Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 2 leden 2017

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Úvodem Aneb tento text má 3025 znaků, tj. 1,68 normostrany
K výročí 100 let vydávání časopisu ZORA
STALO SE, ŘEKLI NÁM: Názory osobností nevidomé scény na obsahovou náplň časopisu
NAPSALI JSTE: Zoře ke stovce Naděžda Doksanská
V Olomouci vystoupili mladí japonští umělci
LIDÉ, VĚCI, UDÁLOSTI: Bojovat až do konce
Příběh jednoho nevidomého a jedné křižovatky v Praze.
Holky, žijete?!
Češi darovali přes milion GB mobilních dat
ZORA RADÍ: Za zimní únavu může málo světla a hormon melatonin
FEJETON: Odkud se také dají odesílat maily


Příběh jednoho nevidomého a jedné křižovatky v Praze.


I další text má ohnisko ve vztahu (nevidomý) občan vs. úřad. A že i ty největší kauzy začínají – ale také se dají zastavit – hned v úvodu malým lapsusem, lapálií, nad kterou by bylo možné mávnout rukou. Když se nedáte, nenecháte si všechno líbit nebo dokonce nerezignujete z pouhé lenosti, můžete se uchránit pozdějších mnohem větších problémů. Nebo „jen“ ubránit svůj oprávněný zájem. A to není málo, dokazuje to i prostý příběh jednoho nevidomého a jedné křižovatky v Praze.

Blikající žlutá a jak dál?

Jak se dále dočtete z autentických záznamů korespondence, existuje režim křižovatky nazvaný „blikající žlutá“. Pro řidiče je to signál, že křižovatka není řízena světly a že musí ještě pozorněji sledovat nejen provoz, ale i dopravní značení, a tím se řídit při průjezdu křižovatkou. Ještě před několika lety bylo dokonce i v Praze mnohem méně křižovatek, kde kromě světelné signalizace byla aktivní, případně aktivizována na „vyžádání“ pomůckou nevidomého zvuková signalizace. Ta zaručovala – a tam, kde funguje, což je v případě Prahy jednoznačně většina křižovatek řízených světly, i zaručuje – zvukovou identifikaci volných směrů pro přecházení. Úžasná vymoženost snad i na úrovni vyspělých států, kde kultura a výchova občanů ke spolužití s handicapovanými je i dále než u nás. Tím hůř, když se najednou tato vymoženost ztratí v důsledku nějaké poruchy, dočasně, ještě hůř pokud jde o zralé rozhodnutí nikoli snad jedince, ale celého rozhodovacího mechanismu města či městské části.
Důkaz? Pojďme se rovnou podívat na korespondenci i našim čtenářům poměrně známé osoby nevidomé pražské scény, Václava Fanty. Tomu totiž na křižovatce na pražském Strossmayerově náměstí, pár metrů od domu, kde bydlí již desítky let a již tedy je nucen přejít i několikrát denně ve všech směrech, najednou již od sedmnácti hodin odpoledne naskočil režim blikající žluté… Nechtěl si to dát líbit, a proto začal pátrat. Začal u radnice Prahy 7, odtud ho poslali na Magistrát hl. m. Prahy a ti pak zpět na Prahu 7, až se dostal k TSK (Technická správa komunikací) Praha, vložila se i redakce Zora a výsledky posuďte sami:
Václav Fanta: Nejprve jsem se pokoušel dostat informaci o důvodech nefunkčnosti signalizačního zařízení na Obvodním úřadě Prahy 7. Na Správě komunikací (TSK) jsem dostal odpověď, že je to v kompetenci Magistrátu hl. města Prahy, to mě neuspokojilo a tak jsem se spojil se starostou Prahy 7 Mgr. Janem Čižinským. Ten mě nejprve politoval jako nevidomého, ale konstatoval, že je to rozhodnutí nějaké společné komise sestávající z odborníků – zástupců Prahy 7, Magistrátu HMP a Policie ČR a zástupce TSK. Kteří se dohodli na nějakém „zkušebním“ provozu. Ale že za tento stav Praha 7 nemůže, že je to rozhodnutí magistrátu…
Proto jsem volal na magistrát, kde je centrum pro řízení pražských křižovatek, a mluvil jsem s panem Nováčkem, který byl velmi vstřícný, ale že se s tou věcí nedá nic dělat, že to rozhodla již jmenovaná komise. A že celá změna je možná jedině přes TSK.
No a tam jsem už napsal toto:

Dobrý den, pane Muchko,
dovoluji se na Vás obrátit s následující žádostí. Jmenuji se Václav Fanta, jsem nevidomý a v Praze 7 bydlím již několik desítek let. Bydlím nedaleko Strossmayerova náměstí, kde je velice frekventovaná křižovatka. Proto jsem před několika lety přivítal zvukové označení této křižovatky, jakož i jinde v Praze. Je to pro nevidomé ohromná pomoc a hlavně je zajištěn bezpečný přechod. Toto zvukové zařízení neklape celý den, ale dá se vyvolat signalizačním pomůckou nevidomého, rovněž i jinde v Praze.
Před časem toto zvukové zařízení přestalo ve večerních hodinách na podnět reagovat, a tak jsem si myslel, že je to nějaká porucha, ale když „porucha“ trvala déle, začal jsem se zajímat o důvod nefunkčnosti a zjistil jsem, že nejde o poruchu, ale o rozhodnutí nějaké komise. Tato komise rozhodla, že na této křižovatce nebude v době 17-06 hod. v provozu světelné ani zvukové zařízení.
Nechci polemizovat o tomto rozhodnutí, to přenechám povolanějším lidem, kteří jsou za to placeni, ale Vás žádám o změnu „nečinnosti“ zvukové signalizace na dobu 22-05 hod. Myslím si, že obzvláště v dnešní době, kdy v dopravním prostředku slyšíme každou chvíli „V zájmu zvýšení bezpečnosti městské hromadné dopravy připomínáme, že chodec na přechodu pro chodce nemá přednost před tramvají“. A tak věřím, že také nevidomý chodec má nárok na bezpečný přechod.
Děkuji Vám za porozumění i za Vaši odpověď atd., MgA. Václav Fanta

Odpověď přišla tato:
Vážený pane Fanto,
byl jsem mým vedoucím požádán o to, abych Vám odpověděl na podnět ohledně provozní doby světelného signalizačního zařízení na Strossmayerově náměstí.
Zhruba v polovině letošního roku byl zkušebně na této signalizaci nastaven režim tzv. blikající žluté. Toto bylo stanoveno Odborem dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy mimo jiné i se souhlasem Úřadu městské části Praha 7. Později byl provoz signalizace obnoven v omezeném časovém nastavení. Současný režim je veden jako dočasný a jeho dopady mají být vyhodnoceny.
Technická správa komunikací je v této záležitosti pouze správcem zařízení a nemůže tedy z vlastní vůle provést jakékoliv programové změny. Veškeré úpravy musí stanovit Odbor dopravních agend pražského Magistrátu ve spolupráci s Policií ČR. Z tohoto důvodu Váš podnět postoupíme Magistrátu a projednáme možnost změny časového nastavení podle Vámi zaslaného návrhu. O výsledku (a věřím, že bude kladný) Vás budu informovat.
S přáním hezkého dne
Otakar Březina, Technická práva komunikací hl. m. Prahy - odd. 7100

Dotaz Zory směřoval samozřejmě i k „vlastnímu“ odborníkovi, jímž je Ing. František Brašna z Metodického centra odstraňování bariér SONS, který podle některých informací byl rovněž účastníkem výše uvedeného jednání komise. Zde je jeho odpověď:

Dobrý den,
Ano je pravda, že se objevují tendence vypínat signalizace na křižovatkách v různých režimech, což je patrno již na více místech Prahy (cca již pět lokalit), převážně na klidnějších místech nebo na testovacích prostorech.
Na posledním jednání bylo dohodnuto, pokud není v blízkosti nebo v dosahu jiný použitelný přechod, bude přes trvale svítící oranžovou pro auta dána možnost spustit SSZ vysílačkou VPN na dva cykly (s ohledem na technické možnosti řešení).
S panem Fantou jsem mluvil. Konkrétně Strossmayerovo náměstí se znovu řeší a ověřují se s TSK technické možnosti, aby byla akustická signalizace spustitelná vysílačkou VPN alespoň na dva cykly (což by měli prověřovat právě nyní).
S pozdravem, František Brašna

Na závěr se vtírá pár otázek:
kolik peněz ušetří – pokud vůbec – vypínání systémů řízení křižovatek (které se ostatně na režim blikající žluté přepínají později večer a na celou noc) o pár, řekněme o pět hodin dříve?
- Je opravdu třeba tímto způsobem „doškolovat“ řidiče, když už jsme je za těch pár desetiletí zhýčkali světly, ale současně není v terénu dostatek policistů, aby případné prohřešky trestali na místě (což je nejúčinnější)?
- Je vůbec krokem správným směrem poté, co jsme jako skupina vybojovali určitý standard – a připusťme i pohodlí – při pohybu ve stále hustší a bezohlednější dopravě od tohoto standardu upouštět pro jakési vágní zkoumání dopadů?

Z mailů zúčastněných sestavil a komentáři doplnil Václav Senjuk
***


Obsah

Úvodem Aneb tento text má 3025 znaků, tj. 1,68 normostrany
K výročí 100 let vydávání časopisu ZORA
STALO SE, ŘEKLI NÁM: Názory osobností nevidomé scény na obsahovou náplň časopisu
NAPSALI JSTE: Zoře ke stovce Naděžda Doksanská
V Olomouci vystoupili mladí japonští umělci
LIDÉ, VĚCI, UDÁLOSTI: Bojovat až do konce
Příběh jednoho nevidomého a jedné křižovatky v Praze.
Holky, žijete?!
Češi darovali přes milion GB mobilních dat
ZORA RADÍ: Za zimní únavu může málo světla a hormon melatonin
FEJETON: Odkud se také dají odesílat maily


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 101 Číslo 2 leden 2017
Zastupující šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Bc. Jiří Hubáček, Mgr. Jarmila Hanková, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR. Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
OBSAH
ÚVODEM
Plus informace ZORA 100
STALO SE, ŘEKLI NÁM
Názory osobností nevidomé scény na obsahovou náplň časopisu
NAPSALI JSTE
Zoře ke stovce Naděžda Doksanská
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Olomouc
LIDÉ, VĚCI, UDÁLOSTI
Bojovat až do konce – příběh Vladimíra Patery
Blikající žlutá – a jak dál?
Holky, žijete?!
Češi darovali přes milion GB mobilních dat
ZORA RADÍ
Za zimní únavu může málo světla
FEJETON
Odkud se také dají odesílat maily



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR