Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktor: PhDr. Václav Senjuk
Redaktoři: Jarmila Hanková, Bc. Jiří Hubáček
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 240 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor-Z - Zdraví (dříve Masér), Obzor-I - Intimita (dříve Vstupte), Naše šance, Aúroro, Obzor-H - Harmonie a časopis Téčko (dříve Technická revue).


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 12 Červen 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“


Indiánská hmatová výstava v Praze


Botanická zahrada v Praze pořádá každoročně speciální hmatovou výstavu, určenou pro zrakově postižené, kdy nevidomí a slabozrací vnímají rostliny prostřednictvím všech smyslů – hmatem, čichem vůní i chutí. Nebylo tomu jinak ani letos, kdy se uskutečnila již sedmnáctá výstava tohoto druhu.
Členové chebské odbočky SONS a klienti TyfloCentra z Chebu a Karlových Varů si nenechali tuto možnost ujít, a tak do botanické zahrady vyrazili ve čtvrtek 30. května společně.
Na vlastní kůži jsme mohli prožít jeden den mezi indiány velkých plání a lesů. Na chvíli jsme se tak stali členy indiánského kmene Lakotů. Z úst průvodkyně jsme se dozvěděli například z jakých bylin si vařili čaj i různé léčivé odvary, jak konzervovali maso, jak rozdělávali oheň i to, jak muži trávili volné večery ve vigvamu.
Výstava byla rozdělena podle jednotlivých časových úseků dne, tedy od svítání až po západ slunce. Veškeré předměty, které indiáni používali, byly vyrobeny pouze z různých druhů rostlin a dřevin.
Začátek této jedinečné expozice byl věnován velmi důležitému rannímu rituálu, jakým je hygiena. Nejdříve jsme si mohli prohlédnout vydlabanou tykev k nošení vody. Vystaveno zde bylo i zrcadlo v dřevěném držátku ve tvaru hlavy koně, zdobeném koženými provázky a korálky. (Zrcadlo i koně poznali indiáni až po příchodu bělochů). Ráno pili čaj, připravovaný z bobulí libavky poléhavé, chuťově připomínající naše brusinky. Žvýkání lístků této rostliny se využívalo k čištění zubů a zaručovalo svěží dech. Tento čaj jsme měli možnost ochutnat. Lahodnou chuť i vůni měl také javorový sirup, který se tehdy používal jako sladidlo. K vidění zde byla i ukázka techniky získávání tohoto sirupu přímo z kmene javoru cukrového.
Vystaveny zde byly i rostliny k výrobě kajaků či k přípravě voňavého tabáku. Nechyběla ani kůra břízy, která se používala k léčení či kosmetice. Nezbytnou byla i třapatka bledá, jež působila jako lék proti hadímu uštknutí a bolestem zubů. Svou úlohu měly i plody ořešáku sloužící jako hnědé barvivo. Bobulí rakytu stříbrného se používalo k barvení do červena. Z lusků nahovce se získávala černá barva, kdežto z topolu bavlníkového barva žlutá.
K vaření se pěstovaly různé druhy fazolí, kukuřice či vysoká vodní tráva, z jejíž klasů se získávala tzv. černá indiánská rýže. Brusinky používali indiáni k dochucování různých pokrmů. Důležitou součástí jejich jídelníčku bylo sušené maso, které jsme měli také možnost ochutnat.
Prohlédnout jsme si mohli i kožené mokasíny, zdobené ostny urzona (zvíře podobající se dikobrazu) a vícebarevnými korálky. Do rukou se nám dostal také luk z pružného jasanového dřeva včetně koženého toulce se smrkovými šípy. Prozkoumali jsme pravou indiánskou dýmku s voňavým tabákem. Pak jsme si mohli vyzkoušet rozdělávání ohně pomocí dříku, luku a tulejky. K vidění tu byla i ocílka s pazourkem, sloužící jako křesadlo. Mezi prsty jsme si mohli promnout jemná vlákna sisalu, zachycující jiskry pro rozdělávání ohně.
Velký obdiv u návštěvníků si získala červená zavinovačka, nádherně zdobená barevnými mušličkami. Byla upevněná na pružné podložce, sloužící jako opěrka, kterou mladé maminky opřely o vigvam tak, aby je mimina mohla nerušeně sledovat při jejich práci. Nahlédnout jsme mohli do týpí s dekami na zemi a proutěnými lenoškami. Plachta byla zdobená různými malůvkami koní, bizonů apod. Zajímavý byl jistě i model „initýpí“ – obřadní (potní) chýše, kde se rodila velmi důležitá rozhodnutí náčelníků či šamanů. Prostor sloužil také k očistě mysli či ducha, a to tak, že uprostřed interiéru bylo vyhloubeno ohniště se žhavými kameny, polévané voňavými odvary rostlin. Tato potní síň by se dala přirovnat k dnešní sauně.
Poslední část expozice byla věnována večerní části dne, tedy času ke hrám. Vystavena tu byla různá chřestítka s fazolemi, dva typy bubínků, včetně ukázky jejich ladění pomocí provázků, napínajících kůži bubínku. Večer se tu hrál i hazard – k tomuto účelu sloužily různě tvarované a zdobené pecky nebo malá dřívka s rozličným počtem zářezů, připomínající naše kostky. Pamatováno bylo i na sportovní aktivity indiánů. Vystaveny tu byly například pálky z lakrosu, které měly na konci síťku pro odpalování míčků.
Jelikož jsme byli rozděleni na dvě skupinky, čas čekání na výstavu jsme vyplnili prohlídkou venkovního areálu botanické zahrady. Mohli jsme si osahat různé cizokrajné rostliny, dřeviny či kaktusy.
Ten den vládlo velmi chladné a sychravé počasí. Rozhodli jsme se spojit příjemné s užitečným, a tak jsme vyrazili za teplem do Fata Morgány, kde jsme se ještě mohli pokochat nádhernými a pestrobarevnými fialkami, orchidejemi, fuchsiemi či tropickými kaktusy nebo palmami. Poté ještě někteří z nás zavítali do Japonské zahrady, načerpat sílu, pohodu a klid.

Emil Miklóš


Obsah

Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 12 Červen 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Tmavomodrý festival
Čtyři hvězdičky pro Palatu
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 6
Pro výuku předškoláků
Stopy 6 – Daruj knihu, daruješ radost
Jedinečné zážitky
Pohádkový výlet mezi kapkami deště
Indiánská hmatová výstava v Praze
Bečovský zámek
Triumf opavských kuželkářů
Nejmenší výprava na „Evropu“V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz, v případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR