Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 10, květen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním


Ve dnech 12.-13. dubna 2023 se v pražské Invalidovně uskutečnil kurz zaměřený na rozvoj kompetencí pracovníků Národního památkového ústavu, jak interpretovat památky osobám se zdravotním znevýhodněním. Místo nebylo vybráno náhodou, protože právě Invalidovna má téma vyrovnávání se se zdravotním handicapem ve svém genomu.
Záměrem pořadatele kurzu (NPÚ – odbor edukace a dalšího vzdělávání) bylo posílit průvodcovskou empatii vůči osobám se zdravotním znevýhodněním, konktrétně nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, osobám s pohybovými obtížemi či poruchami intelektu. Z tohoto důvodu byl otevřen především pracovníkům správy památkových objektů, průvodcům a průvodkyním. Na setkání zavítali pracovníci NPÚ ze všech čtyř územních památkových správ.
Dopolední programový blok prvního dne byl věnován zpřístupňování památek nevidomým a slabozrakým. Odborníci z brněnského centra Teiresiás (Masyrykova univerzita) Michaela Hanousková a Petr Červenka představili v teoretické části zásady komunikace, jaká opatření se podílejí na přístupnosti památek z hlediska nevidomých a představili také zkušenosti s tvorbou a používáním haptických artefaktů. Praktická část kurzu byla věnována posilování průvodcovských kompetencí frekventantů kurzu. Ve dvojicích se měli možnost vzájemně provést částí Invalidovny, přičemž jeden z dvojice měl nasazenu škrabošku. Trénovali se v orientaci prostorem či poskytování popisného výkladu. Správa Invalidovny navíc obohatila některé z prostor drobnými instalačními intervencemi, takže se při prohlídce uplatnily různé smysly. Lze jmenovat například flakonky s různými vůněmi či pachy (petrolej, káva aj.).
Odpolední program lektorsky garantovala Pražská organizace vozíčkářů (POV). Jaroslava Franková nejprve v teoretické části představila svět vozíčkářů. Vyzvala frekventanty kurzu k otevřené komunikaci, podávání kvalitních informací o bariérovosti památek bez přikrášlování. Krátce nato se účastníci kurzu setkali v přízemí Invalidovny se čtyřmi klienty POV. Následně si sami mohli vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku chodbami rozlehlé stavby. Tyto okamžiky patřily k nejsilnějším momentům celého setkání. Účastníci jednak oceňovali možnost setkat se a komunikovat přímo s vozíčkáři. Jízda na vozíčcích zase vedla k překvapivému zjištění, kolik bariér skýtá zdánlivě rovná dlažba. Kromě viditelných překážek jako jsou prahy, pro ně bylo překvapením, jak obtížná je jízda po svažující se ploše s příčným sklonem bez cizí pomoci.

Druhý den čekala účastníky neslyšící lektorka Ilona Striová z obecně prospěšné společnosti Tichý svět. Uvedla účastníky kurzu do světa neslyšících díky zprostředkování tlumočnic znakového jazyka. Pro mnohé z nich bylo novinkou, že pro neslyšící je čeština cizí jazyk, kterému se musí učit. Zdaleka tedy nevystačíme s tím, že neslyšícím připravíme při prohlídce památek texty. Toto vědomí ještě více posílila praktická část, během níž se frekventanti kurzu pohybovali Invalidovnou s ucpávkami uší a pouze s využitím průvodcovských textů se orientovali v prostoru.

Odpolední program pokračoval setkáním s lektorkou Dominikou Hejzlarovou z Národního ústavu pro autismus. Představila možnosti a limity realizace prohlídek pro návštěvníky s poruchou intelektu a návštěvníky s autismem a s čím se musí v životě vyrovnávat.
V rámci závěrečné reflexe se účastníci kurzu shodovali na jeho velkém přínosu zejména s ohledem na to, že se mohli setkat s vozíčkáři, komunikovat s neslyšící lektorkou a vyzkoušet si prakticky možnosti a limity poznávání kulturního dědictví s handicapem. Nejen že posílili svoji průvodcovskou empatii vůči zdravotně znevýhodněným, ale své lidství vůbec. Navázané kontakty se zástupci odborných organizací věnujících se lidem s handicapem jsou příležitostí ke spolupráci na zlepšování služeb v oblasti návštěvnického provozu.
Akci uspořádal Národní památkový ústav v rámci projektu Odborné vzdělávání pracovníků NPÚ jako nástroj pro zvýšení efektivnosti a péče o kulturní dědictví ČR.
Zdroj: Národní památkový ústav


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Smyslů plná dubnová Invalidovna, aneb Jak na památkách s osobami se zdravotním znevýhodněním
LIDÉ KOLEM NÁS: Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM: Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA: Naposledy s Danem Sywalou
SPORT: Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 10, květen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
ObsaH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Smyslů plná dubnová invalidovna
LIDÉ KOLEM NÁS
Dvě strany téže mince
NAPSALI JSTE NÁM
Praha 1990 v Havlíčkově Brodě
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Historie českého sociálního zabezpečení III.
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď V.
POZVÁNKA
Naposledy s Danem Sywalou
SPORT
Střelecký kaleidoskop
Zlato putuje na Slovensko
Showdown – tři Češi v Top 20!
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR