Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 19 říjen 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti


Tým nevidomých z Plzně se snaží šířit osvětu, která chybí. Senioři mají sice v domovech zajištěnou péči, kolikrát jim ale chybí někdo, kdo by si s nimi jen tak popovídal. I to byl důvod, proč vznikl projekt pod hlavičkou Nadace Českého rozhlasu Návštěvy POTMĚ. Tato služba, kterou zprostředkovávají čistě nevidomí lidé, funguje napříč republikou. Společné chvíle se seniory tráví v Plzni Jaroslava Češková a její kolegyně Martina Půtová. Zároveň se věnují také dětem a navštěvují příměstské tábory, kde se snaží vysvětlit, jak se žije bez zraku.
Do zařízení chodí Jarka s Martinou společně. Každá má své zájmy a tím pádem i své klienty. S nimi si pak povídají o cestování, knížkách nebo o tom, jak se žije se se zrakovým postižením. Návštěvy obohacují obě strany. Senioři se mají s kým popovídat, návštěvníci se naopak dozví příběhy a zážitky z doby, které sami nemohli zažít. Zahrát si spolu mohou i společenské hry nebo si pomazlit asistenčního psa.
„Když projekt začínal, tak šlo hlavně o seniory. Později jsme zjistili, že ohledně zrakového postižení tady není skoro žádná osvěta a je to takové společenské tabu, tak jsme se rozhodli, že chceme dělat také akce pro školy i příměstské tábory,“ vysvětluje Jarmila Češková, která kvůli nemoci přišla o zrak.
Společně s kolegyní strávily loňské léto v plzeňské zoo, kde pořádaly akce pro děti. Tento rok spolupracují s projektem Věda nás baví. Plány už mají i na příští letní prázdniny, síly spojí s příměstským táborem, který pořádá bazén Slovany.
Zrakově postižení návštěvníci jsou lidé různých profesí. Najdete mezi nimi sociální pracovníky, hudebníky, pedagogy nebo hudebníky. Témat k probrání je tak je více než dost. Jednotlivé medailonky návštěvníků mohou lidé najít na webových stránkách projektu.
„Pořádáme workshopy, které trvají zhruba hodinu a půl. Je to o tom, jak se žije se zrakovým postiženým. Je to hodně interaktivní a děti jsou celou dobu zapojené. Zkouší si například chůzi s holí a klapkami na oči. Je to dělané hravou formou, hádají různé předměty po hmatu. Má to velký ohlas. Objevili jsme v Plzni úžasné místo u bazénu na Slovanech, kde je v parku taková otevřená divadelní aréna a tam je to výborné. Jsme tam každý čtvrtek dopoledne,“ říká nadšeně Jarka.

Plzeňáci jsou úžasní a ohleduplní
Život ve velkém městě je plný překážek. Je tam rušná doprava, davy lidí, samé schody nebo překážky na cestě jako jsou takzvaná reklamní áčka před obchody. Plzeň je v tomto ohledu jiná, alespoň podle zkušení paní Jarky. Sama bydlí nedaleko západočeské metropole a často proto využívá vlakové spojení.
„Když přijedete do Plzně a jste zrakově postižení, tak se ti lidi chovají úplně úžasně. Kolemjdoucí, řidiči MHD i průvodčí ve vlaku. Ve srovnání s Prahou je to něco úplně jiného. Lidé jsou tady ohleduplní, zeptají se, jestli nepotřebujeme pomoc a podobně. V té Praze jdete s holí a se psem a najednou jde před vámi člověk s telefonem a zastaví se těsně před vámi. Ten pes nestačí zareagovat, takže do něj lehce drcnete a on vás ještě seřve, že máte koukat na cestu. To opravdu nevymyslíte,“ říká teď už se smíchem Jarka.
Výborné zkušenosti má i samotný projekt s vedením města, které ho už druhým rokem podporuje. „Jsme projekt, kde si to celé vedeme my – zrakově postižení. Nemáme tam jediného v uvozovkách zdravého člověka a každá koruna je dobrá. Nemáme dotace z EU a nic takového. Plzeňský magistrát nás už druhým rokem podporuje takovým způsobem, že nám poskytl plné dotace na to, aby domovy v Plzni měly naše služby zdarma a nemusely to hradit, což je pro nás úžasná zpětná vazba, že svoji práci děláme dobře,“ říká závěrem Jaroslava Češková.
Návštěvy POTMĚ je služba neziskové organizace Spolu s vámi, z.ú., která se dnes týká na 300 tisíc lidí pečujících o blízkého seniora. Projekt inovuje podporu domácí péče o seniory, zaměstnává zrakově znevýhodněné lidi, kteří vrací seniorům radost do života a zároveň pomáhají pečujícím v produktivním věku, lépe slaďovat pracovní a rodinný život. Také se snaží šířit osvětu mezi dětmi i dospělými.
Zuzana Duzbabová
Zdroj: Plzeňská drbna


Obsah

ÚVODEM: Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE: Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS: Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM: Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE: Informace a odpovědi na dotazy ze Sociálně právní poradny SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU: Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT: Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ: Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT: Černobílé problémy
# Tiráž:


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 19 říjen 2021
Obsah:
ÚVODEM
Vir prudens non contra ventum mingit
STALO SE
Přehledně
Ostrava, moje srdeční záležitost
LIDÉ KOLEM NÁS
Doba je uspěchaná, a je to vidět i ve filmech, říká Eva Svobodová
NAPSALI JSTE NÁM
Poznáváme historii kraje
ZORA RADÍ a INFORMUJE
Sociálně právní poradna SONS 10/2021
REPORTÁŽ ZE SEVERU
Jak jsme dovolenkovali na Baltu
BUDE VÁS ZAJÍMAT
Jaká je poezie nevidomých a slabozrakých autorů?
Hovoří se seniory a pořádají i akce pro děti
ZDRAVÍ
Metabolický syndrom varuje před civilizačními chorobami
SPORT
Černobílé problémy



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR