Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 16 srpen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Kdybych já byl kovářem,
STALO SE: Přehledně
Dny umění nevidomých již potřetí Na Splávku v Domamyslicích
Mám nevidomé rodiče
LIDÉ MEZI NÁMI: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Snažím se být diplomat, avšak musím umět i rozhodnout
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 08/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Starší otcové mohou předávat poškozené geny, varuje biolog
Jaké potraviny řadíme mezi protizánětlivé?
ZDRAVÍ: Co je precizní a personalizovaná onkologie?
Jezte, kdy chcete, ale nepřejídejte se!
ANEKDOTY: O lordech a o manželství
Tiráž


STALO SE: Přehledně


Na počest římského císaře Julia Caesara dostal jméno měsíc červenec, a měl 31 dní. Měsíc srpen je pojmenován po jeho nástupci, císaři Augustovi. Měl ale jen 30 dní. Aby to srovnali, vzali Římané jeden den únoru, který už tehdy měl jen 29 dní. 2. srpna 1941 venčil Švýcar Georges de Mestral svého psa. Ten vylezl ze křoví, celý obalený semínky rostlin. Pán začal pod mikroskopem zkoumat, jak semínko na srsti drží, a od tohoto roku používáme suchý zip.

Pojďme k našim oblastním odbočkám. Členové OO Zlín si v červnu užili rekondici v hotelu Kryštof v Prostřední Bečvě. Program byl nabitý. Ranní rozcvičky, ukázka kompenzačních pomůcek, skládání hlavolamů, vědomostní kvízy, muzika dua VojoDeyl, taneční večer i tvoření ozdobných svícnů. Masáže i zábavu v podobě hry na kytaru poskytl Milan Hradil. Nechyběly ani výlety. V Rožnově pod Radhoštěm se lidé rozdělili do skupinek. Jedni chtěli vidět město, jiní místní skanzen, a další nakupovali.
Jaká je historie pěstování pohanky, a co vše se z ní vyrábí? To se dozvěděli v beskydském pohankovém mlýně. V muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm pro ně byla připravena speciální prohlídka. A nakonec na Pustevny, na zrekonstruované chaty Libušín a Maměnka, i za sochou Radegasta.
A znovu do Zlína. 1. 7. se v Krajské knihovně Františka Bartoše konala v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě vernisáž výstavy obrazů slabozrakého malíře Lukáše Černého. O hudební doprovod se postaral nevidomý Zdeněk Hradil. Výstavu můžete navštívit do 30. 8.

Členové OO Kroměříž se v červnu setkali v kavárně Melody Café. Najdete ji na zdejším Hanáckém náměstí. Měli možnost poznat novou pracovnici Veroniku, popovídat si o tom, co přinesly uplynulé měsíce, i naplánovat letní aktivity. Tou nejbližší byla již uskutečněná komentovaná prohlídka Květné zahrady, 22. července.

OO Vrchlabí informuje, že v jejich sídle v ulici Slovanská 1116 je od 12. července instalována výstava obrazů Věry Jandejskové. Potrvá až do 30. 8. Prý stojí zato jí vidět.
Když OO Vrchlabí oslovila paní z firmy Just z Hostinného, která chystala společenské odpoledne pro zaměstnance, byl na světě zajímavý workshop s bubínky. Proběhl 27. června. Účastníci si na něm vyzkoušeli základní rytmy, a společně si zazpívali. Všichni strávili příjemné odpoledne, a odbočka navíc získala příspěvek 1000 Kč. Čím se zabývá firma Just? Výrobou značkové přírodní kosmetiky bez chemie.
Členové OO Vrchlabí, vybaveni mapou, daty v mobilních telefonech, svačinkou a deštníkem, se vydali na výlet vlakem do Dolánek u Turnova. Prvním cílem byl Dům přírody Českého ráje. Budova bývalé školy budila divný dojem, ale expozice v ní prý byla senzační. Odtud zamířili k přívozu, a přeplavili se přes řeku Jizeru do kempu „Zrcadlová koza“. I neplavci, a ti, kteří se bojí vody, to zvládli báječně. Pokračovali procházkou podél břehu řeky, navštívili restauraci Ábelův mlýn, a prohlédli si Dlaskův statek, plný vesnické romantiky. Následovala ještě procházka k zámku Hrubý Rohozec. Jeho prohlídku si ale nechali na příští výlet.
A Vrchlabí ještě jednou. 1. července vyrazili členové OO na malou tréninkovou procházku. Autobusem nejprve vyjeli vzhůru do Krkonoš, na Strážné. Tady se rozhodli dát si oběd, to aby cestou netrpěli. Úplně spokojeni s ním ale nebyli. Trasa zpět vedla z kopečka, po lesní asfaltové cestě, a nebyla delší než pět km. Jenže pak narazili na rozcestí! Nestačila mapa, ani data. Poradil domorodec: „Jděte po téhle úzké, kamenité cestě dolů.“ Jenže taková není pro nás nejvhodnější. Kolena bolela, a vedro vystřídal hustý déšť, který nikdo nečekal. V lese se tulili pod deštníky, a nakonec zavolali o pomoc. I to se stává.

Na dva výlety vyrazili lidé z OO Náchod. Nejdříve 10. 6. do Malých lázní v Bělovsi, o tom jsme ale již informovali v minulém vydání Zory. Druhý výlet podnikla OO 13. července na zříceninu hradu Vízmburk a do Hornického muzea v blízké Rtyni v Podkrkonoší. Na obou místech je čekala komentovaná prohlídka. A jaký by to byl výlet bez oběda? Zašli si na něj do hospody U Prouzů v Zábrodí.

OO Jičín v obci Dolní Kalná dobře znají. Letos její členy opět pozvali na 3. ročník soutěže o nejlepší kotlíkový guláš. Ten se uskutečnil 14. srpna v místní Sokolovně.

Na výlet „S průvodci po Znojmě“ vyrazili lidé z OO Kyjov. První zastávka byla rotunda svaté Kateřiny. Zdejší fresky Krista, Panny Marie, apoštolů a cherubínů pocházejí z roku 1134. Najdete tu galerii rodokmenu Přemyslovců i údělných moravských knížat. Vše přečkalo, i když kaple v různých dobách sloužila různým účelům. Bylo tu skladiště, nálevna s tančírnou, košíkářská dílna i prasečí chlívek. Výprava pokračovala na výstavu děl bratří Úprků na znojemském hradě, a do Jihomoravského muzea sídlícího v bývalém Minoritském klášteře. Výlet zakončili prohlídkou staré části města a kostela sv. Mikuláše. Zde je možné vidět upozornění na vystavené tělo císaře Zikmunda Lucemburského, obraz těhotné Panny Marie, nebo barokní kazatelnu v podobě zeměkoule. Jedna průvodkyně se na ně prý dlouho připravovala, a bylo to znát.
OO Kyjov se též ohlédla za svými on-line besedami, díky nimž vznikla pospolitá skupinka spřízněných duší, a poděkovala všem přednášejícím. První beseda proběhla už v listopadu 2020 s Karlem Giebischem. Od ledna pořádali besedy každých čtrnáct dní, a možnost připojit se nabídli i ostatním. Díky tomu jsou dnes jejich posluchači lidé s postižením zraku z celé ČR i ze Slovenska. Průměrně se každé besedy účastnilo 22 členů OO Kyjov, a 60 dalších. Největší úspěch zaznamenaly besedy Alžběty Sukové, Jiřího Mojžíška a Josefa Konečného. Dík patří i Lukáši Otáhalovi, Jaroslavu Kavanovi, Vojtěchu Železníkovi, Benjaminu Levíčkovi, Janu Šimíkovi, Michalu Jelínkovi, Tomáši Bezouškovi, i pracovnici OO Anet, která pomáhala při řešení technických problémů.
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Kdybych já byl kovářem,
STALO SE: Přehledně
Dny umění nevidomých již potřetí Na Splávku v Domamyslicích
Mám nevidomé rodiče
LIDÉ MEZI NÁMI: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Snažím se být diplomat, avšak musím umět i rozhodnout
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 08/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Starší otcové mohou předávat poškozené geny, varuje biolog
Jaké potraviny řadíme mezi protizánětlivé?
ZDRAVÍ: Co je precizní a personalizovaná onkologie?
Jezte, kdy chcete, ale nepřejídejte se!
ANEKDOTY: O lordech a o manželství
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 16 srpen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Kdybych já byl kovářem,
STALO SE
Přehledně
Dny umění nevidomých již potřetí Na Splávku v Domamyslicích
Mám nevidomé rodiče
LIDÉ MEZI NÁMI
Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Snažím se být diplomat, avšak musím umět i rozhodnout
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 08/2021
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Starší otcové mohou předávat poškozené geny, varuje biolog
Jaké potraviny řadíme mezi protizánětlivé?
ZDRAVÍ
Co je precizní a personalizovaná onkologie?
Jezte, kdy chcete, ale nepřejídejte se!
ANEKDOTY
O lordech a o manželství



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR