Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA , číslo 8, duben 2023

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM
STALO SE: Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS: Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část druhá, vězeň
POZVÁNKA: Agora 2023
SPORT: Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic


Kým pro mne byl Milan Pešák?


Úmrtí Milana Pešáka v nedožitých 60 letech zasáhlo snad každého, kdo jej znal. Dovolte mi podělit se s vámi o to, kým pro mne a pro mnohé z nás byl Milan Pešák.

Milan – můj šéf
Poznali jsme se před téměř 30 lety. Po prvních zkušenostech práce s nevidomými při výuce programování na Eurece jsem zavítala na stánek tehdejší České unie nevidomých a slabozrakých na Invexu.
A netrvalo dlouho a dostala jsem na jaře 1994 nabídku, abych pro Českou unii nevidomých a slabozrakých pracovala na plný úvazek v oboru, který mne zajímal – informatika a počítače. Nelákalo mě programování, ale spíš lektorská činnost, aby co nejvíce nevidomých umělo s těmito nově nastupujícími technologiemi pracovat.
Pak jsem se s Milanem potkávala poměrně často na poradách v Praze a asi nikdy nezapomenu na působiště České unie nevidomých a slabozrakých v Haštalské ulici. Byly to krásné „pionýrské“ roky budování služeb pro nevidomé. Za jeho působení ve funkci výkonného ředitele (1992) a prezidenta (1994) vznikla většina služeb pro nevidomé. Bylo mi ctí u toho s Milanem a s vámi být.

Milan – sjednotitel
Asi nikdy nezapomenu na slučovací sjezd České unie nevidomých a slabozrakých a Společnosti nevidomých a slabozrakých dne 16. 6. 1996. „Námluvy“ obou organizací jistě trvaly řadu měsíců. Milan Pešák s Vlastíkem Císařem, který vedl Společnost nevidomých a slabozrakých, dokázali přesvědčit, že je to dobrý krok. Na tomto slučovacím sjezdu byla cítit euforie i rivalita, ale hlavně snaha se dohodnout.
Milan se stal po slučovacím sjezdu prvním prezidentem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Vznikla tak velká organizace spojující spolkovou činnost a odborná střediska poskytující služby nevidomým. A s tím přibylo hodně starostí a práce. Roky 1997–1999 byly léty růstu a rozvoje – odborné služby se rozšiřovaly do regionů ČR.
Z této doby si vzpomínám na „spanilé“ jízdy po krajích, kde jsme na krajských úřadech pro okresní úředníky pořádali školení na téma služeb pro nevidomé, prezentovali kompenzační pomůcky. I zde se projevovala Milanova chytrost, když např. prezentaci vodicích psů nechával až na konec, protože věděl, že pejsci přitáhnou a úředníci si tak obvykle poslechli všechny prezentace. Myslím, že tyto prezentace měly velmi pozitivní vliv na poskytování příspěvků na kompenzační pomůcky i na zaškolení s nimi.

Milan – bojovník
Velká sjednocená organizace v moři spousty malých regionálních organizací pomáhající zdravotně postiženým, která mnohdy živelně v 90. letech minulého století vznikala, se v roce 2000 stala trnem v oku úředníkům z MPSV (vyřadili většinu projektů SONS z dotačního řízení a mnohým službám pro nevidomé hrozil zánik). Na demonstraci cca 500 nevidomých a jejich přátel v lednu 2000 před MPSV asi nikdy nezapomenu, na skandování všech, že stojíme za Milanem. A Milan to ustál.

Milan – zakladatel
Jedna věc je demonstrovat, jiná věc je „jak z toho ven“ – a Milan to opět vymyslel. V roce 2000 zahajovaly svou činnost současné kraje a Milan prosadil vznik regionálních TyfloCenter – krajských poskytovatelů služeb pro nevidomé a slabozraké. Nebylo jiné cesty, protože MPSV bylo ochotno dotovat nové samostatné menší subjekty, ale ne nějaká krajská střediska služeb SONS třeba i s vlastním IČ.
Milan samozřejmě k tomu potřeboval lidi, ochotné myšlenku realizovat. Milan uměl získávat správné lidi, aby pro nevidomé pracovali. Dodnes si pamatuji na ta nesčetná jednání na toto téma. Nakonec se podařilo TyfloCentra postupně založit ve třech etapách .

Milan – pro Brno
Milan dobře věděl, že prosadit přestavbu chátrajícího domu nebo stavbu nového domu na Chaloupkově ulici v Brně se může podařit pouze organizaci, která zde má své sídlo a které tento dům patří. V roce 2005 se zasadil o to, aby pozemek a dům na Chaloupkově ulici v Brně přešel darem do vlastnictví TyfloCentra Brno. Bez tohoto kroku by dnes na Chaloupkově 7 v Brně nestál nový Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky. Nesčetněkrát za těch 15 let, než se podařilo projekt stavby prosadit a realizovat, jsme s Milanem řešili mnohé problémy projektu a stavby.
Milan – vzor, kamarád, podporovatel
Rozhodnutí Milana odejít v roce 2006 z pozice prezidenta SONS a již nekandidovat na tuto funkci, nebylo až tak nepochopitelné. Od 1. 1. 2007 měl vstoupit v platnost Zákon o sociálních službách. Milan byl u mnoha jeho připomínkování, věděl, kde jsou jeho značné slabiny a nebyl jeho příznivcem. Přesto pak především TyfloCentrům pomáhal s jeho zavedením do praxe.
Milan ukázal, že i nevidomý může být plnohodnotný politik a že slepota je jen technický problém, který lze do jisté míry s asistencí kompenzovat. Milanovi se odchodem ze SONS také uvolnily ruce pro to, aby nadále pomáhal hnutí nevidomých, třeba prostřednictvím členství ve správních radách TyfloCenter, čemuž se jako prezident SONS samozřejmě bránil, a také poskytováním mnoha poradenství a supervizí.
Pro mne osobně byl Milan kamarád, přítel a nepostradatelný rádce. Mohla jsem mu kdykoliv zavolat a poradit se s řešením jakéhokoliv problému. Milan naprosto perfektně plnit roli člena správní rady.
Čest jeho památce.

Hana Bubeníčková


Obsah

ÚVODEM
STALO SE: Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS: Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POVÍDKA: Chtěl jsem to opravdu takhle? Část druhá, vězeň
POZVÁNKA: Agora 2023
SPORT: Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 107, číslo 8, duben 2023
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR, z. s.
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Redakce:
Šéfredaktorka: Daniela Thampy
Zástupkyně šéfredaktorky, administrace: Kateřina Rovenská
Redaktoři: Ilona Ozimková, Petr Mašek, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Korektor: Václav Senjuk
Vychází dvakrát měsíčně, roční předplatné činí 100 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
Obsah
ÚVODEM
STALO SE
Z Republikové rady SONS
Přehledně
Výroční shromáždění KDVP
ODEŠEL MILAN PEŠÁK
Ohlédnutí za životní dráhou čestného prezidenta SONS
Kým pro mne byl Milan Pešák?
LIDÉ KOLEM NÁS
Úspěch jsme si přáli navzájem
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví - Jak prožívat tady a teď IV.
POZVÁNKA
Agora 2023
SPORT
Nevidomý plavec David Kratochvíl je světovým rekordmanem
Kuželkářský republikový šampionát dvojic



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR