Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 2, leden 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvodem
STALO SE: Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS: Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM: Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
ZDRAVÍ: Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Když se řekne masopust
INZERCE


STALO SE: Přehledně


A máme tu leden 2023. Římané tento měsíc nazvali januaris, a to na počest Januse, boha začátků, konců i změn. Američané, ti zkoumají možné i nemožné. Zjistili například, že nejvíce lékařů je narozeno ve znamení kozoroha a nejvíce slavných osobností zase ve znamení vodnáře. Oběma znameními prochází Slunce právě v lednu. A co my Češi? Hned na Nový rok jsme oslavili 30 let obnovy samostatného českého státu. A před deseti lety jsme si poprvé přímo zvolili prezidenta. Bylo to ve dnech 11. až 26. 1. 2013 a zvolen byl Miloš Zeman. Mimochodem, už za pár dnů půjdeme volit potřetí.
V lednu se narodila i spousta zajímavých osobností. 8. 1. 1935 to byl třeba zpěvák Elvis Presley, 19. 1. 1809 spisovatel Edgar Allan Poe a 27. 1. 1756 hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. A slavní Češi? 1. 1. 1888 se narodil spisovatel Eduard Bass, 9. 1. 1890 Karel Čapek a 16. 1. 1892 tvůrce Spejbla a Hurvínka Josef Skupa.
Za dvěma zajímavými osobnostmi se vydejme také do Tyflopedického lexikonu jmenného od Josefa Smýkala. 4. 1. 1809 se narodil Louis Braille. Jeho bodové písmo otevřelo nevidomým brány vzdělávání a dnes se ukazuje, že je vhodné i pro nevidomé uživatele počítačů a programátory. Právě proto jsme si den jeho narození připomněli jako Světový den Braillova písma. Louis se dožil 43 let a dvou dnů. Zemřel 6. 1. 1852. Připomeňme si i našeho dlouholetého kolegu, tyflopeda a psychologa Josefa Cerhu. Známe ho hlavně jako zakladatele a od roku 1991 vedoucího projektu ČUNS a později obecně prospěšné společnosti Tyfloservis. Zde vytvořil koncepci, organizaci i metodiku vedení péče o později osleplé. Josef se narodil 11. 1. 1956 a letos by oslavil 67 let.
A nyní pojďme k našim oblastním odbočkám. Ještě v minulém roce se konaly tři zajímavé předvánoční koncerty. První proběhl v rámci festivalu DUN 9. 12. v OO Zlín a vystoupil na něm Petr Bazala. Zahrál klavírní skladby ze svého repertoáru a poté měl připravenou i přednášku o čajích spojenou s jejich ochutnávkou. Druhý koncert Radka Žaluda a Lucie Pavelkové pořádala OO Vsetín 20. 12. na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Třetí koncert byl pořádán v Opavě. Členové zdejší OO se tak po dvouleté přestávce opět zaposlouchali do hudby Pěveckého sboru Křížkovský. Ten vystoupil v prostředí Kaple Božského srdce Páně v Mariannu. Bylo to pohlazení po duši i vyjádření podpory kolegovi Pavlovi, který je členem sboru.
Tři zajímavé příspěvky přináší OO Opava. Nadávky, výhrůžky a někdy i fyzické násilí. S tím vším se prý setkávají lidé se zdravotním handicapem. Podle průzkumu, který na přelomu let 2021 a 2022 udělala organizace In Iustitia, se s násilím obecně setkalo 76 % z nich. Předsudečné násilí, tedy násilí spojené s předsudky kvůli jejich zdravotnímu stavu, pak alespoň jednou za život poznalo 58 procent respondentů. I proto vznikla iniciativa, která upozorňuje na nedostatečnou ochranu těchto lidí a chce docílit změny, například v trestním zákoníku.
Jak se cítila nevidomá Jana po závažné gynekologické operaci? „Nemůžu se s tím vyrovnat. Jako bych už nebyla žena. Nemůžu se s manželem milovat. Nenávidím svoje tělo. Jsem vykuchaná a prázdná.“ A odpověď? „Jano, ty se nevidíš, proto máš pocit, že tě operace změnila. Ale kdyby ses na sebe mohla podívat do zrcadla před a po ní, viděla bys, že jsi zůstala úplně stejná!“ Celý příběh čtěte na pardubice.rozhlas.cz.
Nevidomým v budoucnu možná usnadní život robotický vodicí pes Tefi, kterého vyvinuli vědci ve Španělsku. Rozpoznává předměty i obličeje, díky systému GPS dovede svého majitele na určené místo, nahlásí, jak daleko se nachází hledaný objekt, čte QR kódy, upozorní na zvýšený krevní tlak nebo únik plynu v bytě a lze ho použít dokonce i jako diář. Není sice tak hezký a přítulný jako labrador, ale zato by měl být levnější. Zatímco vodicí pes přijde ve Španělsku na 30 tisíc eur, Tefi by mohl stát pouhých 5 tisíc. Více na ct24.ceskatelevize.cz.
I slepý bandita by se možná podivil, jak v novém roce šlápli na plyn členové OO Semily. Už 5. 1. pořádali neformální přátelské Klubové posezení. 12. 1. si povídali o zásadách správného doprovázení nevidomého a 19. 1. se rozjedou do Turnova na bowling. A zlatý hřeb? Při nácviku sebeobsluhy si místní labužníci uvaří 26. 1. vepřové na houbách. Je mezi vámi někdo, kdo by se nechtěl účastnit ochutnávky?
Na závěr znovu na chvilku do historie. 5. 1. 1858 zemřel ve věku 91 let maršál Jan Václav Radecký z Radče, jeden z největších vojevůdců českého původu. Účastnil se války proti Turecku, zasloužil se o porážku Napoleona, zvítězil v několika válkách v Itálii a stal se generálním guvernérem Lombardsko-benátského království. Johann Strauss starší složil na jeho počest „Radeckého pochod“, Op. 228.
23. 1. 1941 vydala Protektorátní vláda nařízení o tzv. nucených pracích. Na jeho základě bylo v Německu postupně pracovně nasazeno 424 tisíc osob z našeho území. Ale od vojevůdců a válek raději co nejdále. Tak něco veselejšího. 10. 1. 1992 se za bouře převrátil do Tichého oceánu kontejner se třiceti tisíci gumových kachniček, želviček a dalších plovoucích hraček. Jejich následný pohyb přinesl vědcům cenné informace o oceánských proudech.

Antonín Vraný


Obsah

Úvodem
STALO SE: Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS: Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM: Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
ZDRAVÍ: Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Když se řekne masopust
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 2, leden 2023
Redakce: Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Tajemnice redakce, předplatné, administrace: Kateřina Rovenská
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné v roce 2023 činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
Úvodem
STALO SE
Přehledně
Soutěž Nevídaná píseň
LIDÉ KOLEM NÁS
Co mě těší? Že je usměvavá a šťastná holka
Prožité je nutné co nejdříve zaznamenat
NAPSALI NÁM
Jak jsem myslela, že nebudu mít knihu
Propuštěná učitelka s vadou zraku našla zastání až u Ústavního soudu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Když se řekne masopust
ZDRAVÍ
Krevní plazmu můžeme získat jen od jejího dárce
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR