Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 5, březen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu – pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS: K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY: Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI: Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
SPORT: Lednová Olympiáda dětí a mládeže


STALO SE: Přehledně


Přelom února a března přináší předjaří, oteplení a oblevu. Symbolem tohoto období je například 24. únor, svátek svatého Matěje, patrona řezníků, cukrářů, mládeže i přírody. Matěj ale bývá vzýván i při manželské neplodnosti a je symbolem štěstí, správných rozhodnutí i „šťastné ruky“ při losování.
Lidé narození v tomto období (znamení ryb) prý bývají pečliví, pracovití a mají velkou fantazii. Možná právě proto je mezi nimi hodně spisovatelů, hudebníků nebo vědců. Tak třeba 22. 2. 1810 se narodil klavírní virtuos a skladatel Fryderyk Chopin. 26. 2. 1802 přišel na svět Victor Hugo, francouzský dramatik, spisovatel a autor známého románu „Bídníci“. A 4. 3. by oslavil 345 let italský hudební skladatel Antonio Vivaldi (1678).
Že jsme neuvedli žádného vědce? Tak navštivme „Tyflopedický lexikon jmenný“ od Josefa Smýkala. 2. 3. 1889 se narodil český vynálezce Miloš Rokos. Je autorem speciálního psacího stroje pro psaní Braillovým písmem nebo elektrického dirigenta pro nevidomé učitele hudby. Zabýval se také přístroji na výrobu reliéfních obrázků. Pro pražské slepecké školy zhotovil hmatový plán Prahy i řadu modelů domů, chrámů, Prašné brány, majáků a dalších staveb. A 3. 3. 1931 se narodil slovenský tyfloped Ján Jesenský. Působil v Čechách, kde zpracoval systém výuky prostorové orientace a samostatného pohybu nevidomých i strukturu jejich sociální rehabilitace.
Březen je ovšem vyhlášený tím, že se v tomto měsíci rodí či líhnou mláďata mnoha druhů divokých zvířat – známí jsou zajíci březňáčci. Ovšem sezona mláďat u některých druhů odstartovala již o dva měsíce dříve, takže setkání s ptačími a savčími mláďaty v zimních měsících nemusí již být takovou raritou. Pravděpodobně v důsledku oteplování či kolísání teplot se někteří rodiče rozhodli nečekat na jaro a parné léto a zkrátka to zkusit. Bohužel ale zajíček nalezený na vymrzlé nebo zasněžené půdě láká k „záchraně“ ještě více než zajíček na trávě. Pokud tedy najdete na procházce, třeba se svým psím kamarádem, mládě zajíce, bývá zpravidla nedaleko jeho matka, která se o něj postará. Takové mládě není opuštěné, navíc je i přizpůsobené našim podmínkám a teplotám. Nenechte se mýlit ani tím, že mládě nemá sklony utéct, jeho přirozenou obranou je pokus splynout s okolím a nehybně ležet. To může vyvolat dojem, že potřebuje pomoc, ale není tomu tak. Ale pojďme k našim oblastním odbočkám.
Co se děje v oblastních odbočkách? Vděčnost je velkou hybnou silou. V odbočce Beroun to vědí, a svému městu poděkovali hned dvakrát. Poprvé za dotaci 5000 Kč na loňský rekondiční pobyt v Trutnově. Peníze byly využity při nácviku prostorové orientace a sebeobsluhy. A podruhé za dotaci 10 000 Kč na nájem a služby v jejich kontaktním místě.
V odbočce Kolín se koncem ledna uskutečnila přednáška na téma „Bylinky a jejich využití“. Pořádal ji zdejší obchod zdravé výživy Slunečnice. A co se tu lidé dozvěděli? Jak léčivé byliny pěstovat na záhoně i v květináči, jak je rozeznávat hmatem nebo čichem i jak je využít. Ochutnali bylinné čaje i naklíčená semínka.
Oblastní odbočka Tábor pořádá se žáky základních škol besedy na téma „život se zrakovým postižením“. Letos už navštívili druhou ZŠ, tentokráte při zdejším soukromém gymnáziu. A byla to zdařilá akce, soudě podle ohlasů dětí i členů odbočky. Zpětnou vazbu poskytla i pracovnice školy Lenka Hlavicová: „Lidé nevidomí nám dokázali, že žít plnohodnotný život se dá i s tímto handicapem. Každý si jistě někdy představil, jaké by to bylo se ráno probudit a nic nevidět. Někteří lidé občas říkají, že by radši nic neviděli a neslyšeli. Myslí to opravdu vážně? Vždyť často stačí jediný okamžik! Jsme velice rádi, že si žáci mohli se zavázanýma očima podat ruku s nevidomým, použít slepeckou hůlku při chůzi, psát Braillovým písmem nebo rozlišit barvy či mince. Myslím, že po této zkušenosti mohou žáci lépe pochopit nevidomé, kteří marně hledají cestu za světlem.“
Členové odbočky Havlíčkův Brod se v únoru sešli se Světlanou Pátkovou. Ta už 10 měsíců připravuje na povolání vodicího psa a přítele nevidomého člověka, psí slečnu Kofilu. Předvýchova jí právě končí a nastupuje do druhé fáze výcviku.
Po únorové oblastní radě přišel za členy havlíčkobrodské odbočky pobesedovat také předseda místního Českého zahrádkářského svazu pan Václavek a paní Stýblová. Představili spolek, jeho činnost, a domluvili se na možnosti spolupráce, například při pořádání výletů.
„Nevidím, ale zvládnu to“ je projekt speciální pedagožky ZŠ v Brně. Je určen pro žáky čtvrtých tříd a odbočka SONS Kyjov je od počátku jeho součástí. Její členové tak žákům pravidelně přibližují život, zájmy, profese, radosti i starosti nevidomých lidí. Nechybí představení kompenzačních pomůcek ani osvěta, jak se chovat k nevidomému člověku na ulici. Nemůžeme očekávat, že všechny desetileté děti si do svých hlaviček uloží všechny nové informace. A tak dochází i na milé, úsměvné výroky. Tak třeba o Braillově písmu: „Nejvíc mě zaujalo Braillovo písmo, protože nechápu, jak si to někdo může zapamatovat a musí psát podle toho.“ Nebo „ten kdo vymyslel to Braillovo písmo, teď si nevzpomínám, jak se jmenoval.“ A do třetice: „Jezdili prstem po papíře, na kterém byly vyvýšené tečky a četli stejně rychle jako ti co vidí.“
Chcete další? Tak třeba: „A zapomněla jsem na brýle, v kterých vidíš jako slepá,“ nebo „viděl jsem, jak vidí,“ nebo „taky jsme chodili po schodech s bílou holí, která nám pomáhala, abychom nespadli,“ nebo „hůl je velikou pomocí pro nevidomé. Když jsou na ní červené čáry, osoba je slepá.“ Jeden žák nechápal, že „slepí mají tolik přístrojů,“ a jeho spolužačku moc mrzelo, když se zeptala, jestli paní vidí sny, a ona řekla, že nevidí. Den, který členové odbočky ve škole strávili, určitě splnil svůj účel.
A v Kyjově ještě zůstaneme. Ve výtvarné činnosti zdejších členů je nezastupitelná funkce studentů. Ti spolu s nevidomými vytvářejí dvojice, zvykají si na sebe a začínají si rozumět. Takže jim šlo od ruky i malování na hedvábí. Nejdříve si dvojice vyslechly, jak se barva na hedvábí chová, a jak s ní pracovat. Poté se pustili do malování kravaty. Jejich výtvory možná nebudou zdobit tanečníky na plesech, ale i tak jsou velmi zajímavé.
Na klubovém odpoledni navštívil členy oblastní odbočky Kroměříž Pavel Zrna a povyprávěl o chřibském pohoří. Lidé se dozvěděli zajímavosti o skalních útvarech Komínky, o historii turistického střediska Bunč, stříleckého hradu, barokního hřbitova a zámku ve Střílkách nebo o nejvyšším vrcholu Chřibů Brdo. Vyprávění Pavel obohatil také o pověsti, které se s danými místy pojí.
Členové odbočky Vsetín se setkali při bowlingu v hotelu Abácie ve Valašském Meziříčí. Soutěžící si ve velmi přátelské atmosféře porovnali své síly a nakonec vyjádřili přání, aby se tato aktivita stala pravidelnou.
Kdo si hraje, nezlobí! I proto se ve čtvrtečním Klubu přátel společenských her při oblastní odbočce Opava zaujatě karbanilo. A hrálo se tvrdě! Nikdo se s nikým nemazlil! Šlo přece o hrdost a čest! Opavští ale umí žít i kulturou. Vyrazili za ní do zdejšího krásného divadla postaveného v novorenesančním stylu.
Odbočka Opava přidala i zajímavý rozhovor. Hostem ČRo Dvojka byla totiž nevidomá aktivizační pracovnice Kateřina Orságová-Urbanová. Jak vypadá její práce v Kavárně POTMĚ? Proč od dětství lezla po stromech, provozovala sporty nejen pro nevidomé a dokonce vyzkoušela bungee jumping? Kdy se při práci se seniory doslova vznáší blahem? A kdy je jí nejvíc líto, že nevidí? Odpovědi najdete na dvojka.rozhlas.cz.
Co nakonec? Poznáte českou osobnost podle nápovědy? Jde o muže, po kterém je pojmenován kráter na planetě Merkur i planetka. Narodil se 2. 3. 1824 v pivovaře. Hrát na housle se učil od čtyř let a jako šestiletý poprvé vystoupil veřejně. V 25 letech se oženil s Kateřinou Kolářovou. Kluky zřejmě neuměl. Narodily se jim 4 dcery, ale 3 z nich nepřežily. Později mu zemřela i žena. Oženil se i podruhé. Nevíte? Tak přeskočme 25 let, a pokračujme.
31. 10. 1874 složil všechny své umělecké funkce. Z důvodu hluchoty. Ta však neznamenala konec skládání hudby. Ještě v tom samém roce začal pracovat na cyklu symfonických básní oslavujících krásu i dějiny české vlasti. Jako první vznikl „Vyšehrad“. Následovaly „Vltava“, „Šárka“ a „Z českých luhů a hájů“. Koncem roku 1878 přibyl „Tábor“, a následujícím rokem „Blaník“. Celý cyklus pak nazval „Vlast“, později „Má vlast“. Už je všem jasné, že jde o Bedřicha Smetanu?
Máte raději hudbu rockovou? Tak si poslechněte třeba skladby „Šípková Růženka“, „Holubí dům“, „Švihák lázeňský“ nebo „Což takhle dát si špenát“. Jejich interpret měl být původně instalatérem. Ale nezaměnitelný chraplavý hlas z něho udělal idol fanynek a jednoho z nejpopulárnějších českých zpěváků 70. let. Zpíval ve skupině Farao, kterou vedl Karel Šíp, a později ve skupině Františka Ringo Čecha. Chtěl hrát i heavy metal, ale tehdejší doba tomu nepřála. Mluvíme o Jiřím Schelingerovi, který se narodil 6. 3. 1951 a letos by oslavil 72 let.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu – pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS: K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY: Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI: Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny
SPORT: Lednová Olympiáda dětí a mládeže


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 5, březen 2023
Redakce:
Šéfredaktorka Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Posezení se Zorou v Uherském Hradišti
Jedu v medu - pojede také SONS!
LIDÉ KOLEM NÁS
K počítačům vedla velká oklika
POZVÁNKY
Cestovatelské setkání s Aktivklubem
V SÍTI
Sport s nadhledem
ZORA RADÍ A INFRMUJE
Informace ze sociálně-právní poradny
SPORT
Lednová Olympiáda dětí a mládeže



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR