Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis Zora Číslo 19 říjen 2011

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Sociálně právní komise SONS ČR informuje


Přinášíme informace z jednání sociálně právní komise SONS ČR, které se uskutečnilo v úterý 13. září 2011.
Novým členem sociálně právní komise SONS ČR se stal Mgr. Luboš Zajíc, pracovník Právního oddělení SONS ČR.
Komise se sešla v období, kdy byly návrhy zákonů v rámci sociální reformy schváleny v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR ve 3. čtení.
Prezident SONS Josef Stiborský shrnul úsilí SONS o prosazení našich pozměňovacích návrhů:
Jak jste byli informováni v červencovém vydání ZORY, sociálně právní komise na schůzce dne 24. května doporučila tematické okruhy, kterých by se měly pozměňovací návrhy týkat. Obdržená paragrafová znění právních úprav byla pak konfrontována s našimi podněty k pozměňovacím návrhům. Výsledný pozměňovací návrh pak prezident Stiborský zaslal oblastním odbočkám SONS a vyzval je, aby oslovily poslance s tímto návrhem.
Prezident Stiborský konkrétně jednal s poslancem Gazdíkem, který přislíbil, že podpoří naše stanovisko a postoupí naše návrhy MPSV.
Proběhla též jednání s MPSV. Stanovisko ministerstva k našim pozměňovacím návrhům nebylo příznivé. Co se týče příspěvku na náklady spojené s krmivem a veterinární péčí o vodicího psa, je obava z precedentu, je argumentováno již vysokou příspěvkovou podporou zrakově postižených, např. podporou zakoupení drahých pomůcek. Co se týká příspěvku na zakoupení motorového vozidla rodičům zrakově postižených dětí, MPSV nezastává názor, že je tak silná potřeba individuální přepravy zrakově postižených dětí.
Dále prezident Stiborský jednal ve věci našich pozměňovacích návrhů s poslanci Stanjurou a poslankyní Kohoutovou.
Na pořadu jednání bylo také zasedání sociálního výboru Poslanecké sněmovny, které však bylo odročeno na období těsně před 2. čtením v Poslanecké sněmovně, a to z důvodu, že výbor neobdržel vyjádření k našim pozměňovacím návrhům z MPSV. To pak muselo být ihned urgováno.
Zároveň se neutěšeně měnila situace v oblasti stanovení příjemce příspěvku na péči. Na žádost Republikové rady SONS ČR byly oblastní odbočky SONS osloveny s rozesláním dopisu poslancům, aby nepodpořili vyplácení příspěvku na péči přímo poskytovatelům.
Do této kampaně se zapojili nejen vrcholní přestavitelé SONS, ale též funkcionáři SONS a nutno ocenit, i jedinci. Všem propagátorům děkujeme. Prezident SONS se domnívá, že se takto vytvořil správný tlak; objevovali jsme se v Poslanecké sněmovně, nyní je o zrakově postižených slyšet. Zmíněný dopis poslancům ohledně změny příjemce příspěvku na péči přikládáme k tomu článku.
Prezident SONS rovněž jednal s poslankyní Peake, která se vyjádřila, že koalice nemá na tento požadavek jednotný názor, ale poslankyně přislíbila, že se bude snažit, aby byl podpořen náš požadavek.
Výsledně byl pak požadavek uživatele služeb jako příjemce příspěvku na péči celkově podpořen.
Co se týká našeho požadavku zvýšení příspěvku na mobilitu o 500 Kč z důvodu nákladů na krmivo pro vodicího psa, tento požadavek vůbec nebyl napříč politickým spektrem podpořen a do projednávání v Poslanecké sněmovně se vůbec nedostal.
Náš pozměňovací návrh ohledně nároku na příspěvek na zakoupení motorového vozidla v poslanecké sněmovně načetla poslankyně Chalánková, která pak po určitých komplikacích návrh z projednávání stáhla.
Nyní po schválení návrhů zákonů v rámci sociální reformy ve 3. čtení v Poslanecké sněmovně budeme usilovat o prosazování našich pozměňovacích návrhů v rámci projednávání návrhů zákonů sociální reformy v Senátu Parlamentu ČR. Budeme jednat se senátory.
Ačkoliv byl zatím podnět získat do právních úprav příspěvek na krmivo pro vodicího psa obecně neprůchodný, SONS nadále podporuje iniciativy spojené s dalším úsilím v této oblasti, zkoumá také další podněty, jak tuto problematiku uchopit a naplnit.
Na podzim rovněž budeme sledovat legislativní proces ohledně schvalování výsledné právní úpravy potřebných prováděcích vyhlášek k těmto zákonům v rámci sociální reformy, které se budou týkat výčtu kompenzačních pomůcek, na něž bude možno získat příspěvek, klasifikace zdravotního postižení, náležitostí sociální karty, průkazu pro zdravotně postižené apod.
Komise též doporučuje angažovat se v podzimním legislativním procesu v oblasti podpory nároku zrakově postižených občanů na příspěvek na úpravu bytu, okruh zrakově postižených totiž z tohoto nároku vypadl.
Sociálně právní komise se též zabývala problematikou ozvučování televizních pořadů. Minulý rok vstoupil v platnost zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání č. 132/2010 Sb., který stanovil určitá procenta ozvučení pořadů pro zrakově postižené. Litera zákona však dosud naplněna nebyla. SONS spolupracovala s Asociací organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, s Asociací televizních organizací, avšak zatím bezvýsledně, neboť provozovatelé televizního vysílání jsou si sice vědomi povinnosti opatřovat vysílání audiopopisy a usilují o její naplnění, ale podle nich tomu brání technické překážky mimo jejich sféru působnosti - na straně koncových uživatelů, distribučních kanálů, horší kvalita obrazu řadového diváka apod. Komise je znepokojena nenaplňováním zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání a doporučuje prezidentu SONS jednat s Ministerstvem kultury ČR a Radou České republiky pro rozhlasové a televizní vysílání s požadavkem naplnění zákona o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání.
Sociálně právní komise se rovněž zabývala potřebou aktualizace "Přehledu základních sociálněprávních a pracovněprávních informací pro nevidomé a slabozraké občany". Též byla seznámena s potřebou předsedů odboček čerpat z tohoto materiálu. Vzhledem k neznámému termínu konečného schválení a uzákonění, a tudíž i neznalosti výsledného znění právních úprav, které mají vstoupit v platnost od 1. ledna 2012, budou přesnější informace o aktualizaci a formách přehledu známy až na příští schůzce sociálně právní komise.
Komise též byla informována Mgr. Dudrem o postupu jednání s VZP týkajících se změn v číselníku VZP ohledně kompenzačních pomůcek. VZP zatím do 31. prosince 2011 nebude obecně přijímat žádné podněty pro změny v číselníku VZP. Budou zatím sbírány další podklady k předmětným pomůckám a v příštím roce budou obnovena jednání s VZP.
Komise se též zabývala podnětem Společnosti průmyslu papíru a celulózy ohledně nabídky braillských popisků na zboží a dotazem, na jaké zboží by to bylo potřeba.
Pro tyto účely osloví SONS zrakově postiženou veřejnost pomocí konferencí a časopisů.
Marcela Šmídová
Dopis poslancům ohledně změny příjemce příspěvku na péči
V Praze dne 5. září 2011
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,
obracím se na Vás jménem Republikové rady Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR), a to v souvislosti s pozměňovacím návrhem k části druhé sněmovního tisku č. 372. Jedná se o změnu příjemce příspěvku na péči. Ten je v současné době vyplácen vždy přímo uživateli služeb, který dle svých potřeb rozhodne o jeho využití. Dle uvedeného pozměňovacího návrhu by měl být příjemcem poskytovatel služby, což je pro nás, lidi s těžkým zrakovým postižením, zcela nepřijatelné.
Předně změna příjemce příspěvku nijak nesnižuje riziko jeho zneužití, tomu lze podstatně účinněji zabránit nastavením jasných pravidel pro jeho přiznání. Vážný problém vidíme v řešení situace, kdy např. nevidomý člověk čerpá služby od více poskytovatelů - např. průvodcovské a předčitatelské, částečně pečovatelskou službu, v určitém objemu i tzv. sousedskou výpomoc a další. Kterému poskytovateli má být v tomto případě příspěvek zaslán? Jakým způsobem bude oprávněná osoba povinna příslušné krajské pobočce úřadu práce dávat příkazy k vyplacení příspěvků poskytovatelům služeb? A bude vůbec možné tyto situace řešit? Je třeba poukázat též na to, že jakýkoli nárůst administrativy vytváří nevidomým poživatelům příspěvku nepřekonatelnou bariéru.
V neposlední řadě je třeba zmínit skutečnost, že změna příjemce příspěvku na péči staví nevidomé - a vlastně všechny zdravotně postižené - lidi do pozice, tak říkajíc, občanů druhé kategorie, kterým je odnímána možnost samostatně a svobodně rozhodovat o svých záležitostech a potřebách. Přijetí uvedeného pozměňovacího návrhu je jednoznačně krokem zpět.
Proto se na Vás obracíme se žádostí, abyste uvedený pozměňovací návrh nepodpořil(a). Budeme Vám velice vděční, když naše výše uvedené argumenty zohledníte a zasadíte se o zachování současné zákonné úpravy, kdy výhradním příjemcem příspěvku je vždy osoba zdravotně postižená.
Děkujeme za Váš čas i případnou ochotu nám pomoci.
Za Republikovou radu SONS ČR
Josef Stiborský
prezident organizace

Obsah

Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 95. Číslo 19 říjen 2011
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Dana Kudlová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR