Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA Číslo 3 Únor 2014

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


Opavský anděl
Výročí esperantisty
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 2
Speciální čočky do noci
Antikoncepce a glaukom
Padesát plus... 3: Pavel Komosný – Bajza
Pozvánka do přírody
Nejen kvalitní diktafon
Bankomaty s dotykovou obrazovkou
Inspirace z Olomouce
Černobílé problémy
Jan Říha překonal Aconcaguu
Český pohár vstupuje do finále


Inspirace z Olomouce


Redakce časopisu Zora ve spolupráci s Odborem zrakově postižených SK Slavia Praha pořádá již několik let týdenní tandemová soustředění pro zrakově postižené zájemce. Cílem těchto pobytů je prožít příjemný týden na dvoukolech, kdy na připravených trasách se společně seznamujeme s pamětihodnostmi navštíveného regionu. Pravidelně střídáme soustředění v Čechách a na Moravě. To letošní proběhne v termínu od 19. do 26. července. Vyjíždět na celodenní poznávací okruhy budeme tentokráte z Lovecké chaty, která se nachází v „cyklistickém ráji“ v Horce nad Moravou, poblíž Olomouce. Započali jsme již s přípravou zajímavých tras. A ejhle…
Z Majáčku, časopisu olomouckého TyfloCentra, se dozvídám, že ve středu 15. ledna se uskuteční v prostorách výstavy Neviditelná Olomouc křest turistického průvodce Přístupné památky a turistické zajímavosti Olomouckého kraje pro osoby se zrakovým postižením a představení modelu katedrály sv. Václava. To by se mohlo hodit. A hodilo se. Rozhodně dobrá inspirace pro naše připravované cyklotrasy.
Zdařilá publikace, jejímž autorem je Petr Bradáč, obsahuje především kulturní památky, kostely, muzea a expozice, ve kterých jsou umístěny haptické modely nebo je v nich umístěno hmatové prohlížení vytipovaných exponátů a částí interiérů. Mezi turistické zajímavosti jsou zařazeny venkovní modely, turistické informační audiopanely a klikotoče s hlasovým výstupem. Průvodce je k dispozici v olomouckém TyfloCentru v textové i elektronické podobě.
V minulém roce se uskutečnilo již čtvrté kolo projektu zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. „Smyslem tohoto projektu je,“ jak uvedl Petr Bradáč z TyfloCentra „vhodným způsobem zprostředkovat nevidomým a těžce slabozrakým reálnou podobu významných kulturních památek Olomoucka.“
Jako první v rámci tohoto projektu vznikl trojrozměrný model historické budovy radnice. Následovaly modely chrámů sv. Michala, sv. Mořice, baziliky na Svatém Kopečku, pravoslavného chrámu sv. Gorazda a Klášterního hradiska. Zatím posledním modelem je katedrála sv. Václava, který byl představen a slavnostně odhalen při křtu jeho autorem restaurátorem Otakarem Ručkem a průvodcem nevidomých katedrálou Miroslavem Výmolou.
Katedrála sv. Václava se nachází v centru města na Václavském náměstí a patří neodmyslitelně k panoramatu města. Model zhotoven z lipového dřeva je charakteristický se svým dvouvěžovým průčelím a třetí jižní věží největší na Moravě a druhou nejvyšší v České republice (101 m).
Jsem přesvědčen, že haptické modely zaujmou nejen účastníky tandemového soustředění, ale že se stanou i vítanou inspirací při organizování zájezdů pro členy odboček SONS. Velkou příležitost k návštěvě Olomouce – tohoto přátelského města k nevidomým – poskytuje i probíhající výstava Neviditelná Olomouc.
Pár otázek jsem položil jedné z průvodkyň výstavou Romaně Hladišové.

S jakým zájmem se tato akce setkává?
Lidé jsou nadšeni z toho, že mohou zažít něco nového. Také se nám stalo, že se někdo i bál. Ale přesto zvědavost byla silnější, než strach ze tmy. A celou výstavu dokázali, sic s klepajícím
se celým tělem, zvládnout spolu s námi.

Kdo je nejčastějším návštěvníkem?
To je různé. Před Vánoci to byli hodně děti a studenti. Teď je návštěvnost pestřejší. O víkendu chodí hodně rodiny s dětmi. Ale také zavítá i parta lidí, kteří jsou kamarádi z různých koutů republiky a výstava je zajímala. Také se nám lidé vracejí a přivádějí další kamarády, kterým chtějí výstavu ukázat. Ale i z řad nevidomých jsme již měli pár návštěvníků. Hodně naši výstavu navštěvují odbočky SONS. Byli u nás už ze Zlína, Přerova, Prostějova, Olomouce, Brna, z jižních Čech. A věřím, že přibudou i další nevidomí. Protože i pro ně je naše výstava velkým přínosem do života.

Kolik návštěvníků už na výstavu zavítalo?
Od srpna, kdy jsme výstavu otevřeli je to už přes tisíc lidí.

Jak prožívají návštěvníci připravenou expozici?
Je to různé. Někdo mlčí, někdo povídá, někdo se potřebuje držet nás průvodkyň, děti piští při vstupu do tmy. Je to opravdu různé.

Na co se nejvíce ptají, co je nejvíce zaujalo?
Je to samozřejmě vše kolem života nevidomých. Ale asi nejčastější otázkou je: „Odkdy nevidíte, jak se vám to stalo?“ Nebo: „Co vlastně vidíte, tmu, černo?“ Na to jim odpovídám, že vlastně vidím nic. A to takové nic, či prázdno, jako když si chytíte ve vzduchu něco do dlaně. Co chytíte? Nic.
Další otázkou bývá, jak se dá vychovávat dítě bez zraku. Ohledně výchovy dětí toho hodně s návštěvníky napovídám. Příhody s naším synkem je hodně zajímají.

Udělali vám s něčím návštěvníci radost?
Ano, byly to slečny, které jsem výstavou provázela. Ve tmě jsem zjistila, že patří k dívčí kapele Jeden z nás. Požádala jsem je, jestli by mohly něco zazpívat. Dívky nejdřív nechtěly, ale pak to rozbalily. Zpívaly překrásně a já jim nabídla, jestli by u nás na výstavě Neviditelná Olomouc zazpívaly. Souhlasily, a tak jsme v listopadu měli v prostorách výstavy koncert. A co je na tom krásné? Dívky hrály pro radost. Jejich zpěv napomohl také k drobnému výtěžku z koncertu. Děvčata z kapely uspořádala i sbírku pro TyfloCentrum v obci Hatě, aby tak pomohla lidem se zrakovým postižením. Za to chci kapele a celému mému týmu spolupracovnic poděkovat.

Připravujete i další doprovodné akce v prostorách výstavy?
Ano. Snažíme se, aby naše výstava Neviditelná Olomouc žila veselým životem. Proto také pořádáme v prostorách výstavy další akce. Osmnáctého února zahájíme výstavu, kde chceme veřejnosti ukázat, že i lidé s postižením jsou velmi talentovaní a tvořiví. Nevidomá Petra Voglová návštěvníkům výstavy Neviditelná Olomouc ukáže své překrásné sochy a Jakub Hříbek, který maluje ústy, ukáže své obrazy. Myslím si, že tady si své najdou vidící i nevidomí. Kdo jste na výstavě nebyl, přijďte se podívat. Naše dveře i srdce jsou vám otevřené.

Jiří Reichel


Obsah

Opavský anděl
Výročí esperantisty
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 2
Speciální čočky do noci
Antikoncepce a glaukom
Padesát plus... 3: Pavel Komosný – Bajza
Pozvánka do přírody
Nejen kvalitní diktafon
Bankomaty s dotykovou obrazovkou
Inspirace z Olomouce
Černobílé problémy
Jan Říha překonal Aconcaguu
Český pohár vstupuje do finále


Hlavička časopisu

časopis pro zrakově postižené
Ročník 98 Číslo 3 Únor 2014
Šéfredaktor: PhDr. Jiří Reichel
Redaktorka: Mgr. Taťána Králová
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail:zora@sons.cz
Vydává: SONS ČR
Tiskne: KTN v Praze
Časopis je dotován Ministerstvem zdravotnictví ČR
Za vyjadřované názory dopisovatelů nepřejímá redakce zodpovědnost
Vychází dvakrát měsíčně
Roční předplatné činí 72,- Kč
Obsah:
Opavský anděl
Výročí esperantisty
Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS – 2
Speciální čočky do noci
Antikoncepce a glaukom
Padesát plus... 3: Pavel Komosný – Bajza
Pozvánka do přírody
Nejen kvalitní diktafon
Bankomaty s dotykovou obrazovkou
Inspirace z Olomouce
Černobílé problémy
Jan Říha překonal Aconcaguu
Český pohár vstupuje do finále



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR