Popis cílové skupiny projektu:
Z materiálů VVZP ČR vyplývá, že v České republice žije 100 000 zrakově postižených občanů. Škála zrakových vad je velmi široká, od lehké slabozrakosti až po totální slepotu. Pro zrakovou vadu je typické, že se jedná o nejen primární postižení - vlastní vadu, ale i postižení sekundární, kdy do popředí vystupují díky zrakovému postižení sociální bariéry, a to jak ve vztahu k majoritě, tak k jejím komunikačním kanálům. Pro většinu zrakově postižených je denní tisk nedostupný. Skupina uživatelů Internetu na speciálních PC pro zrakově postižené roste, nicméně tyto média neumožňují konfrontaci postojů, jejich formulaci a kritické zhodnocení. Je li základním a nejúspěšnějším nástrojem komunikace dialog, pak je nutné vytvořit podmínky pro "produktivní dialog" i mezi zrakově postiženými. Jen tak lze očekávat, že budou moci rozhodovat na základě kvalifikovaných informací a že se aktivně zapojí do hlasování v referendu o vstupu ČR do EU.
Těžce zrakově postižení občané potřebují vzhledem k obtížnému způsobu příjímání informací srozumitelné a objektivní informace v podobě, kterou jsou schopni samostatně zpracovat. Tyto informace by měly především reflektovat jejich problémy. Těžce zrakově postižení lidé patří v drtivé většině i mezi sociálně potřebné a také mezi ty, kteří z důvodu svého velmi obtížného začlenění do pracovního procesu mohou být značně skeptičtí v tom, že vstup do EU může nějak zlepšit jejich postavení, ať už okamžitě nebo v nějakém časovém horizontu.
Cílovou skupinu tvoří těžce zrakově postižení občané ČR. Linie "živých" seminářů je umístěna do 2 měst s nejvyšší koncentrací zrakově postižených v ČR. Z odhadovaného počtu 100 tisíc zrakově postižených v ČR žije zhruba 20% v Praze a 8% v Brně. Důvodem je širší nabídka zaměstnání pro zrakově postižené ve velkých sídelních městech. Osloveni budou mimo jiné studenti středních škol pro zrakově postiženou mládež (např. Gymnázia a obchodní akademie pro zrakově postiženou mládež v Praze 5, či Speciální školy po zrakově postižené v Hlinkách, Brno, zrakově postižení studenti VŠ) a všichni uživatelé elektronických služeb sítě Braillnet.
Výstupy projektu
1. Semináře o dopadech vstupu ČR do EU
Semináře budou vedeny střídavě v angličtině a češtině dle jazykových dispozic přednášejících z evropské komunity v ČR. Tlumočení bude zajištěno.
2. Zpřístupnění textů k integraci ČR do EU pro zrakově postižené
Na základě série seminářů bude zpracována 50 stránková publikace "Evropa konečky prstů" a to v běžném tisku, zvětšeném tisku, Braillském písmu, která představí politiku EU a členských států k znevýhodněným skupinám na základě konkrétních projektů a zkušeností partnerských organizací zrakově postižených v EU. Tato publikace bude přístupná i v elektronické formě na stránkách Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.
Projekt byl součástí komunikační kampaně ČR před vstupem do EU v období před referendem. |