Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 23 Prosinec 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM – třeba i… PODĚKOVÁNÍ NEJLEPŠÍM
POZORNOST PRO VÁS
STALO SE: Fotbal pro nevidomé. Komentátoři Radiožurnálu přiblížili Spartu dalším fanouškům
Český projekt chce miliardě lidí na planetě zlepšit zrak. A jde na to překvapivě jednoduše
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Napsali nám… z Loun
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Daniel Tůma
Kurzy sebeobrany v Brně se pořádají i pro lidi s těžkým zrakovým postižením
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 12/2018
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici
ZDRAVÍ: Obezita je epidemií současného světa
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Na Svatého Martina jeď na Quardo do Zlína
INZERCE


Kurzy sebeobrany v Brně se pořádají i pro lidi s těžkým zrakovým postižením


„Každý se může stát obětí fyzického útoku. A nikdo nemá zaručeno, že se mu ubrání. Ale každý, i nevidomý, má možnost udělat něco pro to, aby riziko a případné následky útoku minimalizoval. Třeba absolvovat náš jednodenní kurz sebeobrany,“ říká jejich pořadatel Bc. Martin Zobač, který našemu časopisu poskytl rozhovor.

Co vás přivedlo k práci se zrakově postiženými?
Dlouhodobě se zabývám úpolovými sporty, bojovými uměními a sebeobranou. V posledních šestnácti letech se specializuji na bojové umění Ju-Jitsu, vhodné pro použití v sebeobraně. Během studia na Masarykově univerzitě jsem se jako sparingpartner zúčastnil kurzu sebeobrany pro zrakově postižené. A protože jsem sám silně krátkozraký, rozhodl jsem se je organizovat dál.

Dokáže se nevidomý člověk podle vás ubránit útoku?
Jsem o tom přesvědčen. Samozřejmě záleží na typu útoku, počtu útočníků, místě atd. V kurzu proto zkoušíme modelové situace, které přibližují útok i sebeobrannou situaci co nejvíce realitě. Účastník si při nich vyzkouší nabyté znalosti, dovednosti a pozná své reálné možnosti. To je jeden z hlavních cílů.

Co učíte zrakově postižené v kurzech sebeobrany?
Cílem je získat a propojit teoretické znalosti a praktické dovednosti, které využijete v konkrétní sebeobranné situaci. Ideální je se do ní vůbec nedostat, proto v teoretické části probíráme problematiku prevence kriminality, zvládnutí komunikace s okolím při hrozícím konfliktu i právní aspekty sebeobrany. Mezi praktické dovednosti patří hlavně nácvik správného postoje, pohybů a úhybů těla, využívání paží jako obranného krytu hlavy atd. Kromě vlastního těla se můžete bránit také určitými obrannými prostředky.

Jaké obranné prostředky máte na mysli?
Na trhu jich existuje řada, ale bohužel velmi málo je vhodných pro osoby se zrakovým postižením. Podle mých zkušeností připadá v úvahu v omezené míře použití osobního paralyzéru a slzotvorného spreje. Řada nevidomých je s sebou nosí, ale manipulace s nimi není jednoduchá a má i své nevýhody. Řekl bych, že se hodí spíš k zastrašení útočníka. V kurzu s nimi sice účastníky seznamujeme, ale jen okrajově. Více času věnujeme osobním alarmům. Ty sice nejsou přímo obrannými prostředky, ale dokáží upozornit okolí, že dojde nebo už došlo k útoku.

Jak se osoba se zrakovým postižením může útokům vyhnout?
Dodržujte obecné preventivní zásady. Pokud to není nutné, nevydávejte se do části města, která je známá svou vysokou kriminalitou. Pokud tam musíte, zajistěte si doprovod a běžte tam ve dne. Nevyhledávejte návštěvy podniků a restaurací se špatnou pověstí. Pamatujte, že pro ženy, děti, seniory a osoby se zdravotním postižením je riziko napadení výrazně vyšší. Osobu zjevně zrakově postiženou si útočník vybere za svůj cíl pravděpodobněji, a sice pro její snadnou zranitelnost, nemožnost útěku apod. Je to pro něho bohužel „snadná kořist“.

Lze rozeznat útok na mou osobu od situace, kdy mě chce útočník „jen“ okrást?
Myslím, že ne. Pokud vás okrade šikovný kapsář, zřejmě to v první chvíli ani nezjistíte. Pokud vydáte pod hrozbou fyzického násilí útočníkovi peníze, také nevíte, zda vás nechá odejít nebo zaútočí. V každém případě si uvědomte, že nejcennější je váš život, zdraví, a teprve poté peníze. V situaci, kdy jste napadeni, jste sami na ulici a jsou po vás požadovány peníze, doporučuji vydat peněženku a připravit se k fyzické sebeobraně. Pokud útok nepřijde, jedině dobře.

Jak upozornit na útok okolí?
Odpověď rozdělím podle toho, zda jde o útok verbální či fyzický. Možná se vám už stalo, že vám někdo zastoupil cestu a vyžadoval peníze, cigarety apod. Pokud jste mu nevyhověli, pravděpodobně vám začal nadávat a urážet vás. To už je forma verbálního útoku.
V této situaci učíme uplatnit zásadu správné komunikace při hrozícím útoku a upozornit okolí. Jednoznačně, srozumitelně a dostatečně nahlas dejte útočníkovi najevo, že mu peníze nedáte, protože u sebe třeba žádné nemáte, rádi byste mu vyhověli, ale bohužel nemůžete apod. Lidem ve vaší blízkosti by mělo být jasné, že dotyčný není váš kamarád, že nejde o legraci a je potřeba zasáhnout. Často se totiž stává, že lidé ani netuší, že se jen pár metrů od nich děje něco nebezpečného. Někdy to samozřejmě pramení z pouhé lidské lhostejnosti, ale to je už jiné téma.
Po verbálním útoku může následovat útok fyzický. V tu chvíli platí stejné zásady jako při verbálním útoku, pouze s tím, že je nejvyšší čas použít např. zmíněný osobní alarm. Navíc by se měl každý napadený začít okamžitě fyzicky bránit, pokud je toho schopen.

Mám zavazadlo a v ruce bílou hůl. Jak reagovat při útoku?
Z praxe i z kurzů víme, že pro sebeobranu není bílá hůl vhodná. Spíše v takové situaci překáží a bránící se o ni může i zranit. V kurzu učíme při útoku jí volně spustit k nohám a bránit se obvyklým způsobem. Větší zavazadlo doporučujeme odhodit směrem na útočníka. Existuje šance, že ho zasáhnete. Menší zavazadlo volně spusťte k nohám. Samozřejmě se bavíme o fyzickém, nikoli verbálním útoku.

Jak jsou vaše kurzy uzpůsobeny pro nevidomé a slabozraké?
Účastní se jich jen osoby se zrakovým postižením. S každým spolupracuje sparingpartner, nejčastěji student Fakulty sportovních studií. Sebeobrana je náplní jeho studia, je tedy odborně na výši. Doprovází „svého svěřence“ po dobu trvání kurzu i o přestávce. Zajišťuje bezpečnost při cvičení i pomoc při orientaci v prostoru. Výuka probíhá vždy ve skupině 5 až 8 účastníků, ale díky spolupráci se sparingpartnerem lze mluvit o individuálním přístupu.

Kdy, kde a za kolik se konají kurzy?
Kurzy se konají čtyřikrát až pětkrát ročně v úpolové tělocvičně v Brně – Komárově, Sladkého 13, od 10.00 h do 18.00 h. Probíhají pod záštitou Katedry gymnastiky a úpolů Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Kurzovné 400 Kč na osobu slouží k zaplacení pronájmu tělocvičny. Pořádání kurzu není pojato jako výdělečná činnost. Já a všichni sparingpartneři pracujeme bez nároku na odměnu.

Pro účely naší prezentace existuje internetová stránka facebook.com/events/179770216186787, kde je možné nalézt potřebné informace, včetně kontaktů na mne. S propagací kurzů nám pomáhá i Fakulta sportovních studií, středisko Teiresiás Masarykovy univerzity a také Rádio ZK. Můj dík za podporu patří pedagogům Mgr. Aleně Skotákové, Ph.D., doc. Zdenko Regulimu, Ph.D., a rovněž Jiřímu Šťovíčkovi, který mi pomáhá s komunikací s novými zájemci.

Máte odezvu od zrakově postižených absolventů kurzu?
Vždy na konci kurzu zhodnotíme celodenní výuku. Všichni účastníci včetně sparingpartnerů si vymění své názory a poznatky. Okamžitá odezva je pro nás velmi důležitá a pomáhá nám zvyšovat úroveň výuky. Někteří účastníci se k nám do kurzu opakovaně vracejí a přinášejí svoje nové zkušenosti. Podle jejich slov chtějí dále zapracovat na dovednostech, ve kterých jistotu ještě necítí. A ač mi to přijde jako samozřejmost, považuji za nutné připomenout ještě jednu zásadní věc. Naprosto všechny kurzy probíhají ve velmi přátelské atmosféře, a to i přesto, že se většina účastníků potkává poprvé v životě, a hned při tak náročné a specifické činnosti.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM – třeba i… PODĚKOVÁNÍ NEJLEPŠÍM
POZORNOST PRO VÁS
STALO SE: Fotbal pro nevidomé. Komentátoři Radiožurnálu přiblížili Spartu dalším fanouškům
Český projekt chce miliardě lidí na planetě zlepšit zrak. A jde na to překvapivě jednoduše
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Napsali nám… z Loun
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Daniel Tůma
Kurzy sebeobrany v Brně se pořádají i pro lidi s těžkým zrakovým postižením
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 12/2018
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici
ZDRAVÍ: Obezita je epidemií současného světa
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Na Svatého Martina jeď na Quardo do Zlína
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 23 Prosinec 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM PODĚKOVÁNÍ NEJLEPŠÍM
Jak jsme poděkovali za tři mega
POZORNOST PRO VÁS
Kapesní plastový kalendář
STALO SE
Fotbal pro nevidomé. Komentátoři Radiožurnálu přiblížili Spartu dalším fanouškům
Český projekt chce miliardě lidí na planetě zlepšit zrak. A jde na to překvapivě jednoduše
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
NAPSALI NÁM
Napsali nám… z Loun
LIDÉ KOLEM NÁS
Mosty – Daniel Tůma
Kurzy sebeobrany v Brně se pořádají i pro lidi s těžkým zrakovým postižením
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 12/2018
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici
ZDRAVÍ
Obezita je epidemií současného světa
SPORT
Černobílé problémy
Na Svatého Martina jeď na Quardo do Zlína
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR