Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 10, květen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


STALO SE: Přehledně


Květen, čas z květin pleten. Původně byl Májem podle římské bohyně jara a plodnosti Mai. „Květen“ vznikl v roce 1805 díky spisovateli a národnímu obrozenci Josefu Jungmannovi. Víte, proč lichý počet květů darujeme z lásky? Tato tradice je spojena s trháním okvětních lístků a lidovou říkankou "má mě ráda, nemá mě ráda?" S prvním okvětním lístkem říkáme: "Má mě ráda" a aby to vyšlo, musí být okvětních lístků, i darovaných květů, lichý počet. Smuteční květině náleží dva květy podle pravidla „jedna růže pro zemřelého a druhá pro Boha“.
Nahlédněme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala. 12. 5. 1848 zemřel světoznámý rakouský tyfloped Johann Wilhelm Klein. Byl zastáncem názoru, že písmo, které se nepodobá latince, izoluje nevidomé od ostatní společnosti. Proto nepovažoval za vhodné žádné bodové písmo. Dospělým nevidomým doporučoval pro samostatný pohyb na ulici psa. A rovněž sbíral funkční, ale i nepotřebné a zastaralé učební pomůcky pro nevidomé. Tak vznikla specifická sbírka, a v roce 1837 také první vídeňské slepecké muzeum. 22. 5. 1904 se narodil Pavel Les, český učitel hudby a kulturní pracovník. Je autorem publikací „Karel Emanuel Macan – buditel a vůdce Českých slepců“ nebo „Nevidomí v Terezínském ghettu“. A co jste možná nevěděli, z jeho iniciativy u nás vznikla skládací bílá hůl.
Co se děje v našich oblastních odbočkách? 13. 4. se na oblastním shromáždění sešli rokycanští. Dozvěděli se novinky a plány na letošní rok, popovídali si o sociálních službách i o možnosti vyzkoušet si pomůcky, které u nich na odbočce budou brzy k dispozici. Také přivítali nové členy a popřáli jubilantům.
Šestnáct havlíčkobrodských navštívilo zdejší Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina. Byli mile přivítáni a vyslechli si zajímavé povídání i představení práce hasičů i jejich techniky. 14. 4. proběhla v havlíčkobrodské Krajské knihovně Vysočiny vernisáž výstavy někdejšího fotografa, nevidomého Václava Fanty. (O této akci podrobněji v rubrice Napsali jste nám.)
Olomoučtí představili odbočku i výrobky z pedigu na městské poliklinice u tržnice. Šlo o velikonoční ozdoby z místního klubu kutilů, zapichovátka do květináčů, vajíčka, pomlázky, ošatky atd. Návštěvníkům vysvětlovali i to, jak je možné, že lidé s těžkým postižením zraku dokáží uplést takové výrobky. Marie Kebrdlová také vzpomněla na nevidomého Miloše Fialu. Ten ve své dílně vedl kroužek keramiky a pletení z pedigu a vybavení dílny poté věnoval sociální firmě Ergones. Své mistrovství předal Antonínu Nemravovi, který klienty v klubu učí dnes. Olomoučtí si jeho dobrovolné práce velmi považují a děkují.
Exekutorská komora ČR nabídla SONS ČR možnost zdarma a celostátně uspořádat přednášku na téma „Exekuce a finanční gramotnost“. Olomoučtí toho využili a 30. 3. přivítali ve své klubovně právničku Andreu Šulcovou. Vysvětlila pojmy související s finanční gramotností a poradila, jak předcházet finančním potížím. Zdůraznila, že problémy by lidé neměli odkládat, ale naopak je řešit ihned, jakmile nastanou. Dále objasnila různé druhy exekucí, typy řízení, mylné domněnky apod. Během dvou hodin nebylo možné říci vše. Po skončení přednášky však Andrea odpovídala i na individuální dotazy.
Kroměřížští se sešli na kreativním dopoledni. S použitím barevných ubrousků, krepového papíru, zahradnického drátu a špetky šikovnosti jim v rukách vznikaly velké pivoňky, drobnější pampelišky, květy levandule a leknínů.
„Kroměříž na prahu zkázy aneb Město vstává z popela“ je přednáška, kterou si vyslechli rovněž v Kroměříži. Zaměřila se na dobu husitskou i období třicetileté války, kdy bylo město dobyto Švédy a prakticky zničeno. Jeho znovuzrození proběhlo díky osobnosti biskupa Karla z Lichtensteinu Castelcorna, který dal historické Kroměříži podobu, již si zachovala dodnes. Vyprávění doprovázely ukázky dobových zbraní a oblečení.
Kyjovští se ve výtvarné dílně věnovali jarním dekoracím. Slepením dvou květináčů vznikli panáčci, které si každý sám či s pomocí dobrovolníků vybarvil a vyzdobil. Nyní zdobí venkovní parapet, záhonek či poličku v bytě. Do horního květináče si lze zasadit bylinku. Zelený čtvrtek zaměřili kyjovští na pohyb a zdraví, konkrétně na procházku za medvědím česnekem. Má skvělou chuť, protiplísňové a antibakteriální účinky, je plný vitamínů. Nevidomé stačilo doprovodit na místo, které vonělo po česneku, a samosběr mohl začít.
Opavští zavítali do místní čajovny Harmonie. Ochutnali pravý Darjeelingský čaj aneb „šampaňské mezi čaji“, který se pěstuje v nadmořské výšce od 600 do 2150 metrů. Prožili chvilku u jeho sklizně na úpatí Himálají a vychutnali si ji všemi smysly. Navštívili i místní skvost se středověkou atmosférou, kostel svatého Václava. Postaven byl už v roce 1291, ale byl několikrát poškozen při požárech a drancování. Byl využíván jako konírna, vojenské skladiště i sklad obchodního domu. Po náročné rekonstrukci je však dnes oblíbeným místem pro koncerty, divadelní představení, výstavy a svatby.
Opavští přinášejí i několik dalších příspěvků. České komerční televize Nova HD a Prima HD jsou nově dostupné zákazníkům satelitní platformy Skylink se zvukovou stopou. Ta obsahuje audio popis vybraných pořadů. Více se dočtete na parabola.cz.
Na první pohled vypadá jako běžná desková hra. A na první dotek? Ve hře Labyront je všechno od herního plánu přes kostky až po figurky vyrobeno s reliéfními znaky tak, aby se informace daly získat hmatem. Díky tomu si mohou cestu až do středu labyrintu k ukrytým amuletům užít i lidé s postižením zraku. Herní komponenty vyrábí Miroslav Dančák sám, ručně, jako kusové zakázky. Více na exportmag.cz.
Mezi téměř dvanácti tisíci sportovci stál na startu Pražského půlmaratonu i nevidomý Ondřej Zmeškal. Vylepšil si tu svůj osobní rekord, k čemuž mu dopomohl i jeho zbrusu nový trasér Petr Toušek. Společně zaběhli 21,0975 kilometru za jednu hodinu, 32 minut a 13 sekund. Více na irozhlas.cz.
30. a 31. 3. prezentovalo 8 týmů v Microsoftu ukázky projektů, které v budoucnu pomohou lidem s postižením zraku, seniorům i zaměstnancům na krizové lince. Vítězem se stal tým studentů z ČVUT „AIAIEyes“. Jejich aplikace hlasem poradí, jakou barvu má oblečení, co se k?čemu hodí, jakou příchuť má jogurt v ledničce, nebo jaký je druh čaje v obchodě. Jedním z porotců byl i viceprezident SONS Jan Šnyrych. Více na pressmob.cz.
Paralympionik Patrik Hetmer má vadu sluchu, šeroslepost a degenerativní onemocnění sítnice. Kvůli tomu vidí jen úhel čtyř stupňů. I tak se účastnil už tří paralympiád, vybojoval medaili na mistrovství světa a pouští se do dalších výzev. Jeho rozhovor s Terezou Kubíčkovou najdete na idnes.cz, nebo si ho ze záznamu můžete poslechnout na O2 TV Sport.
V Evropě a Indii vzniká nová profese pro ženy s těžkým postižením zraku. Pomáhají pacientkám odhalovat ranou fázi rakoviny prsu. Myšlenku rozvinul německý gynekolog Frank Hoffmann. Zjistil, že při vyšetření mohou „hmatové lékařky“ zachytit hrudky o velikosti 6 až 8 mm. Lékaři bez zrakového postižení jsou podle něj při vyšetření schopni odhalit bulku 10 mm a větší. Více na wave.rozhlas.cz.
Příčinou většiny psychických potíží je životní nepohoda. Někdy o ní člověk ví, jindy si ji neuvědomuje, nebo ji popírá. Jenže ona negativně ovlivňuje jeho život. Není proto ostudou navštívit psychologa nebo psychiatra. Jaký je mezi nimi rozdíl a jakou formu léčby vám mohou nabídnout, se dozvíte na diastyl.cz.
Mazlení se psem léčí. A termín „canisterapie“ vznikl v ČR díky doktorce Jiřině Lacinové. Metoda je prý skvělá pro lidi s mentálním i tělesným postižením, s poruchou autistického spektra, ale i pro klienty, kteří se léčí, rehabilitují, nebo se nacházejí v nepříznivé životní situaci. Mezi používaná plemena patří retrievři, border kolie, australští ovčáci a i psi bull plemen. Vždy však záleží na charakteru, povaze a zdravotním stavu psa i na potřebách klienta. Více na flowee.cz.
Pojďme do historie a politiky. Věděli jste, že v květnu se narodilo hned několik významných panovníků? 6. 5. 1420 to byl husitský král Jiří z Poděbrad. Jako jediný český panovník nepocházel z královské dynastie, ale ze šlechty. 13. 5. 1717 se narodila Marie Terezie a 14. 5. 1316 český král, římský císař a otec Vlasti Karel IV.
A také trochu kultury. 16. 5. 1868 byl slavnostně položen základní kámen Národního divadla. Poprvé bylo otevřeno 11. 6. 1881 na počest návštěvy korunního prince Rudolfa. Ovšem už 12. 8. 1881 zachvátil nové divadlo požár, který zničil kupoli, hlediště i jeviště. Byla to celonárodní katastrofa, která ale vyvolala i obrovské odhodlání pro nové sbírky. Za 47 dní byl tehdy vybrán milion zlatých.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 10, květen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
ObsaH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Smyslů plná dubnová invalidovna
LIDÉ KOLEM NÁS
Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM
Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA
Naposledy s Danem Sywalou
SPORT
Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR