Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 8 Duben 2013

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Vzpomínka
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 4
Český lékař v Indii
Jak jsou důležité slzy
Jak se žije...
Plyšáci na veletrhu
Bubeník si zahrál s legendami
„Perníkáři“ s citem
Setkání s papežem
Pozvání na Hostýn
Euro mění podobu
Co můžete a nemůžete čekat od EasyLinku
Zahrada pod hradbami
Oči pro Tibet
Rumcajs jako živý
Dračí loď vypluje


Co můžete a nemůžete čekat od EasyLinku


Tento článek není ani reklama, ani inzerce. Napsal bych něco podobného o jakémkoli produktu, který důvěrně znám, kdyby mě o to někdo požádal. Tentokrát to byl pan Zdeněk Hluší. Řekl jsem si, že když už to píšu pro něj, proč by si to nemohli přečíst i ostatní – zvláště když EasyLink považuji za jednu z nejzdařilejších elektronických pomůcek pro nevidomé.
Co tedy vlastně EasyLink je?
Vyrábí se ve dvou modifikacích – maličkatá skříňka s braillskou klávesnicí a o trošku větší (ale stále ještě maličkatá a lehounká) skříňka s braillskou klávesnicí a 12-znakovým braillským řádkem (každý znak má 8 bodů). Skříňka se nápadně podobá krabičce na mýdlo. Sama vlastně nic neumí – jejím mozkem jsou programy běžící na připojeném zařízení: na stolním počítači, na přenosném počítači, na kapesním počítači, na mobilním telefonu, na chytrém telefonu, na všech výrobcích firmy Apple a kdoví na čem ještě. Krabička na mýdlo se se svým mozkem propojuje rádiovým spojením Bluetooth.
Zde se budu zabývat pouze EasyLinkem s braillským řádkem. Má dvě jména: EasyLink12 nebo BraillePen12.
1) EL12 a kapesní počítač: na kapesním počítači běží pod operačním systémem Windows Mobile sada speciálních programů zvlášť pro EL navržených (kalendář, kalkulačka, úkolník, adresář, textový editor a další). Činí z EL vlastně první univerzálně použitelnou elektronickou tužku a papír pro nevidomé. Stejně jako vidící osoba může nevidomý člověk psát a zároveň bezprostředně ví, co píše (to s pouhým hlasovým výstupem nedokáže ani ten nejšikovnější žonglér); prostě se místo očí používá jako alternativní zachytávač informací hmat. Využití slepecké tužky a papíru je neuvěřitelně široké a osvobozující: můžete ve skupině vidících spolupracovníků pracovat stejně pružně jako oni – často jste i rychlejší a pružnější než oni s listem papíru a skutečnou tužkou; máte totiž pod konečky prstů všechny výhody počítače (např. rychlé hledání v dlouhých dokumentech). A to nemluvím o práci na cestách: váš kapesní počítač odpočívá v tašce v polici nad vaší hlavou, vy máte na kolenou či na stolku před sebou klávesničku s řádkem a čtete knihu, píšete zprávu ze služební cesty, učíte se cizí jazyk atd., atd. Vidící osoba to má s tužkou a s papírem v dopravním prostředku daleko složitější – zkuste třeba něco psát; proto i vidomí lidé dnes stále častěji používají na cestách malé počítače. A abych nezapomněl: v hluku dopravního prostředku nenamáháte zbytečně sluch, který si každý rozumný nevidomý člověk chrání.
Jenomže teď přijde studená sprcha: všechno, co jsem tu popsal, si už dnes nekoupíte; kapesní počítače s operačním systémem Windows Mobile se už několik let nevyrábějí, a EL12 se se svým klasickým softwarem tedy standardně nedodává.

2) EL12 a mobilní telefony s operačním systémem Symbian:
a. EL12 a odečítač MobileSpeak: telefon můžete z klávesnice EL12 plně ovládat a vše, co telefon říká, se souběžně zobrazuje na braillském řádku. České znaky s diakritikou se ale zobrazují nesprávně a nelze ani česky s diakritikou psát.
b. EL12 a odečítač Talks: telefon lze z klávesnice EL12 plně ovládat. Navíc se české znaky s diakritikou zobrazují správně a lze rovněž úplnou češtinu zadávat v osmibodovém českém plnopise. Můžete tedy psát např. SMS zprávy, a to rychleji než vidící osoba palcem a navíc s háčky a s čárkami. Čtení je však poněkud nepružné, protože v ovladači není náležitě dořešena rychlá navigace textem pomocí jedné klávesy; tím už se dnes žádná profesionální organizace nebude zabývat, protože operační systém Symbian se podobně jako Windows Mobile přestal dále vyvíjet.

3) EL12 a chytré mobilní telefony s operačním systémem Android: vše je natolik v plenkách, že bych nikomu, kdo si nechce jen hrát, nedoporučoval, aby zvolil toto řešení.

4) EL12 a výrobky firmy APPLE: z dokumentace k odečítači VoiceOver je patrné, že dotyková zařízení společnosti APPLE lze z klávesnice EL12 uspokojivě ovládat. I náležité zobrazování a zápis češtiny s diakritikou by měly být přijatelné. Jak se např. na iPhonech čtou a píší delší texty, nevím, zatím jsem to nevyzkoušel, protože iPhone nevlastním a v současné době se již téměř celý rok v žádné firmě, která tyto produkty distribuuje, neangažuji. Doporučuji všem, aby si pohodlné čtení a psaní delších textů vyzkoušeli před nákupem zařízení.

5) Závěr: považuji propojení EL12 a kteréhokoli druhu výrobku společnosti Apple za dlouhodobě výhodnou investici. VoiceOver je odečítač založený na zdravé filozofii a EL12 umožňuje stejně pružné ovládání dotykového zařízení, jaké má k dispozici vidící osoba. Pokud psaní a čtení, resp. rolování delších textů není ještě dořešeno, verze ovladače EL12 v blízké budoucnosti problém s téměř stoprocentní jistotou vyřeší. Pro výběr mýdlové krabičky EL12 hraje ještě jedna okolnost: je totiž nezničitelná. Pracuji s ní denně už více než pět let: v nacpaném metru, v autobuse, ve vlaku, ve škole, na veřejných shromážděních, na jednáních, na schůzích SONS a běhá jako první den.
Rudolf Volejník


Obsah

Vzpomínka
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 4
Český lékař v Indii
Jak jsou důležité slzy
Jak se žije...
Plyšáci na veletrhu
Bubeník si zahrál s legendami
„Perníkáři“ s citem
Setkání s papežem
Pozvání na Hostýn
Euro mění podobu
Co můžete a nemůžete čekat od EasyLinku
Zahrada pod hradbami
Oči pro Tibet
Rumcajs jako živý
Dračí loď vypluje


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 97 Číslo 8 Duben 2013
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
Fax: 221 462 471
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Vzpomínka
Nejčastější dotazy klientů Sociálně právní poradny SONS – 4
Český lékař v Indii
Jak jsou důležité slzy
Jak se žije...
Plyšáci na veletrhu
Bubeník si zahrál s legendami
„Perníkáři“ s citem
Setkání s papežem
Pozvání na Hostýn
Euro mění podobu
Co můžete a nemůžete čekat od EasyLinku
Zahrada pod hradbami
Oči pro Tibet
Rumcajs jako živý
Dračí loď vypluje



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR