Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené , číslo 23, prosinec 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Každý má, co si přeje
STALO SE: Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO: Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS: Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ: Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT: Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCE
# Tiráž


ZDRAVÍ: Jak na svalové křeče v nohách?


Jsou poměrně častým zdravotním problémem. Někoho trápí v prstech u nohou, jiné v celých chodidlech, lýtkách, stehnech i zádech. Ozývají se hlavně v noci a probouzejí pacienta ze spánku. Pokud je způsobí pouhé přetížení svalstva, větší nebezpečí nám nehrozí. Jejich příčinami mohou být ale i závažnější choroby. O křečích v nohách si povídáme s MUDr. Pavlem Vítem.
Svalová křeč je náhlý, prudký, a vůlí neovladatelný stah svalu nebo skupiny svalů. Postižené svaly, ale i celé části těla, jako prsty u nohou, chodidla, lýtka či stehna, během tohoto stahu ztuhnou a jsou bolestivé. Křeč trvá obvykle několik sekund až minut, bolest a ztuhlost mohou přetrvávat i několik hodin.
Křeče nás mohou potrápit v každém věku. Pokud se jejich příčinu nepodaří zjistit, mluvíme o primárních křečích. Vliv na jejich rozvoj může mít přetížení svalů, chlad, únava či stres. Mohou je ale způsobovat také abnormální nervové vzruchy během spánku, nebo krátkodobé přerušení toku krve do svalů.
Sekundární křeče vznikají jako následek jiných obtíží a chorob. U mladých lidí a sportovců se křeče objevují v důsledku nesprávného zatěžování určitých svalových skupin. U starších pacientů je zase častou příčinou věkem podmíněné zkracování šlach, které jsou spojkami mezi kostmi a svaly. V těhotenství se křeče objevují s tím, jak budoucí matka postupně přibývá na váze a více zatěžuje svaly na nohou. A obecné příčiny? Nedostatek hořčíku, vitamínu D, E, kyseliny listové, či naopak zvýšená konzumace vápníku. A také naši „staří známí“, sedavý způsob života, nadváha a obezita, konzumace nezdravých potravin, nedostatek tekutin a pohybu, nošení nevhodné obuvi, únava a stres. Na vině ale mohou být i závažná neurologická a infekční onemocnění, choroby jater apod.
Křeče v nohou lze často potlačit pomocí speciálních cviků. Důležité je protáhnout a rozmasírovat křečí postižený sval. Chůze pomůže v případě, kdy vás křeč postihne v oblasti chodidla. Pokud trpíte křečemi v holeni (přední část nohy od kolena ke kotníku). Protáhněte nárt a patu tlačte směrem k lýtku. V případě křeče v lýtku protáhněte patu a přitahujte prsty směrem ke kotníku. Zkusit můžete i chůzi po patách. Při ní ovšem pozor na pády. Pro nevidomého člověka bude při chůzi vhodná pevná opora, například stůl. Pokud vás přepadne křeč ve stehenním svalu, protáhněte a napněte nohu. Po odeznění příznaků se nenavracejte do polohy nebo činnosti, která křeč vyvolala. Vhodnou prevenci, zvláště proti primárním křečím, představují protahovací cviky. O těch, které jsou vhodné právě pro vás, se poraďte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.
Kdy navštívit lékaře? Když vás křeče postihují opakovaně, trvají déle než deset minut, a nezlepšují se ani po výše uvedených cvičeních. A také tehdy, když jste se před vznikem křečí poranili, nebo jste byli v kontaktu s jedovatými látkami, těžkými kovy, nebo jste třeba jen pracovali se zeminou na zahrádce.
V případě primárních křečí vám doporučím úpravu životního stylu. Konzumujte pestrou stravu, a dostatečné množství výše uvedených vitamínů, hořčíku a vápníku. Kromě potravinových doplňků je najdete v zelenině, slunečnicových a dalších semínkách, mandlích a ořeších, mléce, mořských rybách nebo luštěninách. Vitamín D získáváme hlavně ze slunečního svitu. V určité míře se však nachází i v mořských rybách, sóji nebo mléku. Dbejte na pravidelný pitný režim. Hýbejte se, a poté se řádně protáhněte. Máte-li nadváhu, zhubněte.
Léčba sekundárních křečí závisí na jejich příčině. Lékař vám může předepsat léky, nejčastěji na uvolnění svalového napětí (myorelaxancia), či zmírnění bolesti (analgetika). V lékárně lze volně koupit přípravky s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo guaifenesinu. O jejich dlouhodobějším užívání se ale vždy poraďte s lékařem. Pokud se léčíte bylinkami, vyzkoušejte čaj z lipového květu nebo hlohu obecného.
Antonín VranýObsah

ÚVODEM: Každý má, co si přeje
STALO SE: Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO: Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS: Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ: Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT: Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCE
# Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105, číslo 23, prosinec 2021
OBSAH:
ÚVODEM
Každý má, co si přeje
STALO SE
Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO
Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS
Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání (Jan Čajan)
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné (Pavla Flámová)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ
Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT
Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR