Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 24 Prosinec 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Každý konec je také začátek
STALO SE: Pětadvacet let, to už je tradice
LIDÉ KOLEM NÁS: S Ondřejem Zmeškalem o sportu i charitě
ZORA RADÍ: O čem se moc nemluví – Sedím v křesle a je mi do breku
ZDRAVÍ: O dlouhodobě vysoké konzumaci vápníku aneb Čeho je moc…
KULTURA: Dagmar Patrasová – vzpomínky a plány
VÁNOČNÍ ZASTAVENÍ: Kde se vzaly Vánoce?
Vánoce Josefa Lady
POZVÁNKA: Světlo ve tmě – vánoční koncert
ANEKDOTY K SVÁTKU SV. SILVESTRA
SPORT: Poslepu 2018
Mezinárodní dáma mezinárodně
Deskové hry v moderní době
INZERCE


Vánoce Josefa Lady


A než jsem se nadál, přikvapily vždy Vánoce a s nimi nejkrásnější den v roce – Štědrý den! Netěšíval jsem se na něj pro nějaké dárky – nikdy jsem žádné nedostával – ale těšil jsem se na Vánoce pro tu obecnou krásnou náladu. Stromeček míval jsem jen malý a chudě vyzdobený, ale měl jsem z něho třeba větší radost než děti, které měly stromy až do stropu a bohatě vyzdobené. Kolem dokola visely z něho řetízky z barevných papírů, na větvích cukroví v některých řasnatých papírcích a červená jablíčka se rděla ve svěží zeleni. Na větvích byly různobarevné svíčky a nahoře svítila betlémská hvězda vystřižená z pozlaceného papíru. Když bylo po večeři, která se sestávala z černé omáčky, připravené z perníku, sušených švestek, rozinek, mandlí, ořechů, sirupu a z černého kuby, rozsvítil tatínek na stromečku svíčky. V tu dobu obyčejně obecní slouha vytruboval po vsi vánoční koledu... Od té doby, kdy se tichou vesničkou rozlétly první jásavé tóny vánoční koledy, začínaly teprve Vánoce doopravdy.

Tak Josef Lada popisuje Štědrý den v Hrusicích, kde prožil dětství a mládí své vánoční svátky, protože Vánoce, to byly pro něho především rodinné svátky. Dodnes na nás z jeho obrázků s vánoční tematikou dýchá ta krásná atmosféra vánoc. A v jeho době rozhodně ještě lidé mnohde praktikovali, neb nebylo televizí, odkud by nás atakovaly agresivně všudypřítomné pohádky – tradiční vánoční zvyky, kouzla a pověry.

Kaleidoskop vánočních zvyků a kouzel
Mnohé vánoční zvyky a kouzla mají původ ještě v dobách pohanských. Nejčastěji jsou spojeny s pokusem nahlédnout do budoucnosti a z různých znamení vyčíst svůj osud. Jsou jich desítky – od všeobecně rozšířených až po některé krajové a místní speciality. Ostatně koho z nás na přelomu roku nenapadne – co mě asi čeká v roce příštím?
Běžné je věštění osudu z jablka, rozkrojeného napříč po štědrovečerní večeři. Jasně zřetelná hvězdička jádřince znamená pro příští rok zdraví, počítat se dá i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec, napadený navíc červem, je známkou nemoci, neštěstí, zármutku. Jádřinec ve tvaru kříže nikomu nepřejeme – věští velké neštěstí, dokonce smrt.
Budoucnost zjistíme také z ořechů, nejlépe vlašských. Louskají se po večeři a měly by být čtyři. Pokud jsou jádra ve všech pěkná a zdravá, lze se nadít zdraví po celý následující rok. Načernalé, vyschlé nebo zkažené jádro věští nemoc – a čím více takových jader je, tím spíše se předpověď splní.
Až rozlouskáme ořechy a najdeme krásná jádra, můžeme skořápky použít k další věštbě. Potřebujeme k tomu umyvadlo a menší kousky svíček, které zasadíme do skořápek (ukápneme trochu vosku a svíčku přilepíme), zapálíme a skořápku položíme na vodu v umyvadle. Neměla by být ani příliš u kraje, ani uprostřed a „lodičky“ rodiny by měly být pokládány vedle sebe. Pokud se u sebe drží, bude rodina pohromadě, či lodička zamíří od ostatních pryč, ten se vydá do světa. Pozor, aby svíčka nezhasla nebo se loďka nepřevrhla, to znamená neštěstí. Existuje i varianta pro milence – ona položí svou lodičku pravou rukou, on levou rukou proti její loďce, vezmou se za ruce a čekají, co se stane. Pokud lodičky zamíří k sobě a setkají se, je s láskou vše v pořádku, jestliže k sobě nechtějí, pak je třeba se nad vztahem a jeho budoucností zamyslet.

Klasickou pověrou je také házení pantoflem. Svobodné a nezadané dívky a ženy se postaví zády ke dveřím, do pravé ruky vezmou pantofel nebo jinou vhodnou obuv a hodí ji za sebe. Míří-li střevíc špičkou ke dveřím, bude pravděpodobně svatba a odchod z domu, špička v opačném směru znamená ještě nejméně rok zůstat „na ocet“.
A teď jedna z několika jablečných „pranostik“. Dvanáct jadérek dáme do misky s vodou. Kolik jich vyplave na hladinu, tolik bude v příštím roce suchých měsíců, což je zjištění důležité především pro zemědělce, chalupáře a zahrádkáře. Pro zvlášť zvědavé jiný osvědčený způsob – z cibule naloupáme dvanáct sukének, položíme je vedle sebe a do každé nasypeme trochu soli. Každá sukénka představuje jeden měsíc v roce: na kterém se sůl do rána rozpustí, v tom (podle pořadí vedle sebe) bude pršet, ve kterém jen zvlhne, ten bude srážkově průměrný a ve kterém většina zůstane, v tom lze čekat sucho.
Už téměř zapomenutý je slovanský zvyk namazat si na Štědrý den tváře medem. A to si jím přitom můžeme zajistit, že nás po celý příští rok budou mít všichni rádi. Závěrem ještě zvyk, jehož účinek se bude určitě hodit všem. Dvě nebo tři omyté šupinky z vánočního kapra vložte do peněženky a ponechte je tam. Tak byste měli mít jistotu, že v ní bude vždycky dost a nebude vadit zvyšování cen ani nájemného. I když…

zdroj: ceske-tradice.cz


Obsah

ÚVODEM: Každý konec je také začátek
STALO SE: Pětadvacet let, to už je tradice
LIDÉ KOLEM NÁS: S Ondřejem Zmeškalem o sportu i charitě
ZORA RADÍ: O čem se moc nemluví – Sedím v křesle a je mi do breku
ZDRAVÍ: O dlouhodobě vysoké konzumaci vápníku aneb Čeho je moc…
KULTURA: Dagmar Patrasová – vzpomínky a plány
VÁNOČNÍ ZASTAVENÍ: Kde se vzaly Vánoce?
Vánoce Josefa Lady
POZVÁNKA: Světlo ve tmě – vánoční koncert
ANEKDOTY K SVÁTKU SV. SILVESTRA
SPORT: Poslepu 2018
Mezinárodní dáma mezinárodně
Deskové hry v moderní době
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 24 Prosinec 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Mgr. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Každý konec je také začátek
STALO SE
Pětadvacet let, to už je tradice
LIDÉ KOLEM NÁS
S Ondřejem Zmeškalem o sportu i charitě
ZORA RADÍ
O čem se moc nemluví – Sedím v křesle a je mi do breku
ZDRAVÍ
O dlouhodobě vysoké konzumaci vápníku aneb Čeho je moc…
KULTURA
Dagmar Patrasová – vzpomínky a plány
VÁNOČNÍ ZASTAVENÍ
Kde se vzaly Vánoce?
Vánoce Josefa Lady
POZVÁNKA
Světlo ve tmě – vánoční koncert v Olomouci
ANEKDOTY K SVÁTKU SV. SILVESTRA
SPORT
Poslepu 2018
Mezinárodní dáma mezinárodně
Deskové hry v moderní době
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR