Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 17 září 2021

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Cesta vlakem
STALO SE: Přehledně
POZVÁNKA: Koncert v Olomouci
LIDÉ KOLEM NÁS: Pokud klientovi dokážu pomoci, mám pěkný pocit
Býval (také) telefonista, zavolal mi ze Slovenska
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Sociálně právní poradna SONS 09/2021
O čem se moc nemluví: Mám právo dělat chyby? (I. díl)
ZDRAVÍ: Jak na cholesterol v krvi?
Je kloubní výživa správnou prevencí artrózy?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Bohumínská kuželka
Opilý zrakově postižený judista v Tokiu napadl ochranku v hotelu
AFORISMY: Život je pes – potřebuje výcvik
# Tiráž:


STALO SE: Přehledně


Prožíváme konec léta a prázdnin. U nás trvají dva měsíce, ale třeba v sousedním Bavorsku jen od 30. 7. do 13. 9. a v Sasku jen od 26. 7. do 3.9. Nejdelší prázdniny mají děti v Bulharsku. Některým škola končí už koncem května a do lavic usednou až v polovině září. Léto je též obdobím, kdy my dospělí méně sledujeme televizi. Nejlepší epizody našich oblíbených seriálů proto uvidíme až na podzim. Zato jsme si však mohli užít více hudby a filmů pro děti. A pojďme k našim oblastním odbočkám.
SONS ČR pořádá od 30. 9. do 3. 10. 28. ročník festivalu zájmové umělecké tvorby amatérských zrakově postižených umělců Tyfloart 2021. Do Vsetína srdečně zveme umělce, rukodělce, a samozřejmě diváky. Letos jsou připraveny tři novinky. Budete si moci vyzkoušet novou stolní hru Labyront. Zařazena bude nová disciplína, přehlídka zvukových nahrávek. Nahrávka může být až desetiminutová a pořídit ji lze při jakékoliv činnosti. Poslední novinkou je výstava haptických obrazů z hovězí kůže v dubových rámech od umělecké skupiny AaGROUP Vsetín.
Poplatek činí 1300 Kč na osobu a uhrazuje část nákladů na ubytování, stravování, doprovodné programy a organizaci festivalu. Ubytování je zajištěno v hotelu KAMU***Garni, Josefa Sousedíka 1432, Vsetín, ostatní program v Domě kultury ve Vsetíně. S dotazy se obracejte na Dagmar Filgasovou na tel.: 777 498 706, e-mailem: filgasova@sons.cz, nebo poštou: SONS ČR, Krakovská 21, 110 00 Praha 1. Více informací též na: sons.cz/odbocky/aktuality. Zde si též stáhnete přihlášku.
Členové OO Semily navštívili 5. srpna pražskou zoo a poté se plavili parníkem po Vltavě z přístaviště na Císařském ostrově na Rašínovo nábřeží. 12. srpna si v Semilech prohlédli legiovlak, repliku soupravy, v níž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918 až 1920. 19. srpna vyrazili na výlet do Jizerního Vtelna a 26. si prohlédli zámek v Jilemnici, poté odjeli do Krkonoš na Benecko. Na zdravém horském povětří přátelsky poseděli a opekli dobroty.
Buřty se opékaly i 28. července v komunitní zahrádce v Benešově. Bylo to ve spolupráci s Posezem Benešov a za přítomnosti kytaristy a harmonikáře. To vše do chvíle, než všechny vyhnal déšť. O akci informoval Karel Novotný.
27. července se v KC Vrchlická sešly čtyři tvořivé dámy, aby si vyrobily krásné a vkusné „krabičky na věcičky“. Domů si odnesly nejen je, ale i lepidlo na prstech a radost z tvoření.
Karel Novotný dále informoval o rekondičním pobytu, který se konal 13.-18. 7. ve wellness hotelu MAS v Sezimově Ústí, jehož se zúčastnili členové KC Vrchlická i dalších OO. Užili si zvukovou střelbu, tandemové kolo, bowling, společenské hry, tvořivé dílny, výlet na Konopiště, do Tábora i na zámek Hluboká. A příští rok zřejmě akci zopakují.
OO Jičín uspořádala 25. 7. v místním zámeckém parku akci „Sport potmě“. Návštěvníci se seznámili se sporty, které provozuje spolek Blind Sport Club Praha. Šlo konkrétně o goalball, fotbal pro nevidomé, Benchpress, showdown či zvukovou střelbu.
Členové OO Kyjov vyrazili 30. 7. na výlet do Třebíče. Navštívili baziliku sv. Prokopa, opatskou kapli a kryptu. Prošli Bylinkovou zahradou, hradním opevněním a ochladili se v ledovně. Odpoledne pokračovali židovskou čtvrtí se Zadní synagogou a domem Seligmanna Bauera, zastavili se u pamětní desky Antonína Kaliny a procházku zakončili u židovské brány. Po Jeruzalému jsou místní židovské památky jedinými, které jsou zapsány na seznam UNESCO. Když se k Třebíči blížila vojska Jana Žižky, opat kláštera nechal všechny cennosti řádu ukrýt pod klášterem. A po jeho smrti byl prý úkryt zapomenut.
A ještě na skok do Kyjova. 5. srpna se tu konal pochod „Za šplouchnutím ryby“ na přehradu v Jestřabicích. Ta je bohatě zarybněna, dokonce i jesetery. V oboře tady chovají též muflony, daňky a paovce hřivnaté. V rybářské klubovně někteří ochutnali zvěřinový guláš, jiní teplé moravské škvarky.
Členové OO Zlín se 20. 7. vydali na výlet na zámek Úsov. Zhlédli tu expozici lovecko-lesnického muzea, sbírku trofejí a preparovaných zvířat z různých koutů světa. Ta vznikla na přelomu 19. a 20. století díky lovecké vášni Liechtensteinů. Při zkoumání výstavy bylo možné zapojit čich, sluch i hmat. Na zpáteční cestě navštívili Loštice, kde poobědvali speciality z místních tvarůžků a nakoupili i do zásoby.
Osmnáct členů OO Olomouc se 26. června vydalo na 12. pouť zrakově postižených na Svatý Hostýn. Předcházela jí komentovaná prohlídka zámku v Bystřici pod Hostýnem. Zde obdivovali expozici keramiky, Bystřických cechů, pracovnu Františka Táborského a výstavu ohýbaného nábytku značky TON. Na Sv. Hostýně, v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, se konala poutní mše. Kázání otce Šolce vždy oslovuje, proto se s ním po mši ještě zdrželi a až poté se posilnili v restauraci. Po obědě bylo možné prohlédnout si stánky se suvenýry, projít si křížové cesty, dojít si po schodech pro vodu k Vodní kapli nebo jen odpočívat. 13. pouť bude poslední červnovou sobotu 2022.
Po Radíkově a Křelově navštívili členové OO Olomouc 21. července další z místních pevností, Fort XIII. Okolo Olomouce byste takových našli celkem 30 a všechny byly součástí obranného systému. Nejprve si prohlédli vnější pevnost a její obranný systém. Poté zamířili do interiéru na expozici dobových obranných plánů, map, zbraní i uniforem. Průvodkyně zvládla výklad na jedničku, a tak bylo možno se dozvědět i mnoho informací o dobývání Olomouce.
OO Olomouc dále upřímně gratuluje a děkuje Věře Zukalové (dříve Novotné), která obdržela cenu města Olomouce. Je zakladatelkou a předsedkyní spolku „Dobré místo pro život“, který podporuje sociální a vzdělávací služby pro osoby se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním. K těmto organizacím patří také místní OO SONS a TyfloCentrum.
6. srpna zahrála ve Vsetíně v rámci festivalu Dny umění nevidomých na Moravě cimbálovka Falešnica s nevidomým primášem Radimem Vojtkem. Vystoupení se událo před knihovnou na Dolním náměstí a uspořádala ho SONS ČR ve spolupráci s Masarykovou veřejnou knihovnou Vsetín a s finanční podporou Zlínského kraje i Ministerstva kultury. Informovala o tom Dagmar Filgasová. Kromě výjimečné hudby se účastníci seznámili se službami SONS a Zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké při vsetínské knihovně. Ta v různých formátech nabízí téměř 1500 titulů. První úterý v měsíci pořádá pro své uživatele besedy se zajímavými hosty a tématy.
Členové OO Kroměříž se vydali 26. 7. na prohlídku Květné zahrady. Jejich průvodce, pracovník Národního památkového úřadu Petr Hudec, je seznámil s její historií od založení po současnost. Během příjemné procházky zkoumali lidé sluchem, čichem, hmatem, někteří i zrakem vše, co letní zahrada nabízí. Zdolali bludiště habrových stěn a došli k rotundě ve středu zahrady. Tady si prohlédli i osahali výzdobu umělých jeskyň, „kamínkových“ salónků, a poslechli si i tóny zvonkohry Koshi.
OO Přerov děkuje Nadačnímu fondu ČRo Světluška za schválení příspěvku na nový střelecký trenažér. Bude sloužit k tréninkům i kvalifikačním závodům jejich členů. Místní střelci jsou úspěšní a dosahují výborných výsledků. Do střeleckého kroužku tu rovněž rádi přivítají nové členy z řad osob se zrakovým postižením. Hlásit se mohou osobně, nebo na tel.: 604 325 334 a email: prerov-odbocka@sons.cz.
A nakonec OO Náchod. Její členové se 13. 7. vydali za poznáváním historie svého kraje. Začali na zřícenině hradu Vízmburk. Ten byl založen ve 13. století a v roce 1447 pobořen Slezany. Od té doby chátral. V 70. letech 20. století se Antonínu Hejnovi a jeho kolegům a studentům podařilo zbytky hradu odkrýt a zpřístupnit. Cesta sem není jednoduchá, členům OO byl ale umožněn dojezd až k cíli. Hradem je prováděl a poutavě vyprávěl člověk, který se na jeho obnově podílel. Komentovaná prohlídka byla připravena i v Hornickém muzeu ve Rtyni. Byla o těžbě rud a uhlí v Jestřebích horách v minulých 400 letech. K vidění byly uniformy horníků, kahany i různé fosilie. A pak je tu zdokumentovaná historie selského povstání z roku 1775, jejímž vůdcem byl místní rychtář Antonín Nývlt. Víte, jak dopadli? Jako sedláci u Chlumce! Další významnou památkou Rtyně, kterou si prohlédli, byla dřevěná zvonice, unikátní tvarem i konstrukcí. Výlet ukončili v Červeném Kostelci v hostinci u Prouzů Na Zábrodí. Tady byl čas na popovídání, odpočinek i poděkování organizátorům akce, předsedovi OO Aleši Podlešákovi, manželům Máslovým, průvodcům, řidiči i vidícím přátelům. Přátelství totiž může trvat jen mezi dobrými lidmi. Násobí radost a dělí žal.

Antonín Vraný


Obsah

ÚVODEM: Cesta vlakem
STALO SE: Přehledně
POZVÁNKA: Koncert v Olomouci
LIDÉ KOLEM NÁS: Pokud klientovi dokážu pomoci, mám pěkný pocit
Býval (také) telefonista, zavolal mi ze Slovenska
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Sociálně právní poradna SONS 09/2021
O čem se moc nemluví: Mám právo dělat chyby? (I. díl)
ZDRAVÍ: Jak na cholesterol v krvi?
Je kloubní výživa správnou prevencí artrózy?
SPORT: ČERNOBÍLÉ PROBLÉMY
Bohumínská kuželka
Opilý zrakově postižený judista v Tokiu napadl ochranku v hotelu
AFORISMY: Život je pes – potřebuje výcvik
# Tiráž:


Hlavička časopisu

Ročník 105 číslo 17 září 2021
Obsah:
ÚVODEM
Cesta vlakem
STALO SE
Přehledně
POZVÁNKA
Koncert v Olomouci
LIDÉ KOLEM NÁS
Pokud klientovi dokážu pomoci, mám pěkný pocit
Býval (také) telefonista, zavolal ze Slovenska
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Sociálně právní poradna SONS 09/2021
ZDRAVÍ
Jak na cholesterol v krvi?
Je kloubní výživa správnou prevencí artrózy?
SPORT
Černobílé problémy
Bohumínská kuželka
Opilý zrakově postižený judista v Tokiu napadl ochranku v hotelu
AFORISMY
Život je pes – potřebuje výcvik



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR