Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 22, listopad 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Unikátní expozice hudebních nástrojů v Ostružné
Za tajemstvím svatovítské katedrály
LIDÉ KOLEM NÁS: „Náš vztah musí být vážný,“ řekli jsme si hned na začátku
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře II
UDÁLOSTI: Poděkování nejlepším
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Pojeďte do Děčína, brány severních Čech
FEJETON: O cestách, věžích i rozhlednách
SPORT: Tradiční fotbalový turnaj v Bučovicích
INZERCE


STALO SE: Kalendárium


Podzim je doba jablek. Možná jste už slyšeli, že jablko je „kulatá lékárna“, nebo že kdo sní jablko denně, nepotřebuje doktora. Jejich konzumace čistí zuby, dásně, a díky obsahu vlákniny i střeva. Jablka působí blahodárně na zdraví kostí, podporují trávení, zlepšují spánek, navozují dobrou náladu a ochraňují před stresem, infarktem i rakovinou. Cítíte se ráno i po šálku kávy unaveni? Zkuste jablko. Obsahuje ovocný cukr a vitamín C, které vás rychle oživí. Pro některé z nás jde prý dokonce o potravinu s "negativní energií". Co to znamená? Pokud sníte jablko, přijmete okolo 100 kalorií. Ale aby ho naše tělo zpracovalo, vynaloží 101 kalorií. Chystali jste se letos na vepřové hody? Nahraďte je jablečnými.
Nebo dýňovými. I dýně jsou symbolem podzimu. Jejich dužina i semínka jsou skvělým zdrojem vitaminu A, B, draslíku, zinku, železa i bílkovin. Olej ze semínek může mírnit i projevy menopauzy, jako jsou návaly horka, bolesti kloubů a hlavy. V minulosti lidé dokonce věřili, že léčí pihy a hadí uštknutí.
Listopad a zajímavé osobnosti našeho světa? Nahlédněme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala.

19. 11. 1842 se narodil August Bittner, německý tyfloped a ředitel Ústavu pro nevidomé v Drážďanech. Podle jeho názoru potřebují nevidomí péči po celý život, „od kolébky do hrobu“, v azylových zařízeních. Hudba je pro ně záhubou, protože hrávají v pochybných podnicích, a jejich v ústavu vypěstovaná morálka klesá. Na scestí je pak prý nejvíce svádí aplaus. Nebyla to zkrátka doba, kdy by se veřejnost domnívala, že nevidomí mohou samostatně žít a pracovat. Bittnerovým přínosem je ovšem to, že na prvním Mezinárodním kongresu učitelů nevidomých v roce 1876 inicioval založení Spolku pro podporu vzdělávání nevidomých dětí.

Méně konzervativní byl v tomto ohledu Friedrich Entlicher, tyfloped rakouský, ovšem původu českého. Nevidomí podle něho totiž mohou pod dozorem ústavu navštěvovat i školu ve svém bydlišti. On sám byl pak zakladatelem a prvním ředitelem Zemského výchovně vzdělávacího ústavu pro nevidomé děti v rakouském Purkersdorfu. Je též autorem slabikáře a čítanky, jež byly tištěny Kleinovou reliéfní hladkou latinkou. Později uznal písmo Braillovo a vytvořil kovový posuvný řádek pro jeho psaní. Nasazoval se na psací plochu Kleinova psacího stroje. O výchově nevidomých dětí napsal knížku „Das blinde Kind“. Když byli jeho žáci propuštěni z ústavu, sledoval, jak si dále vedou, a podporoval je. Pro tento účel založil i několik fondů. Friedrich Entlicher zemřel 22. 11. 1912.

13. 11. 1745 se narodil zakladatel prvního výchovného a vzdělávacího ústavu pro nevidomé v Paříži Valentin Haüy. Studoval jazyky, založil školu krasopisu a tlumočil pro francouzské ministerstvo zahraničí. Co takového člověka přivede k nevidomým? Toulky pařížskými ulicemi? Zřejmě. Často se tu totiž potkával právě s nevidomými, ponejvíce odkázanými na dobročinnost. Dlouho pozoroval nevidomého žebráka Françoise Lesueura. Jak si počíná i jak rychle rozeznává mince. A pak ho oslovil, aby k němu nastoupil do učení. Lesueurovi se nechtělo. V učení totiž nespatřoval žádnou perspektivu. Žebrota mu vyhovovala a s její pomocí podporoval i svou matku. Nakonec se ale domluvili. Traduje se, že Haüy se musel zavázat platit matce stejnou částku, jakou by vyžebral její syn. Ovšem už za půl roku, v listopadu 1784, předvedl Haüy svého žáka na veřejné zkoušce před Société philantropique. Obstáli na výbornou a díky finančnímu příspěvku společnosti mohl do budoucna přijmout do své péče dalších 12 nevidomých dětí. Vznikla tak škola s denní docházkou, později též domov.

Co listopad a české dějiny?
1. 11. 1781 vydal Josef II. patent rušící nevolnictví. Poddaní tak získali právo uzavírat manželství bez souhlasu vrchnosti, svobodně se stěhovat, odcházet pracovat a studovat i mimo hranice panství. To mělo velký význam jak pro hospodářský rozvoj, tak i pro české národní obrození. Venkovské a česky hovořící obyvatelstvo se totiž začalo přesouvat do měst, kde lidé mluvili hlavně německy.

Na den přesně, jen o 165 let později, 1. 11. 1946 byl dokončen odsun německého obyvatelstva z českého pohraničí. Šlo o více než dva miliony osob. Pro zajímavost, německé osadníky k nám zvali už ve 13. století sami naši panovníci. Chtěli tak urychlit osídlení a hospodářský rozvoj. Němci ovšem museli uznat svrchovanost českého státu a přijmout české krále jako svou vrchnost. Uplynulo 600 let a v roce 1938 jejich potomci odtrhli toto území od Československa a připojili ho k Německu.

A na návštěvu se tam nyní vydáme i my.
18. listopadu 1786 se tu narodil Karl Maria Friedrich Ernst von Weber. Byl klavíristou, skladatelem a dirigentem, ale nikoliv šlechticem. Přídomek "von" používal samozvaně jeho světácký otec Franz Anton. Karl už ve 13 letech vystupoval a napsal svou první operu "Lesní žínka". Hrála se i v Praze, a dokonce česky. Už v 18 letech se stal ředitelem opery ve Vratislavi a v letech 1813-1816 řídil operu pražskou. Slávu mu ještě za života přinesly tři opery, "Čarostřelec", "Euryantha" a "Oberon". Je také autorem dvou symfonií, dvou klavírních koncertů, písní a kantát. V roce 1824 se léčil v Mariánských Lázních, bohužel neúspěšně. Zemřel dva roky poté, v necelých 40 letech, 5. 6. 1826 v Londýně.

Na závěr tři citáty. Poznáte jejich autora? „Lidé smysl pro humor buď mají, nebo nemají. Tak jako mají, či nemají hudební sluch.“ Druhý zní: „Na počítači nepíšu. Počítačů se bojím. Bojím se, že uprostřed rozepsané povídky v tom stroji dojde petrolej.“ A třetí: „Blbec se nejlépe utají tím, že moudře mlčí… ovšem ten, který to ví a praktikuje, není vlastně vůbec blbej!“ Tento herec, komik, dramatik i spisovatel vystupoval s Oldřichem a Lubomírem Lipským, Janem Werichem i Milošem Kopeckým a seznámil Jiřího Suchého s Jiřím Šlitrem. Velkou popularitu mu přinesly „Hovory H“, které v letech 1969-1971 natáčela i televize. Miroslav Horníček se narodil 10. 11. 1918. Mimochodem, byl jedním z prvních československých dětí.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Unikátní expozice hudebních nástrojů v Ostružné
Za tajemstvím svatovítské katedrály
LIDÉ KOLEM NÁS: „Náš vztah musí být vážný,“ řekli jsme si hned na začátku
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Přivřené dveře II
UDÁLOSTI: Poděkování nejlepším
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Pojeďte do Děčína, brány severních Čech
FEJETON: O cestách, věžích i rozhlednách
SPORT: Tradiční fotbalový turnaj v Bučovicích
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 22, listopad 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Unikátní expozice hudebních nástrojů v Ostružné
Za tajemstvím svatovítské katedrály
LIDÉ KOLEM NÁS
“Náš vztah musí být vážný,” řekli jsme si hned na začátku (Petra a Ondřej Dvorští)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – přivřené dveře II
UDÁLOSTI
Poděkování nejlepším
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Pojeďte do Děčína, brány severních Čech
FEJETON
O cestách, věžích i rozhlednách
SPORT
Tradiční fotbalový turnaj v Bučovicích
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR