Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis Zora Číslo 19 říjen 2011

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Byli jsme opět v Moskvě


Ve dnech 28. června - 1. července jsem se se svým průvodcem zúčastnila konference "Rehabilitace invalidů muzejním prostředím". Pořádaly ji společně Departement kultury goroda Moskvy - u nás je to magistrát města Moskvy - odbor kultury a nestátní zařízení Instituce profesionální rehabilitace přípravy personálu Všeruské organizace nevidomých - Reakomp. Obě instituce se podílely na našem pozvání.
První den jsme procestovali.
Ostatní dny jsme se vždy od 9,00 do 18,00 zúčastňovali tzv. kulatého stolu.
Dopoledne organizátoři nachystali prohlídku vybraného muzea adaptovaného pro nevidomé a slabozraké i jinak postižené osoby.
Odpoledne byla opět prohlídka muzea a poté první den hlavně pracovníci Ruska přednesli referáty z muzeí, která nebylo možné navštívit.
29. června jsme dopoledne navštívili muzeum Starý anglický dvůr.
Vchod do muzea byl velmi zajímavý tím, že schody byly nejdřív rovné a plynule přecházely do nerovného, posléze příkrého a točitého schodiště, které vedlo do podzemí. Zajímavé byly také zdi budovy, na něž jsem si mohla sáhnout. Dole průvodkyně muzea rozsvítila a my jsme zjistili, že je zde starý nábytek i nádobí, z něhož Angličané jedli a pili. V dřevěných nebo hliněných nádobách skladovali různé druhy koření i luštěnin, které si při plavbách na lodi připravovali.
Dále pro nás byla zorganizována návštěva Státního muzea Burganovo, kde ředitel tohoto zařízení ukázal práce nevidomých a slabozrakých osob. V rámci pracovní terapie modelují nevidomí z keramické hlíny různé sochy. Po dokončení prohlídky jsme se odebrali do výtvarné dílny, kde jsem byla vybídnuta, abych také vymodelovala nějakou sochu. Rozhodla jsem se pro mou vodicí průvodkyni Jessi. S pomocí ředitele tohoto muzea nakonec v plné kráse stála na stole přede mnou. Je vystavena mezi ostatními pracemi nevidomých autorů.
Odpoledne jsme navštívili muzeum Dům Ostrovského. Součástí zařízení byl jeho byt, který zabíral plochu jednoho patra. Ve 2. patře byly vystaveny různé obrazy, které malovali vesměs tělesně nebo mentálně postižení. Tam se bohužel nedalo na nic sáhnout, byly zde pouze upravené prostory pro pohyb invalidů. Po prohlídce muzea jsme již zůstali v tamním sále, abychom si vyslechli koncert ruského tenoristy.
Organizátoři potom zahájili konferenci. Hlavně zde přednášeli pracovníci moskevských muzeí, která nebyla v programu naší návštěvy a jsou přizpůsobena pro osoby s handicapem.
30. června jsme dopoledne navštívili Muzeum kosmonautiky. Zde jsem měla přidělenou průvodkyni, která mi všechno to, o čem hovořila ředitelka muzea, ukazovala. Zajímavé bylo sáhnout si na rozebranou raketu, obléci si skafandr i s rukavicemi. Podívala jsem se také do kosmické lodi, kde byly umístěny různé předměty, např., stolek, u kterého kosmonaut seděl ve stavu beztíže, tuby s jídlem atd. Po skončení prohlídky jsme měli možnost se pozdravit s kosmonautem, který si jako malý chlapec pamatoval Vladimíra Remka a také se s ním v pozdější době i několikrát setkal.
Odpoledne jsme se přemístili do Darwinova muzea. Ředitelka tamního muzea nám opět pověděla několik slov o vzniku a rekonstrukci budovy. Rovněž jsem měla přidělenu průvodkyni.
Muzeum je prakticky totožné s naším Zemským muzeem a částečně i
Anthroposem s tím rozdílem, že je několikanásobně větší. Prohlédla jsem si různá vycpaná zvířata i ptáky. U mnoha exponátů je pultík s tlačítky, kde po stisknutí se ozve zvukový projev příslušného zvířete. Pracovníci muzea nezapomněli ani na popisky v Braillově písmu, které jsou nalepeny bezprostředně u tlačítek.
U některých, kromě zvuků, je také k dispozici vzorek srsti, takže jsem měla jedinečnou příležitost si pohladit srst vlka nebo medvěda. Odpoledne jsme opět v tomto muzeu zůstali a pokračovali v přednášení referátů.
Tentokrát se týkaly zahraničních muzeí, kdy jsem přednesla příspěvek o adaptaci galerií, muzeí a ostatních památek přizpůsobených pro těžce zrakově postižené osoby v Česku.
Prvního července dopoledne pokračovala konference na moskevském výstavišti v konferenčním sále. Opět zde přednášeli zahraniční
účastníci z Ameriky, Anglie a Německa. Zde jsem se setkala s pracovníky muzea pro nevidomé v Moskvě. Jeho pracovnice přednášela o nově vybudovaných bezbariérových úpravách v muzeu.
V prostorách výstaviště současně probíhal veletrh kompenzačních a rehabilitačních pomůcek. Byl hlavně zaměřen na tělesně postižené, ale prezentovala se zde i škola pro vodicí psy v Moskvě.
Odpoledne jsme navštívili muzeum Caricyno, kde Moskvané tráví volný čas, protože je umístěno v přírodě, ale je k němu spojení metrem. Jedná se o areál anglických parků a různých zámečků, který nechala vybudovat Kateřina II. Areál by se dal přirovnat k Petrodvorcům u Sankt Petěrburgu nebo k Versailles u Paříže.
Než jsme přistoupili k prohlídce samotného muzea, předcházela prohlídka nádherných skleníků s kvetoucími muškáty a mandarinkovníky. Ředitelka tohoto muzea mi opět přidělila průvodkyni. Prohlédla jsem si dobové kostýmy, jantar a na závěr nám zahráli studenti konzervatoře Gněsina. Pracovníci muzea nás naučili tančit menuet. Opět jsme zde zůstali, abychom zakončili a zhodnotili konferenci. Kontakt s navštívenými institucemi bude přínosem pro oddělení dokumentace tyflopedických informací Technického muzea v Brně.
Mgr. Eliška Hluší


Obsah

Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 95. Číslo 19 říjen 2011
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Dana Kudlová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR