Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 20 Říjen 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


30. mistrovství vodicích psů
Smutná zpráva z Prostějova
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 10
Oční vady nedonošenců
Příběh jedné rodiny
Týden pro zdraví
Tajemství kostelních věží
Chebské letiště patřilo nevidomým
Nová čtecí zařízení pro nevidomé
Zamyšlení nad zvukovými knihami
Pozvání do Edenu
Bowling na Slovácku
Karel Vlach vítězem


30. mistrovství vodicích psů


V sobotu 7. září pořádal na pražském Jungmannově náměstí Klub držitelů vodicích psů již 30. ročník Mistrovství České republiky ve výkonu vodicích psů. V rámci soutěže si pejsci porovnali své dovednosti a návštěvníci se zájmem sledovali, jak vlastně sehraná dvojice člověk a pes v ulicích města funguje.
„Po složení závěrečné zkoušky ve středisku je vodicí pes jako maturant, který má znalosti, které potřebuje. Ale v průběhu let, jak je využívá, tak si je upevňuje. Dalo by se říct, že zraje jako víno,“ popsala Marie Hájková, ředitelka Střediska výcviku vodicích psů (SVVP) v Praze-Jinonicích, čím je zajímavé porovnávání psích dovedností v průběhu dlouhého období soužití s nevidomým majitelem.
Dvacítka vodicích psů, kteří se na mistrovství kvalifikovali v postupových soutěžích, vodila své pány přilehlými ulicemi jako po závodní dráze. Na počátku, přímo na Jungmannově náměstí, museli překonat několik různě nastavených umělých překážek. Pak se soutěžní dvojice postupně vydávaly přímo do vřavy pražských chodníků, ulic, přechodů a zalidněných veřejných prostranství. Na trase je čekalo mnoho záludností, které přináší každodenní pohyb v Praze.
Každou dvojici závodníků těsně sledovala dvojice rozhodčích. Hodnotila psa s člověkem od zahájení chůze přes odbočování vlevo i vpravo, překonání přirozených překážek, udržení přímého směru či překonání terénních nerovností, například obrubníků. Pejsci tak museli předvést většinu dovedností, které využívají v místě bydliště či při cestování.
Cestou po centru velkoměsta čekaly na soutěžící i nejrůznější nástrahy. Prubířským kamenem vodicích dovedností na jedné straně a spolehnutí na psí dovednosti na straně druhé bylo zejména vyhledání přechodu a převedení přes vozovku. Vzhledem k tomu, že přechody přes úzké uličky nejsou obvykle vybavené semafory, šlo skutečně o ukázky odvážné odhodlanosti. Dvojice rozhodčích v závěsu však byla neustále v pohotovosti a připravená zasáhnout. Vyskytly se situace, kdy to bylo opravdu potřeba. Například když chlupatý soutěžící navedl nic netušící paničku hlavou přímo proti telefonní budce. Pro něj sice průhledná kukaň překážku nepředstavuje, ji však rozhodčí na poslední chvíli uchránili před nepříjemným nárazem. Jiný chlupatý závodník zas málem strhnul svou paní dolů po schodech k veřejným toaletám – nota bene pánských. Naštěstí byli rozhodčí opět v pohotovosti. Tomu, aby v tu chvíli psíka ještě hlazením a povídáním rozptýlilo několik přihlížejících turistů, však nebránili. I to patří k běžným situacím v ulicích metropole.
K dalším hodnoceným kritériím patřila také lhostejnost k sluchovým vjemům, zvláštní body byly k mání za lhostejnost ke vjemům čichovým a zrakovým. Vstupy do metra umožnily obodovat i chování čtyřnohého průvodce na eskalátoru, což pro většinu soutěžících nepředstavovalo žádný problém. Podobně dobře natrénováno měli obvykle chlupáči také nalezení dveří. O něco málo záludnější bylo vyvedení z nepřehledné situace (například vymotání pána z uliček mezi kavárenskými stolky) nebo udržení přímého směru. S tím mají některá plemena poněkud problém.
Pro diváky a kolemjdoucí byla mezitím v místě startu a cíle na Jungmannově náměstí připravena simulační překážková dráha, kde si mohli vyzkoušet chůzi s bílou holí bez zrakové
kontroly. U stolku s předměty, určenými k prozkoumání se zavázanými očima, se na chvíli jako náhodný kolemjdoucí zastavil i Ladislav Špaček s vnučkou. „To jsou ti pejsci, co jsme na ně dávali penízky do pejska v obchodě,“ ukázal známý „etiketolog“ malé dívence, jak jejich příspěvek do psí pokladničky pomáhá připravit opravdové živé průvodce pro nevidomé páníčky.
Pro soutěžní dvojice však absolvováním náročné trasy ještě výkony nekončily. Po krátkém vydýchání museli psíci předvést své kvality v disciplíně takzvané poslušnosti. Uposlechnout příkazy sedni, lehni a vstaň, předvést obrat u nohy a aport, vyčkat bez pohybu na místě (tzv. „odložení“) a nakonec přijít na přivolání opět pánovi k noze.
„Líbilo se mi to,“ ohodnotila rozhodčí Eva Bendová ze SVVP poslušnost Hermíny, s níž na mistrovství z Příbrami dorazila její paní Jana Votápková. Za obraty, sed, aport a další povely získala šikovná fenka téměř maximum bodů (9 z 10), něco však předtím ztratila na trase, protože patřila ke skupině soutěžících, kterým se příliš nedařilo držet přímý směr. Paní Jana však na Hermínu, která v konečném hodnocení obsadila 13. místo, nedá dopustit: „Dlouho jsem přemýšlela, jestli si psa pořídit. Ale s ní se cítím tak nesmírně svobodná! Už nemusím čekat na manžela, až přijde z práce, aby se mnou šel na nákup, na procházku. Já si můžu jít, kam chci! Jezdím s Hermínou každý čtvrtek od nás z Příbrami i do Prahy na kontroly na oční kliniku. Jedeme autobusem a metrem, je to prostě úplně o něčem jiném než dřív. Když jsem ještě neměla psa, tak mě třikrát málem srazilo auto, teď mě Hermína bezpečně převede. Poradí si i s tím, když jsou na chodníku hloučky lidí. Dokáže najít cestu a můžeme projít,“ pochvaluje si Jana Votápková.
V teplém, stále ještě letním dni většina znavených psíků nepohrdla občerstvením z připravených misek s vodou. Spolu s páníčky trávili dlouhé čekání před a po výkonu buď přímo na náměstí, nebo v nedaleké kavárně, která soutěžící laskavě na několik hodin pozvala pod svou střechu. I tak byly výkony několika posledních závodníků, kteří vyráželi až před 16. hodinou, přece jen poznamenané únavou. Co naplat, o pořadí, v jakém přicházeli na řadu, rozhodl los – a některým chlupáčům ubral zařazením na konec startovního pole hodně elánu.
„Zvítězili všichni,“ konstatovala za pořadatele na závěr před slavnostním dekorováním vítězů Ing. Hana Jasenovcová z Nadačního fondu Mathilda.
Před pátou hodinou bylo už zřejmé, že z možných 500 bodů získal nejúspěšnější soutěžící 432 a účastník na konci hodnotící tabulky 365 bodů. Všichni však předvedli výkony, za které na ně mohli být jejich majitelé právem pyšní. Už jen za to, že kromě náročné trasy zvládli celý rušný den v centru Prahy, pro mnohé ještě prodloužený o dlouhou cestu na místo soutěže.
Letošní mistrovství hodně promíchalo pořadí, zaznamenané před rokem při 29. ročníku v brněnské Vaňkovce. Loňská vítězka Světlana Karfusová s labradorským retrívrem Plutem letos nesoutěžila. Loni druhá Zdeňka Horká s krátkosrstým koliákem Harym letos se ctí uzavřela první desítku. Standardní výkon předvedl německý ovčák Onyx Night Clark, který z loňského třetího místa sestoupil spolu s Michaelou Holasovou jen o tři příčky.
Mezi medailisty se letos probojoval Hebbi od Jakuba Krčína s Jaroslavem Trnkou, který s 423 body obsadil třetí místo.
Druhé místo získala s počtem 424 bodů Karmela ze Smolinky. Její paní Blanka Stará si již život bez své šestileté psí průvodkyně neumí představit.
„Je to absolutně nesrovnatelné. Díky tomu, že ji mám, jsem absolutně samostatný člověk. Karmela mě dovede do zaměstnání, na nákup, k lékaři. Trasy, které zná. Na trasy, které nezná, se mnou samozřejmě musí průvodce, který mi dává patřičné povely, ty dávám potom psovi. Ale ten pes je samozřejmě vycvičen velmi dobře a umí asi 30 povelů, včetně vyhledání schodů či dveří.“
Soužití s čtyřnohou průvodkyní obohatilo paní Blance život ve všech směrech: „Kromě toho, že mám psího kamaráda, bych řekla, že i lidi jsou k nevidomému člověku se psem empatičtější. Jsme, myslím, pejskařský národ. Když máte psa, víc si vás všimnou, víc s vámi komunikují vlastně přes psa: „Jé, vy máte krásnýho psa.“ A už se s vámi začnou bavit. Takže i mé kontakty s vnějším okolím jsou absolutně v jiném rozměru, než byly dřív,“ chválí Blanka novopečenou držitelku stříbrné medaile.
Na prvním stupínku stanul se ziskem 432 bodů labradorský retrívr Pascal, který právě v den mistrovství oslavil krásné sedmé narozeniny. Pořadatelé na něj samozřejmě pamatovali s malým dárkem. Jeho pán Milan Melichar si za vítězství kromě ozvučeného notebooku a dalších hodnotných cen odnesl také putovní dřevěnou plastiku. Od roku 1991 na ni dřívější držitelé nechávají psí známky, které připomínají jména minulých vítězů.
„Přijeli jsme z Neratovic. Není to daleko, Pascal nebyl unavený a všechno dobře zvládl. Je to vynikající pes a kamarád, jsem s ním moc spokojený. Dal dnes sám sobě nejhezčí dárek k narozeninám,“ zhodnotil výkon svého šampióna Milan Melichar.
Taťána Králová


Obsah

30. mistrovství vodicích psů
Smutná zpráva z Prostějova
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 10
Oční vady nedonošenců
Příběh jedné rodiny
Týden pro zdraví
Tajemství kostelních věží
Chebské letiště patřilo nevidomým
Nová čtecí zařízení pro nevidomé
Zamyšlení nad zvukovými knihami
Pozvání do Edenu
Bowling na Slovácku
Karel Vlach vítězem


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 20 Říjen 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
30. mistrovství vodicích psů
Smutná zpráva z Prostějova
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 10
Oční vady nedonošenců
Příběh jedné rodiny
Týden pro zdraví
Tajemství kostelních věží
Chebské letiště patřilo nevidomým
Nová čtecí zařízení pro nevidomé
Zamyšlení nad zvukovými knihami
Pozvání do Edenu
Bowling na Slovácku
Karel Vlach vítězemV případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR