Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 5, březen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu – pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS: K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY: Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI: Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
SPORT: Lednová Olympiáda dětí a mládeže


Jedu v medu – pojede také SONS!


Ve středu 8. února bylo Milady, ale také krásné, mrazivé, slunečné počasí nejen nad Prahou. Ovšem nás zajímala právě Praha – s Danielou jsme se vydali na Letnou, na schůzku do Národního zemědělského muzea (NZM). Schůzku domluvila pro Zoru jedna z nejšikovnějších organizátorek zájmových aktivit pro pražské členy SONS Věra Macháčková, a i když jí nakonec v účasti zabránily neodkladné opravy v odbočce ve Vrchlického, stejně jsme spolu s kolegyní Václavou Baudyšovou hráli na setkání přesilovku. Za hostitele NZM – hlavního organizátora akce – byly na schůzce Tamara Kroupová a Květa Syslová, obě z oddělení produkce a programů. Hlavní slovo však patřilo Jindřišce Hinge, drobné aktivní včelařce z projektu Včely na střechách.

Aha, já jsem ještě nezmínil, oč vlastně jde. O nic menšího než o akci primárně zmíněného NZM Jedu v medu, na které tentokrát organizátoři nabídli prostor pro nevidomé a slabozraké. A to jak aktivní účastí – proto jsme přišli i my –, tak posléze nabídkou účasti nevidomým jakožto návštěvníkům. Například vloni v září byly hlavní cílovou skupinou děti, jejich hojná účast se předpokládá i letos. Mimochodem – termín byl stanoven na 10. červen (sobota), kdy po konci této akce nastává celorepubliková Muzejní noc, což je další atrakce nejen pro děti a další běžné návštěvníky, ale i pro členy naší komunity. Proč? Hned uvidíte.

Včely na střechách
Na střeše budovy NZM již několik let stojí k jihu obrácená baterie úlů. Čtyři jsou „nudně“ zelené, poslední pátý právě vloni zvenku pomalovaly děti hodně barevně, protože se na některém z workshopů dozvěděly, že včelky mají rády barvy. (Popravdě – tohle se zatím vědecky neprokázalo beze zbytku, ovšem ví se, že červenou barvu vnímají tito nejznámější opylovači jako černou!) Letos se zdá, že přibude další nástavkový úl, tentokrát designově upravený hapticky, tak, aby cosi vypovídal i pro nevidomé. Zejména pro ty, kteří se spokojí s ohledáním prsty a budou se od bzučící havěti držet raději v bezpečné vzdálenosti. Ovšem taková opatrnost, byť je pochopitelná, není úplně nezbytná. Bude totiž možné si obléci ochranné prostředky, především tedy klobouk s ochrannou síťkou, rukavice, případně celou kombinézu. Pravda je, že plánované vyrušování včel v období, kdy mají nejvíc práce se sběrem nektaru, pylu nebo medovice, není pro ně právě dobrá zpráva. Ony za to mohou svoji nelibost poměrně účinně vyjádřit žihadlem. A i když bylo prokázáno, že běžný člověk bez alergie na včelí jed může přežít v krajním případě až tisíc bodnutí (například pro koně, pštrosy, ale i další zvířata jsou smrtelné už jednotky žihadel), nikdo to nehodlá riskovat. Proto budou moci během celé akce, která bude trvat od rána od deváté hodiny do páté odpoledne, omezené skupinky návštěvníků vyjet až k oněm popsaným úlům a třeba se dovnitř i podívat, vzít do ruky plást nebo se nadýchnout „úlového vzduchu“ – a věřte, že tenhle čichový zážitek jen tak něco nepřekoná.
Aktivita Včely na střechách, o níž bude ještě řeč, v posledních několika letech institucionálně propojila dosud atomizované jednotlivé akce, kdy některé firmy a instituce nabídly střechy svých budov k umístění včelstev a péči o ně. Za to mají většinou svůj vlastní, „firemní“ med ze zdrojů v okolí, většinou z měst. Ono se totiž už nějakou dobu ví, že se snížením zátěže ovzduší exhalacemi se města stala pro včely lepším biotopem, než je krajina zemědělská, zejména ta s intenzivním hospodařením a monokulturami. Já sám, či spíše naše včely na Kolínsku, o tom cosi víme. A projekt Včely na střechách, jeden z partnerů akce, obhospodařuje zatím na 27 stanovištích celkem 107 včelstev – úlů, do kterých umístil 371 senzorů. Ty sbírají data užitečná jak pro výzkum, tak i praktické vedení včelstev včetně monitoringu škůdců a prevenci chorob. A program, vlastně systém ProBee, o němž také bude ještě řeč, má prý výstupy i pro včelařské začátečníky.

Co bude pro nás?
Pro nevidomé tedy budou vyčleněny čtyři termíny, dva dopoledne a dva odpoledne, kdy se skupinky maximálně osmi lidí oblečou do zmíněných ochranných prostředků a se včelami se budou moci seznámit tváří v tvář. Ovšem každý si dovede jistě představit, kolik organizačních kroků a záležitostí bude nutné naplnit. Také proto se sešla shora zmíněná skupina, v níž byl ještě Pavel Mach, autor světově unikátního počítačového programu pro sledování a vyhodnocování všeho dění v úlech, a také ředitelka Nadačního fondu propolis Miroslava Vokounová Krepčíková.
Matematik a programátor Pavel Mach vytvořil program ProBee, vlastně komplexní systém elektronického sledování včelstev a jeho vyhodnocování a spolu s firmou Včelařství Machovi nabízí mj. i péči a sledování včelstev umístěných na střechách budov ve městech po celé republice – viz data výše. Jeho kolegyně a kontaktní osoba projektu Včely na střechách Jindřiška Hinge nejen oslňovala gejzírem nápadů, ale spolu s Danielou Thampy identifikovala i klíčové otázky pro smysluplné zapojení naší redakce a pro snazší představování včelařství a včel naší cílové skupině – čtenářům Zory.

Čtení potmě?
Když už jsme se stali, k našemu potěšení, společníky při přípravě dne se včelami Jedu v medu, padl už nevím od koho, ale asi od kolegyně Baudyšové, nápad, že při Muzejní noci v prostorách NZM by mohli právě o včelách něco přečíst nevidomí – pro vidoucí účastníky je nepochybně schopnost číst potmě atrakcí non plus ultra! Takže bude třeba vytipovat příslušné texty, nechat je vytisknout v braillském písmu a najít i ochotné, braillským písmem vládnoucí předčitatele. To by ostatně mohla být výzva pro naše čtenáře – doporučte někoho ze svého okolí, o kom víte, že kromě zručnosti při čtení vládne i příjemným přednesem a hlasem. Také jsme se zavázali zjistit, zda bude lepší nechat si zvětšené modely včely, trubce, ale třeba i původce nejhorší z nemocí včel – varoázy – kleštíka včelího vytisknout, nebo pořídit již vyráběné, ale neskutečně drahé výukové, skládací modely… A možná přijdou ještě další témata k řešení.
Otázek kolem celé akce dosud ne zcela zodpovězených je dost, ale na tu hlavní, totiž zda naše čtenáře, a tedy i redakci Zory tahle připravovaná akce zaujme, je odpověď jednoznačná: ANO! Máme na to do června ještě dost času. Zapojíme se do přípravy a také do popularizace, vysvětlování, přípravy a posléze i v reálném čase informování o jejím průběhu. Ostatně – článků o včelách již na našich stránkách bylo několik. Nyní to vypadá, že se o nádherném oboru lidské činnosti na pomezí řemesla a umění, podnikání nebo zájmové, hobby činnosti, radosti i dřiny, v tomhle roce dozvíte ještě o dost více.
Václav Senjuk

Hlavní složky medu

• fruktóza 30 až 38 %
• glukóza 26 až 33 %
• sacharóza 1 až 10 %
• vyšší cukry 1 až 10 %
• voda 17 až 20 % (norma EU = 20 %, norma pro „Český med“ = 18 %)
• enzymy 0,1 až 0,6 % (glukozooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza)
• vitamíny 0,1 % (kys. pantotenová, B1, B2, B3, biotin, C)
• minerálie 0,1 až 1,0 % (mj. draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď)
• organické kyseliny 0,1 až 0,5 % (mj. pyrohroznová, glukonová, jablečná, citronová)
• aminokyseliny 0,1 až 0,5 % (mj. fenylalanin, prolin, alanin, valin)
• hormonální látky (noradrenalin, acetylcholin, adrenalin, dopamin, látky z mateří kašičky)
• barviva (mj. rutin, kverutin, akacetin)
• vonné látky (diacetyl, acetaldehyd a více než 50 dalších)

Pro srovnání
Řepný cukr obsahuje
• 98 % sacharózy
• 0,5 % vody
• 1,5 až 2 % nestravitelných látek
Podle původu se medy člení na
a) květové, které vznikly převážně z nektaru květů
b) medovicové, které vznikly především ze sladkých šťáv
produkovaných hmyzem


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu – pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS: K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY: Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI: Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
SPORT: Lednová Olympiáda dětí a mládeže


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 5, březen 2023
Redakce:
Šéfredaktorka Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu - pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS
K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY
Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI
Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFRMUJE
Informace ze sociálně-právní poradny
SPORT
Lednová Olympiáda dětí a mládeže



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR