Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA číslo 4 únor 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvod
STALO SE: Přehledně
V SÍTI: Středisko Teiresiás představuje nový podcast
LIDÉ KOLEM NÁS: Lépe vnímám sebe i vlastní hodnotu
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Týden vodicích psů 2023
Kotva reálného socialismu
ČNB připomíná výročí měnové odluky
OSOBNOST: Miroslav Horníček
SPORT: Čarostřelci a ostrostřelci
ZDRAVÍ: Hypochondrie


Kotva reálného socialismu


Když jste před rokem 1989 bydleli ve „státních“, tj. jiných než podnikových nebo soukromých bytech či nemovitostech, měli jste jako protihodnotu za placení nájemného právo na úpravy nebo větší opravy, a také nárok získat je někdy bezplatně, někdy jen za symbolickou sumu, ovšem jindy i za „plnou pálku“. To záleželo na tom, jak se vrchnost, většinou se jmenovala OPBH neboli Obvodní podnik bytového hospodářství, vyspala. Nebo jak jste byli vstřícní, rozuměj srozumění s nabídkou „všimného“. Chcete-li úplatku. A tyhle podniky – mimochodem z části pražských OPBH se v devadesátkách „transformací a privatizací“ stala Centra v.o.s., dnes jeden z největších developerů v zemi – mají nadále svoje ideové dědice. Byť se jedná i o zcela nový podnikatelský subjekt, který se honosí jen pár lety na trhu. V tom našem případě celými 12 lety!
Fotovoltaika! Kdo neskloňuje tuhle mantru, skoro jako by nebyl. Nebo neměl nárok pobývat mezi těmi, které zajímá i budoucnost planety, ne jenom vlastní prospěch. A tak jsme i my klikli na tehdy nejmasivnější reklamu na internetu, nabídky firmy Schlieger. Letos se honosí již téměř devíti tisíci realizací fotovoltaických elektráren, a tak jsme usoudili, že bude výhodné většinu úspor vložit do takového projektu, byť asi té skutečné návratnosti se my sami nedočkáme. Sice to jednu chvíli vypadalo, že se investice zaplatí za nějakých šest let, jež bych přece jen ještě rád na tomto světě strávil, ale teď jdou ceny energií zas dolů, takže moje vize návratnosti nemalé částky se trochu rozpíjí a vzdaluje. A – naneštěstí – jsme uvěřili i samochvále firmy na webu, byť víme, že i reference se dají tak nějak – no, upravit. Přinejmenším pečlivou selekcí. A také možná tím, že někomu s VIP visačkou firma svoje služby poskytne s VIP bonusem. Například nejen včas podle smlouvy, ale i dříve a s dalšími benefity. Jako třeba včasnou informací o příjezdu party, která bude panely na střechu instalovat, nebo pak dodržením slibované návaznosti montáž-revize-postoupení žádosti dále, tj. k distributorovi dané energie.
Smlouva byla z naší strany podepsána, záloha zaplacena – v tuto chvílí je to vlastně už rok, co šedesát procent ceny zakázky opustilo náš po troškách a dlouho doplňovaný účet a přistálo na účtu budoucího dodavatele. Ten poděkoval, oznámil začátek dalšího kroku – vybavit žádost o dotaci – a zmizel ze scény. Nadlouho. Věděli jsme ale, že reálná šance na zahájení prací je podzim, a když se v průběhu roku z médií valila jedna jobovka za druhou na téma „nestíhají!“, „chybí komponenty“ a tak, byli jsme rádi, když se firma opět ozvala v polovině října s tím, že do týdne proběhne montáž.
Parta tří Ukrajinců, šikovných, tvrdě pracujících „od nevidím do nevidím“ – fakt, všichni měli čelovky, takže ještě v devět večer mohli pracovat – sice makala, ale na jakékoli dotazy odpovídali všichni jen ukrajinsky nebo rusky. Což působí dost nekomfortně ve chvíli, kdy máte zájem dozvědět se, cože to po vás jejich parťák požaduje nebo nač se ptá. Předtím jsem totiž ani neviděl žádný projekt a dotyčnému jsem rozuměl, přes svou někdejší velmi dobrou znalost ruštiny, jen každé páté slovo. Důvodem je také profesní slang, nemluvě o tom, že tenhle parťák po vás chce ještě další rozhodování. Například to, zda nezbytné úpravy kolem elektroměru a na vaší domácí rozvodně má udělat dodavatelská firma na fakturu (dráž, a nejspíš se tím vše protáhne), nebo je může udělat on, za peníze „na ruku“. Prý zkoušky z „jednapadesátky“ má, takže mu odkýváte dalších patnáct a na sklonku třetího dne parta opouští váš dům. Vše vypadá čistě a hotově, ale o fungování víte jen to, že postup – „až to budete zapínat“ – najdete na stránkách firmy a „tady na tom papíře“. Podepíšete převzetí systému (chybí jen jedna, ale o to důležitější komponenta) i seznámení s ním (bohužel jen v ukrajinštině). A tohle ještě nevíte – namísto slibovaných čtrnácti dnů, během kterých se ozvou z úseku revizí a zakázku dokončí, čekáte dva, tři, ve finále skoro sedm týdnů. Firma Schlieger nemá vlastní revizní techniky!
Až po osobní návštěvě firmy se věci pohnou a hned následující víkend technik dorazí. Vám sdělí, že tedy on není zaměstnancem, také že s ním a jemu podobnými trochu „vyjebali“, ale nakonec vše potřebné u sebe má, instalaci včetně připojení baterií dokončí… (až na zprovoznění appky) – a jsou tu Vánoce. Také řada dnů plných slunce a jasu na obloze. Vaše fotovoltaika mohla už dávno přispívat k úsporám nejen vašim, počitatelným, ale i celospolečenským, jak praví megatuny promo textů. Den před koncem roku – do Silvestra bude dokončeno, stojí ve smlouvě – dostanete informaci, že žádost o připojení ze strany ČEZ, po níž teprve můžete výhod systému využívat, byla právě odeslána. Ale nikdo už nemluví o tom, že vaše záruka na práce dodavatele, firmy Schlieger, už běží od chvíle, kdy se s vámi rozloučil revizní technik a dal vám, tentokrát naštěstí v češtině, i návod, jak máte se svým novým zařízením zacházet. Hned poté ho, samozřejmě, vypnul. Prostě jednička na trhu!
Je jasné, že když si koupíte auto, hned s ním začínáte jezdit. Cokoli co lidé vyrobí, smontují, postaví, se může pokazit. Tím spíš, že většina komponent pochází – jak jinak – z Číny. Ale kdybyste auto nechali stát na dvoře a chodili se na něj jen koukat, asi hned nezjistíte, že cosi klepe v motoru, protože kdosi na pásu zapomněl utáhnout šrouby 3 a 5 při některé montážní operaci. S cenou srovnatelnou s novým autem vám ale tohle zařízení leží na střeše a doma ladem, a vy nic jiného, než se na něj chodit dívat, nemůžete. Připočtěte si, že ani po dvaceti pokusech se nepodařilo technikovi rozchodit aplikaci, která vám v budoucnu má hlásit, co se v systému děje. Jako když sednete do letadla, a hned první hlášení pilota cestujícím má poruchy, které se celé posádce nepodaří odstranit ani za půl hodiny ve vzduchu.
Nebudu unavovat dalšími detaily, tu a tam i úsměvnými. Přes reklamační mail s požadavkem na desetiprocentní slevu z ceny jsem právě odeslal plnou částku, na avizovanou dotaci si ale počkáme, protože nárokovat lze až právě po připojení systému do sítě – viz ČEZ a lhůta, kterou má ze zákona (1 měsíc plus event. tři další „v odůvodněných případech“). Přes to všechno jsme na samotný princip získávání energie ze Slunce nezanevřeli. Chtěl bych věřit, že na trhu existují nejen socialistické firmy, resp. jejich ideoví dědicové honosící se titulem „jednička“, ale i takové, pro které je zákazník opravdu tím respektovaným partnerem, nejen snadným zdrojem výdělku. Ale na praktiky firmy Schlieger, i pro jeho agresivní reklamu a nepravdivé údaje v ní, musím upozornit alespoň naše čtenáře.

Václav Senjuk


Obsah

Úvod
STALO SE: Přehledně
V SÍTI: Středisko Teiresiás představuje nový podcast
LIDÉ KOLEM NÁS: Lépe vnímám sebe i vlastní hodnotu
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Týden vodicích psů 2023
Kotva reálného socialismu
ČNB připomíná výročí měnové odluky
OSOBNOST: Miroslav Horníček
SPORT: Čarostřelci a ostrostřelci
ZDRAVÍ: Hypochondrie


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107 číslo 4 únor 2023
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Tajemnice redakce, předplatné, administrace: Kateřina Rovenská
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné v roce 2023 činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
Úvod
STALO SE
Přehledně
V SÍTI
Středisko Teiresiás představuje nový podcast
LIDÉ KOLEM NÁS
Lépe vnímám sebe i vlastní hodnotu
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Jak prožívat tady a teď III.
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Týden vodicích psů 2023
Kotva reálného socialismu
ČNB připomíná výročí měnové odluky
OSOBNOST
Miroslav Horníček
SPORT
Čarostřelci a ostrostřelci
ZDRAVÍ
Hypochondrie



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR