Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis Zora Číslo 19 říjen 2011

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.


Mít dobrý zrak je jedna z hodnot, které si pacienti velmi cení, a to v takové míře, že jsou v mnoha případech za něj ochotni i zaplatit. Vedle nesporného technologického pokroku je to asi další z důležitých důvodů, proč jsme v poslední době svědky nárůstu počtu soukromých očních pracovišť. Nejen o tom, co moderní oftalmologie pacientům dnes nabízí, Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc., hlavním lékařským ředitelem naší asi nejúspěšnější oční kliniky - Evropské oční kliniky Lexum.
Mohl byste úvodem stručně představit vaši kliniku?
"Historie Evropské oční kliniky Lexum sahá do roku 1993, kdy jsme začali provádět laserové korekce zraku, a od té doby se naše klinika stala jednou z největších soukromých očních klinik minimálně v Evropě. V současné době se kromě laserových korekcí refrakčních vad zabýváme téměř celým spektrem oftalmologické problematiky. Jsou to převážně operace šedého zákalu, výkony na sítnici, transplantace rohovky či intervence odstraňující strabismus. Jednu třetinu objemu naší činnosti představují korekce zraku, většinou přímo hrazené pacientem, zbylé dvě třetiny jsou ostatní terapeutické výkony hrazené ze zdravotního pojištění. Týká se to samozřejmě standardních operací. Pokud si pacient vybere nadstandardní variantu provedení, platí celý výkon nebo má nově také možnost připojištění.
Na klinice bylo provedeno již více než 130 000 očních zákroků a je vybavena nejmodernější dostupnou technikou v oboru. Vedle provádění diagnostiky a terapie očních onemocnění má Evropská oční klinika Lexum akreditaci pro postgraduální studium v oftalmologii a věnuje se také výzkumné činnosti. V rámci několika projektů se např. zabýváme výzkumem kmenových buněk a jejich použití v rekonstrukci povrchu oka v aplikaci na nanovlákna.
V současné době máme pět očních klinik v České republice, tři kliniky v Polsku, přičemž čtvrté a páté pracoviště zde plánujeme otevřít do konce tohoto roku a další kliniky bychom chtěli zprovoznit počátkem příštího roku i v některých dalších zemích střední Evropy. V Praze pracujeme ve dvou oddělených budovách, jejichž uspořádání a kapacita již nevyhovuje našim potřebám, a proto se během 18 měsíců chceme přestěhovat do nového areálu Centrum služeb Budějovická v Praze 4."
Co tato změna přinese pacientům a jaké výhody budou mít ze stěhování vaši kolegové?
"Nové prostory Evropské oční kliniky Lexum významně zvýší komfort nejen spádových pražských pacientů, ale také nemocných přijíždějících z celé České republiky i ze zahraničí. Je třeba si uvědomit, že v Praze v současné době provedeme přibližně 16 000 operací ročně a tomuto počtu již kapacitně neodpovídají zejména ambulantní prostory a čekárny, takže naši pacienti i kolegové jistě ocení komplex moderních ordinací a vyšetřoven, v nichž se samozřejmě setkají také s vysokým komfortem čekáren.
Potřebujeme rovněž modernizovat operační sály v souvislosti s nákupem nových technologií. Se sloučením všech aktivit do jednoho areálu se navíc zefektivní celý provoz. V současnosti musíme například některé přístroje dublovat nebo naopak některé nejsou plně využívány, musíme například mít tři recepce. Pro ilustraci jeden praktický případ zefektivnění činnosti - na jedné z budov pražské kliniky používáme i femtosekundový laser pro korekci očních vad, ale v blízké budoucnosti bychom tento laser chtěli využívat i při operacích rohovky nebo při chirurgii šedého zákalu, kdy se laserem provede část výkonu na zavřeném oku a poté je pacient převezen na sál, kde se výkon dokončí. V tu dobu by již mohl být femtosekundový laser využíván pro jiného pacienta. Současná situace zatím takovou praxi neumožňuje.
Cena nového femtosekundového laseru se odhaduje na 15 milionů korun a celkové plánované investice budou přesahovat sto milionů korun, a navazují tak na dlouhodobé rozvojové plány společnosti. Jednoznačně se také zvýší dostupnost nových prostor. Centrum služeb Budějovická se nachází u stanice metra Budějovická, v blízkosti dálnice D1. V areálu se dále nachází poliklinika s komplexním spektrem zdravotní péče."
Když odhlédneme od "kosmetických" korekčních výkonů, jaké spektrum terapeutických možností nabízí současná oftalmologie pacientům?
"Podstatným aspektem moderní oftalmologické péče je, že jsme schopni téměř 99 % všech zákroků provádět ambulantně, ať už se to týká operací šedého zákalu či sítnice nebo transplantací rohovky a korekcí strabismu. Přestože z některých akademických pracovišť stále zaznívají hlasy, že ambulantní přístup není ve všech případech vhodný a lege artis, myslíme si, a příklady ze zahraničí nám dávají za pravdu, že je to správné jak z hlediska medicínského, tak ekonomického, ale hlavně je tento postup lepší pro pacienty. Obvykle se při této příležitosti uvádí, že například diabetici nebo starší pacienti vyžadují větší péči. Většinou je však pro tyto nemocné mnohem lepší, pokud mohou být v domácím prostředí co nejdříve po zákroku.
Provádět drtivou většinu výkonů ambulantně nám umožňuje hlavně technologický pokrok, jehož jsme v poslední době svědky. Například ještě před 15 až 20 lety bylo při operaci šedého zákalu nutné provádět řez o rozsahu zhruba 140 stupňů, tedy skoro přes půl oka, abychom mohli vyjmout čočku. Dnes stačí jen přibližně dvoumilimetrový samouzavírací vstup pro zavaděč, kterým se speciálně sbalená akrylátová čočka zavádí do pouzdra původní čočky oka, kde se teprve rozvine do patřičné velikosti a tvaru. Uvedený malý vstupní řez není nutné šít, za několik dní se scelí sám. Tato technologie umožňuje provést operaci natolik bezpečně, že pacient může být bezprostředně po operaci propuštěn domů.
Díky bezstehové technice ročně provádíme také až 600 ambulantních vitrektomických operací, tedy zákroků na sklivci a sítnici, a podobně to platí i pro transplantace rohovky."
Jakmile člověk slyší slovo transplantace, většinou se mu automaticky vybaví velký operační výkon. I když se v oftalmologii pracuje s poněkud menšími řády, zdá se skoro neuvěřitelné, že v případě rohovky se transplantace provádí ambulantně.
"Ještě před 20 lety bych asi také pochyboval o tom, zda je to možné a bezpečné. Ale dnes takové výkony skutečně díky novým technologiím a postupům provádíme zcela běžně a s mimořádně velkou mírou bezpečnosti. Nezbytnou podmínkou je samozřejmě velmi precizní provedení vlastního výkonu a zkušenosti operatéra i zázemí celého odborného týmu."
Je nákup moderního laserového přístroje dostatečnou zárukou dobrých výsledků refrakčních operací?
"Samotné přístroje a technika k dobrým výsledkům nestačí. Dobré zázemí a týmovou spolupráci specialistů bych chtěl vyzdvihnout zvláště. Patří k nim speciálně vyškolené sestry provádějící velkou část vstupních vyšetření, biomedicínští technici specializovaní na oftalmologické přístroje či tým optometristů, kteří měří velmi detailně všechny zrakové vady. Klasické Snellenovy optotypy reprezentují pouze část vyšetření zraku a zrakové ostrosti, kromě toho dnes vyšetřujeme i mnohem menší tzv. aberace vyšších řádů, které jsou individuální pro každé oko. Tento optický fenomén se do oftalmologie dostal asi před 10 lety díky astronomii a korekcím prováděným na vesmírných dalekohledech.
Dnes jsou však tyto drobné vady běžně vyšetřovány a ví se, že odpovídají až za 15 % celkové zrakové vady a korekce těchto vad je důležitá zejména pro kvalitu vidění. Dá se říci, že akcentace aberací vyššího řádu se může projevit při zhoršených podmínkách, např. při vidění za šera. Optometristé vyšetřují i složení slzného filmu, který je důležitý jak pro kvalitu, tak pro kvantitu vidění, a tyto znalosti jsou před refrakčními, ale i dalšími výkony zcela zásadní. Teprve na základě takového komplexního vyšetření může chirurg specializovaný v refrakční chirurgii spolu s pacientem vybrat optimální individualizovanou metodu korekce.
Kromě toho máme týmy lékařů specializujících se na určité oblasti oftalmologie, ať už je to kataraktová a vitreoretinální chirurgie, léčba věkem podmíněné makulární degenerace nebo dětská oftalmologie. Dále máme specializovaný tým v Keratokonus centru."
Můžete trochu přiblížit, co je to keratokonus?
"Jde o jedno z nejčastějších onemocnění rohovky. V populaci najdeme zhruba jednoho pacienta s tímto postižením na 1 500 až 2 000 osob. Je to pomalu se rozvíjející progresivní onemocnění postihující většinou děti a mladé lidi, u nichž se rohovka pomalu vyklenuje a ztenčuje, což je doprovázeno postupným nárůstem refrakční vady, která se dá časem obtížně korigovat, až to nejde vůbec. Donedávna nebylo mnoho možností, jak toto onemocnění léčit. Korigovala se vada, a pokud progrese pokračovala dále a nebylo možné vadu korigovat, prováděla se transplantace rohovky. Dnes umíme pomocí metody zvané corneal cross linking progresi keratokonu zastavit, ale je zcela zásadní, aby se k nám tito nemocní dostali včas a mohli jsme jim ji aplikovat, ještě než nastanou ireversibilní změny.
Jestliže se to nestihne, ještě není vše ztraceno. Mladým nemocným s progresí můžeme nabídnout např. kombinaci aplikace corneal cross linkingu a implantace speciálních intrastromálních prstenců - keraring -, čímž dojde k oploštění a následné stabilizaci rohovky. Poté můžeme přistoupit k ev. dalším korekcím. U pacientů s keratokonem, kde tento postup již není možný a je nutná transplantace rohovky, dnes nahrazujeme pouze selektivně její postižené vrstvy. K tomu nám pomáhá femtosekundový laser, jenž působí přesně ve vrstvě, v které potřebujeme. Jestliže je postižený jen povrch rohovky, vyměňujeme pouze povrchovou lamelu. Při postižení stromatu rohovky selektivně vyměníme pouze tuto část, ale snažíme se přitom zanechat Descementovu membránu a endotel, který je nejčastějším imunologickým cílem při rejekci u transplantace rohovky. V případě potřeby umíme ale selektivně transplantovat i tyto dvě vrstvy samostatně."
O jakých tloušťkách se v těchto případech bavíme?
"V případě laserových korekčních zákroků, kdy měníme zakřivení rohovky, jsou to mikrometry. U transplantace rohovky může mít jedna lamela asi 80 až 150 mikrometrů."
Je obdivuhodné, s jakou přesností umíte rutinně pracovat.
"Ani mě samotného nepřestává udivovat, o jaký kus se oftalmologie, za dobu, co se jí věnuji, posunula vpřed. Počátkem devadesátých let bychom například u pacienta s krátkozrakostí pouze na jednom oku o laserovém zákroku vůbec neuvažovali a pacient by dostal brýle nebo kontaktní čočky. Dnes jsou jednostranné operace běžné mimo jiné i proto, že jejich bezpečnost je mnohem větší než rizika vyplývající z dlouhodobého nošení kontaktních čoček. Podobně dnes provádíme časně i operaci šedého zákalu, kdykoli to pacientovi vadí."
Pracovišť nabízejících laserové oční zákroky v poslední době přibývá. Stačí, když mají k dispozici moderní lasery, nebo je důležitější mít kvalitní zkušené operatéry a odpovídající tým? Jak odlišit pracoviště kvalitní a méně kvalitní?
"Kvalitní přístrojové vybavení je jen jednou z podmínek. Představa, že člověka v oftalmologii nahradí moderní "inteligentní" přístroje, je lichá. Zkušenost, vzdělání a určitý druh inteligence operatéra nemůže být strojem nahrazen. Dobrý výsledek je zaručen jen na pracovišti s komplexním přístupem vysoce erudovaného personálu včetně precizní indikace.
Existují onemocnění rohovky, která jsou pro laserový výkon kontraindikací, a ta musejí být před výkonem vyloučena. Pokud se bavíme o nabídce refrakčních výkonů na komerční bázi, lze se obecně orientovat například podle ceny. Výrazně nízké ceny napovídají o investiční politice těchto pracovišť směřující výhradně do nákupu přístrojů, na další už pravděpodobně mnoho nezbývá. Výsledek pak nemusí být podle očekávání pacienta. Například v Itálii taková pracoviště na dlouhou dobu zdiskreditovala celý obor laserové oční chirurgie."
V úvodu jste zmínil, jak širokou nabídku a na jaké úrovni poskytuje Evropská oční klinika Lexum. Jaké postavení z toho pro ni plyne ve vztahu ke konkurenci?
"Mám srovnání s mnoha klinikami u nás i v zahraničí, kam jezdím operovat. Myslím, že jak vybavení, tak odborná kvalifikace našich specialistů i celých týmů řadí naši kliniku ke světové špičce. Svědčí pro to i investice do nového vybavení, které se pohybují v řádu desítek až stovek milionů korun ročně. Dokládají to také výsledky evropské studie, na níž participujeme, hodnotící kvalitu a bezpečnost operace šedého zákalu a počet komplikací. Ty nás také řadí k evropské špičce. Domnívám se, že vedle vysoké odborné úrovně je na výši rovněž i samotná péče o pacienta a že drtivá většina z nich od nás odchází velmi spokojena."
Pozitivní hodnocení vašich pacientů je určitě potěšitelné, jak vnímá postavení vaší kliniky odborná veřejnost?
"To nemohu říci, ale myslím, že o našich kvalitách vypovídá skutečnost, že se na nás se svými očními problémy obrací řada oftalmologů i kolegů z jiných oborů. Jenom za posledních pět let bylo na Evropské oční klinice Lexum operováno přes 2 000 lékařů a lékařek všech chirurgických i nechirurgických oborů včetně oftalmologie. Když k tomu přidáme rodinné příslušníky, jež k nám operovaní lékaři doporučili, tak tento počet dosahuje od roku 1996 více než 4 200 operovaných pacientů. Převážně se jednalo o laserové refrakční operace, operace šedého zákalu, sítnice a chirurgickou korekci keratokonu."
Nemohu se nezeptat, kde vidíte klíč k vašemu úspěchu? Navzdory tomu, že denně slýcháme poplašné zprávy o finanční krizi ve zdravotnictví a riziku zhoršení péče pro pacienty, vaší kliniky jako by se tyto vlivy netýkaly, ale naopak plánujete vysoké investice.
"Samozřejmě ani u nás není situace zdaleka tak jednoduchá. Snažíme se poskytovat medicínu na nejvyšší možné úrovni, ale i my pociťujeme jisté finanční limitace. Relativně snazší je situace v refrakční chirurgii, nicméně i v této komerční oblasti jsou rezervy. Pro srovnání - materiál či přístroje nakupujeme za stejných podmínek jako kolegové v zahraničí, ale za výkony, které já provádím v Praze, pacient v Anglii zaplatí třikrát až čtyřikrát tolik. Také z tohoto důvodu nelze v oblasti refrakční chirurgie příliš očekávat snížení cen.
Daleko větší problém však je v oblasti péče, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Za cenu, již pojišťovna nabízí, je možné poskytovat výkony skutečně jen na velmi dobré, nicméně standardní úrovni. Pro ilustraci cena, kterou u nás hradí pojišťovna za operaci katarakty, je jedna z nejnižších v Evropě. Pokud pacient vyžaduje nadstandardní přístup, musí si výkon celý nebo v blízké době zčásti platit sám. Udržet balanc mezi tím, abychom dál poskytovali kvalitní medicínu a mohli se dál rozvíjet a také jsme se uživili, je neustálý boj."
Vzhledem k našemu širokému čtenářskému kmenu bych se závěrem ještě rád zeptal, zda existují nějaké důležité styčné body, které má oftalmologie společné s dalšími velkými obory medicíny? Na které věci by si měli kolegové z jiných oborů dávat pozor v souvislosti s onemocněními oka?
"Oborů, s nimiž oftalmologie souvisí, protože onemocnění, jež k nim řadíme, mají oční příznaky, je celá řada. Na prvním místě je to dermatologie. Zejména děti s atopickým onemocněním mohou mít oční projevy v podobě vernální keratokonjuktivitidy, která se projevuje světloplachostí a slzením. U dospělých s atopickým ekzémem je častá atopická keratokonjunktivitida. Obě tato oční onemocnění mohou v nejzávažnějších případech vést až ke slepotě. Tito pacienti by měli vědět, že mnutí očí při svědění může přispívat ke vzniku keratokonu. Proto je třeba doporučovat aplikace antihistaminik, kortikosteroidů a systémové terapie. V nejtěžších případech má často u těchto nemocných velmi dobrou odezvu celková aplikace cyklosporinu A.
Těžké oční záněty povrhu oka můžeme pozorovat také u pacientů s rosaceou nebo očním jizvícím pemphigoidem, který se projevuje na sliznicích, a tito pacienti trpí zpravidla jizvící konjunktivitidou, která může končit až slepotou. Vzpomínám si na jednu pacientku přibližně ve věku 80 let, již k nám přivezli na vozíčku. Na jednom oku měla ankyloblefaron, čili vrozený srůst okrajů víček, a na druhém oku měla těžké jizvení - srůsty bulbární a tarsální spojivky - a začínala ztrácet visus. Zjistili jsme, že se léčila na gynekologii pro nespecifikovaný tumor vaginy a na gastroenterologii jí byly opakovaně prováděny dilatace jícnu pro stenózu nejasného původu. My jsme nakonec diagnostikovali, že jak její oční potíže, tak stenózy jícnu i vaginální příznaky jsou u ní důsledkem očního jizvícího pemphigoidu.
Také celá řada autoimunitních revmatologických onemocnění a vaskulitid má oční postižení. Patří sem např. revmatoidní artritida, lupus erythematodes, Wegenerova granulomatóza a další. Jejich součástí může být často obraz skleritid či ulcerujících keratitid, které mohou vést k perforaci oka.
Uvedená onemocnění pojiva, ale i choroby GIT, jako jsou ulcerózní kolitida či Crohnova choroba, a některá infekční onemocnění - TBC, syfilis, toxoplasmóza - jsou velmi úzce spojeny s možností zánětů duhovky a cévnatky, tedy uveitidy.
Pochopitelně často spolupracujeme také s diabetology vzhledem k počtu těchto pacientů, ale ještě intenzivnější vazby máme trochu překvapivě s revmatology, a to i dětskými. Rád bych v této souvislosti připomenul, že pokud je jakékoli podezření u malých dětí, zejména dívek na juvenilní revmatoidní artritidu, musejí být tito pacienti neprodleně vyšetřeni oftalmologem, protože přední uveitida u nich nejen často probíhá asymptomaticky, ale může záhy končit slepotou. Včasná imunospresivní léčba může zrak dítěti zachránit."
ton
(27. 6. 2011, Medical Tribune)


Obsah

Pardubice - město dostihů i vodicích psů
Sociálně právní komise SONS ČR informuje
Rozhovor s prof. MUDr. Martinem Filipcem, CSc.
Studenti získají hybridní knihy
Masérské centrum v Havířově
Pozvánka na přátelské setkání
Půjčky z Fondu účelového jmění SONS
Byli jsme opět v Moskvě
Krásensko - trochu jiný tábor
Vzpomínky na rekreaci
Základní přístupy v konstrukci bílé hole
Pohlazení
Návštěva miniaturparku
Art on Lake v Budapešti
Psychoterapeut s kytarou
Č E R N O B Í L É P R O B L É M Y
Běháme pro nevidomé
I N Z E R C E


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 95. Číslo 19 říjen 2011
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Dana Kudlová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR