Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 10, květen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.


Už jste si někdy dobrovolně zvolili život v nesnázích? Já osobně o nikom takovém nevím, tedy vyjma hledačů adrenalinových zážitků a notorických morousů, kterým se nesnáze z nějakého důvodu zamlouvají.
Ačkoliv nesnáze nebo přímo nešťastné události nejsou tím, co bychom chtěli potkat, zdá se, že se nevyhnou žádnému člověku žijícímu v realitě života od jeho začátku až do konce. Paradoxem je, že ač všichni vědí, že život není skotačení po rozkvetlé louce, nikdo nás neučí, jak s nesnázemi zacházet. Nikdo nás dopředu nepřipraví na zákeřnou nemoc, na vleklé obtíže spojené se ztrátou zraku, na nenadálé neštěstí nebo smrt bezprostředně v naší blízkosti.
V této kapitole se dotkneme několika pevných bodů, které nám mohou pomoci se s nenadálou nebo i hrozící nesnází konfrontovat. A i v nepříznivé životní fázi prožívat své tady a teď, aniž bychom se propadli do deprese nebo k naprosté ztrátě smyslu svého života. Kdosi moudrý řekl, že „Jde o to, jak smysluplně žít i tváří v tvář smrti – zvolit život uprostřed naprosté nejistoty, či přitakat světlu, které září v jádru naší lidskosti.“
Jak se postavit ke všem těm velkým i malým věcem, které nám každý den připomínají naši zranitelnost?
Kdykoliv jsme vystaveni nesnázím, přirozeně se jim snažíme vyhnout. Někdy je to nepříznivé pracovní prostředí nebo dlouhodobá zátěž, někdy strach z nedostatečné zrakové orientace, nemoc – moje nebo mých blízkých, nebo ochromující smutek. Většinou se okamžitě objeví snaha se nesnázím vyhnout mnoha různými způsoby. Stále dokola se je snažíme „vyřešit“ nebo je naopak ignorujeme či přeznačkujeme spoustou všelijakých rozptýlení.
Všichni tyto postupy používáme, i když máme podezření, že už řadu let nefungují. Co nás tedy k takovému počínání vede?
Možná nám někdy tyto postupy v minulosti pomohly, a tak si myslíme, že jsou osvědčené a že je to dobrý způsob, jak se vyhnout aktuálnímu problému. Jenže to je past, která řešení spíš oddálí nebo přímo znemožní.
Další nástrahou je naše neochota připustit, že nesnáze nebo přímo těžká událost jsou skutečné a činí nás bezradné nebo bezmocné. Tímto procesem procházejí např. lidé, kteří přicházejí o zrak v dospělém věku a odmítají svůj handicap konfrontovat s denní realitou.
Nesnáze nás staví do pozice, ve které se bojíme přiznat svou zranitelnost, bojíme se, že pro naše okolí nejsme dost dobří nebo přijatelní s problémem, který náš dosavadní způsob života radikálně mění a možná ještě dále zhoršuje. Bojíme se, že přijdeme o přátele, o svoji společenskou nebo pracovní pozici, o schopnosti, pro které si nás lidé váží. A tak zatneme zuby, mlžíme, co to dá, zakrýváme nebo kamuflujeme skutečnost. Jenže dříve nebo později nám dojdou síly a náš problém se ukáže jako neřešitelný.

Přijmout sám sebe
Ať se zeptáte psychoterapeuta, pastoračního pracovníka nebo moudrého lékaře, dostanete tu samou správnou odpověď: máte-li být přijatelní pro své okolí, byť s handicapem nebo ztrátou pozice na výsluní, musíte se nejdřív naučit být i s nesnázemi přijatelní pro sebe. Jinými slovy, vztah k sobě předurčuje i vztah ostatních k vám. Obráceně to neplatí.
To znamená neprodleně začít čelit nesnázím, ale bez násilí, přátelsky, a to zvláště v případě, že jsou nesnáze velmi nepříjemné nebo nás přímo děsí. Pro mnohé z nás je akceptace osobního handicapu přímo kacířská – nemá totiž nic společného s filmovým nebo literárním hrdinstvím, dokonce ani s pokorou nebo s nejasnou rolí oběti. Nesnáze, ztráty a utrpení pro mnohé symbolizují prohru nebo fatální nepřízeň osudu. Tyto chybné postoje jsou ale jedno velké nedorozumění. Učíme se všímat si přítomnosti, vlastního myšlení i tělesných pocitů. Všímavé přijetí není pasivním přijetím toho, co se nedá snášet. Není to beznadějné přitakání, rezignované pokrčení rameny, ani bezmyšlenkovitá přizpůsobivost. Není to sebelítost, zoufalství, falešná kajícnost, sebeobviňování ani netečnost!
To, že si začnu všímat svých nesnází, mě má přirozeně a s respektem dovést k poznání, co se skutečně děje. Takové poznání bývá mnohem intenzivnější poté, co jsme se vědomě rozhodli všímat si právě prožívané přítomnosti. Všímat si a přijmout znamená soustředit se na vjemy, prožitek; něco získat a něco uchopit. S tím souvisí i nutnost porozumět své situaci, svým reakcím a postojům. S tím, že jsme si umožnili všímat si nesnází, nevyhnutelně se nám podaří objevit překvapivě nové schopnosti, které jsme u sebe dříve nehledali.
V tomto smyslu musíme dovolit své mysli nevítané nesnáze pomyslně obejmout a do hloubky pochopit. Pro další pokračování vlastního příběhu se v tomto bodě potřebujeme zastavit a dovolit nastalým změnám, aby byly takové, jaké skutečně jsou.
Když si dopřejeme přijmout sebe i svou nesnáz, budeme reagovat méně zkratkovitě. Najednou tu vznikne prostor k plnému uvědomění i všech odstínů bolesti, studu, zloby, skepse, pocitu ponížení a všelijak temných myšlenek. Najednou zjistíme, že máme k dispozici i potřebný čas odpovědět si na mnohé otázky.
V tu chvíli nás možná překvapí, že ta nejmoudřejší odpověď je nedělat v této chvíli nic, nehledat náhradní ani univerzální řešení. Nemyslet na stereotypy, které nám v minulosti možná pomohly přežít, nezahlcovat se úkoly nebo zážitky, které by jen odsunuly nalezení rovnováhy a vnitřního smíření se sebou i s nepříznivými okolnostmi.

Možnost volby
Všímavé přijetí nám dává možnost volby. Jistě, takové přijetí může být velice těžké. Někteří, kdo čtou tyto řádky, budou možná nad volbou všímavosti a následného přijetí nesnází váhat. Je přece obecně žádoucí být bojovníkem, vzpírat se osudu, do posledních sil předvádět hrdinské kousky a uvádět tak sebe i své okolí v omyl, že všechno je v pořádku a skvělé.
Dosavadní články směřující k pozornému vnímání naší mysli a těla v přítomném čase měly čtenáře přivést k lepší soustředěnosti a všímavosti místo přemílání jalových myšlenek o minulosti a nereálné budoucnosti. Soustředěnost a uvědomování jsou nezbytným předpokladem k schopnosti odhalovat a adekvátně vnímat nesnáze, které jsou součástí lidského života. Průběžným posilováním všímavosti bychom měli dospět k poznání, že často je z dlouhodobého hlediska jednodušší a efektivnější naučit se s problémy žít, než s nimi bojovat a potlačovat je.
(Dokončení příště)
PaedDr Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 10, květen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
ObsaH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Smyslů plná dubnová invalidovna
LIDÉ KOLEM NÁS
Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM
Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA
Naposledy s Danem Sywalou
SPORT
Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR