Webový Archiv časopisu Zora a jejich příloh

Šéfredaktorka Daniela Thampy
Redaktoři: Petr Mašek, Ilona Ozimková, Bc. Jiří Hubáček, Daniela Thampy, Mgr. Ing. Antonín Vraný, PhDr. Václav Senjuk
Adresa redakce: Krakovská 21, 110 00 Praha 1
Telefon: 221 462 472
e-mail: zora@sons.cz
Roční předplatné činí 330 Kč
Vydává: SONS ČR
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví.

Internetový komplet obsahuje časopisy ZORA, EMA, Azor, Obzor, Kontakty a Světluška (přílohy pro žáky ZŠ) a časopis Téčko.


Periodika z minulých let bez nutnosti přihlášení

Pro aktuální periodika z tohoto roku použijte přihlášení pro předplatitele

Časopis ZORA, časopis pro zrakově postižené číslo 24 prosinec 2020

zpět na seznam časopisů | textový soubor časopisu [nové okno] | zip soubor časopisu
článek se po vybrání zobrazí pod obsahem

Obsah


ÚVODEM: Umět odejít
STALO SE: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Když hudba prostupuje celým životem
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Valašské kotáry vás očekávají
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Rozjímání pro koukavé – 1. část
ZDRAVÍ: Když se řekne prekanceróza
Zvládneme v budoucnu léčit i dědičné choroby?
NĚCO K VÁNOCŮM… A NĚCO K SILVESTRU
Anekdoty
Recepty na punč
Tiráž


ZDRAVÍ: Když se řekne prekanceróza


V některých buňkách našeho organismu mohou vlivem věku, stresu, různých chemikálií a dalších faktorů nastávat změny. Pokud zvyšují pravděpodobnost vzniku rakovinových buněk, mluvíme o prekanceróze. Nejedná se sice ještě o rakovinu, je však třeba zbystřit a věnovat jí zvláštní pozornost.
Prekanceróza se může objevit v různých částech organismu, tedy i příznaky mohou být různé. Signálem, že něco není v pořádku, často bývá tlak v břiše, zvětšení břicha, přítomnost krve ve stolici, neplánované hubnutí, dlouhodobá únava a snížená výkonnost nebo dlouhodobě zvýšená teplota, obzvlášť k večeru. Ženy mohou pociťovat bolest v podbřišku nebo nalézt hmatatelnou bulku v prsu či v tříslech.
Jaké jsou nejčastější prekancerózní stavy? V rakovinu tlustého střeva se mohou vyvinout polypy, uzlíkovité výrůstky v tlustém střevě. Často je lze zjistit a odstranit při vyšetření tlustého střeva (kolonoskopii). To se doporučuje pro většinu lidí od 45 let. Většina mateřských znamínek nevyžaduje léčbu. Pokud se ovšem zvětší, změní tvar nebo barvu, měli byste i je nechat vyšetřit lékařem. Může se z nich totiž vyvinout rakovina kůže. Další prekancerózou je stav, kdy v kostní dřeni vznikají abnormální krevní buňky. Obvykle nevykazuje žádné příznaky, může se však vyvinout v rakovinu krve. Bývá odhalen při běžném krevním testu.
U žen se může objevit prekanceróza děložního čípku. Je zjišťována z jeho buněk pomocí tzv. Pap testů, které lékaři doporučují ženám už od 21 let. V zemích, kde se používají, četnost rakoviny děložního čípku výrazně poklesla. Při běžném mamogramu může lékař odhalit také abnormální buňky v mléčných žlázách prsu, které zatím neprostupují do okolní tkáně. I ty se mohou vyvinout v rakovinu. Léčba obvykle spočívá v chirurgickém zákroku v kombinaci s radiační terapií.
Dříve se lékaři domnívali, že prekancerózy a další poškození buněk způsobuje hlavně činnost látek zvaných karcinogeny. Dnes zastávají spíše názor, že na vzniku prekancerózy spolupracuje více faktorů. Kromě karcinogenů sem patří hormony, stres, infekční viry, bakterie a paraziti, chronické záněty a dráždění dýchacích cest tabákovým kouřem i znečištěné životní prostředí.
Jak prekancerózy diagnostikujeme? Vyhledávání (screening) těchto stavů se stalo rutinní součástí preventivních lékařských prohlídek. Zvláště pak u stárnoucích a na některé typy rakoviny náchylnějších osob. Na přítomnost abnormálních buněk mohou ukázat běžné krevní testy, fyzikální vyšetření i zobrazovací metody. Pro stanovení přesné diagnózy je však nutná biopsie, tedy odběr a následné mikroskopické vyšetření buněk malé části tkáně.
Léčba se odvíjí vždy od konkrétního nálezu a jeho závažnosti. Může jít o pravidelné pečlivé sledování pacienta, zahájení léčby, která předchází růstu abnormálních buněk,nebo menší či větší chirurgický výkon. V některých případech je nález podkladem i pro vyšetření dalších členů rodiny.

Jiří Petr
Zdroj: zdravi.euro.cz, vitalia.cz, mojezdravi.cz


Obsah

ÚVODEM: Umět odejít
STALO SE: Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS: Když hudba prostupuje celým životem
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Valašské kotáry vás očekávají
ZORA RADÍ A INFORMUJE: Rozjímání pro koukavé – 1. část
ZDRAVÍ: Když se řekne prekanceróza
Zvládneme v budoucnu léčit i dědičné choroby?
NĚCO K VÁNOCŮM… A NĚCO K SILVESTRU
Anekdoty
Recepty na punč
Tiráž


Hlavička časopisu

Ročník 104 číslo 24 prosinec 2020
OBSAH
ÚVODEM
Umět odejít
STALO SE
Přehledně
LIDÉ KOLEM NÁS
Když hudba prostupuje celým životem
LITERÁRNÍ KLÁNÍ
Valašské kotáry vás očekávají
ZORA RADÍ A INFORMUJE
Rozjímání pro koukavé – 1. část
ZDRAVÍ
Když se řekne prekanceróza
Zvládneme v budoucnu léčit i dědičné choroby?
NĚCO K VÁNOCŮM… A NĚCO K SILVESTRU
Svátek svatého Mikuláše
Anekdoty
Recepty na punč



V případě zájmu o předplatné volejte na 221 462 472 nebo pište na zora-objednavky@sons.cz. Můžete též využít online objednávkový formulář. V případě technických problémů či problémů s přihlášením pište na zora-webarchiv@sons.cz.

K jakémukoliv užití textů a obrázků, uvedených na tomto serveru, je třeba souhlas provozovatele.
Copyright © 2002 - 2015 SONS ČR