VÝSLEDKY LITERÁRNÍ SOUTĚŽE A KVÍZ NA LÉTO
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Na čem závisí lidská odolnost a jak ji můžeme pěstovat
ZDRAVÍ: Když je strava lékem, aneb dieta při chorobách žlučníku
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY (202)
Slovenská smršť
Čeští showdownisté uspěli v Nymburku
Praha – Tokio s vodicími psy

Ve dnech od 9. do 13. června se konal Světový pohár v showdownu ve Sportovním Centru v Nymburku. Šlo o tradiční akci pod názvem BSC Prague Showdown Cup. V pořadí pátý ročník byl poprvé z Prahy přesunut do Nymburka i vzhledem k vytvoření sportovní bubliny proti covid-19.
Tento Světový pohár patří mezi tři nejprestižnější světové turnaje v showdownu spolu s italskou Pisou a finským Pajulahti. Showdown – obdoba aplikovaného stolního tenisu pro zrakově postižené sportovce – se už od roku 2010 zatím marně uchází o přijetí mezi paralympijské sporty na letní paralympijské hry.
Tento turnaj je velmi oblíbený a je kvalitně obsazen aktuálně nejlepšími hráči. Letošní ročník byl poznamenán pandemií covid-19, takže byla účast v kategorii mužů i žen zhruba poloviční, než je obvyklé. Celkem se zúčastnilo 19 mužů a 7 žen ze 6 zemí: České republiky, Slovenska, Itálie, Francie, Belgie a Polska. Turnaj byl do světového žebříčku IBSA v letošním roce ohodnocen koeficientem 3, což bylo za současné nevyzpytatelné situace velkým úspěchem. Maximální koeficient je 4, na který tento světový pohár dosáhl ve třech předchozích letech.
V letošním roce však čeští showdownisté zaznamenali velký úspěch. Tomáš Mysliveček skončil na konečném 5. místě, Pavel Michelfeit na 6. místě a Luboš Zajíc na 8. místě z 19 účastníků. Turnaj potřetí obhájil polský reprezentant Krysztian Kisiel, který aktuálně vede světový žebříček a je v současnosti nejlepším hráčem na světě. V ženské kategorii při menší účasti brala poprvé 1. místo Monika Szwalek z Polska.
„Jsme moc rádi, že se nám tento Světový pohár podařilo vůbec uskutečnit. Každý týden se měnily podmínky pro nás i pro zahraniční účastníky a na poslední chvíli jsme přišli o hráče z Německa a Švýcarska, ale přesto jsme šli do rizika a turnaj uspořádali. Pozitivní zprávou bylo, že všichni byli covid-19 negativní a že se nám podařilo vrátit tento sport zpět do zažitých pořádků,“ řekl Zdeněk Barlok, ředitel turnaje.
Zdroj: Český svaz zrakově postižených sportovců