Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 22 Listopad 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Vášně, touhy, akreditace
POZORNOST PRO VÁS
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Výstavu v muzeu vytvořily fotografie s příběhy nevidomých
POZVÁNKA: Máte chuť na Francii?
LIDÉ KOLEM NÁS: Ronald Szarvas: Má práce mi přijde více jako výtvarnictví než zdravotnictví
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Je možné zastavit vymírání hmyzu?
Odkaz antických slepců
Česká aplikace pro nevidomé umí rozeznat bankovky. U vzniku stály deskové hry, říká vývojář Jelínek
ZDRAVÍ: Nemocí králů dnes trpí desetina české populace
Očaři mají plné ordinace. Seniorů, ale také školáků
Kronika medicíny, středověká medicína a ošetřovatelství
KULTURA: Vokál klub na jihu Čech


LIDÉ KOLEM NÁS: Ronald Szarvas: Má práce mi přijde více jako výtvarnictví než zdravotnictví


Odstíny barev oka jsou stejně jedinečné jako třeba otisky prstů. Proto když Ronald Szarvas vyrábí akrylátové oční protézky, propracovává je do nejmenších detailů. Navštívil jsem ho v jeho dílně, abych se více dozvěděl o jeho nevšední práci.

Snad nejvíce mě zaujala skutečnost, že vyrábíte oční protézky pro komerční využití. Co to znamená?
To se stane tak jednou do roka. Zadavatelé chtějí, aby protéza byla kulatá a kutálela se po jevišti nebo scéně filmu. Takovou lze vidět třeba v „Pirátech z Karibiku“, kde jeden z herců ji měl dokonce dřevěnou. Další posloužila v hororu režiséra Juraje Herze. Ženě se v něm zdá sen, že v sevřené ruce drží oko, poté se probudí a skutečně ho drží. Oční protézky jsem vytvářel pro voskové figuríny, sochy i pro postavy Gumáků.
Jsou náročnější na výrobu, protože koule se hůř opracovává. Zadavatel většinou požaduje protézku co nejdříve a chce pěkné barvy a doplňky, zkrátka aby to vypadalo jako pravé. Pro ten horor to byla oční koule, ke které jsem musel vyrobit i utržené okohybné svaly. Protézky pro komerční užití pro mě ale nejsou stěžejní prací. Důležitější je pacient, který je potřebuje používat.
Zhotovoval jsem ale i protézky pro pacienta, které nevypadaly přirozeně, spíše jako bleděmodré oko psa husky. A další se ptali, zda je možné vyrobit místo duhovky smajlíka. Pak se ale už neozvali. Každý chce hlavně to, aby protézka byla co nejvíce podobná původnímu oku.

Jací pacienti vás vyhledávají?
Hlavně ti po enukleaci (odstranění) oka. Když ji lékaři provedou, do důlku s většinou funkčními okolními svaly a slznými kanálky vloží implantát, který to prostředí udělá vypouklým, podobně jako vaše oko. Ten poté přetáhnou spojivkovým vakem. Dnes se provádějí i tak náročné operace, kdy pacientovi chybí část obličeje, oční víčka, nebo je oblast okolo oka propadlá. Pokud byste měl zájem o bližší informace ohledně lékařských zákroků, doporučuji obrátit se na lékaře oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.
Po operacích někdy vyrábím konformery, též formátory. To jsou tenké a hladké slupičky, které mají uprostřed otvor pro aplikaci mastí. Jejich hlavní funkcí je držet tvar, aby nedocházelo ke smršťování okolní tkáně. V některých nemocnicích formátory dávají, jinde ne. Důvod může být i ten, aby nepoškozoval pooperační stehy. Pokud přijde pacient, který formátor nosí, bývá následná protézka stabilnější. Pokud ho nemá, udělám protézku na míru, ale někdy se stane, že ji musím repasovat.
Každá protézka je takovou slupkou, která drží za horní a dolní víčko. Díky funkčním očním svalům se dokáže i pohybovat. Když ji chce pacient vyndat, sáhne prstem pod dolní víčko, a zároveň pod okraj protézky, a ona vyklouzne ven do dlaně. Krycí protézky zhotovuji i lidem, kteří oko mají, ale je atrofované (zmenšené). Jsou náročnější na přípravu a méně pohodlné na nošení. Oko je pod ní mnohem citlivější a ne každý se s ní ihned sžije. Někdo si ji bere třeba jen na fotografování.

Jak protézky vyrábíte?
Pacient u mě stráví asi 6 hodin. Zjistím průměr duhovky a zornice, barvu duhovky a bělma, stav cévek apod. U lidí se světlýma očima je třeba více patrné, že zornice protézky nereaguje na světlo. Proto je někdy vytvářím v denní a večerní verzi. Pak pacienta propustím, zhotovím formy a udělám do nich terčík pro duhovku a zornici.
Výroba je založena na principu smísení prášku a tekutiny. Vznikne hmota, kterou lze tvarovat ve vytvořené formě. Pacient se obvykle ještě téhož dne vrací, aby protézku vyzkoušel. Pak ji přetáhnu průhlednou vrstvou a provedu procesem, kdy ztvrdne. A po něm ji leštím, brousím a dotvářím. Lidé se často ptají, zda existuje nějaký měkčí materiál. Ale zatímco kontaktní čočky mohou být gelové a měkké, protézky zatím ne. Dlouho by totiž nevydržely. Materiál by mohl puchřet, drolit se atd.

Jakým způsobem proměřujete oko?
Změřit se toho dá jen málo, v podstatě jen duhovka. To dělám pravítkem pro oční optiky. Po těch letech praxe mám však již dostatek zkušeností, abych „to viděl“, a poté domodelovávám. Většinou tedy měřím pohledem. Fotografii pacientova oka nemívám, jedině tehdy, když ji někdo pošle, protože nemůže sám přijít. Fotografie je však mnohdy zkreslená.

Jaké mají pacienti pocity při nošení protézky a jak dlouho jim vydrží? Jaké činnosti a sporty mohou provozovat?
Zpočátku mohou pociťovat tlak, ale nikoliv bolest. V případě těch akrylátových ke mně chodí i lidé, jejichž protézky pocházejí až z 60. let. Nejsou už ale na pohled hezké, většinou mají zahnědlé okraje duhovky. Myslím, že běžná životnost protézky může být asi 4 roky. Je to ovšem individuální.
Jde o to, abyste mohli dělat jakékoliv pohyby. Pozor musíte dávat na nárazy a mnutí oblasti pod očním víčkem. Tehdy může protézka snadno vypadnout. Většinou můžete zvedat i těžší předměty. Plavání a saunování je bezpečné, pozor však při skákání do vody a hrách s dětmi. V bazéně protézku většinou najdete, v rybníce nebo moři je to téměř nemožné. Při potápění dejte pozor během manipulace s potápěcími brýlemi a maskou. Pokud sedíte u táboráku, vaše protézka by měla vydržet větší teplotu než vy. Dříve se vám určitě začne připalovat nos.

Je akrylátová protézka řešením pro všechny pacienty, kteří přijdou o oko?
Ač je to nealergický materiál, přesto se jednou ročně objeví někdo, kdo to prostě nesnese. Lidé jsou dnes alergičtí téměř na vše. Řeší se to protézkou ze skla. Zdravotní pojišťovna hradí dvě ročně. Je ale těžší, snadněji rozbitelná, má nižší životnost a slzy jsou k ní agresivnější. Sklo také v zimě studí. V případě velkého mrazu může hrozit, že slzy spolu s protézkou k víčku přimrznou.

Kolik stojí výroba protézky?
Před 13 lety jsme se s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) dohodli na úhradě 2000 Kč. Spoluúčast pacienta byla okolo 700 Kč, případně další částka za expresní zhotovení. Od té doby ale úhradu nezvýšili, ani nedovolili zvyšovat cenu. Ta dnešní je 6500 Kč. Protože nechci jít s kvalitou dolů, nemohu respektovat takové podmínky a smlouvu jsem rozvázal.
VZP ale tvoří tzv. číselníky, tedy seznamy s kódy, maximálními cenami a úhradami všech zdravotnických pomůcek. Ty obecně platí i pro ostatní zdravotní pojišťovny. A se zrušením smlouvy bohužel zrušila i kód pro mé oční protézky. Své číselníky však vydává také Svaz zdravotních pojišťoven ČR. Tady jsou protézky uvedeny pod kódem 999 04 19 s úhradou 2000 Kč. Bude záležet na domluvě a ochotě pojišťovny, ale Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209), Česká průmyslová (205) a Vojenská zdravotní pojišťovna (201) uhradí na základě tohoto kódu zmíněné 2000 Kč. Zbytek doplácí pacient.
Protézky tedy vyrábím dále a také je na počkání repasuji a leštím. Pokud o ně nebude zájem, mohu sice dělat cokoliv jiného, přijde mi ale škoda takovou schopnost ztratit.

Jak jste se dostal k takové práci?
Docela náhodou. Člověk, který ji dělal přede mnou, s ní skončil. Dozvěděl jsem se to od Společnosti optiků a optometristů. Žil jsem tehdy na horách a provozoval řemeslo. Zpočátku jsem protézky zkoušel, vyráběl je zdarma a na jejich výrobu se jezdil dívat do ciziny. Až později jsem oslovil pojišťovnu a dostal smlouvu. Od té doby jsem v oboru, každý den se v něm něco naučím a myslím, že se od toho ani odejít nedá. Moje práce mi přijde více jako výtvarnictví než zdravotnictví.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Vášně, touhy, akreditace
POZORNOST PRO VÁS
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ - Přehledně
Výstavu v muzeu vytvořily fotografie s příběhy nevidomých
POZVÁNKA: Máte chuť na Francii?
LIDÉ KOLEM NÁS: Ronald Szarvas: Má práce mi přijde více jako výtvarnictví než zdravotnictví
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Je možné zastavit vymírání hmyzu?
Odkaz antických slepců
Česká aplikace pro nevidomé umí rozeznat bankovky. U vzniku stály deskové hry, říká vývojář Jelínek
ZDRAVÍ: Nemocí králů dnes trpí desetina české populace
Očaři mají plné ordinace. Seniorů, ale také školáků
Kronika medicíny, středověká medicína a ošetřovatelství
KULTURA: Vokál klub na jihu Čech


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 22 Listopad 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková,
Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Vášně, touhy, akreditace
POZORNOST PRO VÁS
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
Výstavu v muzeu vytvořily fotografie s příběhy nevidomých
POZVÁNKA
Máte chuť na Francii?
LIDÉ KOLEM NÁS
Ronald Szarvas: Má práce mi přijde více jako výtvarnictví než zdravotnictví
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Je možné zastavit vymírání hmyzu?
Odkaz antických slepců
Česká aplikace pro nevidomé umí rozeznat bankovky. U vzniku stály deskové hry, říká vývojář Jelínek
ZDRAVÍ
Nemocí králů dnes trpí desetina české populace
Očaři mají plné ordinace. Seniorů, ale také školáků
Kronika medicíny, středověká medicína a ošetřovatelství
KULTURA
Vokál klub na jihu Čech



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR