Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 21 Listopad 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Žijete autonomní život?
Nevšední dar
Finále soutěže ve čtení a psaní
Český lékař v Malawi
Hmyzí oči
Superčipy budoucnosti
Co rozeznají prsty
Což takhle dát si komentovaný film
Nevidomý konstábl na stopě
Wonder zpíval proti chudobě
Dva nevidomí jazzoví pianisté
Van Goghovy reliéfy
Patronka nevidomých
Sláva správným tvarům
Černobílé problémy - Řídí kandidát mistra šachu Stanislav Juříček (Vsetín)
Inzerce


Což takhle dát si komentovaný film


Do svých dvaceti let, kdy jsem po úrazu přišel téměř o zrak, jsem zhlédl mnoho filmů. Jednak v televizi, ale zejména pak v kině. Především kino bylo pro mne a mou generaci místem kultury, osvěty a společenského života. Jako dítě jsem chodil na sobotní odpolední kino, pak přišla puberta a s ní nezapomenutelné „májovky“ s Pierre Bricem a Lexem Barkerem a komedie s Louis de Funésem. V dospívání jsem si oblíbil filmy s Alainem Delonem, Jeanem Gabinem, Gérardem Philipem, Sophií Loren, Romy Schneiderovou. Fascinovaly mne a dodnes obdivuji herecké výkony Liz Taylorové, Richarda Burtona, Paula Newmana, Roberta Redforda a Dustina Hoffmanna.
Z českých filmů mám rád filmy Miloše Formana, Juraje Herze, Otakara Vávry a Karla Kachyni. Vyhledávám filmy, v nichž excelují naši známí herci a herečky. Na samém vrcholu oblíbenosti stály u mě filmy s Petrem Čepkem, Jaromírem Hanzlíkem, Rudolfem Hrušínským nebo s Milošem Kopeckým. Některé tituly znám téměř nazpaměť a nikdy se mi neohrají. Například české kultovní filmy Černý Petr, Kočár do Vídně, Petrolejové lampy, Morgiana, Romance pro křídlovku, Všichni dobří rodáci, Skřivánci na niti a z novějších Černí baroni, Vesničko má středisková, Postřižiny, Dědictví aneb…, Tankový prapor a další.
Filmy, které jsem zhlédl v době, kdy jsem ještě bezchybně viděl, zejména vícekrát, si pamatuji detailně. Vybavují se mi jednotlivé scény, dialogy, gesta, gagy. Horší je to s těmi, které jsem spíš slyšel, než viděl. U nich si dobře pamatuji dialogy, hudbu, ale unikají mi obrazy, mimika, akční scény, záběry bez komentáře atd.
A to už vůbec nemluvím o záběrech, které se na monitoru střídají v bleskových kmitočtech. Pokud jsem sledoval film doma společně se svou rodinou, musel jsem se často ptát na situaci, kterou jsem neměl šanci postřehnout. Všichni ze mne „rostli“ a jediným trpělivým spolusledovatelem byla moje paní.
I mě samotného to často natolik rozladilo, že jsem se buď vůbec nedíval, nebo jsem od filmu odešel a neviděl ho až do konce. Navíc, komu by se líbilo sledovat oblíbený film, když mu těšně před obrazovkou sedí těžce zrakově postižený člen rodiny. Ani dnes nemají v domácnostech televizní přijímač ve všech místnostech.
Filmová technologie mezitím postoupila o velký kus dopředu. Možností, jak si dohledat a přehrát ten či onen filmový hit, doma, ve vlaku, v letadle atd. je mnoho. S modernizací a pokrokem přišel ovšem i úpadek kin jako nositele kultury. Některá česká města o svá kina přišla úplně. Zachovalo se jich několik ve velkých městech. Vznikla nová s moderní 3D projekcí.
Naštěstí se i nám zrakově postiženým v posledních letech otevřely nové možnosti v oblasti filmu. Jedna z nich se jmenuje komentovaný film. Tak, jak si už několik desetiletí mohu v teple doma přehrávat zvukové knihy, mi Knihovna a tiskárna pro nevidomé nabízí v digitální podobě zvukový záznam filmu s komentářem. Ten mi prostřednictvím hlasu známého herce přibližuje pasáže, v nichž neprobíhají dialogy nebo zřetelné zvukové efekty.
Dávno zhlédnuté, zapomenuté, staré i nové filmy, ale zejména ty, na něž jsem „nedosáhl“ vizuálně, se pro mě stávají něčím novým, objevným. Je to o to přínosnější, neboť komentář má do značné míry velmi vtipnou a nápaditou formu, značně připomínající tzv. „hlášky“ ze známých českých filmů. Připomeňme si některé z nich, např. Kemrovu „Chčije a chčije“ ze Samoty u lesa, Labudovu „Vy jste se zase kochal, pane doktore!“ z Vesničky mé střediskové, Kopřivovu „Sodoma, Gomora, Cecilko. A už i u nás!“ z trilogie Slunce, seno..., Landovského „Čo bolo, to bolo. Terazky som majorom.“ z Černých baronů, Kodetova „Soudruzi v NDR museli udělat někde chybu.“ z Pelíšků, „To bude zase v alejích nablito“ nebo „Se zelím nebo se šípkovou omáčkou“ z Hrabalových Slavností sněženek atd. Ze zahraničních filmů se u nás nejvíce ujaly „hlášky“ z ruské pohádky Mrazík.
Komentář ke zvukovým záznamům filmů je pro nevidomé milovníky kinematografie skutečným požehnáním a obrovským přínosem. Alespoň pro nás, kteří jsme část svého života mohli vnímat svět kolem nás zrakem a film byl a zůstal i po ztrátě zraku nedílnou součástí našeho života a velkým koníčkem, zdrojem zábavy a poučením.
Komentované kino pomáhá rozšiřovat obzory, informuje o tom, co při projekci nevidíme. Mnohdy jde o popis děje, který nepostřehne ani sebevnímavější vidící divák.
Všichni milovníci filmu vědí, že máme nejlepší dabing na světě. Díky autorům komentáře máme i vynikající verbální doprovod filmů pro milovníky filmu z řad těžce zrakově postižených. Pokud to ještě někteří z vás nikdy nezkusili, doporučuji k poslechu. Mé tvrzení podpořila nedávno moje „koukavá“ dcera, která si jeden z filmů (byl to Ducháček to zařídí s Vlastou Burianem) poslechla a okomentovala ho slovy „Tatínku, to je lepší, než se na to dívat na dívídíčku!“
Na závěr jsem vybral několik úryvků z komentářů známých komedií a tím vás také zvu do filmového klubu nevidomých u vás doma.
Limonádový Joe
Komentář ke scéně ze saloonu s hráči pokru:
„Jeho bratr stojící za hráči pokru vypouští z doutníku obrazy sestávající ze čtyř po sobě jdoucích osmiček.“
Komentář k  jiné scéně z téhož filmu:
„Limonádový Joe jede poklidně nehostinnou krajinou na koni a kochá se pohledem na Tower Bridge.“
A do třetice westernová parodie Limonádový Joe ve scéně ze hřbitova:
„Na náhrobku Raye Good Mana se objevuje obrázek Limonádového Joa a Winnifred ve svatebním.“
Svěrákův Oscarem oceněný Kolja – komenář ke scéně z vlaku:
„Louku otlouká dítě gumovou pískací hračkou.“
Zdeněk Svěrák jako František Louka ve svém bytě:
„Na otáčející se cívku magnetofonu položí několik zátek od sektu. Ve chvíli, kdy se pásek dotočil, se cívka roztočila tak rychle, že se jedna ze zátek vymrští a praští Louku do čela. Louka magnetofonu pohrozí.“
Malý ruský hoch ve vaně:
„Kolja drží růžici sprchy a jako do telefonu do ní mluví.“
Z jiného českého filmu Černí baroni se z komentáře dozvíte, že:
„Vojáci sedí ve světnici, zpívají Tichou noc a mezi nimi stojí na podstavci Gottwaldova busta,“
že „major Borovička spadl do žumpy, kterou zapomněli zavřít kuchařští lempli“ apod.
A že až se vás napříště někdo z vidících zeptá, zda jste ten film viděli, můžete mu s klidem odpovědět, že ANO!

Milan Linhart


Obsah

Žijete autonomní život?
Nevšední dar
Finále soutěže ve čtení a psaní
Český lékař v Malawi
Hmyzí oči
Superčipy budoucnosti
Co rozeznají prsty
Což takhle dát si komentovaný film
Nevidomý konstábl na stopě
Wonder zpíval proti chudobě
Dva nevidomí jazzoví pianisté
Van Goghovy reliéfy
Patronka nevidomých
Sláva správným tvarům
Černobílé problémy - Řídí kandidát mistra šachu Stanislav Juříček (Vsetín)
Inzerce


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 21 Listopad 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Žijete autonomní život?
Nevšední dar
Finále soutěže ve čtení a psaní
Český lékař v Malawi
Hmyzí oči
Superčipy budoucnosti
Co rozeznají prsty
Což takhle dát si komentovaný film
Nevidomý konstábl na stopě
Wonder zpíval proti chudobě
Dva nevidomí jazzoví pianisté
Van Goghovy reliéfy
Patronka nevidomých
Sláva správným tvarům
Černobílé problémy
Inzerce



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR