VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy

Když jsem hledal nejvýstižnější název pro článek o 23. ročníku mezinárodního kuželkářského turnaje zrakově postižených – Slavia Cup, který se konal ve dnech 18. a 19. června v Praze na Slavii, napadl mě právě tento. Proč? Nahlédnete-li do výsledkové listiny, bude vám to jasné. Čest z druhého břehu Moravy zachraňoval jen brněnský tandem se stabilní formou.
V první desítce společného pořadí v soutěži jednotlivců hráčky a hráči ze Slovenska obsadili hned osm míst! Zvítězil Aloiz Koprda ze Štartu Levoča, který jako jediný překonal sedmistovkovou hranici – 703 bodů. Druhé místo vybojovala Daniela Thampy ze Sokola Brno se 692 body před svým oddílovým spoluhráčem Karlem Pařilem (678 bodů). Následovali: čtvrtá Božena Rumanová, pátý Václav Trnka – oba ze Štartu Levoča a shodně po 660 bodech, šestý Róbert Sliva z Male Šintavy (652 bodů), sedmý Vladimír Hudak ze Štartu Levoča (648 bodů), osmý František Kralovič z Male Šintavy, devátá Magdaléna Mikundová ze Štartu Levoča – oba po 642 bodech a desátá Anna Strížová z Male Šintavy (641 bodů).
Soutěž jednotlivců v kategorii nevidomých (B1) suverénně vyhrála Daniela Thampy před Vladimírem Hudákem a Pavlem Petříčkem ze Slavie Praha (614 bodů). V kategorii prakticky nevidomých (B2) se na medailová místa prosadili pouze hráči ze Slovenska: Božena Rumanová, Václav Trnka a Róbert Sliva. Mezi slabozrakými bylo pořadí nejlepších následující: Koprda, Pařil a Mikundová. Ve vložené soutěži Openů byla nejúspěšnější Silva Vymazalová z Brna s 598 body.
V soutěži dvojic zvítězilo brněnské duo Thampy a Pařil výkonem 1370 bodů před dvěma levočskými dvojicemi Koprda s Trnkou (1363 body) a Rumanová s Mikundovou (1302 bodů).
V soutěži družstev se nejvíc dařilo Levočanům, kteří ve složení Koprda, Trnka a Rumanová dosáhli skvělých 2023 bodů! Druhé místo vybojovalo brněnské trio (Thampy, Pařil a Holý) výsledkem 1989 bodů. Třetí příčku obsadilo družstvo Male Šintavy (Strížová, Kralovič a Sliva) výkonem 1935 bodů.
Podporu sportu zrakově postižených vyjádřila při slavnostním zahájení starostka Městské části Praha 10 Renata Chmelová, která nad turnajem převzala záštitu. Poté se zájmem a zaujetím sledovala hráče na drahách a setrvala s námi hodný čas v přátelské besedě.
Zde by mohl článek skončit, ale souběžně s kuželkářským Slavia Cupem probíhal propagační turnaj ve zvukové střelbě. Tentokrát, jak mívám ve zvyku, jsem nepožádal paní starostku, aby hodem na kuželky oficiálně otevřela turnaj, ale zavedl jsem ji do vedlejší místnosti. Na „střelnici“, dostala klapky na oči, pistoli do ruky a stručný výklad, jak zamířit podle výšky tónu na terč. Překvapená, možná i dost zaskočená, statečně se vyrovnala s dalším vhledem do života nevidomých!
A jak si vedli střelci? V soutěži žen zvítězila Stanislava Řehořová před Evou Pechovou a Danou Ondříškovou. Mezi muži bylo pořadí následující: Karel Novotný, Josef Gruncl a Karel Macháček. Pavel Pech byl nejúspěšnější v soutěži Open.