Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 9, květen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
KDVP v březnu
LIDÉ KOLEM NÁS: Spolužačka si hrála na učitelku, a já se často rozčílil
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Jarní novinky 2023 v Tyflopomůckách
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle?
POZVÁNKY: Mezinárodní soutěž nevidomých skladatelů
Festival Open House Praha 2023
NAPSALI JSTE NÁM: Láska na Palatě
Vynášení Morany aneb Kde to vázne?
SPORT: Mistrovství ČR 2023 v brazilské dámě
QARDO mezinárodně v Nitře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


STALO SE: Přehledně


To pravé jaro se rodí na svatého Jiří, 24. dubna. Příroda se zelená, země se otevírá, vylézají hadi a štíři. Naši předkové věřili, že tento den je voda ve studních jedovatá, a dělali si její zásoby předem. Dívky se potulovaly po loukách a hledaly čtyřlístky pro štěstí.
Noc z 31. dubna na 1. května je nocí Filipojakubskou. Lidé věřili, že se během ní slétávají čarodějnice a vykonávají nečisté rituály. Bránili se uklízením, zapalováním ohňů, práskáním biče, pískáním, vyvoláváním světců nebo kreslením kruhů na vrata domů. Poněkud rozhodněji si počínala církev. Vedla proti mnoha lidem „čarodějnické procesy“. Odhaduje se, že jejich následkem zahynulo až sto tisíc lidí. U nás je ukončila až Marie Terezie v druhé polovině 18. století. A dnes? Snad za každou vesnicí a městem hoří ohně a lidé slaví.
Nahlédněme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala. 14. 4. 1866 se narodila Anny Sullivanová, nevidomá učitelka a celoživotní družka hluchoslepé Heleny Kellerové. 27. 4. 1845 zemřel významný český nevidomý klavírista a skladatel Leopold Balcar. 29. 4. 1877 se narodil Adolf Fryc, zakladatel a první ředitel Štátného ústavu pre slepcov v Levoči, autor adaptace Braillova písma na slovenský jazyk. A ještě jedno stoleté výročí. V roce 1923 byla pro nevidomé čtenáře oficiálně otevřena Knihovna a tiskárna Karla Emanuela Macana v Praze. Jiné zdroje uvádějí, že se tak stalo až v r. 1925.
Co se děje v oblastních odbočkách? Vezměme to z východu na západ. Vítání jara a oslava Mezinárodního dne žen se opavským vydařily. I přesto, že se našlo i pár nespokojenců. Opavští si vychutnali vystoupení mažoretek zdejšího spolku AMA, které jsou několikanásobnými mistryněmi ČR i Evropy. Jejich temperament a úsměvy navodily skvělou atmosféru a přilákaly k tanci. Opavští společně s ostravskými a frýdecko-místeckými navštívili též rodinnou firmu UNIPAR v Rožnově pod Radhoštěm. Ta se věnuje lisování a zdobení svíček, které následně putují i k opravdu velkým zákazníkům. Kdo by odolal? I oni si pár kousků odvezli. A opavské dámy? Oblíbily si zvukovou střelbu, a také si v ní zasoutěžily. Březnové klání s přehledem ovládla Anna Vehovská.
A z Opavy ještě dvě zajímavosti. Světluška spouští „Osvětlovnu“, bezplatnou poradnu pro těžce zrakově postižené. Odpovídat v ní bude na dotazy jim i osobám a organizacím o ně pečujícím, kteří si nejsou jisti v otázkách týkajících se příspěvku na pořízení kompenzační pomůcky, nároku na průkaz ZTP a ZTP/P, vyřízení příspěvku na péči apod. Naslouchat a radit vám bude Nicole Fryčová, kterou můžete kontaktovat telefonicky (774 710 944), nebo e-mailem (osvetlovna@svetluska.net). Více na svetluska.rozhlas.cz.
Na stejném webu se dozvíte i o dalších světluščích aktivitách. Kdy bude vánoční sbírka, kdo a jak může požádat o podporu, kdy a kde vyběhnou dobrosrdeční běžci i v jakých městech se bude pít nejčernější káva. A také kdy bude koncert „Světlo pro Světlušku“. Kdo na něm touží být, zapíše si už nyní datum 7. 10. a může se těšit na známé hvězdy i nevidomé hudebníky.
Vsetínští pořádali volební oblastní shromáždění. 74 členů jednohlasně schválilo program i navržené kandidáty pro dobrovolnou práci v Oblastní radě. Předsedkyní se stala Ludmila Pavelková, místopředsedkyní Dagmar Filgasová a členy Jarmila Drahoňovská, Dana Pohořelská a Lubomír Stromšík. Pozvání přijala i krajská koordinátorka Marta Zemanová ze Zlína. Na jednání vystoupili také Jiří Sedláček se změnami v dopravě a Dagmar Filgasová s novinkami z Republikové rady.
Kroměřížští si při svém tréninku paměti zahráli Qardo. Účastníci, kteří hru ještě neznali, si nejprve osvojili její pravidla. Poté si všichni nasadili klapky na oči a hráli jen s pomocí vlastního hmatu. Brzy dokázali rychle vyhledávat správné dvojice a navyšovat své bodové zisky.
Kroměřížští si v rámci kreativního dopoledne vyrobili patinovaná velikonoční vajíčka s plastickými reliéfy. Polystyrenová vajíčka polepili natrhanými kousky ubrousků. Na ně nalepili ornamenty, které si připravili z modelovací hmoty a silikonových forem. Když lepidlo zaschlo, natřeli celá vajíčka akrylovou barvou a ornamenty poté pozlatili houbičkou. Nakonec si uspořádali malou výstavku svých výrobků. A příště? Vyzkoušejí pletení užitkových předmětů a dekorací z pedigu.
6. 3. se zasedací místnost havlíčkobrodského kina Ostrov zaplnila členy místní odbočky. Čekala je oblastní rada a poté beseda se spisovatelkou, majitelkou nakladatelství, překladatelkou a zakladatelkou havlíčkobrodského Podzimního knižního veletrhu Markétou Hejkalovou. Představila svou knihu „Dům pod náměstím“ a pohovořila o tom, jak překládá knihy finských autorů. K těm nejznámějším patří Mika Waltari nebo Arto Paasilinna. Proč se rozhodla založit knižní veletrh? Aby čtenáři měli přehled o všech knihách, které vycházejí, aby knihkupci znali celou nabídku vydavatelství, aby na jednom místě mohli navazovat kontakty, a aby autoři byli blíž čtenářům.
Havlíčkobrodští dostali také osm vstupenek na ples Českého červeného kříže. Konal se 4. 3. a otázka pro zdejší členy zněla: „Kdo si půjde zatančit?“ A odpovědi? Od rezolutního odmítnutí až po váhavý souhlas. Hana a Zdeněk tentokrát nechali své psy doma. Jana se dostavila v doprovodu dvou bodyguardů, synů Pavla a Petra. Pro tuto skupinku byl rezervovaný stůl přímo za vstupními dveřmi do sálu. Všichni si také zašli do fotokoutku, totiž pro upomínku a důkaz, jak jim to slušelo. A 20. 3. se v Havlíčkově Brodě konal koncert Daniela Hůlky, kterého se zúčastnila řada členů odbočky.
Semilští si 6. 4. zahráli v restauraci Bowling v Sedmihorkách krajský přebor odboček SONS a poboček TyfloCenter libereckého kraje. 13. 4. se vydali na Nouzov, konkrétně na Cimrmanovu nejnižší rozhlednu. A na 27. 4. plánují návštěvu městečka Hostinné a zdejšího františkánského kláštera.
Jičínští byli požádáni základní školou v Libuni, aby udělali osvětu o životě lidí s těžkým postižením zraku pro žáky 7. třídy. Ta se uskutečnila 8. 4. v jičínské Knihovně Václava Čtvrtka. A o čem se povídalo? Jak nevidomí a slabozrací lidé čtou, píší a studují, co dělají ve volném čase, jak se starají o domácnost, jak se pohybují, i která povolání mohou vykonávat. Dopoledne bylo rozvrženo do čtyř bloků a proloženo praktickými ukázkami pomůcek. Těmi byly simulační brýle, Pichtův psací stroj a Braillovo písmo, bílá hůl, hladinka pro nalévání tekutiny nebo zvuková pistole. Chyběl jen vodicí pes. Tak snad příště dorazí i on. Co jičínské nejvíce potěšilo? Že se jim podařilo udržet pozornost dětí, a že je to snad také bavilo.
A ještě kolínští. Ti se sešli v tvořivé dílně, aby si ozdobili vajíčka. Perníková i polystyrenová. Na ně lepili například proužky máčené v kávě nebo konfety.
A dvě zajímavosti na závěr. Louis Braille je autorem písma pro nevidomé. Možná jste ale někdy zaslechli také jméno Samuel Finley Breese Morse. I on vytvořil jistý druh písma. Jak k němu dospěl? Zabýval se tím, jak sestrojit přístroj na rychlé posílání zpráv na velké vzdálenosti, telegrafováním. Problémem tehdy bylo, jak takové zprávy psát. Morse je šifroval do speciální abecedy, která se skládala z teček a čárek. Jeho způsob předávání zpráv záhy zcela vytlačil ostatní systémy a všeobecně se ujal po celém světě. Až koncem 20. století byla Morseova abeceda plně nahrazena modernějšími formami komunikace. Samuel Morse se narodil 27. dubna 1791 v USA.
Poznáte známého českého spisovatele podle jeho citátů? „I když člověk po celý čas nic nedělá, je nutné si odpočinout.“ Nebo „V životě lidském jsou chvíle, kdy i vůl pláče.“ A ještě třetí, trochu delší: „Průběhem pěti až šesti let svého pobytu v Rusku byl jsem několikráte zabit různými organizacemi a jedinci. Navrátiv se do vlasti shledal jsem, že jsem byl třikrát oběšen, dvakrát zastřelen a jednou rozčtvrcen divokými Kirgizy u jezírka Kale-Yšela. Konečně definitivně byl jsem probodnut v divoké hádce s opilými námořníky v jedné z oděských krčem. Toto se i mně zdá nejpravděpodobnějším.“
Tento člověk se vyučil drogistou a studoval gymnázium, ze kterého ho ale vyloučili. Jeho třídní učitel byl Alois Jirásek, a on ho prý vůbec nemusel. Po maturitě na obchodní akademii se stal bankovním úředníkem. Více mu ale vyhovoval bohémský život. Pěšky se toulal po Slovensku, Haliči a Uhrách. Vedl české anarchisty a založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona. Napsal přes tisíc humoristických povídek a fejetonů. A jeho nejslavnější román? Nese jméno „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“ a byl přeložen do téměř 60 jazyků. Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
KDVP v březnu
LIDÉ KOLEM NÁS: Spolužačka si hrála na učitelku, a já se často rozčílil
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
Jarní novinky 2023 v Tyflopomůckách
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle?
POZVÁNKY: Mezinárodní soutěž nevidomých skladatelů
Festival Open House Praha 2023
NAPSALI JSTE NÁM: Láska na Palatě
Vynášení Morany aneb Kde to vázne?
SPORT: Mistrovství ČR 2023 v brazilské dámě
QARDO mezinárodně v Nitře
SOUTĚŽ: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 9, květen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
KDVP v březnu
LIDÉ KOLEM NÁS
Spolužačka si hrála na učitelku, a já se často rozčílil
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny
Jarní novinky 2023 v Tyflopomůckách
POVÍDKA
Jiří Petr: Chtěl jsem to opravdu takhle? (III. část)
POZVÁNKY
Mezinárodní soutěž nevidomých skladatelů
Festival Open House Praha 2023
NAPSALI JSTE NÁM
Láska na Palatě
Vynášení Morany aneb Kde to vázne?
SPORT
Mistrovství ČR 2023 v brazilské dámě
QARDO mezinárodně v Nitře
SOUTĚŽ
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR