Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 11 Červen 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Pište nám, ale…
STALO SE: Poslankyně Sehnalová ocenila vítěze stipendia pro studenty s postižením
Seminář s Českou spořitelnou
Beseda o Jeseníkách
Světový den asistivních technologií také v Praze
Kouzelný večer Barevná tma
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Dědina – obnova keramické dílny a nákup materiálů
Šumperk – kroužek vaření
Havlíčkův Brod – přednáška o četnictvu
Jičín – podmořský svět
Vokál Klub na festivalu Porozumění v Mariánských Lázních
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2017
BUDE VÁS ZAJÍMAT: O životě se zrakovým postižením ve školách
Mapy pro nevidomé nově ve třech velikostech
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: Ve stopách Homérových – Dafydd Jones
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK: NEŠŤASTNÝ OSUD KRÁLE OIDIPA – (II. Nejnešťastnější z mužů)
KULTURA: Pozvánka: Výstava v NTM Člověk v náhradách
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Fotbal? Sen o postupu rozmetal liják
INZERCE


Fotbal? Sen o postupu rozmetal liják


Díky finanční podpoře Českého svazu zrakově postižených sportovců, který přispěl částkou 200 tisíc korun na veškeré výdaje na turnaj, odcestoval reprezentační tým nevidomých fotbalistů v pátek večer 31. března na dalekou a divokou cestu do rumunského města Bacau. Cíl byl jasný, probojovat se až do finále. To zaručovalo jistý postup mezi nejlepších deset týmů, které budou hrát ve skupině A na Mistrovství Evropy v srpnu v německém Berlíně.
V jedenáctičlenné výpravě bylo šest nevidomých hráčů (Lukáš Valer, Mirek Babický, Zdeněk Barlok, Tomáš Mysliveček – BSC Praha, Alda Moravec a Vojta Polášek – oba Avoy MU Brno), vidící brankáři: Ondřej Kričfaluši z BSC a Tomáš Bukovský z Avoye, trenér Jirka Kotrč, navigátor Jakub Stuchlík a fyzioterapeut Michal Rokůsek. Fotbal pro nevidomé se hraje podle pravidel futsal, tj. v poli je vidící brankář a čtyři hráči s přelepkami a klapkami mají své pozice rozdělené na hřišti. Uprostřed za mantinelem naviguje trenér a za brankou soupeře je navigátor. Fotbal pro nevidomé u nás funguje už od roku 2009 a oba kluby - jak z Prahy, tak z Brna, mají B1 až B3 hráče a jsou na mezinárodní klubové úrovni velmi úspěšné. Avšak vinou neúčasti na několika turnajích spadla Česká republika v evropském žebříčku z 10. místa v roce 2014 až na dno, a tak naši reprezentanti museli odjet do Rumunska a ukázat, zda si dokáží vybojovat postup.
Osm týmů mělo zajištěnou přímou účast a dalších osm týmů si to mělo rozdat ve skupině B o všemi tak moc žádané dvě vstupenky do Berlína. Polsko a Maďarsko, jejichž hráči hrají Středoevropskou ligu, z finančních důvodů a nedostatku B1 hráčů účast odřekli už v lednu. Ve skupině A měli hrát domácí Rumuni, Gruzínci, Albánci a Irové. Naši skupinu doplnili Moldavani, Bělorusové a Řecko, největší favorit turnaje, který katastrofálně neuspěl na posledním ME.

Balkanizace fotbalu?
V pondělí navečer tak byl zahájen turnaj, na který se všichni tak moc těšili. Hrálo se poprvé podle nových pravidel s většími brankami. V zahajovacím utkání nastoupili domácí Rumuni proti výběru Irska. Celý zápas byl velkým trápením pro domácí a rozhodla fair play situace, kdy rozhodčí dali míč domácím Rumunům, aby jej v rámci slušnosti odkopli pryč. Ti však pochopili pokyn jinak, a tak vzali míč a běželi s ním do brány a dali gól hostujícím Irům, kteří vůbec nehráli. Rozhodčí gól uznali a Rumuni místo toho, aby si nechali dát gól zpět, hráli dál, jako by se nic nestalo, a opařeným Irům dali před koncem ještě jeden gól. Tribuny místních fanoušků jásaly, neutrální pozorovatelé žasli a bylo jasné, že nás čeká divoký Balkán. V úterý dopoledne rozdrtili Gruzínci Albánce 7:0 a odpoledne patřilo zápasu Čechů s Moldavany.
Tím, že jsme přišli o nejlepšího obránce Tomáše Myslivečka, který dostal kategorii B2 a nesměl tak nastoupit, jsme museli úplně předělat taktiku. Celý zápas jsme měli více šancí, ale na začátku druhého poločasu dal jejich nejlepší hráč gól po chybě v obraně. Lukáš Valer v útoku dřel dál, ale moldavský brankář chytil i ty nejvyloženější šance. Vzápětí rozhodčí vykouzlili nesmyslnou penaltu proti nám, kterou však s vypětím všech sil brankář Kričfaluši vyrazil. Moldavani se stáhli a jen bránili a my jsme věděli, že pokud tento klíčový zápas nevyhrajeme, je konec všem nadějím. V posledních dvou minutách se však štěstí přiklonilo na naši stranu a Lukáš dvěma slepenými góly otočil skóre. Radost byla veliká.

Optimismus, ale…
Ve středu dopoledne jsme se jeli podívat na potenciálního soupeře, protože domácí Rumuni vyzvali Gruzínce ve skupině A. Nakonec měl zápas naprosto neočekávaný a hladký průběh. Gruzínci nepustili domácí k ničemu a po hrozivých chybách domácího brankáře dokonce kopali tři penalty, a tak se skóre zastavilo na 5:0, což byl pro domácí šok. Odpoledne pak Irové vydřeli hubené vítězství nad Albánci 1:0 a v podvečer jsme nastupovali my, proti největšímu favoritu turnaje z Řecka. Zápas se vyvíjel dobře a Lukáš v prvním poločase proměnil penaltu, Řekové ale stihli do konce poločasu vyrovnat. Druhou půli měli Řekové víc ze hry a fantastický brankář Bukovský pochytal, co se dalo. Pět minut před koncem z protiútoku Lukáš Valer dal gól a zápas jsme k radosti Rumunů i Moldavanů dotáhli do vítězného konce. Pro Moldavany radost dvojnásobná, že měli ještě o co hrát, a pro Rumuny o to větší, že v semifinále nepůjdou na Řeky, ale na nás. Byli jsme v euforii a opojeni úspěchem. Vítězství v těžší skupině nikdo nečekal.
Čtvrtek jsme věnovali regeneraci, někdo posilování, někdo polehávání, někdo si četl, někdo dodělával věci do své práce a odpoledne jsme vyrazili na zápas Řeků s Moldavany. Jen Vojta Polášek bojoval v posteli s chřipkou. Za ty dva zápasy jsme byli všichni dokopaní, domlácení, a tak nás fyzioterapeut Michal Rokůsek dával dohromady. Rumuni zatím porazili Albánce 2:0 a Gruzínci Iry 1:0. Bylo jasné, že oba týmy šetří síly s lehkými soupeři na páteční semifinále. Odpoledne hráli Řekové s Moldavany o postup. Z napínavého utkání se stala jednoznačná záležitost, protože nejlepší útočník z Moldavska udeřil pěstí do zad Řeka, dostal červenou kartu a Moldavani dohrávali ve třech. Paradoxem je to, že se choval stejně i v našem zápase, což rozhodčí nechalo v klidu. Řekové vyhráli 5:0.
Ve čtvrtek večer rozhodla technická komise, že Moldavani už nemohou hrát dál, protože přijeli jen se čtyřmi hráči a ten vyloučený dostal stopku na dva zápasy. Tak se s nimi rozloučili a poslali je domů za hranice. Počasí se zhoršilo a celou noc lilo jako z konve a během našeho zápasu v 10.30 byla teplota na 4 °C.

Utopený postup
Ještě před tím však oslavovali ranní historický postup Gruzínci, kteří hráli s Řeky 0:0, a nejlepší střelec turnaje Bašiašvili dal vítězný gól v penaltovém rozstřelu. Zápas s Rumunskem se pro nás nevyvíjel dobře, Rumuni byli nažhavení a po chybách v obraně vedli už 2:0. Pak Lukáš nedal penaltu, ale druhou před koncem poločasu proměnil. Ve druhé půli jsme se sice snažili, ale Rumuni chtěli asi víc, a tak před koncem zápasu nám dali Rumuni ještě dva góly – výsledek 4:1 byl krutý. Hustý liják tak rozmáčel naděje na vysněné Euro v nevidomém fotbalu. Někteří to oplakali, někteří mlčeli, ale nikdo se na nikoho nezlobil. Drželi jsme celou dobu při sobě, i když v lize lítají jiskry, ale tady jsme na tom byli všichni stejně. Tak moc jsme chtěli, tak moc jsme byli na úspěšné vlně, že jsme skončili v semifinále před branami Brandenburské brány.
V sobotu ráno se zrodilo první překvapení turnaje, kdy Albánci porazili Iry 1:0. Odpoledne jsme nezvládli zápas s Řeky a prohráli 5:2. To už jsme hráli jen ve čtyřech, protože Mirek Babický měl zraněné koleno. Je třeba dodat to, že jsme prohráli s velkým přispěním rozhodčích, kteří otáčeli fauly, pískali jen proti nám a poprvé jsme zažili dokonce to, že rozhodčí písknul faul proti Řekům. Ti se začali hádat s rozhodčím a ten poté faul otočil proti nám. Byly to velké emoce pro nás a celková kvalita rozhodčích na turnaji byla příšerná. Ve finále pak Rumuni udolali Gruzínce 1:0, kdy byli celý zápas lepší a šli vítězství naproti. Vždyť přece slavit zlato doma je to nejlepší, co se dá zažít před plnou tribunou, i když nevyhrál nejlepší tým turnaje.
Zdeněk Barlok


Obsah

ÚVODEM: Pište nám, ale…
STALO SE: Poslankyně Sehnalová ocenila vítěze stipendia pro studenty s postižením
Seminář s Českou spořitelnou
Beseda o Jeseníkách
Světový den asistivních technologií také v Praze
Kouzelný večer Barevná tma
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Dědina – obnova keramické dílny a nákup materiálů
Šumperk – kroužek vaření
Havlíčkův Brod – přednáška o četnictvu
Jičín – podmořský svět
Vokál Klub na festivalu Porozumění v Mariánských Lázních
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2017
BUDE VÁS ZAJÍMAT: O životě se zrakovým postižením ve školách
Mapy pro nevidomé nově ve třech velikostech
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ: Ve stopách Homérových – Dafydd Jones
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK: NEŠŤASTNÝ OSUD KRÁLE OIDIPA – (II. Nejnešťastnější z mužů)
KULTURA: Pozvánka: Výstava v NTM Člověk v náhradách
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Fotbal? Sen o postupu rozmetal liják
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 11 Červen 2017
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Poslankyně Sehnalová ocenila vítěze stipendia pro studenty s postižením
Seminář s Českou spořitelnou
Beseda o Jeseníkách
Světový den asistivních technologií také v Praze
Kouzelný večer Barevná tma
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Dědina – obnova keramické dílny a nákup materiálů
Šumperk – kroužek vaření
Havlíčkův Brod – přednáška o četnictvu
Jičín – podmořský svět
Vokál Klub na festivalu Porozumění v Mariánských Lázních
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 06/2017
BUDE VÁS ZAJÍMAT
O životě se zrakovým postižením ve školách
Mapy pro nevidomé nově ve třech velikostech
HISTORICKÁ OHLÉDNUTÍ
Ve stopách Homérových – Dafydd Jones
ZE STRÁNEK DÁVNÝCH KRONIK: NEŠŤASTNÝ OSUD KRÁLE OIDIPA, pokračování (II.) Nejnešťastnější z mužů
KULTURA
Pozvánka: Výstava v NTM Člověk v náhradách
SPORT
Černobílé problémy
Fotbal? Sen o postupu rozmetal liják
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR