Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 7, duben 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Nevídaná píseň v národním finále
Návštěva Valašské pražírny
LIDÉ KOLEM NÁS: Velké plus je, že mohu účinněji pomoci
V SÍTI
Atraktivní, ale s handicapem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně právní poradny SONS 4/2023
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle?
Část první, proměna
POZVÁNKY: Návštěva Muzea MHD v Praze
Jinonická vrtule
Májová bylinková vycházka
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT: Bronzový úspěch českého showdownu


STALO SE: Přehledně


Kdo se od října těšil na jaro, má ho tu! O posledním březnovém víkendu přijde i změna času. Naše hodinky si v neděli 26. 3. posuneme o hodinu vpřed. Letní čas chtěl zavést už zakladatel USA Benjamin Franklin v roce 1784, ale poprvé se tak stalo až za první světové války. V ČR se čas pravidelně mění od roku 1979. Máte rádi jarní úklid? Jeho tradice sahá zřejmě až k perskému svátku Nového roku. A kolébka aprílových žertíků? Tu zase hledejme ve Francii. Lidé tu už od roku 1564 slaví "poisson d'avril". Hlavně děti vyrábějí rybu z papíru a lepí ji na záda nic netušících kolemjdoucích.
Na okamžik nahlédněme i do „Tyflopedického lexikonu jmenného“ od Josefa Smýkala. 26. 3. 1944 zemřel Antonín Mráček, učitel v Klarově ústavu a později ředitel Ústavu pro nevidomé v Praze. 1. 4. 1829 se narodil holandský hudebník a chrámový varhaník Sipke Arriens Appel. Ve své době byl považován za nejlepšího holandského varhaníka. Napsal několik drobnějších hudebních skladeb a písní. A 3. 4. 1799 se narodil Josef Antonín Doležálek, učitel Ústavu pro nevidomé v Praze a zastánce myšlenky, aby nevidomí mohli navštěvovat školu ve svém bydlišti.
Co se děje v našich oblastních odbočkách? Jarčina opavská kreativní dílna se už nesla v duchu Velikonoc. Pod vedením lektorky Zuzany Adamczykové si klienti zkusili zdobení kraslic voskem a všichni ho prý bravurně zvládli. Ve spolku žen byl už tradičně přítomen i pan Jindřich, který v dílně objevuje své tvůrčí schopnosti. Opavští navštívili také útulnou kavárnu U Halky na Popské ulici v Opavě. Příjemně strávili dopoledne s kavárníkem panem Valentou a dozvěděli se spoustu zajímavostí o čaji a kávě.
Užíváte pravidelně léky? Opavští informují o limitech pro vracení doplatků za ně. Limit spoluúčasti na doplatcích je stanoven pro kalendářní rok, a to ve výši 1000 Kč pro děti mladší 18 let, 500 Kč pro seniory nad 70 let a 500 Kč pro osoby, které jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Tuto skutečnost je ale třeba doložit kopií rozhodnutí o invalidním důchodu. K doložení postačuje prostá kopie rozhodnutí. K doložení naopak nejsou dostačující průkazy ZTP a ZTP/P. Více na zpmvcr.cz.
Český rozhlas ve Zlíně nabídl představitelům Aktiv klubu SONS Dagmar Filgasové a Vojtěchu Železníkovi zážitkovou akci, tanec vedený profesionálními tanečníky. Velmi to uvítali, neboť podobnou aktivitu zřejmě plánují pro další členy Aktiv klubu. Ve dvou sálech hotelu Zlín hrála skvělá taneční hudba a v rautovém zázemí také cimbálová kapela. Zážitkem byla potřeba Dagmar a Vojty dozvědět se více o prostředí, oblečení, výzdobě i aktivitách v průběhu plesu. Prý jsou tak vypovídaní na dlouhou dobu dopředu. Rozhlasovou reportáž si poslechněte na zlin.rozhlas.cz.
Kroměřížská Květná zahrada přilákala na tradiční výstavu kamélií, letos na téma „Kamélie v evropském umění“. Přerovští se tu dozvěděli třeba to, jak a proč vznikly skleníky. Na vyšší společenské úrovni bylo prý velmi módní mít takový prostor k setkávání. Také sledovali ořezávání několikametrových stromů speciálními nůžkami na vysokozdvižném rameni. Po obědě navštívili modernizovanou interaktivní expozici Karla Kryla. Zlínské provedl po zahradě Petr Hudec. Popovídal i o zdejším nejslavnějším rodákovi Maxi Švabinském, jehož mnohá díla byla inspirována právě návštěvami zahrad. Společný oběd si dali ve zdejším pivovaru Černý Orel. Poté ještě stihli navštívit místní čokoládovnu. A v zahradě se líbilo i vsetínským. Různě barevné i voňavé květiny, a proto byl důležitý jejich slovní popis. Nevidomí byli naváděni k osahání a očichání květů. Průvodkyně jim popsala skleníky, jejich prostor, výšku i části, kterými se v létě vyvážejí velké rostliny ven do zahrady. Představila rovněž speciální nástroje na tvorbu měděných obrazů. Návštěvu i oni zakončili v pivovaru Černý orel na Velkém náměstí. Jeho majitel jim podal k ochutnávce 3 vzorky piva, podrobně popsal jeho výrobu a ukázal různé druhy chmelu, které klienti mohli prozkoumat hmatem, očichat i ochutnat.
Na klubovém odpoledni v Kroměříži navštívila místní klienty pracovnice Knihovny Kroměřížska Petra Ježíková. Seznámila je s možnostmi, jak udržet mozek v kondici a jak pravidelně trénovat krátkodobou i dlouhodobou paměť. Všichni si procvičili svou paměť čichovou, hmatovou i sluchovou.
Jak probíhaly první týdny roku 2023 v Olomouci? Hlavně v lednu byly vytížené administrativou. Nové projekty i vyúčtování těch předchozích. Organizovali ale také různé akce, Klub kutilů, Pamatováček, bowling nebo salsu. Při čtvrtečních setkáních byli na návštěvě u kapucínů, uspořádali besedu se sběratelem betlémů, literární okénko s prakticky nevidomou autorkou, únorové hrátky, besedu o novinkách v prodejně Tyflopomůcek, povídání na téma písně národů světa či vzdělávací besedu o prof. Vejdovském. Vydařené byly i Lednové „Zpívánky“.
A pojďme do Čech. Táborští při svém setkání trénovali čtení braillského textu na krabičkách léků. Poté si prohlédli reliéfy korunovačních klenotů a Pražského hradu. A aby dali hmatu na chvilku přestávku, nahlédli trochu pod pokličku aromaterapie. Přivoněli si k některým vonným olejům a povídali si o nich.
V Táboře se také linula hudba francouzských šansonů, podávalo se víno z Bretaňských vinic a diskutovalo o Francii. Připomněli si tu francouzskou kuchyni i mnohé osobnosti ze světa literatury, malířství, hudby i filmu. Vlastníma rukama obdivovali půlmetrovou repliku Eiffelovy věže ze sirek od Josefa Pospíchala. Projeli se lodí po Seině mezi pařížskými památkami. Z Vítězného oblouku shlédli na boulevard Champs Élysée. Zavítali i do sídla francouzských králů Louvre a do basiliky Sacré-Coeur nad uměleckou čtvrtí Montmartre. Na závěr se přenesli do kabaretu Moulin Rouge, kde se tančí kankán a kde vystupovali slavní umělci.
A do Tábora i do třetice. Táborští se sešli i u kávy. Hana a Jiří připravili 6 jejích vzorků z Evropy, Afriky i Latinské Ameriky. Klienti zkoumali hmatem zrnka, poté čichem hodnotili kávu umletou, a samozřejmě ochutnávali. Co objevili? Káva, která za sucha nádherně voní, ztratí často po zalití horkou vodou svou přitažlivou vůni. Emilka popovídala o tom, jak se káva dostala do Čech. Jiří informoval o tom, jaké jsou nejnovější výzkumy na téma káva a zdraví. A výsledky hodnocení? Nejlépe voněla čerstvě namletá káva z Tanzanie. Po zalití nejvíce zavoněla káva z Dominikánské republiky. A svou chutí nejvíce oslovila káva z Kolumbie.
Kolínští zařadili do svého pravidelného setkávání jednoduchá cvičení na židlích za poslechu relaxační hudby. Berounští navštívili představení „Každý má svého Leona“ v plzeňském divadle Pluto. Rokycanští představili práci i umění své členky Marie Košařové. Ta vyrábí keramické doplňky do bytu, větší výrobky pro venkovní okrasu i vánoční a velikonoční dekorace. Zajímavé jsou třeba její děrované kraslice. Rokycanští se také zúčastnili masopustu ve Zbirohu, velmi jim to tam slušelo. Letos se rozhodli navštěvovat kromě masáží a plavání také solnou jeskyni.
Na závěr tři citáty od známého českého písničkáře. První z nich zní: „Není nic horšího, než když hlupák dostane myšlenku, o níž nepochybuje.“ Druhý: „I z prázdné peněženky má zbýti na sněženky.“ A třetí: „Děkuji za nezdar, ten naučí mne píli, bych mohl přinést dar, byť nezbývalo síly. Pro sladkost usnutí děkuji za únavu, za ohně vzplanutí i za šumění splavu. Děkuji za žízeň, jež slabost probudila, děkuji za trýzeň, jež zdokonalí díla.“ O tomto muži jsme už dnes i psali. Narodil se 12. dubna 1944 v Kroměříži. Jako malý chtěl být hrnčířem. Jeho první nahraná píseň se jmenuje „Nevidomá dívka“ a nahrál ji v roce 1968 se skupinou The Bluesmen. Poznali jste Karla Kryla?
Tak si pusťte pár jeho písní, třeba „Srdce a kříž“, „Karavana mraků“ nebo „Veličenstvo kat“. Hudba přece dokáže změnit naši náladu i srdeční tep, uklidňuje nemluvňata a lépe při ní rostou i květiny. Ovšem hudebníci, ti mají stejnou průměrnou délku života jako lidé v Zimbabwe. Totiž nejnižší na světě. Karel Kryl zemřel 3. března 1994 v nedožitých 50 letech.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Přehledně
Nevídaná píseň v národním finále
Návštěva Valašské pražírny
LIDÉ KOLEM NÁS: Velké plus je, že mohu účinněji pomoci
V SÍTI
Atraktivní, ale s handicapem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace ze Sociálně právní poradny SONS 4/2023
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle?
Část první, proměna
POZVÁNKY: Návštěva Muzea MHD v Praze
Jinonická vrtule
Májová bylinková vycházka
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT: Bronzový úspěch českého showdownu


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 7, duben 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Daniela Thampy, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
ÚVODEM
STALO SE
Přehledně
Nevídaná píseň v národním finále
Návštěva Valašské pražírny
LIDÉ KOLEM NÁS
Velké plus je, že mohu účinněji pomoci
V SÍTI
Atraktivní, ale s handicapem (dokončení)
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace ze Sociálně právní poradny SONS 4/2023
POVÍDKA
Chtěl jsem to opravdu takhle?
Část první, proměna
POZVÁNKY
Návštěva Muzea MHD v Praze
Jinonická vrtule
Májová bylinková vycházka
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT
Bronzový úspěch českého showdownu



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR