Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 10 květen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Víra, pravda, tvůrčí muka
STALO SE: Přehledně
Vývěska v Havlíčkově Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl druhý)
RETRO: Zas jednou nad starou dámou Zorou
NAPSALI JSTE NÁM: Jak jsem soutěžil v AZ kvízu
Písně žáků neviďáků: Ubohá „ruštinka“
LIDÉ KOLEM NÁS: Je důležité naučit pacienta vnímat realitu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Eva Hanková - Mám ráda Olomouc
KAM NA VÝLET (doporučení z vašich řad)
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – V.
ZDRAVÍ: Co je dyspepsie a jak ji léčit
INZERCE
Tiráž


STALO SE: Přehledně


Je tu máj. Ten první je tradičně svátkem zamilovaných a celý květen měsícem lásky. V noci před jeho začátkem se stavějí a hlídají máje, značí se cestičky mezi domy milenců a malují se srdce na jejich vrata. Nejste zamilovaní? Nevadí, oslavte mezinárodní Svátek práce. A druhou květnovou neděli Svátek matek. Ještě několik výročí? V květnu roku 1939 se Peruánka Lina Medina stala nejmladší matkou v historii lidstva. Bylo jí 5 let, 7 měsíců a 17 dnů. Pojďme o generaci dále, v květnu roku 1855 byla poprvé vydána "Babička" Boženy Němcové. A 9. května roku 1974 byl zahájen provoz pražského metra.
Tyflopedickým lexikonem jmenným od Josefa Smýkala listujeme už pravidelně. 28. 4. 1822 se narodil Jan Schwarz, český tyfloped a ředitel Ústavu pro nevidomé v Brně. Zvláštní pozornost věnoval výuce hudby a zavedl ladění klavírů. 12. 5. 1995 zemřel Josef Doksanský (rodným jménem Kořének), pracovník Slepecké knihovny a tiskárny v Praze, náměstek a později její ředitel, poslanec Federálního shromáždění a jeden ze zakladatelů České unie nevidomých a slabozrakých.

A pojďme k oblastním odbočkám SONS. Věra Macháčková a Karel Novotný z KC Vrchlická pro vás připravili klasické české komentované filmy. Pozvěte někoho ze svých blízkých a můžete si je v centru užít skoro jako v kině. Namátkou Po strništi bos, Teroristka, Bony a klid, Postřižiny, Tankový prapor a mnoho dalších.

Už jste navštívili brněnskou Vilu Tugendhat? KC Vrchlická plánuje už jednou domluvenou prohlídku, a to na středu 12. května. Zájemci se mohou hlásit telefonicky (777 498 722) nebo e-mailem (machackova@sons.cz). V jedné skupině může být nejvíce 16 osob. Doprava do Brna je individuální.
V květnu roku 1796 provedl Angličan Edward Jenner první skutečnou vakcinaci proti pravým neštovicím. Toto nebezpečné onemocnění zahubilo během 20. století odhadem 400 milionů lidí. Úplné vymýcení pravých neštovic potvrdila Světová zdravotnická organizace také v květnu, roku 1980, tedy po 184 letech. „Jó, kdyby tak tenkrát existovala zvuková střelba!“
A proč o tom mluvíme? Další akcí KC Vrchlická je střelecký KC Covid CUP, aneb zastřelme si každý alespoň jednoho kovida. Zúčastnit se ho může kdokoliv. Stačí se registrovat telefonicky (778 403 702) nebo e-mailem (novotny@sons.cz). A pak přijít v termínu od 13. dubna do 1. června 2021 do KC Vrchlická, Vrchlického 74, Praha 5. Objednat si lze i trénink. Při závodu si každý vystřelí třikrát 10 ran. Všichni střelci dostanou potvrzení o účinném boji proti koronaviru, a kdo trefí desítku, bojoval aktivně a obdrží certifikát. První kovidy už postřílel Jaroslav Jíra. Průběžné výsledky najdete na sons.cz/kcvrchlicka.
A jsou tu i výsledky velikonoční soutěže v luštění sudoku pro zrakově postižené. Odměnu, knížku plnou SUDOKU se zvětšeným písmem od společnosti Kuk-a-Mat, získali Kateřina Lusková, Radek Primák, Stanislava Krajíčková, Josef Lopata, Ema Kumherová, Slávek Schweiner, Marie Prouzová a František Tomek. Výhru si mohou vyzvednout v prodejně tyflopomůcek v Praze. Nutné je však předem se telefonicky nebo emailem objednat.
Karel Novotný dále informuje o navázání spolupráce Týmu „Nevidomí za volantem“ se závodní stájí RTR Projects. V květnu se tak nevidomý řidič a rekordman Petr Haluška projede na brněnském Masarykově okruhu ve sportovním voze KTM X-Bow. Půjde o výjimečnou událost, vůz totiž vyvine rychlost až 250 km/h a z 0 na 100 km/h zrychlí za 4 sekundy. Nemá tak daleko k Formuli 1. Petr už intenzivně trénuje na pohyblivém simulátoru a věří, že se událost zapíše do dějin. Mimochodem, první Velká cena vozů Formule 1 se konala ve Velké Británii 13. května 1950, tedy před 71 lety.

A Karel Novotný ještě jednou, nyní z OO Benešov. Informuje, že začaly práce na jejich komunitní zahrádce. Zatím prý šlo hlavně o práci pro mladší generaci, ale kolečko, rýč a sekačka budou brzy vyměněny za hrábě a konev. Hlavně ať dobře zasadí.

OO Olomouc, Kroměříž a Jičín informují, že oblastní odbočky SONS po celé ČR obdržely od Nadace profesora Vejdovského pro osoby s těžkým postižením zraku respirátory typu FFP2. OO Kroměříž a Jičín mají k dispozici též kapesní gelové dezinfekce rukou. Předání pomůcek je nutné domluvit si na odbočce předem.

OO Tábor a OO Olomouc nabídly pomoc svým členům, kteří si nevědí rady s vyplňováním formulářů pro sčítání lidu 2021. Elektronický nebo listinný formulář je nutné odeslat do 11. května. Český statistický úřad závěry zveřejní v roce 2022.

OO Olomouc v dokumentu Důležité informace č. 14/2021 dále informuje mj. o možnosti získání rekreačního poukazu se státním příspěvkem 4000 Kč. V první vlně ho bude možné využít na lázeňské pobyty o délce alespoň 6 nocí, které obsahují alespoň 5 léčebných nebo ozdravných procedur. Poukaz si může vygenerovat osoba starší 18 let pojištěná u tuzemské zdravotní pojišťovny na stránkách: www.kudyznudy.cz/dolazni#krok-1
Čerpání poukazu je možné pouze na pobyty zakoupené a využité do 31. prosince 2021. Po vygenerování poukazu můžete přejít na výběr a rezervaci pobytu. Vzhledem k enormnímu zájmu o využití státních poukazů však některé lázně tyto poukazy už nepřijímají. Využít státní poukaz lze ještě například ve Františkových Lázních, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Lázních Libverda, Jeseníku, Lázních Kynžvart, Janských Lázních nebo Vráži. Více informací na: www.statnipoukaz.cz

OO Olomouc přispěla i několika vtipy na aktuální téma: Prý vláda schválila vycházení jen po dvou. To se mi ulevilo, protože mně to po čtyřech moc nejde. A jeden k svátku zamilovaných: Tak tě miluji, že jsem přišel na rande, i když mám koronavirus.

Své časopisy publikovaly OO Česká Třebová (IN-OK-net, internetové OKÉNKO) a Tábor (Informátor).
Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Víra, pravda, tvůrčí muka
STALO SE: Přehledně
Vývěska v Havlíčkově Brodu
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách (Miniseriál: díl druhý)
RETRO: Zas jednou nad starou dámou Zorou
NAPSALI JSTE NÁM: Jak jsem soutěžil v AZ kvízu
Písně žáků neviďáků: Ubohá „ruštinka“
LIDÉ KOLEM NÁS: Je důležité naučit pacienta vnímat realitu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ: Eva Hanková - Mám ráda Olomouc
KAM NA VÝLET (doporučení z vašich řad)
ZORA RADÍ A INFORMUJE: O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – V.
ZDRAVÍ: Co je dyspepsie a jak ji léčit
INZERCE
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 10 květen 2021
OBSAH
ÚVODEM
Víra, pravda, tvůrčí muka
STALO SE
Přehledně
Vývěska v Havlíčkově Brodě
Vznik SONS v dokumentech a osobních vzpomínkách – 2. díl
RETRO
Zas jednou nad starou dámou Zorou
NAPSALI JSTE NÁM
Jak jsem soutěžil v AZ kvízu
Písně žáků neviďáků – „Ubohá ruštinka“
LIDÉ KOLEM NÁS
Je důležité naučit pacienta vnímat realitu
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Mám ráda Olomouc
KAM NA VÝLET
V Živé vodě v moravské Modré s vyzami nad hlavou a braillskými popiskami
ZORA RADÍ A INFORMUJE
O čem se moc nemluví – Staří nedospělci nebo mladí staří? – V.
ZDRAVÍ
Co je dyspepsie a jak ji léčit
INZERCEV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR