Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 11, červen 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
REPORTÁŽ: Praha a koleje – 150 let (bez dvou)
LIDÉ KOLEM NÁS: Většina práce probíhá „pod povrchem“
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny 6/2023
Máte v plánu zavítat do Brna?
POZVÁNKA: Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu
NAPSALI JSTE NÁM: Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část čtvrtá, Matku s půlmiliónem dětí chceš opustit?
SPORT: Republikový šampionát jednotlivců ovládli opět moravští kuželkáři!
SOUTĚŽ ZORY: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


STALO SE: Přehledně


Blíží se léto a příroda je v plném rozpuku. Můžeme vnímat spoustu vůní, chutí i tepla z dlouhotrvajícího slunečního svitu. Naši předkové kosili v tento čas trávu, sušili seno a modlili se za dobré počasí k jeho patronovi a ochránci úrody svatému Medardovi (8. 6.). V tomto čase totiž může do Evropy přijít chladný oceánský vzduch a přinést dlouhé a prudké deště. Určitě znáte pranostiku „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“.
Konec jara je také časem rodiny. Po květnovém Dnu matek přichází hned 1. 6. Mezinárodní den dětí. Podnětem k jeho slavení se staly válečné křivdy a jejich oběti, často právě děti. Třetí červnovou neděli přichází pak i Den otců. Jak vznikl? Jedna žena v USA v roce 1910 chtěla poděkovat svému otci za to, jak se po smrti maminky dokázal postarat o ni i o její sourozence. Oficiálně se svátek začal slavit od roku 1966.
Za zajímavými osobnostmi nahlédněme do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala. 6. 6. 1947 se narodil David Blunkett, nevidomý anglický ministr školství a práce, později i ministr vnitra. Přímo na Medarda, 8. 6. 1756 se narodil Ludwig Adolf von Baczko, německý historik, zakladatel a ředitel Ústavu pro nevidomé v Königsbergu. K jeho založení ho prý inspiroval sám Valentin Haüy, když se tu zastavil na cestě do Petrohradu. A 19. 6. 1906 se narodil Vladimír Bergman, český houslista a hudební pedagog. Založil vlastní hudební školu, a i jako nevidomý se věnoval vedení žákovských souborů, se kterými dosahoval výborných výsledků. Za svou činnost obdržel též několik ocenění.
Co se děje v oblastních odbočkách? Začněme v Opavě, která pravidelně informuje o zajímavých lidech i akcích. 4. 5. si opavská Charita připomněla, že je tomu právě 30 let od doby, kdy jí sestry dominikánky předaly svůj klášter v Opavě-Vlaštovičkách. Z polorozbořeného domu se po úpravách stal domov pro zrakově postižené (Dům sv. Cyrila a Metoděje). Dnes poskytuje zhruba dvaceti obyvatelům podporu k co nejsamostatnějšímu životu. Více na charitaopava.cz.
Na příspěvku na péči stát ročně vyplatí kolem 37 miliard Kč. V nějakém jeho stupni ho pobírá přes 370 tisíc osob. Dávka má sloužit k nákupu sociálních služeb. Zda tomu tak je, chce nyní kontrolovat Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady zdravotně postižených občanů, však záleží na rozhodnutí klienta či jeho zákonného zástupce, jak si zajistí potřebnou péči: „Příspěvek nikdy nebyl koncipován tak, že je povinností klienta nakoupit sociální služby u registrovaných poskytovatelů.“ Více na zdravezpravy.cz.
Konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se bude konat 25. 11. 2023 v Kongresovém centru Praha. Na registraci účastníků je ještě brzy, ale organizátoři už dnes uvítají nabídky přednášek a předběžné potvrzení účasti od vystavovatelů. Více na inspo.cz.
Opavští si zahráli bowling i karty. Provozují totiž klub milovníků společenských her. Pekelně se při hře soustředili a vymýšleli strategie, jak protivníka napálit. V úplném tichu slyšeli i trávu růst. Ale nejen karbanem je člověk živ. Dámy z klubu zasvětila jejich sociální pracovnice i do tajů Braillova písma.
Vsetínští se vydali na výlet do Zašové. U poutního místa Stračka se dozvěděli o jeho historii, prozkoumali sochu Panny Marie, ochutnali zdejší léčivou vodu a mnozí si s ní omyli i oči. Na novém zašovském orloji obdivovali Křemílka a Vochomůrku, Rumcajse, Golema a další postavy. Výklad průvodce byl skvělý, nevidomí si orloj dokázali docela živě představit. Pobavil strom frňákovník, ze kterého rostou různě velké dřevěné nosy. Poté vystoupali po žebříku na dřevěnou vyhlídku a pokochali se krásami okolí. Závěr patřil bowlingu v místní Orlovně.
Na výlet se vydali i kroměřížští. Jejich cílem byla Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tady je čekala komentovaná okružní jízda vláčkem „Steelinka“ po areálu, kde se třídí a zpracovává odpad. Následovala venkovní prohlídka i hmatové zkoumání zvířat zhotovených z kovového odpadu. Někteří si prohlédli i muzeum zpracovávání železných rud a kovářství nebo před sešrotováním zachráněný letoun L 610, největší letadlo vyrobené v bývalé ČSSR. I oni zakončili výlet společným obědem v restauraci zdejšího kongresového centra.
A v Kroměříži ještě zůstaňme. Konalo se tu totiž klubové odpoledne s přednáškou o zdravém stravování. A co se lidé od slečny Trubelíkové dozvěděli? Jak je důležité dodržovat pravidelný stravovací a pitný režim, vyvážený poměr živin, vitamínů a minerálů, jaká jsou specifika stravování seniorů, proč je důležitý pohyb apod.
Kyjovští se vydali na komentovanou prohlídku Botanického skleníku. Jsou tu rostlinky ze všech koutů světa, přičemž nejzajímavější je sbírka cykasovitých rostlin. Mnohé z nich jsou velmi vzácné, další takové byste našli v Královské botanické zahradě v Londýně. Návštěvníci mohli téměř vše zkoumat hmatem. Jen jedné, prudce jedovaté rostlince, se raději vyhnuli. Co naopak ocenili? Přístup milého a trpělivého průvodce.
Kyjovští obdivovali i skvosty renesančních umělců jako byl Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti nebo Raffael Santi. Všechny exponáty jsou repliky děl ze soukromých sbírek, světových galerií a muzeí. Každý obraz je možné prohlédnout si zblízka, k dispozici je i audio popis od Jana Přeučila. Ten obraz detailně popíše nebo vyzradí nějakou zajímavost. Třeba to, že „Madonu v zeleni“ Raffaela Santiho mohou hmatem zkoumat i nevidomí, a to ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu. Nejcennějším kusem je replika Davida. Je sejmuta 3D skenerem, a vyřezána z polystyrenu. Detaily, jako jsou žíly na rukou, tvořil sochař. Sochu následně výtvarník pokryl hmotou podobnou kameni, do které přidal mramorový prach. Dojmy nechali kyjovští doznít stylově, totiž v restauraci Louvre.
V Kyjově připravují v červnu i dvě zajímavé akce. 3. 6. plánují 20. přátelské setkání zrakově postižených ve Strážnici. Sraz bude v kyjovské Městské knihovně, v ulici Komenského, kde sídlí i odbočka. Ta na požádání zajistí i průvodce. Co je na programu? Návštěva Skanzenu Strážnice a jeho expozic o způsobech života lidí v horách Slovácka i v úrodné části Pomoraví. Připravena je speciální prohlídka s haptickými exponáty předmětů běžné potřeby, oděvů i materiálů pro stavby domů. Budete moci hmatem zkoumat keramickou 3D mapu objektu, odlišit zrna jednotlivých druhů obilí nebo si zahrát sluchové a čichové pexeso. Účastnický poplatek činí 350 Kč na osobu. Zájemci, hlaste se do 30. 5. na tel.: 737 721 504 nebo na e-mail: kyjov-odbocka@sons.cz.
16. 6. v 18:00 se pak při příležitosti 29. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě koná koncert talentovaného zpěváka, hráče na housle a příčnou flétnu Benjamina Levíčka. Proběhne v kyjovské Gymnaziální kapli svatého Josefa Kalasanského. Co Benjamin zahraje a zazpívá? Klasiku, pop, jazz i svou vlastní tvorbu. Vstupné je dobrovolné.
A pojďme do Čech. Z Ústí nad Labem hlásí změnu adresy. Od 1. 5. 2023 najdete místní odbočku v ulici Revoluční 1421/4, 400 01, Ústí nad Labem. Na této adrese sídlí i místní TyfloCentrum. Klienti tak mají obě instituce opět pohromadě.
27. 4. se 13 rokycanských spolu se členy Svazu postižených civilizačními chorobami Strašice zúčastnilo zájezdu do Blovic na zámek Hradiště. Tady je instalováno muzeum jižního Plzeňska. A co je zajímavé, je tu též expozice určená nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Více na muzeum-blovice.cz.
Vše je jednou poprvé. 5. 6. 1982 se v Budapešti konalo první mistrovství světa ve speedcubingu. O co šlo? O to, kdo nejrychleji složí Rubikovu kostku. Mohli by si takový turnaj zorganizovat i nevidomí? Jasně, existuje přece i hmatová kostka. Vše je jednou i naposledy. 6. 6. 1977 se v aréně Market Square v Indianapolis konal poslední koncert Elvise Presleyho. Zavzpomínejte a poslechněte si třeba Suspicious Minds, In the Ghetto, The Wonder of You nebo Burning love.
Co na závěr? 25. 6. 1903 se narodil anglický spisovatel George Orwell. Možná znáte jeho „Farmu zvířat“. Věděli jste, že příběh této knihy inspiroval Rogera Waterse ze skupiny Pink Floyd k napsání alba "Animals"? To obsahuje tři hlavní skladby, "Psi", "Prasata" a "Ovce", symbolizující třídní systém kapitalistické společnosti. Psi představují vyšší střední třídu a bezohledné byznysmeny, prasata politiky a vlastníky korporací a ovce pracující, jež bezmyšlenkovitě respektují psy i prasata. V Orwellově knize je ale zvířat více. Zaujmout by mohl třeba osel. Dokázal prokouknout celou společnost, ale nikomu raději nic nevysvětluje. Proč také? Někoho snad zajímá názor osla?

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
REPORTÁŽ: Praha a koleje – 150 let (bez dvou)
LIDÉ KOLEM NÁS: Většina práce probíhá „pod povrchem“
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně-právní poradny 6/2023
Máte v plánu zavítat do Brna?
POZVÁNKA: Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu
NAPSALI JSTE NÁM: Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část čtvrtá, Matku s půlmiliónem dětí chceš opustit?
SPORT: Republikový šampionát jednotlivců ovládli opět moravští kuželkáři!
SOUTĚŽ ZORY: Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 11, červen 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
REPORTÁŽ
Praha a koleje – 150 let (bez dvou)
LIDÉ KOLEM NÁS
Většina práce probíhá „pod povrchem“
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně-právní poradny 6/2023
Máte v plánu zavítat do Brna?
POZVÁNKA
Jedu v medu v Národním zemědělském muzeu
NAPSALI JSTE NÁM
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř
POVÍDKA
Chtěl jsem to opravdu takhle? IV. část
SPORT
Republikový šampionát jednotlivců ovládli opět moravští kuželkáři!
SOUTĚŽ ZORY
Vyhlášení výsledků soutěže
Nová soutěž



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR