásobně zvětšené a kontrastní, abych rozeznala třeba čísla či symboly. V cizím prostředí se příliš dobře neorientuji,“ vysvětluje Moravová.
Když se narodila, viděla téměř normálně, byla jen lehce šeroslepá. Před pěti lety se jí ale zrak začal zhoršovat, až se stala téměř nevidomou. Moravová má dvě vysoké školy – na Univerzitě Karlově vystudovala andragogiku a speciální pedagogiku. Se svým handicapem měla ale na pracovním trhu poměrně omezený výběr. Nakonec se rozhodla, že absolvuje stáž v Komerční bance zaměřenou právě na handicapované.
„Přemýšlela jsem o svojí budoucí práci. Měla jsem v hlavě myšlenku, že bych ráda prosazovala téma zaměstnávání postižených,“ vzpomíná Moravová.
V Komerční bance má nyní na starosti nábor lidí, pracuje v oddělení lidských zdrojů a pomáhá s výběrovými řízeními. Dost často pracuje s životopisy uchazečů, které jí kandidáti posílají e-mailem.
A to je také téměř jediná situace, kdy je zřejmé, že má zrakový handicap. Speciální software, který jí banka pořídila, mnohonásobně zvětšuje písmena na monitoru a Tereze se objevují žlutá na černém podkladu, aby byla co nejvíce kontrastní.
„S tímhle sotfwarem jsem stejně rychlá jako moje kolegyně. Dostávám přiděleno stejně práce jako ostatní,“ říká Moravová. Jediné, v čem se jí dostává speciálního zacházení, je výprava na oběd. „Kolegové mě doprovází, abych nemusela být pořád ve střehu,“ usmívá se Moravová.

Mladí s postižením jsou už více cenění
Sama se zevrubně věnuje problematice zaměstnávání postižených, a jak říká, lidé s handicapem začínají být na trhu „ceněným zbožím“. Především s tím, jak podniky začínají nabírat lidi a vyostřuje se boj o talenty. „Situace je určitě lepší než třeba před pěti lety. Firmám nedělá problém se postiženému člověku přizpůsobit, vytvořit mu vhodné pracovní prostředí. V mém případě to znamenalo nakoupit právě speciální software,“ podotýká Moravová.
Dodává však, že problém pro mladé lidi s handicapem je získat po škole praxi. „Udělat si brigádu při studiu je téměř nemožné,“ krčí rameny. V současnosti už Komerční banka zaměstnává 74 handicapovaných lidí, kteří zastávají nejrůznější pozice: pokladník, bankovní poradce, poradce pro hypotéční úvěry, obchodní analytik, systémový inženýr, specialista talesales a další.

O Tereze Moravové:
Devětadvacetiletá vystudovaná andragožka a speciální pedagožka přišla do Komerční banky, která se tak stala jejím prvním a zatím jediným zaměstnavatelem. Do banky se dostala díky stáži pro handicapované a místo získala na stálo. Jejím úkolem je číst a třídit životopisy uchazečů o práci. Rozdíl mezi jejím a běžným pracovištěm je vidět hlavně na monitoru počítače. Speciální software, který jí banka pořídila, písmena textu zvětšuje až do velikosti poloviny monitoru a zvyšuje jejich kontrast. V soukromí se zajímá hlavně o zaměstnávání handicapovaných.

VZP postižené záměrně vyhledává
Do zaměstnávání lidí s handicapem se pustila i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Na začátku bylo potřeba dodržet zákonem stanovený podíl zdravotně postižených zaměstnanců. „V roce 2012 jsme se rozhodli spustit nové programy Handicap a Trainee, které byly úzce propojeny. Na vybrané agendy jsme začali vyhledávat kolegy s postižením,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý. Handicap programem prošlo v letech 2013 až 2016 celkem 114 lidí a z toho 22 je dnes v pojišťovně trvale zaměstnaných. „Účastníky programu směrujeme do útvarů, kde mohou v případě potřeby plnohodnotně nastoupit za zaměstnance v důchodovém věku nebo za nastávající maminky. Zdravotně znevýhodnění kolegové jsou ale samozřejmě přijímáni i v běžných výběrových řízeních, není pravidlem, že prochází vždy programem Handicap,“ dodává Tichý. A tak se z původních dvou procent zdravotně postižených zaměstnanců v roce 2012 dostali až na dnešní 3,45 procenta a chtějí dosáhnout až na procenta čtyři. Jednou z takových zaměstnankyň je ve VZP i čtyřiadvacetiletá Zuzana Grunová. Od dětství má zrakovou vadu a vidí velmi špatně na dálku i na blízko. V jihlavské pobočce VZP dělá administrativní práci, její místo je u informačního pultu, kde klientům pomáhá s obsluhou vyvolávacího systému a směruje je ke specializovaným pracovníkům.
„Do VZP jsem se dostala náhodou díky inzerátu, který byl vyvěšen na webových stránkách pracovního úřadu, a tak jsem zkusila napsat,“ líčí Grunová. „Následně si mě pozvali na pohovor, který vyšel. Můj handicap nebyl problém, poněvadž se jednalo o stáž pro lidi s postižením, které VZP takto podporuje,“ dodala Grunová.

O Zuzaně Grunové
Je jí 24 let, má středoškolské vzdělání a pochází z Práčů u Znojma. Kvůli práci na jihlavské pobočce VZP se ale přestěhovala do Olešné u Pelhřimova. Grunová je silně slabozraká, zrak se jí horší od jejích pěti let. Pracuje u informačního pultu, kde klientům radí, které tlačítko zvolit podle toho, co potřebují řešit. Do VZP se dostala na inzerát, který nabízel pozici postiženému uchazeči. Až na jednu drobnou výjimku se nesetkala se žádnými problémy kvůli svému handicapu. U svého pracoviště má cedulku s krátkým sdělením, že patří do programu Handicap.

Hlavně mluvit na rovinu
Organizace, které pomáhají zdravotně postiženým začlenit se do pracovního života, potvrzují, že situace se v posledních letech lepší. „Zejména velké firmy, které se cíleně snaží o rozmanitost pracovníků, velmi často nabízejí juniorské pozice a pozice na zkrácené úvazky, jež často využívají právě lidi se zdravotním postižením,“ hodnotí Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).
„Z naší zkušenosti ovšem těchto míst stále není dostatek. V současné době je v Česku nejnižší nezaměstnanost, ale paradoxně počty nezaměstnaných lidí se zdravotním postižením hlášených na úřadech práce neklesají stejným tempem jako celková nezaměstnanost zdravých obyvatel,“ vysvětluje Potměšilová.
Podle její zkušenosti jsou největší překážkou zejména tajnosti. Tedy když člověk se zdravotním postižením nepřizná na pohovoru, že mu něco dělá problémy, že třeba nemůže zvedat nic nad pět kilogramů. „V provozu už pak těžko může říci kolegovi, že mu nepomůže. To pak vede buď k tomu, že kolegové či nadřízený jeho chování interpretují špatně, nebo ještě hůř, daný člověk bude tak dlouho dělat něco proti svému zdraví, až danou práci přestane zvládat úplně. Prostě je nutné mluvit na rovinu o tom, co potřebují obě strany,“ podtrhuje Potměšilová.

Zuzana Keményová
Zdroj: Hospodářské noviny – Magazín Probyznys (redakčně kráceno)
***


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Z republikové rady SONS
Američtí veteráni se omluvili indiánům v Dakotě
LIDÉ KOLEM NÁS: Devatero řemesel – Martina
Nevidí? Nevadí!
Plánuješ jít na vysokou? Co zkusit UHK?
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 01/2017
MAJÁČEK EXTRA LINE, PROSINEC 2016 - MPSV vydalo aktualizovanou „Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2016“.
LHON – nebezpečná diagnóza
Novoroční předsevzetí, která se většinou nevyplatí
KULTURA: Pastva pro obě ruce: z výstavy HAPESTETIKA VI
Hlasy našich knížek – dnes trochu jinak
Ve stopách Homérových: BENITO PÉREZ GALDÓS
Opožděný dopis Ježíškovi, aneb Kam se to řítíš, hromadná dopravo!?
SPORT – Černobílé problémy
PRO ZASMÁNÍ… POZDĚ, ALE PŘECE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 1 leden 2017
Zastupující šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Bc. Jiří Hubáček, Mgr. Jarmila Hanková, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
OBSAH
ÚVODEM
A je to tady!
STALO SE
Z Republikové rady netradičně
Američtí veteráni se omluvili indiánům v Dakotě
LIDÉ KOLEM NÁS
Devatero řemesel – Martina
Nevidí? Nevadí!
Plánuješ jít na vysokou? Co zkusit UHK?
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 1/2017
Příručka Ministerstva práce a sociálních věcí pro OZP
LHON – nebezpečná diagnóza
Novoroční předsevzetí, která se většinou nevyplatí
KULTURA
Pastva pro obě ruce: z výstavy HAPESTETIKA VI.
Hlasy našich knížek – tentokrát trochu jinak
Ve stopách Homérových
(SKORO)FEJETON POVÝTCE REÁLNÝ
Petr Mašek
SPORT
Černobílé problémy
PRO ZASMÁNÍ… POZDĚ, ALE PŘECE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR