Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 15 srpen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat


Před čtyřmi lety obletěla svět fotografie, na níž americký novinář Scott Carney stojí na vrcholku nejvyšší africké hory Kilimandžáro. Do výšky téměř šesti tisíc metrů se vyšplhal po boku svého učitele, holandského rekordmana Wima Hofa přezdívaného Iceman. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, nebýt pozoruhodných okolností téhle výpravy. Skupina mužů bez větší horolezecké zkušenosti výstup zvládla namísto obvyklých pěti dnů potřebných k aklimatizaci těla na řídnoucí kyslík za pouhých 28 hodin a většina účastníků stoupala na ledový vrchol do půl těla nahá. Přestože jim experti předpovídali vážné problémy nebo rovnou smrt podchlazením, rozesmátí pánové si nahoře pořídili pár snímků a ve zdraví se vrátili zpátky do údolí užívat si nový zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
Kniha Co tě nezabije, kterou poté Scott Carney napsal na základě svých zkušeností po boku holandského guru, se v roce 2018 stala globálním bestsellerem. A zrodila nečekaný fenomén. Zástupy pozemšťanů dnes trénují speciální dechová cvičení a potápění do ledové vody, aby tak jako Hof a Carney dokázali posunout hranice své odolnosti netušeným způsobem.
Americký novinář, jenž se jinak věnuje hlavně investigativním reportážím z krizových oblastí, vydal letos na jaře (2020) volné pokračování svého literárního hitu. V titulu nazvaném TheWedge: Evolution, Consciousness, Stress and Key to HumanResilience (Klín: Evoluce, vědomí, stres a klíč k lidské odolnosti) prozkoumává možnosti lidského těla a mysli ještě hlouběji. A zdá se, že načasování mu docela vyšlo. V časech všeobecné nejistoty je po tipech na zvýšení odolnosti rozhodně poptávka.
Resilience, jak se schopnosti našeho organismu čelit nepříznivým vlivům odborně říká, se totiž nehodí jen v souboji s ledovými vichry na svazích Kilimandžára. Stejné principy platí v našich každodenních bitvách ve světě, který pandemie právě teď proměnila k nepoznání. A nejen polonazí dobrodruzi, překonávající hranice možného, ale i psychologové, kteří studují odolnost u těch, co přežili genocidu, dětí z rozvrácených rodin nebo vojáků speciálních jednotek, mají pro dnešní časy jednu dobrou zprávu: člověk vydrží mnohem víc, než si myslí.

Pán vlastní teploty
„Po dvaceti vteřinách s rukou v ledové vodě jsem měl pocit, že to dál nezvládnu,“ směje se Tomáš Husták. „Ta bolest byla strašná.“ Je třetí květnové pondělí a dvaačtyřicetiletý majitel autobusové společnosti z Jihlavy právě popisuje zážitky ze semináře, který absolvoval o den dříve. Učil se na něm metodu, díky níž zmíněná dvojice dobrodruhů zdolala nejvyšší bod Afriky. A i v jeho hlase je ještě slyšet euforie z toho, že dokázal překonat sám sebe.
Podobně jako mnoho dalších zvědavců Tomáše Hustáka k vlastní ochutnávce inspirovala zmíněná kniha Scotta Carneyho, kterou poslouchal při dlouhých cestách za volantem autobusu. Její autor mimo jiné popisuje, jaké zdravotní přínosy mu léta strávená s holandským učitelem přinesla, a Hustáka napadlo, že by řízený ponor do ledové vody možná pomohl jeho ženě od záchvatů paniky, které ji občas přepadají. Počátkem května dostala manželka společnou vstupenku na workshop jako dárek k narozeninám.
Holandský ledový muž Wim Hof svou metodu vyvíjí od devadesátých let, kdy se musel vyrovnávat s osobní tragédií. Jeho žena a matka čtyř dětí spáchala v důsledku chronických depresí sebevraždu a nešťastný vdovec začal pod vlivem téhle zkušenosti experimentovat se svou vlastní odolností.
Postupně vyvinul speciální dechová cvičení, která spočívají v kombinacích hlubokého intenzivního dýchání střídaného se zadržováním dechu. Hof prohlašoval, že díky nim dokáže lépe ovládnout autonomní systémy svého těla, jako je třeba termoregulace, imunita nebo poplašný stresový systém, a na důkaz svých slov začal nově nabytou odolnost demonstrovat zdoláváním různých rekordů. Momentálně jich drží víc než dvacet, z těch skutečně impozantních stojí za zmínku třeba půlmaraton uběhnutý naboso v trenýrkách v minus dvaceti stupních v arktické tundře nebo světový rekord v ponoru do ledové vody, kde Holanďan vydržel téměř dvě hodiny.
Vědeckým uším znějí jeho tvrzení, že dokáže řídit mechanismy vlastní biologie, trochu nadsazeně, ale charismatický Iceman svou odolnost nabízí expertům k přezkoumání. Výzkumných pokusů zatím proběhlo jen pár, některé ale potvrdily Hofovu nebývalou schopnost ovládat svou vnitřní teplotu a imunitní reakce. Zdá se, že ledový rekordman si dokázal osedlat stresový systém vlastního těla lépe než většina smrtelníků. Dodejme pro pořádek, že teorie v pozadí, která tuhle pozoruhodnou odolnost vysvětluje coby důsledek vědomé manipulace kyselostí vlastního organismu, zatím pro exaktní vědce zůstává spíše sporná. To ale Wimu Hofovi rozhodně neubírá na přitažlivosti. Skoro se zdá, že každý, kdo se s ledovým mužem setká, záhy podlehne kouzlu jeho metody.
Petr Třešňák
Zdroj: Respekt


Obsah

ÚVODEM: Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE: Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 15 srpen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Pohled k sousedům a letní zádrhely
STALO SE
Přehledně
Výlet do Bělovsi
Až doteď jsme to znali jen ze zpráv odjinud
RETRO
V historické Zoře cosi o kultuře
VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
Literární soutěž má svoje vítěze
Když ne soutěž, tak alespoň kvíz
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
POHLED K SOUSEDŮM
Slovensko: Velvyslanec Makoto Nakagawa po roce symbolicky zalil sakuru
ZDRAVÍ
Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT
Černobílé problémy
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR