Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
|
Kontakty na oblastní pracoviště
Ztráta nebo vážné postižení zraku způsobuje v životě takto postiženého člověka velkou změnu. Téměř nic nemůže dělat tak, jak to dělal doposud, jak na to byl zvyklý, jak to dělá většina lidí. Je velmi důležité a mnohdy dosti nesnadné takto postižené lidi vůbec najít. Proto je jedním ze základních úkolů pracovišť SIA takové lidi vyhledávat, kontaktovat, poskytovat jim informace o službách, pomůckách a vůbec o tom, co lze ve změněné situaci dělat.
Lidé s těžkým zrakovým postižením mnohdy také potřebují pomoc a radu v oblasti sociálně-právní. Proto jsou všichni pracovníci SIA proškoleni v oblasti sociálně právního poradenství. Aby tato služba byla klientům co nejdostupnější, působí v rámci SIA také síť aktivistů -(sociálně právních poradců), kteří působí ve většině okresů ČR. Pro řešení složitějších případů i pro metodické řízení a vzdělávání sociálně právních poradců působí v rámci SIA SONS také právní poradna SONS.
Velmi důležitou součástí sociální práce realizované v rámci SIA jsou také individuální návštěvy a udržování kontaktů s osaměle žijícími nebo imobilními těžce zrakově postiženými občany. Tuto pomoc zajišťují těžce zrakově postižení občané většinou jako dobrovolníci.
Jedním z hlavních cílů činnosti SIA je motivovat občany s těžkým zrakovým postižením k tomu, aby nerezignovali na plnohodnotný život, nevzdávali se před překážkami, které jim do cesty staví jejich postižení, a snažili se svým vlastním přičiněním důsledky svého postižení překonávat. Kromě individuálních návštěv se k tomuto cíli snažíme využívat svépomocných a zájmových klubů. V nich mohou zrakově postižení občané získávat a rozvíjet své dovednosti, znalosti a zájmy. V rámci klubů jsou také organizovány různé besedy, přednášky a kurzy.
Pro podporu informovanosti těžce zrakově postižených občanů SIA vydávají různé regionální informační bulletiny. SIA rovněž realizují odstraňování architektonických bariér a tím tvoří regionální síť Metodického centra pro odstraňování architektonických bariér. V některých místech Střediska integračních aktivit SONS zajišťují také služby osobní asistence pro těžce zrakově postižené občany. Jsou to především průvodcovské a předčitatelské služby.
V oblasti podpory pracovního uplatnění pracovníci SIA vyhledávají konkrétní pracovní místa pro jednotlivé klienty, poskytují rady a konzultace při úpravách pracovišť pro těžce zrakově postižené občany i podpůrné motivační programy pro dlouhodobě nezaměstnané těžce zrakově postižené občany.
Chcete vědět víc? Potřebujete naše služby? Napište nám: sia@sons.cz
Můžete se také obrátit na Krajská střediska sociálních služeb - TyfloCentra.