Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR

Evropa konečky prstů

1. seminář - Brno 3.4.2003

Hostem byl pan Erico F. Zeyen z Rakouské unie nevidomých, ředitel Vzdělávacího, výchovného a výzkumného centra ve Vídni, který pro zrakově postižené ve věku 15 až 55 let provozuje Rakouská unie nevidomých. Pan Erico F. Zeyen je členem oblastní rady Rakouské unie nevidomých pro Vídeň a Dolní Rakousko.

V úvodní části semináře přiblížil účastníkům Rakouskou unii nevidomých a Vzdělávací a výchovný institut, jehož je ředitelem. Úvodní část zakončil svým osobním příběhem. Diskusní část byla věnována především otázkám postavení zrakově postižených občanů v Rakousku, jejich sociálnímu zabezpečení, také systému služeb, který nevidomí občané Rakouska mohou využívat.

V závěrečné části semináře pan Zeyen přiblížil vstup Rakouska do EU, seznámil s problémy, které provázely vstup Rakouska do EU v roce 1995. Uvedl, že vstup do EU jako každé přijetí do nějakého svazku má své výhody a nevýhody, a pokud někdo očekává, že zůstane vše při starém, může být zklamán. Zatímco, přijmeme-li pravidla EU za své, můžeme být šťastni. Rozloučil se s účastníky semináře slovy: "pokud se pro Evropskou unii rozhodnete, tak vítejte v Evropě".

Semináře se zúčastnilo cca 50 účastníků z řad zrakově postižených členů organizace, klientů a studentů. Mezi účastníky byli i zástupci SONS kraje Vysočina.

Přepis zvukového záznamu semináře: dokument Word (97,5 kB) dokument TXT (31,8 kB)

Více o Rakousku a Rakouské unii nevidomých je možné si přečíst na www.tyflocentrum-bm.cz/rakousko

Fotogalerie
Projekt byl součástí komunikační kampaně ČR před vstupem do EU v období před referendem. logo Ano

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2003 SONS ČR
Tyto stránky splňují podmínky přístupnosti pro zrakově postižené a respektují standardy konsorcia W3C, což lze ověřit kliknutím na níže uvedené ikony.
logo projektu Blind Friendly Web Valid CSS! Valid HTML 4.01!
logo Ministerstva zahraničních věcí logo Evropské unie logo Ano