Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené , číslo 1, leden 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Uložil jsem do krabice
STALO SE: Přehledně
Změna na místě šéfredaktora Zory
LIDÉ KOLEM NÁS: Své první instrumentální skladby jsem složil už jako starší žák
POVÍDKA (PO)VÁNOČNÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny 1/2023
O čem se moc nemluví: Jak prožívat tady a teď aneb Pryč s blbou náladou – I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Vnímám, i když nevidím
ZDRAVÍ: Jak se projevuje a léčí anémie z nedostatku železa?
SPORT: Střelecké šampionáty a poháry 2022
INZERCE
Tiráž


STALO SE: Přehledně


V baru, na horách, doma u televize nebo venku na ulici či náměstí. To jsou čtyři nejčastější způsoby české oslavy Silvestra. A co taková Jižní Amerika? Na přelomu roku jsou tu prý ulice a domy plné květin. Na brazilském pobřeží si lidé nechávají o půlnoci omýt nohy sedmi vlnami a přinášejí moři květinovou oběť. K ránu tu pak zapalují tisíce svíček. V Bolívii a Ekvádoru se před domy vystavují velcí vycpaní panáci, kteří symbolizují starý rok. O půlnoci se zapálí, čímž se přivítá nové období.
V minulém týdnu jsme prožili Vánoce. A v mnoha našich oblastních odbočkách se před nimi konaly tvořivé dílny, vyráběly se ozdoby a dekorace. Členové OO Kolín rozváleli šedou modelovací hlínu, která na vzduchu sama schne. Na ni přiložili krajku a přitlačili ji válečkem. Struktura krajky se tak vyrazila na hmotu. Poté z hlíny vykrajovali srdíčka, kolečka a další tvary a přidali otvor na zavěšení ozdoby.
„Vánočkovali“ i členové OO Kyjov. Odlévali a dekorovali voňavé svíčky do skleniček. A na klubovém setkání vyráběli i vánoční hvězdy z dřevěných korálků. Pro nevidomé byly připraveny větší korálky a velké plastové jehly. Smyslem tvoření bylo procvičení jemné motoriky, představivosti a trpělivosti. V rámci výtvarné dílny si pak spolu s dobrovolníky vytvořili vánoční věnec. Slaměný korpus omotali větvičkami jehličnanů a pak podle potřeby a fantazie zdobili.
Velký úspěch sklidilo i adventní tvoření v OO Vsetín. Tady lidé procvičovali jemnou motoriku při výrobě výzdoby pod vedením profesionálních květinářek. Také hapticky zkoumali jednotlivé jehličnany a další přírodniny. Někteří si s pomocí vyráběli také ozdoby z bobulovin a dekorace na dveře.
V „Jarčině kreativní dílně“ si členové OO Opava z chvojí, svíček, šišek a dalších drobností vytvořili krásné vánoční dekorace. Přitom si vykouzlili i příjemnou předvánoční náladu.
Do vánočního tvoření se pustili i členové OO Chrudim. Z nařezaných kulatých nebo oválných dřevotřískových plátů, větviček, šištiček a dalšího materiálu vyrobili vánoční svícny. Také si ozdobili dva vánoční stromečky, na zeď zavěsili vánoční hvězdu a zazpívali si několik koled.
V KC Vrchlická proběhly tvořivé dílny s Bárou. A se zájemkyněmi se, ostatně jako vždy, roztrhl pytel. Každá si vytvořila vánoční věnec, ozdobu na stůl, na zeď i na dveře. A musely být opravdu nejkrásnější, protože si je vytvořily samy.
„Andělské Vánoce“ si prožili členové OO Kroměříž. Na Výstavišti Kroměříž si prohlédli vánoční dekorace a betlémy, poslechli si koledy, dali hlas nejhezčímu vánočnímu stromku, správně se naladili, a odvážlivci mohli ochutnat i pikantní červy. Na svém kreativním dopoledni si pak vyrobili vánoční věnce. Na polystyrenové korpusy připevnily odličovací tampony a vánoční řetězy. Hotové věnce dozdobily dekorativními předměty. Budou zdobit domácnosti členů OO.
13 členů OO Kolín s doprovodem se koncem listopadu vydalo na nákupní výlet do Polska. V autobuse strávili příjemný čas povídáním, na místě pak nákupy na trhu i posezením v místním občerstvení.
A od Vánoc a vánočního tvoření pojďme k tréninku paměti. Ten pořádali členové OO Tábor. Na počátku si mnozí mysleli, že si nic pamatovat nebudou. A na konci byli udiveni, jak lze studovat číslice. Tak například, jak dlouhá je Čínská zeď? Představte si, že na ní stojíte. Chcete se dalekohledem podívat na její konec. Má dvě čočky připomínající osmičku. Zvednete ho, ale ouha, na čočkách jsou dvě klapky, které také připomínají osmičku. Zvednete je a vidíte, jak k Vám letí pětihlavý drak. A ten je invalidní, má jen jednu nohu. A máme to, Čínská zeď je dlouhá 8851 km.
Dlouhou tradicí se chlubí Klub dobré nálady při OO Vsetín. Jeho listopadové setkání zahájila harmonikářka Jiřina Manová. Její hra byla pro všechny velkým potěšením, zpívalo se a tančilo. Lidé si tu, jako vždy, předali své zkušenosti z nejrůznějších oblastí života. Dobrovolnice Jarmila Drahoňovská připravuje zajímavá přání pro oslavence a jubilanty. Skládá jim totiž na míru šitá přání ve verších. Tentokrát se gratulovalo nejstaršímu, 93letému členovi. Program byl zpestřen také předvedením hry Qardo a tanečním vystoupením studentky.
8. listopadu oslavila OO Vsetín spolu se zdejší Masarykovou veřejnou knihovnou 30. výročí zvukové knihovny. Byly tu prezentovány její služby, kompenzační pomůcky a hry pro osoby se zrakovým postižením. Pozitivně hodnoceni byli zdejší maséři. Společnost poskytl i vodicí pes Bernard. Program vyvrcholil komponovaným pořadem vsetínských knihovnic s hudebním doprovodem skupiny Karpatrio. Ten byl věnován valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi. Pro více informací navštivte mvk.cz/vsetinska-zvukova-knihovna-pro-slabozrake-a-nevidome-oslavila-30-let/
Členové OO Havlíčkův Brod podnikli už třetí výpravu do pražské Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana. Tentokrát s sebou vzali také Moniku Bobkovou z Krajské knihovny. Kdo chyběl? Oblíbení vodicí psi. Lidé se seznámili s prací korektora časopisu v bodovém písmu. Ten se jim svěřil, že braillské knihy rád čte a těší ho, že přibývá dětských čtenářů. V audiostudiu je přivítal šéf oddělení, spíkři i technici, kteří odpovídají za kvalitu záznamu. Členka Jana Teclová obdarovala knihovníky keramickou perníkovou chaloupkou, vánočním stromečkem, figurkami a dalšími výrobky. Z KTN přinášejí havlíčkobrodští i vzkaz od pana Prokopa. Knížka o manželkách Karla IV. je už téměř dopsaná.
V Havlíčkově Brodě ocenili i nejlepší dobrovolníky Bílé pastelky. Částku 7410 Kč vybrali v Přibyslavi deváťáci zdejší základní školy Michal Tai Tran, Václav Vinkler a asistentka Věra Táborská. Uvedení chlapci se zúčastnili i závěrečného ceremoniálu v rezidenci primátora Prahy na Mariánském náměstí. Obsadili 11. místo. Rozhovor na mikrofon zvládli skvěle a odnesli si tašky dárků od sponzorů.
A Havlíčkův Brod potřetí. Zdejší členové slavili Den nevidomých v Krajské knihovně Vysočiny. Připojili se tak k akci, kterou knihovna pořádá pro veřejnost. Marie Vinklerová, Marie Heilandová, vodicí pes Woody a jeho pán Zdeněk se usadili v „rozhledně“, kde se konají dětské tvořivé dílny a další aktivity. Návštěvníkům tu povídali o SONS, ukázali kompenzační pomůcky, drobnosti k procvičení hmatu a Zdeněk popsal výcvik vodicích psů.
Naši rubriku dnes uzavřeme zvyky novoročními. Téměř na celém světě lidé pojídají kulaté potraviny, například jablka nebo pomeranče. U nás na Nový rok vaříme čočku. Mnoho lidí vám řekne, že proto, aby se v rodině držely peníze. Důvod je ale i ten, že tvar kruhu symbolizuje skutečnost, že tam, kde něco končí, i něco nového začíná. K čočce servírujeme volské oko, protože vejce je symbolem nového života, nebo vepřové maso, neboť prasátko přináší štěstí. Co bychom naopak jíst neměli? Drůbež, ryby nebo zajíce. Aby nám štěstí neuletělo, neuplavalo nebo neuteklo.
Bulhaři na Nový rok vyhánějí zlé duchy. Děje se tak při rituálu zvaném „kukeri“, kdy tancují v kostýmech tvořených dřevěnou strašidelnou maskou a kožešinou ověšenou zvonky. A víte, že novoročenky, též PF, vznikly u nás? PF znamená Pour féliciter, přeloženo Pro štěstí. Původně to byly omluvenky. Ty v roce 1827 začal rozesílat hrabě Karel Chotek, nejvyšší purkrabí Království českého, protože nechtěl trávit celý den vítáním návštěv, které mu přišly přát k Novému roku. A mnoho štěstí a zdraví vám do roku 2023 přejeme i my z redakce.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Uložil jsem do krabice
STALO SE: Přehledně
Změna na místě šéfredaktora Zory
LIDÉ KOLEM NÁS: Své první instrumentální skladby jsem složil už jako starší žák
POVÍDKA (PO)VÁNOČNÍ
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny 1/2023
O čem se moc nemluví: Jak prožívat tady a teď aneb Pryč s blbou náladou – I.
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Vnímám, i když nevidím
ZDRAVÍ: Jak se projevuje a léčí anémie z nedostatku železa?
SPORT: Střelecké šampionáty a poháry 2022
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 107, číslo 1, leden 2023
Obsah:
ÚVODEM
Uložil jsem do krabice
STALO SE
Přehledně
Změna na místě šéfredaktora Zory
LIDÉ KOLEM NÁS
Své první instrumentální skladby jsem složil už jako starší žák (Nikita Ivanovič Kornijenkov)
POVÍDKA (PO)VÁNOČNÍ
Bylo mi tehdy třináct – 2. část
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny 1/2023
O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď – I. část
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Vnímám, i když nevidím
ZDRAVÍ
Jak se projevuje a léčí anémie z nedostatku železa?
SPORT
Střelecké šampionáty a poháry 2022
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR