Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh
Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy,
Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.
Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.
Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení
Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele
Časopis ZORA
Číslo 23 Prosinec 2015
zpět na seznam časopisů |
textový soubor časopisu [nové okno] |
zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem
Obsah
Milí čtenáři,
Střípky z 10. valného shromáždění Evropské unie nevidomých
Soutěž Braille 2015
Den otevřených dveří
Poděkování nejlepším
Rozjezd projektu Braňte se!
Nic není zadarmo - Rozhovor s Petrem Adamcem
Píšeme si
Premiéra divadla Verva
Ve stopách Homérových – 3
Jestli tohle není hezký, tak už nevím...
Černobílé problémy - Řídí kandidát mistra šachu Stanislav Juříček (Vsetín)
Střípky z 10. valného shromáždění Evropské unie nevidomých
Evropská unie nevidomých se sešla po čtyřech letech na svém 10. řádném valném shromáždění, které se tentokrát konalo v Londýně. Hostitelskou organizací byl Královský národní ústav slepých lidí; pod tímto poněkud podivným (a v posledních letech – v důsledku hegemonie politické korektnosti – několikrát měněným) názvem se skrývá dlouhodobě v Británii uznávaná a ceněná dobročinná organizace, poskytující nevidomým a slabozrakým veškeré myslitelné služby, předškolním poradenstvím a školním vzděláním počínaje a péčí o seniory konče.
Shromáždění se konalo ve dnech 26.–28. října 2015 v hotelu blízko hlavního londýnského letiště, což většině delegací nejspíš vyhovovalo (z letiště a na letiště to měly pár minut autobusem či metrem). Zázemí delegátů bylo přiměřené možnostem skromného moderního konferenčního centra: v hotelových pokojích jsme měli dostatek prostoru na práci a v zasedacím sále se naopak sedělo na židlích jako v divadle nebo v kině, takže si práci např. s počítačem a braillským řádkem bylo možné jen stěží představit. Právě to byl ovšem projev oné modernity – předpokládalo se, že všichni pracují jen s malými mobilními zařízeními, která si nosí v kapse nebo v kabelce. Organizátoři byli šetrní i k životnímu prostředí: všechny materiály byly poskytnuty pouze v elektronické podobě, nic se netisklo na papír ani v černotisku, ani v bodovém písmu.
Co bylo hlavními úkoly valného shromáždění? Zhodnotit činnost organizace za poslední čtyři roky, zvolit nové orgány, dohodnout se na strategii pro příští období, schválit usnesení.
Pootevřme tedy nyní dveře zasedací místnosti, abychom se dověděli, jak současná Evropská unie nevidomých pulzuje. Ze 44 řádných členských organizací zastupujících jednotlivé evropské státy se shromáždění účastnilo 36 členů. Chyběly tyto státy: Arménie, Ázerbájdžán, Bosna Hercegovina, Gruzie, Řecko, Kazachstán, Makedonie a Ukrajina. Na první pohled je zřejmé, že se většinou jedná o postsovětské republiky dříve zastupované Všeruským svazem slepců. Jejich neúčast není způsobená jen tím, že nemají dost prostředků na vyslání delegátů, ale také tím, že řádně neplatí členské příspěvky do EUN, takže mohou být omezena i jejich hlasovací práva.
V rozsáhlé zprávě o činnosti za poslední čtyři roky zhodnotil prezident EUN Wolfgang Angermann (Německo) především práci v těchto oblastech: plnění úkolů plynoucích z Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, zaměstnanost, resp. zaměstnatelnost zrakově postižených na evropském trhu práce, bariéry všeho druhu a přístupnost, resp. míra zpřístupnění služeb a výrobků. Podtrhl nezbytnost spolupráce s dalšími sociálními partnery jak na vnitrostátní, tak na celoevropské úrovni. Shora uvedeným prioritám pak byla věnována tematicky zaměřená zasedání. Mně osobně nejvíc zajímala problematika zaměstnávání nevidomých a slabozrakých už proto, že jsem se již dříve účastnil konferencí na podobná témata, např. podpora podnikání nevidomých. Z obecných deklarací a toužebných přání jsem však nenabyl dojmu, že by se cokoli měnilo v celoevropském měřítku k lepšímu. Zdá se, že akceschopné jsou spíše organizace působící na vnitrostátní úrovni než organizace s celoevropským záběrem.
Nejnapínavější část valných shromáždění představují přirozeně volby. Jejich napětí však snižuje praxe často používaná jak evropskou, tak světovou unií nevidomých: Když je totiž na jednu pozici pouze jediný kandidát, volba se vůbec nekoná a kandidát pozici získá automaticky; tohle v České unii nevidomých, ani v SONS první prezident Milan Pešák nikdy nepřipouštěl – vždy se hlasovalo i o jediném kandidátovi, aby bylo zřejmé, jakou má mezi delegáty podporu. Evropská unie nevidomých však není ani Česká unie, ani SONS, takže jsem se například i já bez zvláštního přičinění stal na příští čtyři léta členem nominační komise.
Pusťme se ale do důležitějších zápasů: bojovalo se o pozici prezidenta, druhého viceprezidenta a předsedy nominační komise. Na funkci prezidenta kandidovali Fazilet Hadiová z Velké Británie a úřadující prezident Wolfgang Angermann z Německa. Fazilet sázela na kvóty, rovnost pohlaví, rovnost slabozraký/nevidomý, rovnost zeměpisného zastoupení a výhodu hostitelské země; Wolfgang na téměř čtyřicetiletou přítomnost v hnutí nevidomých a výsledky práce posledních čtyř let. Zvítězila zkušenost a obava před neznámým – Fazilet dostala 79 hlasů, zatímco Wolfgang zvítězil se 143 hlasy.
Prvním viceprezidentem je tradičně zástupce největší země Východu, Ruské federace; proti Alexandru Neumyvakinovi nekandidoval nikdo.
O pozici druhého viceprezidenta byl sveden boj mezi Václavem Poláškem z ČR a Barbarou Martín Mu?ozovou ze Španělska. Výsledek byl předem téměř jistý: zatímco Václav s téměř dvacetiletým působením v řídícím výboru EUN nabízel hospodárnost, zkušenost a reálně formulované cíle hnutí, Barbara by – podle názoru vyjádřeného hlasy delegátů – mohla do pokladny EUN utrousit něco z bohatství španělské organizace nevidomých. Zvítězila poměrem 195 ku 28 hlasům.
Generální tajemnicí EUN se stala bez protikandidáta energická žena středních let z Kypru Maria Kyriacouová. Pokladník Philippe Chazal z Francie, matador slepeckého hnutí podobně jako Wolfgang, neměl rovněž protikandidáta. Členy řídícího výboru jsou bez protikandidátů: Ana Sofia Antunesová (Portugalsko), Mario Barbuto (Itálie), Emin Demirci (Turecko), Bozidar Denda (Černá Hora), Ann Jonssonová (Švédsko), Václav Polášek (ČR), a Sinan Tafaj (Albánie). Ana Sofia Antunesová, Emin Demirci a Alexander Neumyvakin jsou za Evropu členy výkonného výboru Světové unie nevidomých.
O pozici předsedy nominační komise byl sveden vskutku lítý boj mezi Sigrun Bessadottirovou z Finska, zastánkyní všech shora popsaných a v průběhu celého shromáždění stále se opakujících rovností, a Johnem Heilbrunem, bručivým pedantem z Dánska. Nakonec vyhrál John jen těsnou většinou 119 ku 103 hlasům. My, ostatní členové nominační komise - Sigrun Bessadottirová (Finsko), Rodolfo Cattani (Itálie), Christian Hugentobler (Švédsko) a Rudolf Volejník (ČR) – jsme pro prosazení své kandidatury nemuseli hnout ani prstem.
A co by to bylo za valné shromáždění, kdyby nepřijalo usnesení? Návrhová komise předložila plénu sedm usnesení na tato témata: vzdělání (Švédsko), sport (Švýcarsko), uprchlíci (Dánsko), uprchlíci (Velká Británie), rovnost pohlaví (Švédsko), udržitelné financování (Švédsko) a pojmosloví (Švédsko). Na náležitě zdůvodněná doporučení návrhové komise a po důkladném projednání přijalo plénum jednomyslně šest usnesení: O průhledném financování; O společných výročních aktivitách s Mezinárodní radou pro vzdělávání zrakově postižených; O uprchlících; O rovnosti pohlaví; O aktualizaci pojmosloví; a O poděkování a vyjádření vděčnosti.
Usnesení si v porovnání s ožehavými tématy, která evropské nevidomé trápí a byla na valném shromáždění buď zmíněna, nebo projednána, zaslouží vlastní rozbor. Očekávejte jej v některém z příštích čísel Zory.
Rudolf Volejník
Obsah
Milí čtenáři,
Střípky z 10. valného shromáždění Evropské unie nevidomých
Soutěž Braille 2015
Den otevřených dveří
Poděkování nejlepším
Rozjezd projektu Braňte se!
Nic není zadarmo - Rozhovor s Petrem Adamcem
Píšeme si
Premiéra divadla Verva
Ve stopách Homérových – 3
Jestli tohle není hezký, tak už nevím...
Černobílé problémy - Řídí kandidát mistra šachu Stanislav Juříček (Vsetín)
Hlavička časopisu
časopis pro zrakově postižené
Ročník 99 Číslo 23 Prosinec 2015
Šéfredaktorka: Mgr. Taťána Králová
Redaktoři: PhDr. Jiří Reichel, Petr Mašek, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72 Kč
Obsah:
Milí čtenáři
Střípky z 10. valného shromáždění Evropské unie nevidomých
Soutěž Braille 2015
Den otevřených dveří
Poděkování nejlepším
Rozjezd projektu Braňte se
Nic není zadarmo – rozhovor s Petrem Adamcem
Píšeme si
Premiéra divadla Verva
Ve stopách Homérových – 3 – John Milton
Jestli tohle není hezký
Černobílé problémy
V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz.
Můžete též využít online objednávkový formulář.
V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.