Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené , číslo 23, prosinec 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Každý má, co si přeje
STALO SE: Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO: Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS: Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ: Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT: Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCE
# Tiráž


STALO SE: Přehledně


Listopad je měsícem mnoha významných dnů. Tak třeba 25. 11. byl Mezinárodní den bez nákupů, a hned poté, 28. 11. Mezinárodní den nekupování ničeho. Lidstvo má zřejmě rádo extrémy, dva dny předtím, 23. 11. totiž slavíme naopak den plný slev, Black Friday. Na konci 20. let 20. století postihla svět hospodářská krize. Po krachu newyorské burzy (25. 10. 1929) zorganizovali obchodníci den slev, aby alespoň něco vydělali. V USA jsou dnes slevy opravdu fenomenální. V Kalifornii mají v tento den zaměstnanci dokonce volno. A nákupy úzce souvisejí s penězi. Ty zřejmě nechyběly třeba Alfredu Nobelovi. 27. 11. 1895 podepsal svou závěť a odkázal 31 milionů tehdejších švédských korun na fond každoročního oceňování vědeckých a dalších zásluh. Vznikla Nobelova cena. A nezapomeňme na Advent! Letos začal v neděli 28. 11. a trvá až do pátku 24. 12. A pojďme k našim oblastním odbočkám.
Členové OO Havlíčkův Brod založili před rokem, 21. 11. 2020, na Skype skupinu SONS HB, a 3. 12. spustili první společný hovor. Nejdříve se scházeli jednou týdně, později dvakrát, a od dubna tohoto roku už třikrát. I doba hovorů se protáhla, z jedné hodiny na dvě. V době, kdy se lidé scházet nemohli, to bylo velmi příjemným zpestřením. Lidé, kteří neměli možnost se připojit na Skype, byli přítomni na telefonu. Dnes se (alespoň zatím) mohou scházet i osobně, za což jsou velmi vděčni.
OO Havlíčkův Brod si připomíná i roční výročí „Paprskové rubriky Oživlá kniha“. O své dojmy z načítání knih se v jejich oblastním časopise podělili Irena Budweiserová, Jan Hyhlík, Tereza Bebarová, Veronika Khek Kubařová, Anita Krausová, Josef Bernard Prokop, David Matásek, Vanda Hybnerová, Tomáš Juřička, nebo autorky knih Monika Benešová a Jana Poncarová. Chcete vědět víc? Sledujte časopis Paprsek, nebo náš web.
V OO Havlíčkův Brod proběhl 19. 10. i Den otevřených dveří a výstava kompenzačních pomůcek. Návštěvníkům byla představena SONS a její poslání. Pomůcky pro lidi s postižením zraku předvedly pracovnice Krajského střediska Tyfloservisu Jihlava, a firma Sagitta Brno, pomůcky pro tělesně postižené firma DMA Praha, a Centrum pro zdravotně postižené. Několik návštěvníků si vyzkoušené pomůcky ihned objednalo, další získali kontakty, a vystavovatelé projevili zájem o další spolupráci. Akci navštívilo na 120 osob, mj. hosté z jihlavské SONS, dámy z Úřadu práce, oční lékařka, a rovněž tři třídy studentů Střední zdravotnické školy se svými pedagogy.
Karel Novotný z OO Benešov nabízí možnost přečíst si text, prohlédnout fotografie a další malé věci, i přes vaši vadu zraku. V prostorách Posezu, v ulici M. Kudeříkové 1556, si od tohoto listopadu můžete vyzkoušet digitální zvětšovací lupu. Stačí jen nahlásit, kdy přijdete, a to e-mailem (novotny@sons.cz), nebo telefonicky (778 403 702). Služba je pro členy SONS zdarma.
Po „Krabičkohraní“, „Originálních náhrdelnících“, a „Výrobě svícnů z přírodních materiálů“ pozval Karel Novotný i na další „Tvořivé dílny s Bárou“. Při akci „Vijme věnce vánoční“ si tři až čtyři z vás mohli vyrobit věnec, dekoraci, nebo svícen. Zajištěno bylo voňavé chvojí, přírodní i umělé ozdoby, a podkladový materiál. Jen svíčky vloni došly, proto doporučení přinést si vlastní, dle svého vkusu. Tuto akci uspořádalo KC Vrchlická hned ve třech termínech, 23., 24. a 25. listopadu. 14. 12. od 10 do 17 hodin se mohou rovněž 3 až 4 z vás zúčastnit „Balení dárků s láskou“. Přineste si jeden až tři dárky, a při popíjení vánočního punče si je krásně zabalíte. Právě obal může totiž zcela prozaický dárek, jakým jsou ponožky nebo sprchový gel, pozdvihnout, a říci obdarovanému, že jsme na něho s láskou mysleli. Vánoční i jiný papír je vítán. Na každou tvořivou dílnu je třeba se předem hlásit, a to telefonicky (778 403 702), nebo e-mailem (novotny@sons.cz).
Letošní Halloween v OO Kyjov probíhal opět formou hravé výuky. A podařilo se tu skloubit příjemné s užitečným. K tréninku odhadu vzdálenosti a zásahu cíle posloužil osvědčený model klozetu, do kterého házeli soutěžící dýni. Při zásahu zazvonily rolničky. Jak se procvičovala jemná motorika? V kilogramu rýže hledali lidé 7 dílků kostlivce, a poté ho museli správně poskládat. Každý odvážlivec byl odměněn sladkým překvapením v dýni.
OO Kyjov v listopadu ukončila, alespoň pro tento rok, svou turistickou výzvu. Celé jaro a léto putovali její členové společně pěšky po kraji, a jejich reálně ušlé kroky a kilometry je virtuálně zavedly do blízkých i vzdálených oblastních odboček. A právě o nich si povídali na listopadovém klubovém setkání. Některé odbočky tu znají důvěrně, o jiných jim informace chybí. A tak se dozvěděli třeba to, že jedna odbočka, která má jen 33 členů, spravuje 11 kasiček vodicích psů, druhá sídlí ve společných prostorech s TyfloCentrem a Tyfloservisem, třetí ve zrekonstruovaném domě, čtvrtá ve zbrusu nové budově, a členové páté se nemohou setkat ve vlastním prostoru, ale využívají jiné možnosti.
Členové OO Olomouc zavítali do Brna Pisárek. Jejich cílem byla prvorepubliková vila Stiassni, která stojí v kopci nad místním výstavištěm. Ostatně o této návštěvě píšeme na jiném místě této Zory.
Někteří členové OO Olomouc se začátkem října vypravili též do Vsetína na festival Tyfloart. O jeho programu jsme informovali v předminulém čísle. Dnes připomeneme, že novou festivalovou disciplínou byla prezentace amatérských zvukových nahrávek. Dvě z nich, „Malá noční hudba – slavičí romance“, a „Zvuková pohlednice z italského přímořského letoviska Caorle“, pocházely kompletně z „dílny“ Jana Příborského. Třetí, „Daneček nás baví“, nahrála Miluše Peterková z Opavy, a Jan Příborský ji zvukově upravil. Kdo je Daneček? Papoušek Žako, který se naučil výborně napodobovat lidský hlas i další zvuky.
Antonín VranýObsah

ÚVODEM: Každý má, co si přeje
STALO SE: Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO: Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS: Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ: Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT: Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCE
# Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105, číslo 23, prosinec 2021
OBSAH:
ÚVODEM
Každý má, co si přeje
STALO SE
Přehledně
Koncert v Kostele U Salvátora byl více než úspěšný
Den otevřených dveří? Nejlepší, co pamatuji!
RETRO
Pozvolné loučení se stoletou Zorou
LIDÉ KOLEM NÁS
Muzikou žiji, ale vnímám ji i jako druh podnikání (Jan Čajan)
Hudba a hory jsou pro mě nepostradatelné (Pavla Flámová)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 12/2021
ZDRAVÍ
Jak na svalové křeče v nohách?
SPORT
Šampionáty v benchpressu
QARDO bodovalo ve Zlíně
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR