Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 9 Duben 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Co na to vy?
POZVÁNKA – nepřehlédněte! Další ročník světové soutěže vyhlášen
STALO SE: Ohlédnutí za konferencí INSPO
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Monika Korandová
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze – 05/2018
O čem se moc nemluví – Anxieta neboli úzkost
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S Vladimírem Remkem o jeho cestě do vesmíru
ZDRAVÍ: Astma komplikuje život téměř milionu lidí
Pozor na oční alergii. Může trvale poškodit zrak
KULTURA: Na okraj definice kultury a kulturnosti
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
INZERCE


STALO SE: Ohlédnutí za konferencí INSPO


Rekordních 502 účastníků a účinkujících se v sobotu 7. dubna sjelo do pražského Kongresového centra na Vyšehradě, aby se seznámili s nejnovějšími pomůckami, aplikacemi a programy usnadňujícími život lidem se zdravotním postižením. Letos poprvé se akce konala ve větších prostorách. Od 10 do 13 hodin probíhal v hlavním sále program společný pro všechny. Odpoledne se účastníci rozdělili do tří sekcí. (Přístupnost nejen webu, Využití ICT při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením a ICT pro osoby se sluchovým postižením).
Letošní 18. ročník INSPO byl zaměřen na osoby se zrakovým handicapem a na řešení, která podporují jejich nezávislost. Na své si ale přišli i účastníci se sluchovým, tělesným a řadou dalších postižení. Na akci vystoupili i přednášející ze zahraničí – Izraele, Slovenska a Španělska.

Novinky pro lidi se zrakovým postižením

Převezměte kontrolu nad svým životem převzetím kontroly nad technologiemi, tak nazval svoji přednášku Jaume Cunill ze Španělska. Na konferenci demonstroval dvě zařízení. The Box One4ALL je malá krabička vybavená snímači, které získávají a analyzují informace z okolí a předávají je uživatelům prostřednictvím jejich chytrého telefonu. Přístroj umožňuje čtení barev, měření teploty předmětu na dálku (například teplotu trouby nebo oleje při vaření), měření tělesné teploty. Mimo jiné umí v několika vteřinách označit jakýkoli typ předmětu, identifikovat předměty jednotlivých členů rodiny, zaznamenávat pokyny k používání nebo třeba počáteční a konečné datum doby užívání léku a jeho dávkování, obsah sklenice nebo balíčku mražených potravin. V práci pak umožňuje identifikovat složky, CD a další předměty.
Druhým přístrojem je UFO (Universal Finder One). Toto malé zařízení napojené na chytrý telefon umožňuje lokalizovat lidi, vytvářet hrací plochy, identifikovat místa a vůbec poprvé také vytvářet řešení na míru přesně podle potřeb uživatele, a to na pouhá tři kliknutí.
Dále se na setkání představil Corvus. Je to název pro systém pro telefony s Androidem, který usnadňuje nevidomým uživatelům práci s dotykovými telefony. Vývojáři slovenské organizace Stopka ho představili na konferenci INSPO již předloni, tentokrát přišli s řadou novinek.
Omer Elad z Izraele předvedl OrCam MyEye, což je světově nejpokročilejší nositelné zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké osoby a pro lidi s poruchami čtení. Umožňuje okamžité a diskrétní přečtení tištěných či digitálních textů z jakéhokoli povrchu, rozpoznávání totožnosti osob a identifikování produktů, barev a bankovek.
Celé zařízení je uloženo v malé nositelné pomůcce o velikosti prstu, která se magneticky připíná na jakékoli brýle. Uživatel si může snadno věci přečíst tak, že na ně ukáže prstem nebo se dotkne zařízení, informace jsou předávány prostřednictvím miniaturního reproduktoru HD. Účastníky zaujalo zařízení, které bude brzy k dispozici i v České republice, natolik, že expozici společnosti OrCam Technologies dali nejvíce hlasů v soutěži o nejlepší stánek.
Dále byly na základě hlasování publika uděleny ceny za nejlepší přednášky ve všech sekcích. V dopoledním programu získal nejvíce hlasů Filip Maleňák, který informoval o novinkách v aplikaci Záchranka. Vedle jejího propojení se systémem Horské služby je to umožnění textové komunikace neslyšící osoby s operátorem linky 155 prostřednictvím systému aplikace.
V sekci Přístupnost nejen webu zabodoval Petr Dušek s přednáškou o využití 3D tisku nejen v astronomickém vzdělávání osob se zrakovým postižením. Radka Majerová z Evropského centra jazykové rehabilitace zaujala v sekci o vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením prezentací rehabilitačně komunikačního softwaru pro nemluvící lidi VoCoN. V sekci ICT pro osoby se sluchovým postižením bodovala Andrea Hudáková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících, která představila všechny formy podpory pro neslyšící studenty Filozofické fakulty UK v Praze.
Na konferenci zaznělo 23 přednášek a 33 organizací předvedlo širokou škálu pomůcek, aplikací, programů a projektů zkvalitňujících život lidem s různým zdravotním postižením. Řada z nich byla představena v premiéře. Například společnost TextCom představila telefonický hovor s online simultánním přepisem mluvené řeči, český startup Naviterier oficiálně spustil na trh speciální navigaci pro chodce se sníženou schopností orientace a pohybu, společnost RTI.cz předvedla první rozhlasový přijímač pro digitální rozhlas určený především pro nevidomé a zrakově postižené.

Cena za ICT inovace
Již počtvrté byla na konferenci udělena Cena Nadace Vodafone Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Cenu spojenou s odměnou 200 000 korun převzal sociální podnik Transkript online za projekt eScribe: online simultánní přepis mluvené řeči. Porota na něm mimo jiné ocenila zapojení nevidomých osob na pozicích profesionálních přepisovatelů, kterým se tak otevřely nové příležitosti pracovního uplatnění. V současné době sociální podnik zaměstnává čtyři nevidomé a může tak nabízet svoji službu ve formě náhradního plnění

Literární soutěž Internet a můj handicap
Dále byly vyhlášeny výsledky 14. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. Došlo do ní 34 příspěvků od autorů s nejrůznějším zdravotním postižením, kteří popisují, jak jim internet nebo telefon pomáhají vyrovnat se s daným handicapem. První cenu 7000 korun od ČSOB převzal neslyšící Alexandr Zvonek, který se stal prvním autorem, jenž zvítězil dvakrát. Na druhém místě skončil vozíčkář Ivan Jergl a třetí místo získala nevidomá Klára Maršálková, všichni autoři z Brna.
Všechny zaslané texty měly jedno společné – jejich tvůrci se i s těžkými ranami osudu dokázali vypořádat s optimistickým vyústěním. A mnozí na internetu nejvíce oceňovali možnost sdílení, našli tam skupinu lidí se stejným postižením, kteří jim dokázali ve chvílích nejhlubší deprese poradit.
Všechny soutěžní práce budou zveřejněny na www.helpnet.cz/inspo.

Přístupnost
Konference INSPO je tradičně vyhlášená snahou o co největší přístupnost pro nejrůznější specifické potřeby.
Na všech přednáškách konference bylo pro účastníky se sluchovým postižením zajištěno tlumočení do znakového jazyka a simultánní přepis. Mohli si také vypůjčit tablet pro sledování přepisu. Účastníci se zbytky zraku na něm zase mohli sledovat prezentaci promítanou na plátno.

Relaxační zóna
K příjemné atmosféře přispěla i relaxační zóna, v níž mohli účastníci mimo jiné využít služeb čtveřice nevidomých masérů z organizace Novida. (Já jsem strávila pohodovou půlhodinu pod rukama masérky Moniky Kadlecové, která donedávna působila v Knihovně digitálních dokumentů SONS).

Výstupy
Všechny přednášky zaznamenali pracovníci střediska Teiresiás na video a již brzy budou vystaveny na webu www.inspo.cz, kde najdete i další informace o konferenci, kterou organizuje BMI sdružení.

Marie Zemanová


Obsah

ÚVODEM: Co na to vy?
POZVÁNKA – nepřehlédněte! Další ročník světové soutěže vyhlášen
STALO SE: Ohlédnutí za konferencí INSPO
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty – Monika Korandová
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze – 05/2018
O čem se moc nemluví – Anxieta neboli úzkost
BUDE VÁS ZAJÍMAT: S Vladimírem Remkem o jeho cestě do vesmíru
ZDRAVÍ: Astma komplikuje život téměř milionu lidí
Pozor na oční alergii. Může trvale poškodit zrak
KULTURA: Na okraj definice kultury a kulturnosti
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 9 Duben 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Co na to vy?
POZVÁNKA – nepřehlédněte!
Další ročník světové soutěže vyhlášen
STALO SE
Ohlédnutí za konferencí INSPO
LIDÉ KOLEM NÁS
Mosty – Monika Korandová
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 05/2018
O čem se moc nemluví – úzkost
BUDE VÁS ZAJÍMAT
S Vladimírem Remkem o jeho cestě do vesmíru
ZDRAVÍ
Astma komplikuje život téměř milionu lidí
Pozor na oční alergii. Může trvale poškodit zrak
KULTURA
Na okraj definice kultury a kulturnosti
SPORT
Černobílé problémy
QARDO – vyšlo s chybou – omlouváme se
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR