Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 7 Duben 2018

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Úvahy o kvadratuře kruhu
STALO SE: Zpráva ze 7. zasedání RR SONS
Čeští vědci objevili gen, který může za potíže s rohovkou
LIDÉ KOLEM NÁS: Ke stému výročí narození Jana Drtiny ještě jednou
Nevidomí pomohou seniorům se samotou
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 04/2018
O čem se moc nemluví – Moje matka je hysterka
ZDRAVÍ: Nepodceňujte infekční záněty močových cest
Klasikou i exotikou proti diabetu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Prodejci brýlí loni utržili přes 4 miliardy Kč
KULTURA: Zveme vás do Divadla na Vinohradech
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Česká Třebová opět rekordní
Je tu jaro, je tu QARDO!
INZERCE


O čem se moc nemluví – Moje matka je hysterka


Hysterické poruchy osobnosti jsou popsány již v egyptských svitcích zhruba ze 16. století př. n. l. Teatrálními projevy, vznětlivostí, sklonem k manipulaci nebo manifestačním sebevraždám se zabývala antická i středověká medicína velmi zevrubně. Až do 19. století se mylně usuzovalo, že hysterií coby nemocí trpí výhradně ženy, které mají problémy s putující dělohou.
Novověká medicína a zejména psychologie však tento názor vyvrátily, protože hysterické projevy se týkají i mužů, a ani u nich jakoukoliv spojitost psychické poruchy s anomálií vnitřních orgánů nelze prokázat.
Díky pokroku v klinické psychologii, zejména psychoanalýze, odmítla moderní medicína pojem „hysterie“ jako nepřesný a pejorativní. Skutečnost, že tzv. hysterické projevy jsou velmi různorodé a týkají se mužů, žen i dětí, vedla odborníky k vymezení pojmu „histrionská porucha osobnosti“, čímž vznikl dostatečný prostor pro její zkoumání i možnou léčbu.
Tvrdit o někom, že je hysterický, je ze současného pohledu odborníka nejen nepřesné, ale i dehonestující. Lidé s histrionskou poruchou nemají snadný život ani v mládí, natož pak v seniorském věku, kdy se tato porucha ve všech svých projevech může ještě v mnohém zhoršit. Nesnadný život mají i jejich rodiče, partneři nebo pečující osoby.
„Už v mládí jsem se za matku strašně styděla. Bydlela jsem spolu s jinými nevidomými dětmi na internátní škole, což byla úleva. Jenže každý pátek se opakovaly tytéž scény, matka se přiřítila jako vichřice, všude jí bylo plno. Pořád chtěla s někým mluvit, s vychovatelkou, s třídní, s ředitelem školy. Místo, abychom popadly můj batoh s věcmi a šly na vlak, máma lítala po intru a dělala scény, nejvíc na téma, jaká je ona chudera, protože je na všechno sama (táta od ní dávno utekl) a musí se starat o slepou holku bez budoucnosti. Tohle skončilo, když jsem odešla na střední školu a máma se dostavovala jen na konci čtvrtletí, protože se mnou nebyly problémy. Brzy po škole jsem se provdala a odstěhovala na Moravu, tam byla jistota, že nemusím řešit matčiny katastrofické scénáře včetně hrozících smrtelných nehod, závratných mileneckých vztahů a podobně, leda po telefonu, který naštěstí lze vypnout. Vypěstovala jsem si docela slušnou odolnost. Máme dceru, která se babičky bojí, nebo spíš nesnáší ta její divadla, ať jdou, kam jdou. Matka je schopná v cukrárně udělat scénu kvůli chybějící lžičce a za pět minut každý ví, že ta dívka, která si chce v klidu sníst zmrzlinu, má neschopnou slepou matku, a nebýt její babičky, v životě by se nedostala do cukrárny nebo tak podobně.
Dcera dospěla, osamostatnila se a přemýšlí, kde si hledat byt. Ráda by bydlela blízko nás, prý, kdybych někdy potřebovala pomoc. Jenže naše situace se dramaticky změnila. Moje matka má problémy s demencí, k tomu ta hysterie. Museli jsme si ji vzít domů, protože bývá dezorientovaná a způsobila ve svém bytě pár nehod, které se podařilo napravit, ale perspektiva není dobrá. Tak máme maminku u nás a jsme z toho úplně na prášky. Já jsem měla dobré zaměstnání v místním copy-centru, k práci na počítači jsem nepotřebovala zrak a zaměstnavatel byl rád, že tam pracuju. O tu práci jsem přišla, protože nemohu matku nechat samotnou doma. I tak je to zlé – dělá scény, každou chvíli „skáče z okna“ a huláká na celou ulici, občas zazvoní u souseda, vecpe se mu do bytu a chce ho svádět.
Nechci se obrátit na psychiatra, mám strach, že by matka skončila na nějaké šílené gerontologii a to ještě daleko od nás. Potřebuju tyhle věci s někým probrat, ale těžko zatěžovat dceru nebo manžela, mají beztak o zábavu postaráno, když musejí být s mou matkou pohromadě nebo likvidovat její nehody.“
Lucie K.

Histrionská osobnost se projevuje v mnoha ohledech podobně nebo stejně jako matka paní Lucie. Je-li čtenář na pochybách, zda on sám nebo někdo jeho blízký trpí histrionskou poruchou, může se podrobit testům, které jsou buď ke stažení na internetu (což já osobně nedoporučuji) nebo se může poradit s odborným lékařem. To by možná napadlo každého.
Co je důležité vědět, je skutečnost, že histrionská porucha se nedá léčit, lze pouze zmírnit její projevy a částečně i omezit jejich četnost. Dá se říci, že na histrionské poruše si psychoterapie velmi často vylámala zuby, což ovšem neznamená, že odborníci jsou zcela bezmocní. Existuje řada dobrých léků, ale je poměrně náročné se s nimi naučit zacházet, zvláště je-li dotyčný pacient odkázán sám na sebe.

Paní Lucii, která nás upřímně a srozumitelně o problémech s matkou obeznámila, můžeme jako první kroky doporučit
- vyhledejte psychoterapeuta nikoliv jen pro svou matku, ale především pro vás a vaše blízké. Terapie sice není samospasitelná, ale podaří-li se vám setkat se s dobrým psychoterapeutem, určitě vám pomůže řešit především vaše postoje, ukáže vám limity i způsoby, jak se pod svým břemenem nezhroutit;
- zkuste vyhledat domov s pečovatelskou službou, kde bude vaše matka moci důstojně žít a dostávat potřebnou péči. Nebojte se scén, které budou s touto variantou provázené, protože bez těch se to celé neobejde. I tady bude dobré, najdete-li podporu v terapeutických sezeních, ať již individuálních nebo společně s manželem a rodinou;
- jednou z možností, jak si alespoň na chvíli odpočinout a přijít na jiné myšlenky je podělit se o pečování s někým mimo rodinu. V některých městech existují stacionáře, buď při zařízeních pro seniory nebo při psychiatrických léčebnách. Tam je možné klienta s podobnými problémy na dohodnutou dobu umístit. Jedná se o denní pobyty;
- na portálu www.pecujici.cz si lze vyhledat vhodnou pečovatelku – společnici, se kterou přímo dohodnete podmínky, kdy a za jakou odměnu může o klienta pečovat. Na tomto portálu lze využít inzerované nabídky nebo si sami zadat své požadavky na pečující osobu. Samozřejmě budoucího pečovatele nebo pečovatelku si musíte sami prověřit, berete na sebe i možná rizika.
Kromě internetového portálu můžete využít i služby Charity nebo Diakonie.
Dr. Jaroslava Novotná


Obsah

ÚVODEM: Úvahy o kvadratuře kruhu
STALO SE: Zpráva ze 7. zasedání RR SONS
Čeští vědci objevili gen, který může za potíže s rohovkou
LIDÉ KOLEM NÁS: Ke stému výročí narození Jana Drtiny ještě jednou
Nevidomí pomohou seniorům se samotou
ZORA RADÍ: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 04/2018
O čem se moc nemluví – Moje matka je hysterka
ZDRAVÍ: Nepodceňujte infekční záněty močových cest
Klasikou i exotikou proti diabetu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Prodejci brýlí loni utržili přes 4 miliardy Kč
KULTURA: Zveme vás do Divadla na Vinohradech
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Česká Třebová opět rekordní
Je tu jaro, je tu QARDO!
INZERCE


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 102 Číslo 7 Duben 2018
Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Mgr. Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček, Petr Mašek, Ilona Ozimková, Mgr. Ing. Antonín Vraný, Mgr. Marie Zemanová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR.
Tiskne: KTN v Praze.
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Vychází dvakrát měsíčně.
Roční předplatné činí 72 Kč.
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce odpovědnost. Nevyžádané příspěvky redakce nevrací, při jejich výběru a použití si vyhrazuje právo redakční úpravy textu.
OBSAH
ÚVODEM
Úvahy o kvadratuře kruhu
STALO SE
Zpráva ze 7. zasedání RR SONS
Čeští vědci objevili gen, který může za potíže s rohovkou
LIDÉ KOLEM NÁS
Ke stému výročí narození Jana Drtiny ještě jednou
Nevidomí pomohou seniorům se samotou
ZORA RADÍ
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS v Praze 04/2018
O čem se moc nemluví – Moje matka je hysterka
ZDRAVÍ
Nepodceňujte infekční záněty močových cest
Klasikou i exotikou proti diabetu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Prodejci brýlí loni utržili přes 4 miliardy Kč
KULTURA
Zveme vás do Divadla na Vinohradech
Pozvánka na tradiční koncert Vítání jara
SPORT
Černobílé problémy
Česká Třebová opět rekordní
Je tu jaro, je tu QARDO



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR