Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 21 Listopad 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Veni, vidi, vici…
STALO SE: Tyfloart 2018 poprvé ve Vsetíně
Zvítězila gramotnost
PŘEDPLATNÉ JE TADY - Čtěte i další periodika – třeba EMU
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty - Pavel Švec
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 11/2018
O čem se moc nemluví – Moje dítě se bojí
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Sportovní víkend ke Světovému dni zraku
INZERCE


Zvítězila gramotnost


Národní soutěž ve čtení a psaní Braillova písma pořádaná ke 100. výročí založení spolku Český slepecký tisk

Již od půl desáté přicházeli první soutěžící se svým doprovodem, v klubovně v Krakovské 21 začínal sílit šum hlasů, vítání a otázky „tak jak, dobrý?“ a podobné, plnila se i šatna. V sobotu 20. října totiž vypukla dlouho připravovaná, a jak se později ukazovalo stále častěji i účastníky očekávaná soutěž ve čtení a psaní Braillova písma. Několikaletá přestávka udělala své, a i když v některých místech a krajích si svoje soutěže pořádali nadále, celostátní měření sil je přece jen něco jiného.

Po krátkém (doufám) úvodním slovu šéfredaktora a velmi moudrém vystoupení profesorky Světluše Heese-Solarové se pak většina přítomných rozprchla a řada z nich prošla postupně všechna čtyři stanoviště. Nejblíže to měli soutěžící k psaní na počítačové klávesnici – hned vedle klubovny manželé Markéta a Karel Skalští jako porotci zadávali soutěžní úkoly a na konci Markéta odevzdávala vyplněný protokol hlavní soutěžní „jury“ ve složení Pavla Jungwirthová – Dr. Jiří Reichel. (Při vyhlašování vítězů se pak každý z porotců postavil za svoje rozhodování a tu „svoji“ kategorii si vyhlásil, a spolu s oficiálním hostem i dekoroval.)

Největší fronty se tvořily střídavě ve třiapůltém a v prvním patře. V tom vyšším se psalo – na „pichťáku“ obouručním i pravoručním, také na tabulce, v poschodí prvním zas fronta nedočkavých – někdy až před výtah zakroucená – čekala na to, až bude moci předvést rutinu ve čtení…

Nejrušněji ovšem bylo ve vstupní místnosti před klubovnou a v klubovně samé. Podávaly se koláčky (svatební…? – se zdviženým obočím konstatovala paní profesorka Heese a čekala na ujištění, že se nikdo nežení), čaj, káva, ale také superzdravé zeleninové chipsy. Co se mě týče, tohle zdraví nechávám jiným, ale mnozí si je pochvalovali – inu proti gustu žádný dišputát. S postupujícím dnem a úměrně tomu narůstající únavě soutěžících začal být zájem i o chlebíčky, kolu i kofolu, vody bez i s příchutí, ale houstly i náměty rozhovorů spíše o tématech soutěžních: „jak jsi to tam napsal?! – No, já už teď vím o dvou chybách! A jedna byla úplně zbytečná, věděl jsem o ní hned, jak se stala, ale to už nevrátíš!...“ a podobné. Prostě jako v zázemí jakékoli jiné soutěže, vědomostní, nebo sportovní.

Co bych si neodpustil, i když jsem – přiznám se, ale jen vám, dál to, prosím, nedávejte – zapomněl pozvat představitele hlavního sponzora, Knihovny a tiskárny pro nevidomé K. E. Macana, musím, a rád, zařadit odstavec poděkování. Takže nejprve, i kvůli špatnému svědomí, ale hlavně kvůli doslova skvostným dárkům, které vyšly na všechny soutěžící, chci poděkovat doktorce Brianě Čechové, vedoucí úseku knihovny v KTN, pak také Michalu Sudíkovi, šéfovi tiskárny a tomu, na jehož bedrech byla finalizace dárků pro nás, ale hlavně a především řediteli Bohdanovi Roulemu. Zeptejte se kohokoli z účastníků, jak se jim obsah dárkové tašky líbil? Dalším z významných sponzorů byla Spektra, v. d. n., jejího ředitele Břetislava Wernera naštěstí pozvali kolegové, a tak si potlesk naplněné klubovny mohl užít osobně.

Kdo ale zaslouží potlesk vestoje, to jsou vedle již jmenovaných porotců, manželů Skalských, i další z týmu doktora Reichela, ať již Olga Buriánková z Tyfloservisu a Pavlína Šumníková z Pedagogické fakulty UK, které posuzovaly čtení, nebo zas viceprezident SONS PhDr. Rudolf Volejník, který měl na starosti a v péči soutěžící v Trojkombinaci na elektronickém řádku. Pomyslný virbl si pak zaslouží jak Dr. Jiří Reichel, hlavní rozhodčí všeho a speciálně pak psaní na stroji i na tabulce, a hlavně Pavla Jungwirthová, „v civilu“ sekretářka redakce Zory, ale v této soutěži její duše, hlavní organizátorka, vítačka a napravovačka různých – hlavně mých – přešlapů a faux pas. A jak se s oblibou říká last but not least – nejen ozdobou, to nakonec pro nevidomé není až tak podstatné, ale hlavně nenápadnými tvůrci dobré pohody tím, že plnily přání přítomných někdy ještě dříve, než ti na ně pomysleli, byly kolegyně ze SONS, které do roztrhání těla obsluhovaly, vodily soutěžící po domě k jednotlivým disciplínám, ale i na toalety, zodpovídaly dotazy, prostě byly hlavním opěrným bodem celé soutěže. Díky patří Věře Macháčkové, Mirce Szkatulové a kolegyni z redakce Iloně Ozimkové.

Nyní tedy již „jen“ výsledky, svůj názor a vztah k soutěži jsem již vyznal v úvodním slovu pro účastníky – zde jen, že po celou dobu, kterou jsem na této akci strávil, jsem měl pocit, že jsem se načerno dostal do posledního tábora pod vrcholem Mount Everestu – Čhomolungmy. Protože vrcholem lidského vývoje je konec konců vzdělanost, stejně jako vrcholem světa je ona zmíněná posvátná hora. A všichni, kdo se dostanou až pod vrchol, byť na něj z nejrůznějších důvodů nevystoupili, si zaslouží naši úctu. Ani tahle soutěž nebyla jen souborem níže uvedených vítězů, ale všech, kdož se zúčastnili.

Václav Senjuk

Soutěž – ceny a výsledky
První místo – diplom a cena – poukázka ve výši 2500 Kč realizovatelná v prodejně Tyflopomůcek v Praze nebo v Olomouci a k tomu exkluzivní knihy z KTN a další produkty a drobné pochutiny
Druhé místo – diplom a poukázka na nákup zboží ve výši 1500 Kč do prodejen v Praze a Olomouci plus výše zmíněné knihy a suvenýry
Třetí místo opět s diplomem a cena ve výši 800 Kč, taška vybavená stejně jako pro první dvě místa.

Čtení – kategorie A (nevidomí od dětství)*
dělené 1.-2. místo Jana Šajnerová
dělené 1.-2. místo Tomáš Vrchlavský
3. místo Eva Budzáková
*) – v této kategorii byly uděleny dvě první ceny, za tudíž třetí místo byla ale udělena cena ve výši ceny druhé

Čtení – kategorie B (osleplí v dospělosti)
1. Jan Příborský
2. Emil Miklóš
3. Zuzana Duchoňová

Psaní na Pichtově psacím stroji
1. Zuzana Třeštíková
2. Hana Miklóšová
3. Petra Dienerová

Psaní na tabulce
1. Tadeusz Karaš
2. Pavol Pekný
3. Olga Mihalovičová

Psaní na klávesnici
1. Kateřina Lusková
2. Zuzana Třeštíková
3. Tomáš Hromádka

Výsledky soutěže v práci s elektronickým brailským řádkem a iPhonem
Poněkud specifičtější postavení v rámci soutěžního dne měla soutěž v práci na brailském řádku, tzv. trojkombinace. Jako součást národní soutěže ve čtení a psaní Braillovým písmem pořádané ke 100. výročí založení spolku Český slepecký tisk proběhla za účasti 4 soutěžících. Soutěž v elektronickém Braillu byla podpořena z dotace MHM Prahy v rámci programů podpory v r. 2018 pro téma III. Benefiční, informační, společenské a soutěžní akce a aktivity. Výsledky:
1. Vladimír Dvořák
2. Jozef Budzák
3. Karel Hrubeš

A na samý závěr několik oficiálních údajů:
Datum a místo konání: sobota 20. října 2018, sídlo SONS, Praha
Oficiální název: Národní soutěž ve čtení a psaní Braillovým písmem pořádané ke 100. výročí založení spolku Český slepecký tisk
Sponzoři: Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana, Spektra, v. d. n., Dotace MHM Prahy v rámci programů podpory v r. 2018 pro téma III. Benefiční, informační, společenské a soutěžní akce a aktivity


Obsah

ÚVODEM: Veni, vidi, vici…
STALO SE: Tyfloart 2018 poprvé ve Vsetíně
Zvítězila gramotnost
PŘEDPLATNÉ JE TADY - Čtěte i další periodika – třeba EMU
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Mosty - Pavel Švec
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 11/2018
O čem se moc nemluví – Moje dítě se bojí
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Sportovní víkend ke Světovému dni zraku
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 21 Listopad 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Veni, vidi, vici…
STALO SE
Tyfloart 2018 poprvé ve Vsetíně
Zvítězila gramotnost (Národní soutěž ve čtení a psaní Braillova písma)
PŘEDPLATNÉ JE TADY
Čtěte i další periodika – třeba Emu
ZE ŽIVOTA ODBOČEK A KLUBŮ
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Mosty – Pavel Švec
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 11/2018
O čem se moc nemluví – Moje dítě se bojí
SPORT
Černobílé problémy
Sportovní víkend ke Světovému dni zraku
INZERCE



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR