Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 2, leden 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvodem
STALO SE: Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS: Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM: Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
ZDRAVÍ: Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Když se řekne masopust
INZERCE


NAPSALI NÁM: Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu

aneb
Proč bych si přála kupovat elektro v továrním nastavení

Jsem hrozný knihomol, lépe řečeno audiomol. Jenže jsem taky dost divný knihomol, jelikož čtu všude jinde, než kde se má: na záchodě, při vaření, při úklidu, jen ne vsedě u počítače. Dnes už sice existují bezdrátová sluchátka, nicméně mít PC zapnutý celý den asi nebude ideální, měl by si taky někdy odpočinout. Totéž platí o chytrých telefonech. Proto ke čtení potřebuju MP3 přehrávač. A právě o něm to dneska bude:
Moje stará MPtrojka už dosluhovala nějakou dobu, ale zatím se to s ní ještě dalo. Bylo jí už přes sedm let, takže jednoho krásného dne dosloužila definitivně. Ani ten důchod nestihla, leží v penzionované kabelce na smrtelné posteli. V rámci Black Friday jsem za pomoci vidícího koupila novou a po stručném zaškolení se ji jala zkoušet.
U všech přehrávačů, které jsem kdy měla, se prostě pořád dokola mačkalo něco jako Enter a přístroj automaticky poslušně přehrával celou knihu od první stopy po poslední. Tak tedy nabíjím, nahrávám knihu, odpojuju, zapínám, mačkám, mačkám a ono... Ne, nepřijde očekávané slovíčko "nic", protože to sice hrálo, jenže vůbec ne od jedničky a vůbec ne ve správném pořadí. Chápu, že jsem asi rozmazlená a propadám konzumu, ale když krájíte obrovský flák masa a máte obě ruce špinavé, nemáte čím mačkat tlačítka a zdlouhavě hledat pokračování. Navíc, co když se za vás MPtrojka podívá na konec napínavého románu, zatímco nakládáte řízky?
Aha, možná tomu prostě vadí ty čtyři písničky, které tam nahrál výrobce. Mažu je a v paměti přehrávače nechávám jen složku s knihou. Nepomáhá to. Mažu složku a kopíruju jen soubory. Nic. Mažu M3U soubor. Nic. Otevírám návod a začínám ho studovat. Přijde mi nedostatečný, tak otevírám druhý návod (stejný, jen trochu podrobnější). Díky němu si zopakuju, kolik sekund mám co držet, aby se dělo to, co má. Nebudu s tím hned otravovat vidícího, tohle zvládnu i naslepo.
Návod avizuje, že náhodné přehrávání v továrním nastavení není. Tak asi bude problém se seznamem skladeb. Podle návodu odpočítávám položky a snažím se přehrávač přimět, aby ho vytvořil. Nedaří se. Napadá mě konspirační teorie, že přístroj sice umí přehrávat podle písmen abecedy, avšak nikoli podle čísel. To se mému muži nezdá, když to umí řadit skladby i podle alb, autorů a žánrů. Já na své teorii trvám a zvažuju možnosti reklamace či udání příbuzným.
Manžel tvrdí, že je tam určitě nastavené náhodné přehrávání. Já oponuju, že je to nemožné, v návodu přece psali, že to má být nastavené normálně. Manžel mi důrazně doporučuje předat přístroj vidícímu. Vidící schvaluje můj pokus odnastavit případné náhodné přehrávání. Pokus skončí tím, že MPtrojka přestane hrát. V návodu se psalo, že se má zmáčknout tlačítko pro menu, ale když ho mačkám a odpočítávám položky, pořád mě to vrací zpátky. Usuzuji tedy, že jsem se navzdory pokynům v manuálu do nastavení vůbec nedostala a zkouším menu podržet půl sekundy. Tentokrát jsem se asi někam dostala, protože se ani po nastavení správného režimu nemůžu domačkat k pauze (nejsem blázen, nabídka je podle návodu dostupná jenom během přehrávání, během pauzy je pro změnu dostupná nabídka jiná, kterou jsem zkoušela den předtím).
Nejde to nejen zastavit, ale ani vypnout. Není divu, sama od sebe se mi zamkla klávesnice, ještě štěstí, že mě to napadlo. Přehrávač se sice vypne a zapne, ale už nehraje. Asi jsem se v hlavním menu dostala někam jinam, nechci ani vědět kam, jen by mě docela zajímalo jak. Při představě, že se omylem přes vestavěný Bluetooth připojím na sousedův telefon nebo manželův braillský řádek, jsem přístroj raději bez dalších zásahů vypnula a druhý den ho nehrající slavnostně předala tchyni, ať si s tím pohraje.
Mezitím nacházím třetí návod, tentokrát v angličtině. Některé pokyny se v něm liší od toho českého, jiné se nevím proč opakují u různých položek a vůbec nechápu, co tam teda kde má být. S hrůzou zjišťuju, že zařízení disponuje třemi playlisty, do nichž se skladby ručně (a hlavně očně) přidávají. Přicházím s konspirační teorií, že bez využití této vymoženůstky správné pořadí nebude. Manžel oponuje s odkazem na inteligenci pracovníků KTN, kteří vědí, že playlist vytvořený z primitivních číselných názvů umí přehrát každá MPtrojka. Oponuju s tím, že tahle je až příliš chytrá. Manžel poukazuje na fakt, že přehrávač má umět hrát podle abecedy. Oponuju, že čísla nejsou abeceda. Manžel nesouhlasí.
Překládám vybrané části návodu do češtiny, jelikož tchyně neumí anglicky. Manžel mi překlad zkoriguje, prý bez chyby – no, aspoň něco.
Displej je tak malý, že na něj tchyně nevidí ani s brýlemi. Předává tedy přehrávač švagrovi, který si vystačí i bez návodu. Diví se, jak je možné, že tam, ano, uslyšíte správně, bylo nastavené náhodné přehrávání! Manželovi se tímto omlouvám, zatím se zdá, že čísla abeceda jsou a že přeintelektualizovanost přehrávačů zatím nepředčila prozíravost tvůrců finálních verzí nevidomských audioknih.
Přicházím s konspirační teorií, že si můj kus koupil někdo přede mnou, hrál si s nastavením a pak ho vrátil. Nebo že by prodejci v Okay? Nebo snad nějaký hračička u výrobce? Ano, mohla jsem to nakonec být já, to uznávám, jenže to by to nehrálo špatně už předtím.
Takže přátelé, až budete něco podobného reklamovat, prodávat nebo dávat, vraťte to, prosím, vždy do továrního nastavení. Je to sice pravidlo nepsané, nicméně, jak vidíte na mém příkladu, ne až tak bezvýznamné.
Simonides Caeca
Poznámka pro nevidomé:
E-shop Okay jinak doporučuju, v parametrech uvádí i takové nepodstatné maličkosti, jako je přítomnost či nepřítomnost dotykového displeje. Jen pozor, parametry jsou na stránce až za nabídkou dalších podobných produktů. Tvůrce webu je ale naštěstí označil nadpisem, takže stačí mačkat háčko a za chvilku jste tam.

p.s. Nahrávání a FM rádio vůbec nehodlám zkoušet. Sousedův telefon by nemusel mít radost.
p.p.s. Existují i MP3 přehrávače bez displeje, jenže si nejsem jistá, jestli by zvládly to správné pořadí. Prodavači v elektru to až tak jistě nevědí. Zkoušela jsem zjistit, zda náhodou neexistuje MPtrojka s hlasovým výstupem. Po zběžném prolistování první stránky Googlu mi nic nevyšlo. Je pravda, že jsem hledala pouze v češtině.


Obsah

Úvodem
STALO SE: Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS: Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM: Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
ZDRAVÍ: Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Když se řekne masopust
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 2, leden 2023
Redakce: Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Tajemnice redakce, předplatné, administrace: Kateřina Rovenská
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné v roce 2023 činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
Úvodem
STALO SE
Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS
Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM
Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Když se řekne masopust
ZDRAVÍ
Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR