Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 21, listopad 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Fyzikální odpoledne pro nevidomé a slabozraké
LIDÉ KOLEM NÁS: Nevidomý často netuší, že hovoří „se svým kolegou“
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
FEJETON: Pořád ještě tě zapomínám
POZVÁNKa: Mikulášský turnaj QARDO na Dědině
SPORT: Evropský pohár poprvé do Budapešti
Střílí se dál
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž
DŮLEŽITÉ - omluva


Přehledně


Ve dnech 9. až 11. 10. proběhl 24. ročník celostátní sbírky Bílá pastelka. Než nám dorazí výsledek našeho snažení, pojďme se podívat, co se dělo v našich oblastních odbočkách. Dnes z východu na západ.

Hned pět zajímavých příspěvků přichází z Opavy. Po báječném, ale fyzicky náročnějším rekondičním pobytu ve Slatinicích se opavští tentokrát nechali hýčkat v lázních Trenčianské Teplice. Užili si procedury, vířivky i termální bazény a ochutnali spoustu místních specialit. A byli i na výletě. S průvodkyní navštívili Trenčianský hrad a prošli se městem.

Na letišti v Mošnově u Ostravy se v září konala zajímavá akce, kterou společně připravily TyfloCentrum Ostrava, Letiště Leoše Janáčka a havířovská autoškola Pollak. Šlo o speciální automobilové setkání, kde si lidé s těžkým postižením zraku mohli pod dohledem odborníků vyzkoušet řízení vozidla. Více čtěte na denik.cz.

Hostem Zbigniewa Czendlika v pořadu Jak to vidí byla 8. 10. ředitelka organizace HELPPES Zuzana Daušová. Vysvětlila například rozdíl mezi vodicím, asistenčním a signálním psem, postup jejich výcviku a dotkla se i toho, zda a jak lze porozumět psí duši. Více čtěte na mujrozhlas.cz.

Hostem Radia WAVE v pořadu „Pochlap se“ byl zase nevidomý Zdeněk Rybák. Václav Rouček si s ním povídal o prožívání každodennosti, jaké bylo jeho dětství a jak se vypořádal s náročnými životními zkouškami. Více na wave.rozhlas.cz.

Opavští upozorňují i na výstavu s názvem „Česká a slovenská architektura“, která se koná v Jízdárně Pražského hradu u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Součástí prostoru výstavy bude samostatná expozice pro nevidomé, na které budou vystaveny speciálně vyrobené architektonické modely. Více na kudyznudy.cz.

Ostravští se sešli v klubovně a pobesedovali s Mgr. Šárkou Matějkovou na téma Léky a doplňky stravy. Nahlédli do legislativy platné pro jejich výrobu i distribuci, povídali si o jejich účincích, kdy se je užívat nedoporučuje, jak v našem těle reagují s dalšími léky i jaké mají nežádoucí účinky. Každý účastník dostal možnost zeptat se na konkrétní léky. Beseda byla velmi vydařená a účast hojná.
27. 9. pak ostravští podnikli výlet do Arboreta v Novém Dvoře u Opavy. Tady si spolu s průvodcem prošli okruh venkovní expozicí, dozvěděli se spoustu zajímavostí a rozhodli se na místo znovu vrátit, a to v době, kdy tu vše rozkvete.

Vsetínští se ve dnech 18. až 25. září vypravili na letošní druhý rekondiční pobyt do hotelu U Havlíčka v Luhačovicích. Navštívili výrobnu oplatků Kare, pivovar, plovárnu i bowlingové centrum. Absolvovali masáže, lázeňské procedury a seznámili se s některými elektronickými kompenzačními pomůckami. Pobyt se líbil a už se těší na další.

A pojďme do Kroměříže. Zdejší si na klubové odpoledne pozvali pana Krejčího. Představil jim sociální služby dostupné ve Zlínském kraji a připomněl systém podání žádosti o příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky. Pohovořil o výhodách a limitech tlačítkových a dotykových mobilů i o asistenčních aplikacích pro zrakově postižené. Přítomní měli možnost vyzkoušet si ovládání mobilních telefonů a tabletu s přídavnou klávesnicí.
Kroměřížští pořádali také kreativní dopoledne. Věnovali ho dokončení výzdoby krabiček, které si vytvořili při minulém setkání. Umisťovali na ně plastické reliéfy vytvořené ze sádry a rychle tvrdnoucí hmoty zobrazující květinové, přírodní a mořské motivy. Než jejich výtvory uschly, stačili si ještě procvičit paměť.

Kyjovští se ohlédli za letošním 30. ročníkem festivalu zájmové umělecké činnosti zrakově postižených TyfloArt. Konal se pod hlavičkou SONS ČR ve dnech 21. až 24. 9. ve Vsetíně. Umělci z celé ČR i hosté ze Slovenska předvedli téměř dvoustovce diváků své umění hudební, pěvecké, literárně dramatické i výtvarné. Bylo zde i 18 stánků, kde byly vystaveny výrobky členů našich oblastních odboček. Kyjovští v tom svém představili odlitky z rychle tvrdnoucí hmoty s patinou, ozdobné rámečky, korálky, malbu na hedvábí, potisk textilu i keramiku.
A je tu i jedna pozvánka. Kyjovští pořádají v sobotu 25. 11. 2023 16. ročník soutěže ve čtení a psaní Braillova písma „BRAILLE KYJOV 2023“. Akce se koná ve zdejší Městské knihovně, v oddělení pro nevidomé, Komenského 617. Začíná v 10.00 hodin, ukončení je plánováno na 17.00 hodin. Pichťáky a tabulky budou k dispozici, ale můžete si přivézt vlastní. Startovné činí 200 Kč a zahrnuje občerstvení a oběd. Přihlášky se přijímají do 17. 11. 2023 na e-mailu: kyjov-odbocka@sons.cz nebo na tel.: 737 721 504. V rámci doprovodného programu budou představeny deskové hry pro nevidomé ze Společenství duševních sportů z. s.

Olomoučtí prožili Babí léto na horách. Tak nazvaly Klára Hájková a Zuzana Kundelová rehabilitační pobyt v Jeseníkách, jenž proběhl 11. až 14. září a jehož se zúčastnilo 15 členů s průvodci. První zastávku naplánovali v hotelu Ski v Ostružné na výstavě hudebních nástrojů. Je jich tu okolo 700, přičemž některé lze zkoumat i hmatem. Poté pokračovali do penzionu Slatina v Horní Lipové. Ubytování tu bylo skvělé, u penzionu je totiž i zahrada s bazénem. Ve městě Jeseník si prohlédli „Vodní tvrz“, v níž je umístěno muzeum zdejších čarodějnických procesů. Na vrchu Grefenberg je průvodce seznámil s lázněmi a Balneoparkem Vincence Priessnitze. Další výlet podnikli do Lesního baru na úbočí Smrku, nejvyššího vrcholu Rychlebských hor. Tady si opekli špekáčky a vypili nápoje vychlazené v potůčku. V plánu byla i prohlídka lázní Lipová. Jenže tu překazil déšť, a tak muselo postačit Infocentrum a prodejna lázeňských oplatků.

Pět tipů na zajímavá a dostupná místa představila Alena Hejčová. Všechny najdete na sons.cz/pamatky. Prvním je Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Zajímavá pro nás je haptická expozice „Příběh Uherskohradišťska“. Provede nás jeho historií od Velké Moravy až po dobu kamennou. Dalšími expozicemi jsou „Příběh Konstantina a Metoděje“ a „Velká Morava“. Komentovanou prohlídku objednávejte předem u Dany Menouškové (tel. 734 282 556, e-mail: dana.menouskova@slovackemuzeum.cz). Vstupné do muzea pro držitele ZTP a ZTP/P je zdarma. Objekt je bezbariérově přístupný, jsou zde ozvučené výtahy a WC pro tělesně postižené. Více informací na slovackemuzeum.cz/objekty.
Druhý tip je město Olomouc. Zdejší Sloup Nejsvětější Trojice postavil Václav Render v letech 1716 až 1754 a jde o největší barokní sousoší v českých zemích. V roce 2000 pak byl zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO. Dnes si v prvním patře historické budovy radnice na Horním náměstí můžete prohlédnout i jeho hmatový model. A model historického centra Olomouce? Ten najdete na Horním náměstí, vedle budovy radnice před orlojem.
Věděli jste, že Nadační fond Mathilda vytváří ve svém 3D studiu modely předmětů i staveb? Ve svém fondu už má například model rotundy sv. Martina na Vyšehradě, katedrály Notre-Dame v Paříži, žižkovskou televizní věž nebo hrad Karlštejn. Jsou zhruba 25x30 cm velké a po telefonické domluvě je možné si je prohlédnout. Čtenáři digitální knihovny nadačního fondu si pak mohou nechat zdarma vybraný model vytisknout. Pro více informací volejte na tel.: 222 710 902, nebo pište na e-mail: info@mathilda.cz. Pokud máte zájem zaregistrovat se do knihovny, kontaktujte Jiřího Škrábu (tel.: 603 421 054, email knihovna@mathilda.cz).
Dalším tipem je dřevěná rozhledna Boika ve Východních Čechách. Je vysoká 14,5 metrů a nabízí panoramatický pohled na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky i na obce Slatiňany, Chrudim, České Lhotice a Nasavrky. Je přístupná i pro nevidomé návštěvníky, kteří tu mohou hmatem prozkoumat i haptický reliéf okolní krajiny.
Posledním zajímavým objektem je Hvězdárna v Úpici. Nabízí nám program „Sáhni si na vesmír“. Jde o komentovanou prohlídku hvězdárny s haptickými modely galaxií, sluneční soustavy, planet i kosmických přístrojů. Je zde i jednoduché hmatové planetárium. Některé modely obsahují i popisky v Braillově písmu. Komentovanou prohlídku pro skupinu objednávejte na tel.: 603 545 589 nebo na e-mailu: hvezdarna@obsupice.cz, a to nejméně 14 dnů předem. Vodicí psi do hvězdárny mohou. Je třeba informovat obsluhu na recepci. Občerstvení na místě sice není, po dohodě je však možné využít ohniště či malou kuchyňku.

A na závěr na skok do Čech. Kolínští se zúčastnili představení spolků pro seniory a osoby se zdravotním postižením. To proběhlo 2. 10. ve zdejším městském společenském domě. Akce byla přínosná i příjemná a hned po ní následovalo posezení s hudbou.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Kalendárium
Přehledně
Fyzikální odpoledne pro nevidomé a slabozraké
LIDÉ KOLEM NÁS: Nevidomý často netuší, že hovoří „se svým kolegou“
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
FEJETON: Pořád ještě tě zapomínám
POZVÁNKa: Mikulášský turnaj QARDO na Dědině
SPORT: Evropský pohár poprvé do Budapešti
Střílí se dál
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž
DŮLEŽITÉ - omluva


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 21, listopad 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Kalendárium
Přehledně
Fyzikální odpoledne pro nevidomé a slabozraké
LIDÉ KOLEM NÁS
Nevidomí často netuší, že hovoří „se svým kolegou“ (Zdeněk Rybák)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
FEJETON
Pořád ještě tě zapomínám
POZVÁNKA
Mikulášský turnaj QARDO na Dědině
SPORT
Evropský pohár poprvé do Budapešti
Střílí se dál
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž
DŮLEŽITÉ . omluva



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR