Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 11 Červen 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Floristika čtyřmi smysly
Nová herna
Učitel tajil slepotu
Průvodce jeskyní rytířů
Už vás nechám o samotě
Cesta ve tmě
Na procházky Podyjím
Mobil pozná bankovky
Místo telefonů kasičky
Oči za očima
Dny umění nevidomých na Moravě 2013
Vzpomínka na Vladimíra Čecha
Královny
Druhý břeh
Řecká tvář
Černobílé problémy
Běh pro Světlušku
Kuželkáři o tituly
Inzerce


Floristika čtyřmi smysly


Od 15. do 19. května se na děčínském zámku konalo 42. celorepublikové mistrovství floristů Děčínská kotva. Jeho pořadateli byl Svaz květinářů a floristů ČR Olomouc a Střední škola zahradnická a zemědělská Antonína Emanuela Komerse Děčín-Libverda.
Letošnímu ročníku mistrovství dali pořadatelé motto Pocta Otto Wichterlemu. Slavný vynálezce kontaktních čoček by se 27. října dožil sta let. Zkušení organizátoři setkání floristů proto spojili květnovou soutěž a výstavu s mnoha aktivitami zaměřenými na zrakově postižené návštěvníky.
Záštitu nad mistrovstvím převzal prezident SONS ČR Václav Polášek, prezident Agrární komory ČR Jan Veleba a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Nejvýznamnějším čestným hostem byla paní Linda Wichterlová (96), žena zesnulého vědce.
Pětidenní květinový maratón odstartovala ve středu 15. května první část soutěže mladých i zkušenějších floristů. V juniorské kategorii se utkali studenti středních zahradnických škol a učilišť. Mezi seniory byli profesionální floristé, zaměstnanci zahradnických firem, studenti vysokých škol a studenti se speciálním zahradnickým vzděláním.
Nejprve se zhostili úkolu připravit květinovou vazbu pro nevěsty. Kategorie svatební floristiky nesla název Čistá jako sklo. Lehkost, průzračnost, čistota – to vše se v mnoha překvapivých variantách opakovalo na půvabných kyticích všech 12 soutěžících v kategorii Senior a 9 účastníků juniorské soutěže. Druhou disciplínou bylo květinářské klání se záhadným titulem Růžové brýle –„tajná práce“, která se měla dočkat objasnění až následujícího dne při slavnostním galavečeru. Jako třetí přišlo na řadu zbrusu nové a originální téma Kytice pro zrakově postiženou osobu. Účastníci zapojili představivost, sáhli k netradičním materiálům, a tak pod jejich rukama vznikly překrásné rostlinné kreace, přitažlivé nejen pro oči, ale i pro vnímání hmatem a čichem.
Dopoledne druhého soutěžního dne bylo věnováno náročné disciplíně Pocta Otto Wichterlemu. Floristé při ní vytvářeli prostorové květinové aranžmá, kterým připomínali život slavného vědce a jeho největší vynálezy – měkké kontaktní čočky, a také polyamidové vlákno – silon.
Při čtvrtečním galavečeru za účasti prezidenta SONS vyhlásila odborná porota vítěze všech tří disciplín.
Napjatí diváci sledovali defilé krásných dívek, které představily práce tajuplné soutěže Růžové brýle. Ukázalo se, že jde o zdánlivě obyčejné průhledné ochranné brýle používané v laboratořích, dozdobené jako originální módní doplněk květinovou kreací. Slavnostní atmosféru galavečera stvrdilo vystoupení nevidomé klavíristky Ráchel Skleničkové a recitál zpěvačky Petry Janů.
Všechny soutěžní práce byly instalovány v prvním patře jižního křídla děčínského zámku, kde je až do neděle obdivovaly stovky návštěvníků. Speciální přijetí se dostalo výpravám zrakově postižených, mezi nimiž byli i hosté zpoza nedaleké hranice s Německem.
Nejprve se prošli zámeckými komnatami a při výkladu mohli hmatem prozkoumat všechny exponáty, na které je průvodkyně upozornila. Porcelánové servisy, stolky, židle, komody i skříně, v ložnici dokonce bytelnou postel a více než sto let staré oblečení, které nosili obyvatelé zámku – příslušníci hraběcího rodu Thun-Hohenstein. Šlechtický rod intenzivně udržoval kontakty s předními umělci a na zámku pobýval i skladatel Fryderik Chopin, který učil dcery zámeckého pána hře na klavír. V hudebním salonu si mohli nevidomí návštěvníci osahat dobový nástroj a vyslechnout zvukový záznam skladby, kterou komponista složil pro jednu ze svých zdejších mladinkých žákyň.
V zámecké chodbě v prvním patře procházeli zrakově postižení hosté špalírem tvořeným kreacemi „květinových“ růžových brýlí. Teď již nezdobily živé modely, ale nehybné busty, takže se jich každý mohl dotknout a nahmatat drátkové vazby s připevněnými květy.
Všechny soutěžní exponáty byly instalovány v několika propojených zámeckých pokojích. Zkušený florista je návštěvníkům podrobně popsal, některé kytice si mohli vzít do ruky, rozměrnější aranžmá alespoň prozkoumat prsty. Na své si kromě hmatu a čichu přišel dokonce i sluch, protože leckteré květinové vazby byly vytvořené tak, aby při pohybu vydávaly příjemné šustivé či ševelivé zvuky.
Mnozí soutěžící doprovodili své výtvory popisky, při jejichž četbě mohli návštěvníci obdivovat šíři inspiračních zdrojů a propojenost s tématy jednotlivých kategorií. Například originální prostorově výraznou kompozici, tvořenou něžnými lučními i zahradními květy v bílomodré barevné škále, zasunutých samostatně do skleněných nádob s úzkými hrdly a vyrovnaných na dno robustní konstrukce, obestavěné nepravidelně přečnívajícími laťkami s plastu a dýhy, za níž získal prvenství v sekci Pocta Otto Wichterlemu, popsal Tomas Vigh těmito slovy: „Úmyslně jsem nechal odhalené některé konstrukční materiály a technické prvky (struktury, matice a barevné označení). Chtěl jsem poukázat na technickou vynalézavost tohoto vědce, který aparaturu pro výrobu kontaktních čoček zhotovil ze stavebnice Merkur. Průhledné a neprůhledné plasty mají vytvářet iluzi vyšetření u oftalmologa.“
Stavebnici Merkur připomněla ve svém aranžmá na počest světového vědce zcela přímočaře i držitelka třetího místa v této kategorii Klára Francová-Vavříková. Její exponát Strom vědění vyrůstá z neotesaného dřeva. „Silou vůle je vypracován do konečné formy, za pomoci stavebnice Merkur je navázána základní kompozice, které dává život květ v mnoha formách,“ popsala svou ideu úspěšná floristka.
Velmi neotřelé nápady a objevné postupy uplatnili soutěžící zejména v nové kategorii Kytice pro nevidomého.
Vítězka této průkopnické disciplíny Kateřina Holišová vytvořila závěs z křehkých frézií, splývající z náramku a náhrdelníku z průsvitného štrasu. Ve své kytici z lučního kvítí – zejména modrých chrp a bílých kopretin – a trav zdůraznil v této disciplíně „stříbrný“ Tomas Vigh potěšení pro tři smysly: „Sluch si přijde na své vnímáním jemného, uchu lahodícího zvuku, vznikajícího při pohybu kytice a připomínajícího procházku po louce. Hmat obdarovaného může rozlišovat různé textury a struktury trav a plodů. Čichu lahodí jemné vůně připomínající čerstvě pokosenou louku. Vlastnosti této kytice může vnímat obdarovaný i po vysušení – jako vůni sena.“
Držitelka třetího místa Jindřiška Kovaříková pro změnu naaranžovala květiny pro nevidomého do vázy, kterou zasadila do podstavce z heboučkých kočiček. Z jejich bělostných, na dotek velmi příjemných kvítků, vytvořila jako doplněk ke kytici ještě malé srdíčko.
„Můrovce voní bílou barvou, na farmě zakoupené vanilkové lusky dávají kytici lehkou světle žlutou barvu, kterou doplňuje vůně meduňky. Do kompozice náhle vstupuje káva se svým hnědočerným tónem. Celou kompozici uceluje tón vůně máty. Pro zjemnění na dotek je voleno jako doplňková zeleň proso a kostrukce z drátků obalená do ovčí vlny,“ představila jednotlivé detaily své květinové vazby pro nevidícího příjemce Klára Francová-Vavříková.
Zážitkový den pro zrakově handicapované pokračoval workshopem. Uprostřed velkého zámeckého sálu na ně čekala rozlehlá pracovní plocha s připravenými čerstvými i sušenými květy. Každý si u ní mohl vytvořit květinovou vazbu podle vlastní fantazie. Na menších stolcích našli návštěvníci květiny, ovoce a zeleninu. Levanduli, šalvěj, meduňku, celer, saturejku, dobromysl, česnek, ředkev, pažitku, mrkev, reveň, bazalku, brokolici a další ukázky si mohli po libosti očichat, osahat i ochutnat.
V organizačním týmu studentů ze Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse Děčín-Libverda jsme zastihli i druhou nejúspěšnější juniorskou soutěžící Veroniku Linhartovou, tvůrkyni nejlepší svatební kytice a „stříbrem“ oceněnou účastnici dalších dvou disciplín. Osmnáctiletá Veronika studuje v posledním třetím ročníku oboru prodavač květin. Zajímaly nás atypické prvky v její vítězné kytici pro nevěsty, tvořené závěsem upevněným nápaditě do sklenky na svatební aperitiv, sestávajícím z drobných žlutých kvítků orchidejí a bílých plastových háčků na záclony, na něž navěsila průsvitné ploché měsíčníky, zatavené v laminu. Velmi častou floristickou techniku drátování tak vítězka inovovala netradičními materiály, díky nimž získala její svatební vazba punc nebývalé křehkosti a průsvitnosti. „Každý kvítek zvlášť jsem zabalila do laminovacího papíru, projela laminovačkou a pak jsem jej vystřihla,“ prozradila nám mladinká květinářka originální postup.
Kdo mladou floristku k takovým kreacím inspiroval? „Musím moc poděkovat paní mistrové Karolíně Žáčkové. Má úžasné nápady, připravovala už loňského reprezentanta Ondřeje Čerňáka,“ usmívá se Veronika, která má po úspěchu na mistrovství mnoho plánů do budoucna: „Mám podanou přihlášku a chtěla bych na naší škole ještě pokračovat ve čtyřletém maturitním oboru zahradnictví,“ prozradila nám nadaná studentka. K realizaci dalších tvůrčích nápadů jí jistě přispěje i to, že za jedno první i obě druhá místa získala kromě jiných cen i cennou sadu poukázek na nákup floristického materiálu.

Taťána Králová


Obsah

Floristika čtyřmi smysly
Nová herna
Učitel tajil slepotu
Průvodce jeskyní rytířů
Už vás nechám o samotě
Cesta ve tmě
Na procházky Podyjím
Mobil pozná bankovky
Místo telefonů kasičky
Oči za očima
Dny umění nevidomých na Moravě 2013
Vzpomínka na Vladimíra Čecha
Královny
Druhý břeh
Řecká tvář
Černobílé problémy
Běh pro Světlušku
Kuželkáři o tituly
Inzerce


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 11 Červen 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Floristika čtyřmi smysly
Nová herna
Učitel tajil slepotu
Průvodce jeskyní rytířů
Už vás nechám o samotě
Cesta ve tmě
Na procházky Podyjím
Mobil pozná bankovky
Místo telefonů kasičky
Oči za očima
Dny umění nevidomých na Moravě 2013
Vzpomínka na Vladimíra Čecha
Královny
Druhý břeh
Řecká tvář
Černobílé problémy
Běh pro Světlušku
Kuželkáři o tituly
Inzerce



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR